banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 21:07

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: КУЛИН БАН
PostPoslato: 30 Nov 2008, 18:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
У времена староставна
КУЛИН БАН


Стање у Босни прије појаве Кулин бана

Смрћу босанског владара Свјетолика-Стјепана, око 934. године, долази до извјесне кризе домаће власти у Босни, која ће потрајати практићно до 1180. године и доласка Кулин Бана за владара, који успијева поново успоставити независност. Године 948. Босном је извјесно вријеме владала властела из Србије, која је успијела да сачува међу народом хришћански дух, јер је пријетила опасност да у недостатку јаке власти, становништво подпадне под јеретички утицај неких учења која су се у то вријеме почела примицати са запада и сјевера. У то доба Босна се није сматрала државом већ само дијелом Рашке којом је тада владао кнез Часлав. Након Часлављеве смрти, почеле су смутње у Рашкој, што је Босна искористила и осамосталила се. Но, то није дуго трајало,тек до 968. године када хрватски краљ заузима Босну. Ни хрватска власт није дуго трајала, већ је ускоро смјењује Византија. Након смрти византијског цара Василија (1025), нагло опада моћ царства што користе Босна, Дукља и Рашка и осамостаљују се.
Осамостаљивање Рашке под великим жупаном Стефаном Немањом створиће врло погодну завјетрину Босни, која се тако територијално одвојила од Византије, а Немањићи су Босну третирали као нешто што је блиско, гдје живи исти народ, са којим постоје крвне свезе, па нема потребе да се улази у сукобе. Сасвим је другачија ситуација када је ријеч о територији сјеверно од првобитне Босне, Усори и Солима. Немањићки заклон је био веома драгоцјен, јер је реална опасност, заправо била, само са Мађарске стране, али је угарска држава најчешће била преокупурана другим проблемима, иако је једно кратко вријеме држала власт у Босни.
Први бан, за вријеме угарске владавине, о којем се нешто више зна јесте бан Борић. За цијело вријеме своје владавине био је вијерни угарски вазал и у оквиру угарске војске ратовао је против Византије под Браничевом. Неку истакнуту улогу у овом рату није одиграо па ни по томе није остао упамћен. Након краткотрајне ратне авантуре бан Борић се умијешао у династичке борбе у Угарској, али на слабијој страни. Резултат те несмотрености било је његово смјењивање. Одмах потом Босна је пала опет под Византију (1166.) и под њеном влашћу била све до смрти цара Манојла првог Комнена

Долазак на власт Кулин Бана и његова владавина


Своју специфичну државотворност Босна почиње тек са Кулин Баном, који се на банском положају нашао као византијски намјесник, а историјски га извори помињу неколико година након смрти цара Манојла првог Комнена, до које је дошло 1180. године. Остаје отворено питање да ли је одмах након пада Босне под Византију (1166.) банску част заузео Кулин бан? Ако је Византија била та која га је поставила на банску част, он је без сумње био њен штићеник. Одмах након смрти византијског цара Манојла првог, удружени Рашани, Угари и Босанци одлуче да искористе тренутне смутње око новог цара и проваљују на византијску територију. То је иначе било једино ратно дејство Кулина бана јер је он избјегавао војне сукобе, ослањајући се углавном на оно што може да се постигне политиком. Кулин Бан је већ тада био у добрим односима са Србијом. Са српском владалачком породицом Немањића био је родбински повезан, јер је његова сестра била удата за хумског кнеза Мирослава, брата Стефана Немање.(С.Ћирковић: Историја средњовјековне босанске државе, Српска књижевна задруга, Београд 1964.). Али, и други босански владари временом су се још више везивали у крвно сродство са Немањићима. Тако Стефан први Котроманић удаје кћерку Катарину за Николу, Мирославовог праунука, а краљ Драгутин удаје кћерку Јелисавету за Стефана првог Котроманића.
Велики бан Кулин, је стекао поштовање великог вође у босанској историји. Сачувани фрагменти свједоћења о бан Кулиновој владавини говоре о 24 године мира и настојања да држава економски ојача. Кулин банов трговачки уговор с Дубровником, чувена повеља Кулина бана , склопљена 1189, подстицала је дубровачке трговце на трговину рудама које су се ископавале на територији Босне. Овај уговор је уједно и најстарији познати државни документ на Балкану, писан на народном језику и ћирилићним писмом. Ова повеља недвосмислено показује да је у вријеме њеног издавања, на тлу Босне постојала држава са својом посебном организацијом власти и одређеним правним системом. Три главна трговачка центра у вријеме Бана Кулина била су Врхбосна, Високо и Дријева, на лијевој обали Неретве. У то вријеме Босанска држава се простирала од Дрине до Грмеча, са областима Босном, Усором, Соли и Доњим Крајевима око Сане. Бан Кулин је вјероватно најтипичнија личност средњовјековне Босне и једини је владар који је остао сачуван у савременој традиционалној народној пословици: '' Од Кулина бана и добријех дана ''.
Пошто је Босна вијековима прије појаве Кулин бана била у саставу првобитне српске државе, како биљежи сам Константин Порфирогенит у својим записима (In administrande imperio) и вјерска организација по пријему хришћанства била је јединствена. Тако Бан Кулин, као византијски намјесник у Босни, након раскола Цркве, заједно са родбином, као и са 20 000 својих поданика на сабору у Милама прелази на Православље. Због тога долази до низа вјерских оптужби против њега и босанских ''херетика'', како их назива Угарска због свог вјечитог претендовања да Босна уђе у састав Угарске , као и да се народ крсти у римокатоличку вјеру, која није имала никаквог упоришта међу народом, зато што нису служили српским језиком који се говорио у Босни, него на латинском. Иза тога крили су се и конкретни политички мотиви и циљеви. Уколико би краљ Емерик угарски успио свргнути Кулина, онда би Босна била у саставу Угарске и признала би папску власт. Краљ Емерик је имао толики негативан став према Кулину, те се у једном писму жалио папи да је бан Кулин упао у Угарске дјелове Србије и одвео неке римокатолике у ропство као поданике угарске круне, те да пријети да ће и преостали дио земље узети. Ово нам јасно говори и побија садашња мишљења да је бан Кулин био угарски вазал, а још јасније прецизира то да, за разлику од свог претходника бана Борића, није био ни политички повезан са угарским краљем.
У унутардинастичком сукобу Немањића, између ''римокатолика'' Вукана и његовог брата Стефана, којег је Стефан Немања поставио за свог насљедника пред своје упокојење, Кулин је отворено стао на Стефанову страну, пружајући му и војну помоћ да се врати на престо. За разлику од Кулина, угарски краљ је 1202. године помогао Вукану да збаци Стефана, па је тако ушао поново у сукоб са Кулином и сматрао је да уз Вуканову помоћ може окренути ка Босни и довести је у своју политичку зависност. Да заобиђе могући крсташки рат, који му се припремао, лукави и опрезни Кулин бан, одмах је показао вољу да у погледу вјере прихвати све што од њега тражи римска курија, бар док се не смире страсти. Папа је почетком априла 1203. године послао свог изасланика у Босну да укаже на босанско народно ''кривовјерје''. На Билином пољу код Зенице одржан је Сабор са старјешинама народним, баном Кулином, његовим војсковођама и бројним народом. Папа је под пријетњом крсташког рата и истребљења босанких ''херетика'' тражио да се Босанци одрекну свог православног учења и праксе. Ту је мудри Кулин бан потписао у договору са својом властелом и народом, акт о одбацивању ''херетичког'' учења у Босни. Изјава је потписана 8. априла 1203. године, њу су потписали бан Кулин, дубровачки архиђакон Марин, као и седам црквених поглавара, укључујући ''дједа'' Драгича и ''госте'' Љубина и Дражету. Билинопољска изјава представља значајан историјски извор за познавање вјерских и политичких прилика у средњовјековној Босни.

Текст изјаве: '' У име вјечнога Бога, створитеља свега и откупитеља људског рода, године од његова утјеловљења 1203, шесте године господина папе Иноћента 3.
Ми, приори оних људи, који смо се до сада на посебан начин називали повластицом хришћанског имена на подручју Босне, изабрани као предтставници свих, у име свију који припадају братству наше заједнице, у присутности господина Ивана Касамариса, капелана врховног свештенка и од Римске цркве у Босну због тога посланог, у присутности господина бана Кулина, господара Босне, обећавамо пред Богом и његовим Светима да ћемо остати вјерни наредбама и командама свете Римске цркве у животу и владању нашем као и да ћемо слушати и живјети према њезиним наредбама. Гарантујемо у име свију који припадају нашој заједници и из наших су мјеста, са свим имањима и стварима, да нећемо никада убудуће слиједити опачину кривовјерства.
У првом реду, одричемо се раскола, због којега смо озлоглашени, и признајемо Римску цркву, нашу мајку, главом свега црквеног јединства; обећавамо да ћемо у свим нашим мјестима, гдје се налазе заједнице браће, имати богомоље у којима ћемо се као браћа заједнички састајати да јавно пјевамо ноћне, јутарње и дневне часове. У свим ћемо црквама имати олтаре и крстове, књиге, како Новог тако и Старог завјета, све како то ради римска црква. У сваком нашем мјесту имат ћемо свештенике, који морају барем у недјељу и на благдане, према црквеним одредбама, читати мисе, слушати исповједи и давати покоре.
Поред богомоље имат ћемо гробља, у којима ће се покапати браћа и дошљаци ако ондје случајно умру, Најмање седам пута на годину примат ћемо из руку свештеника Тијело Господње, а то значи: на Божић, Ускрс, Духове, благдан апостола Петра и Павла, Узнесење Дјевице Марије, на њезино рођење и на спомен Свих Светих.
Од цркве одређене постове обдржават ћемо и чувати оно што су наши стари мудро одредили. Жене, које буду припадале нашој дружби, бит ће одијељене од мушкараца како у спаваоницама тако и у благоваоницама, а нико од браће неће сам са самом разговарати, откуда би могла произаћи зла сумња. Нити ћемо унапријед примати некога или неку удату, осим ако се узајамним споразумом, обећавши уздржљивост, обоје заједнички обрате.
Славит ћемо светачке благдане одређене од Светих Отаца и никога, за којега бисмо са сигурношћу знали да је манихејац или неки други кривовјерац, нећемо примати да са нама станује. И како смо одијељени од осталих свјетовњака животом и владањем, тако ћемо се такођер разликовати одјећом, која ће бити затворена, необојена, измјерена до глежања.
Од сада се нећемо називати хришћанима, као до сада, него браћо, да не бисмо, себи приписујући то име, другим хришћанима наносили неправду. Кад умре учитељ, од сада за вазда, приори са вијећем браће, бојећи се Бога, изабрат ће старјешину којега треба потврдити римски првосвештеник. И ако Римска црква буде хтјела нешто додати или ублажити, вјерно ћемо прихватити и обдржавати. Да ово има снагу за вазда, доказујемо нашим потписом.
Дано код ријеке Босне, на мјесту које се зове Билино поље, 8. априла 1203.
Потписујемо: Драгич, Љубин, Дражета, Прибиш, Љубен, Радош, Владош, бан Кулин, Марин архиђакон дубровачки.


Чин одрицања од ''херетизма'' показао се само као тактички потез, повучен у самоодбрани да би се избјегла опасност крсташког рата против Босне. Треба имати у виду да је Сабор на Билином пољу одржан у вријеме 4. крсташког похода 1202-1204 и мудри тактички потези Кулина бана спасили су Босну од крсташа. Услијед свих ових пријетњи и вањских притисака, народ се ипак није одрекао свог православног вјерског учења, а томе је доприњео и строги монашки световасилијански ред, који је већ тада био присутан у Босни. О томе говоре и остаци базилика у том крају, од којих је тренутно најактуленија она испод брда Хамида код Зенице, али и бројне испосничке келије у стијенама, у околини Бобовца. Сви храмови тада изграђени су имали олтар окренут према истоку, без обзира што су се у унутрашњости тих храмова често налазиле и ствари римокатоличке.
Такође, једно од епископских сједишта солинске цркве, којој Апостол Павле упучује своју посланицу, било је у данашњој Зеници, гдје морамо истаћи и то да хришћанство у овом крају егзистира од раније. О томе увјерљиво свједоче многи сачувани остаци. Ту се осим поменутог брда Хамида и камени остаци са дијеловима текстова у Дривуши и Путовићима, темељи и остаци зидова Православне цркве у Врандуку. Све су то значајни трагови хришћанске прошлости у котлини ријеке Босне. Поуздано се зна и то да је сједиште, већ поменутих епископа, било у Јањићима 10 км удаљеним од Зенице. Остала су записана и имена православних ''дједова'' који су тада столовали у Јањићима:

- Теодор 1068.
- Владислав 1141.
- Милован 1150.
- Радигост 1171.
- Данил 1191.

За вријеме епископа Данила, Кулин бан је изградио и један Храм посвећен Светом Николи са олтаром окренутим ка Истоку, великих димензија , чији се остаци и данас виде у селу Миле, гдје је био главни двор бана Кулина, гдје су се одржавали и велики сабори ''на Миљах''. Такођер, познато је да један двор имао и у данашњем селу Моштре, но видљиви трагови темеља не постоје, али постоје повеље гдје се спомињу Моштре. Коначно, директни подаци владарских исправа, несумњиво говоре о Високом и његовој ближој околини као најважнијем центру тадашње Босне. Константин Порфирогенит га од раније назива Деснеком.
Током 1203. године папска комисија је извршила увид у ситуацију да ли се поштује билинопољска изјава и на неки начин Кулин је успио да се оправда, што је за тренутак по други пут скинуло опасност од Босне и крсташког похода. Недуго затим Кулин је умро.

Поријекло владарске титуле бан у Босни


Једна од карактеристика босанске државне посебности јесте и владарска титула бан, иако би њоме накратко владао Жупан, која се код владара употребљавала све до 1377. године када Босна постаје краљевином. Поријекло титуле бан многи историчари приписују аварима, који на територију Босне први пут продиру 567. године, када Аварско племе Кутригоре упада на тло Босне, идући према југу. Аварска ријеч Бан, Бајан била је титула ранга у аварској војсци, а Каган је била службена титула Аварског владара који је командовао Бановима, Бајанима и Јопанама. И титула Газиз, је Аварска, а значи пријатељ, драга особа. Јавља се у Босни као придјев уз имена јунака и доброчинитеља. То значење имају и појмови Суппан, Жупан, али они означавају и владаре.
Неки историчари су формирали и спекулативно мишљење да је титула Бан продрла у Босну кроз некакве њене ''политичке везе'' у додиру са Хрватском, за шта нема апсолутно никаквих релевантних доказа, јер никада и нигдје није забиљежено да је Босна икада била у саставу некакве ''хрватске бановине'' током Средњег вијека.
Дакле, титула Бан може да припада само аварском поријеклу и никако данашњем схватању да њено поријекло лежи у блиском додиру са Хрватском. Као и остала српска племена, босански народ је живјео племенским животом. Врховна државна власт бијаше у рукама Византијског царства. Али, прилике су се стале мјењати, тако да су и Срби морали да увиде како се даље не може остати без чвршће заједнице, а у облику државе. Велики жупан Часлав је био први који је успио да од старе Србије, Захумља и Босне створи цјелину (931 – 960 ). Послије његове смрти те покрајине постадоше опет самосталне. Послије Часлава прво српско јединство створио је велики жупан Стефан Немања. Баш у вријеме Немањино, владаше у Босни бан Борић ( 1158 ). Поново дакле наглашавамо смјену титула Жупан и Бан у Босни, јер према наведеном Босна је стално била у блиском додиру са Истоком, а никако са Западом и Сјевером.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 30 Nov 2008, 18:38 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Војска за вријеме Кулина бана


Током средњовјековне државе Босне, војска је ратовала често, како у одбрани Босне, тако и у освајању нових територија, као и помоћи братским владарима. Босански витезови су били прекаљени борци који су своје витешко искускуство стицали на бојним пољима, за разлику од већине осталих европских витезова који су то стицали ''увјежбавањем''. Босански витезови су на витешким турнирима били прави страх и трепет. Били су велики понос читаве Босне. Један пољски љетописац описује учешће босански витезова на турниру који је 1412. године приредио краљ Угарске. На њему се нашло 1500 витезова са 3000 штитоноша из 12 земаља. Овај пољски љетописац описује босанске витезове као окретне, неустрашиве и вичне сваком оружју и каже да им међу толиким витезовима није било равних. ( Joanni Dlugosi, Historiae Poloniae,lib II, Karakow 1878., str.327-328).
Босански владари су пак били ти који су стајали на челу босанске војске током њених бројних ратова. За вријеме Кулина бана, током рата између Византије и Босне, забиљежен је случај када се сам бан Кулин огледао у двобоју са Византијским војсковођом, испред обје војске. Византијски хроничари за бана Кулина кажу да је растом био прави див. Током борбе ударио је свога противника тако снажно по лицу да му је визир кациге допола се усјекао у месо.
Опрема босанских витезова се састојала од панцирне кошуље, кациге на којој је понекад била перјаница, штита, мача, буздована, копља и ножа, а и коњска опрема је била веома раскошна. Сваки витез је имао једног или више штитоноша, који су се бринули за његову војну опрему.
Ковачи који су израђивали наоружање постају познати широм Европе, највише ради ''босанског мача'', који је био таквог квалитета да га је преузела готово читава Европа. Такођер постојала је посебна врста штита, оклопа и сл.
Босанска војска није била плаченићка, као што је то био случај у већини осталих европских земаља. Њену окосницу су чинили бански одреди, који су чинили сталну војску.
Захваљујући управо опремљености и изузетном војничком умијећу банских одреда, бановина Босна постаје уз Рашку, најмочнија држава на Балкану. Бански одреди Кулинови практично нису знали за пораз, што се задржало и у вријеме краљевине Босне. Разлика је била једино у томе што је Краљевина Босна имала у свом саставу и морнарицу.

Крај

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 08 Dec 2008, 12:56 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Dec 2008, 12:08
Postovi: 6
Ziiiiiiiijev.Copy+paste momak.Historijski forumi, sloze za iznosenje historije, a ne kopiranja s lijeve strane poput Rastka

Kad vec spominjes Kulina, o kojem ti nista ne znas.Pretekst Nemanjinog napada na Kulina, je bio jer mu je Zena Anja bila slijedeca po redu da uzme Bosansku krunu, sto je i sam Nemanja zamislio, nakon smrti Konstantina, Brata Kulinovog.Anja je pokusala da uzme krunu Bosansku, ali su je sprijecili pripadnici Crkve Bosne, i po starom Bosanskom obicaju Muske linije, Patrijarhalno drustvo, dali su Kulinu Krunu.Isti taj Kulin je kasnije u Kucevkoj bitci spasio 1185 godine Mariju zenu tada vec pokojnog Manuela Komnenca 1143-1180 Bizantskog cara.Nakon sto je poharao pogano Kucevo, Kulin je sebi Crkvu sagradio

Nakon sto sam spasio od pogane Rasanske ruke Mariju, vrnil sam se z velikim plenim koji sam od Rasana uzeo.Bilo je bericeta kasnije, mnogo, mnogo vise.Naravno, Stjepko Nemanja Katolik, Pravoslavac po koristi, je veoma mrzio Kulina.Ali, svi lagano gubite.Cak ni jadna Cirilica i copy+paste vam nista ne moze.Jedno je citati nesto ONLINE.Drugo je zapravo procitati knjigu

:D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 08 Dec 2008, 13:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Jackz je napisao:
Ziiiiiiiijev.Copy+paste momak.Historijski forumi, sloze za iznosenje historije, a ne kopiranja s lijeve strane poput Rastka

Kad vec spominjes Kulina, o kojem ti nista ne znas.Pretekst Nemanjinog napada na Kulina, je bio jer mu je Zena Anja bila slijedeca po redu da uzme Bosansku krunu, sto je i sam Nemanja zamislio, nakon smrti Konstantina, Brata Kulinovog.Anja je pokusala da uzme krunu Bosansku, ali su je sprijecili pripadnici Crkve Bosne, i po starom Bosanskom obicaju Muske linije, Patrijarhalno drustvo, dali su Kulinu Krunu.Isti taj Kulin je kasnije u Kucevkoj bitci spasio 1185 godine Mariju zenu tada vec pokojnog Manuela Komnenca 1143-1180 Bizantskog cara.Nakon sto je poharao pogano Kucevo, Kulin je sebi Crkvu sagradio

Nakon sto sam spasio od pogane Rasanske ruke Mariju, vrnil sam se z velikim plenim koji sam od Rasana uzeo.Bilo je bericeta kasnije, mnogo, mnogo vise.Naravno, Stjepko Nemanja Katolik, Pravoslavac po koristi, je veoma mrzio Kulina.Ali, svi lagano gubite.Cak ni jadna Cirilica i copy+paste vam nista ne moze.Jedno je citati nesto ONLINE.Drugo je zapravo procitati knjigu

:D


:D
ti procita tu jednu i opet ne zapamti sve :lol: ali svidja mi se sto si naucio da pises crkva velikim slovom :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 08 Dec 2008, 14:13 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 03 Maj 2008, 17:38
Postovi: 339
Jackz je napisao:
Ziiiiiiiijev.Copy+paste momak.Historijski forumi, sloze za iznosenje historije, a ne kopiranja s lijeve strane poput Rastka

Kad vec spominjes Kulina, o kojem ti nista ne znas.Pretekst Nemanjinog napada na Kulina, je bio jer mu je Zena Anja bila slijedeca po redu da uzme Bosansku krunu, sto je i sam Nemanja zamislio, nakon smrti Konstantina, Brata Kulinovog.Anja je pokusala da uzme krunu Bosansku, ali su je sprijecili pripadnici Crkve Bosne, i po starom Bosanskom obicaju Muske linije, Patrijarhalno drustvo, dali su Kulinu Krunu.Isti taj Kulin je kasnije u Kucevkoj bitci spasio 1185 godine Mariju zenu tada vec pokojnog Manuela Komnenca 1143-1180 Bizantskog cara.Nakon sto je poharao pogano Kucevo, Kulin je sebi Crkvu sagradio

Nakon sto sam spasio od pogane Rasanske ruke Mariju, vrnil sam se z velikim plenim koji sam od Rasana uzeo.Bilo je bericeta kasnije, mnogo, mnogo vise.Naravno, Stjepko Nemanja Katolik, Pravoslavac po koristi, je veoma mrzio Kulina.Ali, svi lagano gubite.Cak ni jadna Cirilica i copy+paste vam nista ne moze.Jedno je citati nesto ONLINE.Drugo je zapravo procitati knjigu

:D

Ja mislio da je spasio od Srba? :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 08 Dec 2008, 14:47 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Dec 2008, 12:08
Postovi: 6
Rasana.Manuel Komnenac je bio Bosanski saveznik za zivota, i neprijatelj Rasana.

Termin Sorab ili sluga, je termin Stefana Nemanja.Jaz Sorab, rab Bozji.Rab je sluga, tj Staroslavenski naziv za slugu, kao i Sorab.Od Soraba poticu Srbi, citaj moderni tvoj naziv, iako ti nisi ni Sorab,Tebi bI Dusan otikao oci, pa nije dzaba covjek napisao DUSANOV ZAKONIK 1347.S razlogom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 08 Dec 2008, 16:01 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Па и Кулин је писао своје повеље ћирилицом :D

А Душаном законик је пример уређене државе Србије, која је са својим уређењем, задужбинама била острво које је сијало иземђу Истока и запада, у оно доба када су на све стране базале пљачкашке банде.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 09 Dec 2008, 10:21 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Dec 2008, 12:08
Postovi: 6
Bosancicom, koja je kurzivna cirilica.Moderator me lijepo brise.Isto pismo koje je cak i poznati Arheolog Ciro Truhelka potvrdio

To pismo Cirilica je pismo Cirilija i Metodije.Koji nisu bili, hmmmmm


Srbi.Ucite malo dalje.Postojala je i Glagoljica, slicnog pisma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 20 Dec 2008, 03:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2001, 01:00
Postovi: 431
Lokacija: London/Banja Luka
Jackz je napisao:
Rasana.Manuel Komnenac je bio Bosanski saveznik za zivota, i neprijatelj Rasana.

Termin Sorab ili sluga, je termin Stefana Nemanja.Jaz Sorab, rab Bozji.Rab je sluga, tj Staroslavenski naziv za slugu, kao i Sorab.Od Soraba poticu Srbi, citaj moderni tvoj naziv, iako ti nisi ni Sorab,Tebi bI Dusan otikao oci, pa nije dzaba covjek napisao DUSANOV ZAKONIK 1347.S razlogom

heheeh mali je krvav..

_________________
Postoji neka perverzna osobina u ljudima zbog koje vole komplikovati jednostavne stvari.

Warren Buffett


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 20 Dec 2008, 15:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Добар је мемо, добар :lol:

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 08 Apr 2009, 09:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 26 Mar 2009, 19:01
Postovi: 20
:lol: :lol: e pa "mali Memo" Vam je dobro rekao...i ima još puno, puno toga, samo treba čitati i čitati prave stvari....
ili pak ne čitati ništa, jer i to je bolje nego čitati i vjerovati mitomaniji... jah sinko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 08 Apr 2009, 09:58 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Šeher BL je napisao:
:lol: :lol: e pa "mali Memo" Vam je dobro rekao...i ima još puno, puno toga, samo treba čitati i čitati prave stvari....
ili pak ne čitati ništa, jer i to je bolje nego čitati i vjerovati mitomaniji... jah sinko


Mislis treba citati ovu vasu novonastalu literaturu sto vam pisu hodze. Kad se toliko ponosite sa BiH i njenim nasledjem, sto se onda ne vratite cirilici i starim imenima, kako god vi ste pljunuli na svoje pretke, ako smo mi Srbi pravoslavni Bosanci kako vi kazete, sto ste nas onda 500 godina terorisali i drzali ko roblje, znaci sta god kazete uvijek ispada da ste ljigavi i poltronski nastrojeni.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 08 Apr 2009, 12:34 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 26 Mar 2009, 19:01
Postovi: 20
Ne, ne mislim, literaturu koju pišu hodže :lol: treba izbjegavati u širokom luku isto kao i motomaniju od koje ovdje sve vrvi, nego postoji nešto što se zove relevantna na argumentima i historijskim činjenicama zasnovana literatura, kako mnogobrojna strana tako i domaća (srpska i hrvatska ako već nećeš bosansku) i vrlo stara i novija. Vidim i ti pišeš latinicom, tako da je to jednostavno stvar izbora, a ćirililicu poštujem i priznajem svojim pismom ravnopravnim latinici (Bosančica je nešto drugo, možda i treće :) ). Mi smo promijenili vjeru (isto kao u jednom ranijem momentu i Vi) ne bosanstvo i pripadnost Bosni (za razliku od nekog), a u Islamu su obavezna muslimanska imena (koje ja nemam ali..) tako da to nema veze sa poštovanjem države u kojoj sam rođen i u kojoj živim. To nepoštovanje svoje države i svojih predaka se odnosi na nekog drugog 8) što je jednako poltronstvu :wink:. Ti sam izaberi šta si (ja stvarno s tim nemam ništa), a Turci su bili strani okupatori, između ostalog i Bosne, u tih 500 godina tako da nismo "mi" (osim sigurno jednog kvarnog i poltronskog dijela "nas") 500 godina šikanirali sunarodnjake pravoslavce ovdje. O tome je sve rekao Husein kapetan Gradaščević - Zmaj od Bosne, koji je bio Bosanac, kada je protjerao Turke iz Bosne. Ovo "ljigavi" neću komentarisati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 08 Apr 2009, 21:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Turci su bili strani okupatori

А имају и домаћи окупатори. :lol:

Хусеин бег се борио за очување феудалних повластица и противио се реформама.
Одбио је позиве књаза Милоша и вл.Његоша за савезништво. Умро је у Цариграду сит од живота....

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 08 Apr 2009, 21:59 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2008, 17:07
Postovi: 20
Šeher BL je napisao:
:lol: :lol: e pa "mali Memo" Vam je dobro rekao...i ima još puno, puno toga, samo treba čitati i čitati prave stvari....
ili pak ne čitati ništa, jer i to je bolje nego čitati i vjerovati mitomaniji... jah sinko




Najbolje citati mitologiju o "bosnjacima" Zulfikarpasica i ekipe iz "bosnjackog instituta", koji su toliko bili dosljedni nauci da im uopste nije smetalo sto im je institut sluzio kao skladiste oruzija mjesecima prije rata.
Ovo nije mitologija, nego sam svojim ocima gledao kako usred bijela dana dok ni pomena o ratu u BiH nije bilo nekoliko tipusa sa rej-bankama i sivim kisnim mantilima istovaraju kalasnjikove iz crnog audija.


Smijesno, bolesno, perverzno,...kao i uostalom njegove mitologije kojima se svaki normalan musliman smijao prije rata,
a sada djeca u Sarajevu uce u skolama o milenijumu islamskog "ummeta" u BiH....
Igrom slucaja u posjedu mi je ostala djedova knjizica sa popisa stanonvnistva iz 1973 godine, na kojoj su se sadasnji "veliki bosnjaci" uredno izjasnjavali kao Srbi islamske vjeroispovjesti, i kao takvi bili uvazeni u islamskom svijetu.

Nakon toga dosla je faza da oni "ne mogu biti ista nacija kao Vlasi (pogrdan termin za srbe i hrvate)"
pa su se izjasnjavali nacionalno kao muslimani, na opste zgrazavanje islamskih ucenjaka koji su pokusavali da im objasne
da vjera i nacija nisu isto, te su u opstu pricu jako zgodno upale mitomanije gospode iz BAU,
iz koje su onda sasvim logicno proisledovali i "bosanski jezik" (gomila kroatizama sa akcenton rahmetli nene),
i slavna povijest "bosnjackog naroda" o kojoj nista ne zna niti jedna ozbiljan istrazivac sa svjetskih univerziteta, ali ako....
Sta ce to nama....bitno je razlikovati se i uvijek imati povoda za primitivizam i krvoprolice...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 08 Apr 2009, 23:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Maj 2007, 18:09
Postovi: 58
Šeher BL je napisao:
.... postoji nešto što se zove relevantna na argumentima i historijskim činjenicama zasnovana literatura, kako mnogobrojna strana tako i domaća (srpska i hrvatska ako već nećeš bosansku) i vrlo stara i novija.


Ova "novija" me ne interesuje ni sekunde. Odavno znam da Crvenkapa,Trnoruzica,Snjezana, patuljci isl. nisu stvarno postojali, ali me interesuje ta stara, a pogotovo ta svjetska na koju se pozivas. Rad sam da je procitam majke!

Daj autore i nazive pa da se bacim u potragu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 10 Apr 2009, 11:20 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 26 Mar 2009, 19:01
Postovi: 20
E pa Mirko s tobom neću o maljutkama u sijenu, seljakluku i krvoprolićima.

Da TBPTKO postoje i domaći okupatori.
Husein beg se pored toga borio i za autonomiju Bosne, pobjedio je Velikog vezira na Kosovu. Turski Begler-beg mu reče " Nema više Bosne, a neće biti ni Bošnjaka, Huseine, gineš za državu koja nikada nije postojala-niti će", a Zmaj od Bosne odgovara " Ima Bosne, Begler beže, i Bošnjaka u njoj. Bili su prije vas i ako Bog da biće i poslije vas". Umro je u Carigradu od otrova.

A Petar Pan i "nebeski dečaci" prcko, ta može ha???
-Historia de gestis civium spalatinorum", Kuten XV vijek, o Bosanskim manihejima u 1366.g.,
-Sinod Srpske pravoslavne crkve (kako onaj prvi u Žiči 1221. g. tako i neki drugi) "Žička besjeda o pravoj vjeri", o jereticima u Bosni i njihovom ne klanjanju "krstu časnomu i ikonama svetim" gdje se proklinju babuni(bogumili?) kao i poglavar Crkve Bosanske,
-"Glasnik Srpskog učenog društva" iz 1886.g., za stanovnike Srebrenice kaže da su svi redom Bogumili i da ih je Stefan Lazarević "izmasakrirao" (poznato?), "se že vsi jeresi bogumilskie sut" (original ćirilični),
-Zvanična "Katolička enciklopedija" o bogumilima kako prelaze na Islam,
-"Povelja bosanskog bana Kulina" iz 1189. g., na bosančici i Bosanskom jeziku, u kojoj sam Kulin ban (glavom i bradom) za sebe kaže "Ja ban bosanski Kulin..",
-Bilinopoljska izjava iz 1203. g., u kojoj se spominje manihejstvo (bogumilstvo?), potpisana od bana Kulina,
-Mračni plan ekspanzije "Načertanije", Ilije Garašanina iz , iz 1844.g. – o obraćanju Bošnjaka istočnog vereispovedanija (sa kojim će kaže lako), katoličkih Bošnjaka (sa kojim će teže ići) i muhamedanskoj veri prešlih Bošnjaka (a ko zna da povremeno i njih zadobijemo),
-"Sejahatnama" (Putopis) Evlije Čelebije iz XVII vijeka (ima dosta pretjerivanja o prirodnim ljepotama i sl., ali...),
-"Bilješke sa Bazelovskog koncila" iz 1432.g. – o Bošnjanima manihejima piše biskup Nikola,
-Bogumilska "Tajna knjiga", kraj XI početak XII vijeka (latinski prijevod sa bosanskog slavenskog rukopisa se nalazi u Beču),
-Pismo pape iz 1202.g. splitskom nadbiskupu Bernardu,
-Pismo kardinala Konrada iz 1223.g.,
-O Krstaškim pohodima na Bosnu,
-Pljevljanski Sinodik iz XIV viejka o jereticima i babunima u Bosni, o ne klanjanju krstu i ikonama,
-Isprava Rajkovicima iz 1336.g., Kralj Tvrtko: "gospodin mnogim zemljama Bosanskim, gospodin Bosanski, i srbski, i solski, i podrinski i mnogim stranam Bosanskim.." – svjedoci Dobri Bošnjani; i mnoge druge povelje bosanskih velikaša, banova i kraljeva,
-Poznata "Rasprava između Rimskog kršćanina i Bosanskog patarena" XIII vijek,
-"Popis zabluda Bosanski krstjana" iz 1372-77. g.,
-"Kozmografija" pape Pia II, o Bosanskim manihejcima i dualizmu (dva boga i to),
-"Rasprava protiv maniheja u Bosni", Jakov Markijski iz 1432.g.,
-Konstantin Filozof 1431.g. u djelu "Zitije despota Stefana Lazarevića" o stanovnicima bosanskog grada Srebrenice, kaše "svi jeresi bogumilske",
-"Tractatus de haereticis" (Rasprava o hereticima), dominikanac Anzelmo Aleksandrijski, iz 1270. g. – o bogumilskoj Crkvi Bosanskoj,
-Vuk S. Karadžić "Srbi svi i svuda" (o srbima sva tri zakona), Bošnjake (naravno, ali potpuno pogrešno) smatra Srbima, ali kaže ovako (valjda mu se omaklo šta li): " Kao što su ovi poturčenici prije u hrišćanskome zakonu bili pobožni, tako isto postanu i u turskome, i danas može biti da u celom zakonu Muhamedovu nema pobožnijih ljudi od Bošnjaka: to pokazuje i današnja njihova nepokornost Sultan-Mahmutu i mrzost na nj i na njegove nove uredbe i premjene"
-"Srednovjekovna Bosna", Nada Klaić, Zagreb 1994, - obavezno,
-Carigradski patrijarh Genadije II Skolaris o obraćanju kudugera i Herceg Stjepana, u Bosni, na pravoslavlje,
-Miroslav Krleža, Nikolaj Velimirović, Prezviter Kozma i Vladeta Jerotić – o bogumilima,
-"Pedeset zabluda manihejskih u Bosni" iz 1461.g., dokument napisan od inkvizitora Huana de Torkemade,
-1291.g. Stefan Dragutin moli papu da pošalje franjevce koji poznaju Bosanski jezik, a njegov biograf Danilo II spominje jeretike u Bosni i njihovo pokrštavanje,
-Pismo Dubrovčana Ugarskom kralju Sigismundu - o obraćanju patarena Bosanske vjere na kršćanstvo ( i naravno troškovima :) ).....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 10 Apr 2009, 22:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Ово си сам писао, или ти је неко помогао :wink:

Прво научи разлику изм,еђу православних и богумила, којих је узгред било од истока до запада, као и њима сличних јеретика.

Сама повеља Кулина бана сведчи о његовом Православљу, краљ Драгутин је дизао православне манастире и нису му за тај посао требали фрањевци, док је римокатолика у то доба у Босни сасвим нестало, како се види из писма паепе уграском краљу Бели...

Зашто се Твртко крунише у Милешеви на гробу Св.Саве од стране православног митрополита, ако није био православан ?

Зашто није тражио круну из Рима или да га крунише босански дјед, који је узгред био 90% православан.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 16 Apr 2009, 17:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 26 Mar 2009, 19:01
Postovi: 20
Neko mi je pomogao.

Ti da znaš razliku između pripadnika Crkve Bosanske i pravoslavnih ne bi se pozivao na povelju bosanskog bana Kulina zato što se u njoj zaziva sveto trojstvo, jer i katolici zazivaju sveto trojstvo pa nisu pravoslavni, a tako isto i bogumili, patareni, jeretici pripadnici Crkve Bosanske koja je imala atribute većinske i državne vjere Bosanskog kraljevsta. U povelji bosanskog bana Kulina godine se broje „od rožstva Hristova“ a ne od nastanka svijeta, kako to čine srpski vladari i druge pristaše istočne crkve, a povelja je datirana, „usječenje glave Jovana Krstitelja“, "po svoj prilici rimskog obreda" (a po Bilinom polju znamo da nije ni katolik). Povelja Kulina bana svjedoči o državnosti i suverenitetu Bosne, koja je velikim dijelom srednjeg vijeka bila najznačajnije jeretičko uporište u Evropi, tako da je i sa istoka i sa zapada prozivana jeretičkom i patarenskom zemljom, a rimokatolici i pravoslavni nikada nisu nestajali iz nje.
Tvrtko je krunisan u Milama kod Visoko(g) grada, grada u kojem su Bosanski kraljevi birani, u kojem su krunisani, u kojem su stolovali, u kojem su izdavali svoje povelje, u kojem su pokapani i u kojem se nalaze njihovi grobovi. Gradu koji se prvi puta u historiji pominje 1355.godine i to kao grad bana Tvrtka Kotromanića i njegovog strica Stjepana. Tu je pronađen i natpis Kulina bana iz 1193.godine. Mili se kroz historiju često zovu jednostavno Bosna i tu su održavani Bosanski zborovi (sastanci), a dubrovački pisac Orbini Mile naziva Mileševom jer kaže da je bosanski ban Stjepan II Kotromanić (koji je na vlast došao uz pomoć bogumila, jeretika, pripadnika Crkve Bosanske)umro u Mileševi i da je tu pokopan. Zašto bi se Tvrtko, pored svoga grada, krunisao u Mileševi kod Prijepolja. A to što je uzeo i srpsku krunu, i nije ju osramotio, samo govori o njegovoj veličini.
Herceg Stjepan je prema potrebi : bio odan bosanskom kralju, pa je bio pravoslavan, pa je onda više puta izražavao pokornost papi i očitovao se kao katolik, zatim je bio saveznik turcima i pozivao se na sultana, onda (uglavnom i u suštini) je bio pripadnik Crkve Bosanske i veliki zaštitnik bosanskih jeretika i Gosta Radina lično, gradio je i katoličke i pravoslavne crkve i manastire. Vješto je on to sve balansirao na vjetrometini. Zvao se Vojvodom bosanskim-Hercegom, pa poslije Hercegom od Sv. Save jer mu je pala ruku Mileševa (ona kod Prijepolja) u kojoj se nalazi grob Sv. Save, pa se zatim zvao „hrvatskim potkraljem“..sin mu je prešao na Islam, kćerka postala katolikinjom....Ovako se u povelji iz 1453.g. Herceg Stjepan tituliše hercegom od Sv. Save: „Milošću božijom i gospodara velikoga gospodina mi cara amir-sultana Mehmet-bega mi gospodin Stjepan, herceg od Sv. Save...“.
Dubrovčani se 1455.g. žale ugarskom kralju: „smije li se nazivati hercegom onaj, kojega su tim naslovom odlikovali Turci....?“ .
Pljevljanski sinodik iz XIV stoljeća, osim što proklinje bosanske krstjane, sadrži i dodanu rečenicu: „Radin, Gost Hercegov, da bude proklet.“ (pa valjda su znali šta se deševa u neposrednoj blizini i šta govore). E sad, ako su najbliži istočni i zapadni susjedi, sjeverni i južni, nazivali bošnjane i njihove vladare jereticima i patarenima, te povremeno i bogumilima, kudugerima, babunima i sl., onda nema dileme da su to i bili.
A to da je bosanski Djed bio pravoslavan, kako ti kažeš 90% (kao, on je još malo pa pravoslavan :lol: ) baš je onako šega.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: КУЛИН БАН
PostPoslato: 16 Apr 2009, 22:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Па у томе је цака да богумили не признају Пр. Тројицу, ни светитеље, ни празнике, па ни Христа , дакле Кулин је православан, као и остали припадници Цркве босанске која је имала неке локалне одлике, али се руководила правилима св.Василија Великог и на њих нису гледали као на јеретике. зато Твртко и шаље помоћ кнезу Лазару.
Усековање ми православни и даље славимо, и рачунамо године од Рођења Христовог и пишемо ћирилицом и говоримо српским језиком, а како ви - не знам :wink:

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs