banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:59

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 599 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Dec 2015, 23:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
https://www.youtube.com/watch?v=7Rd0Pzn1t5c

Ljudi govore:Secanje na Kolubarsku bitku

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2016, 23:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
http://www.politika.rs/scc/clanak/34665 ... -u-januaru



Kako-je-Bozic-posle-Velikog-rata-postao-praznik-u-januaru


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2016, 23:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
http://www.scribd.com/doc/60208030/Oblast-Brankovica-Opsirni-katastarski-popis-iz-1455-godine#scribd

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 21:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
danijell je napisao:


Јако занимљиво штиво.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2016, 12:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Ako neko nije znao otkada počinje mržnja Hrvatskih šovinista prema Srbima neka pogleda

https://www.youtube.com/watch?v=BFj_E5rn1fw

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2016, 20:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Dobar dokumentarac, ali nema nikakve veze sa mržnjom, u svakom slučaju ne između Srba i Hrvata, već više sa kulturološkim razlikama između Srba iz Vojvodine i ostatka Srbije. Što se opet može aplicirati na težnje za autonomijom koje nikad nisu prestale.
Klasična priča o bogatim i siromašnim.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2016, 23:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Sve to stoji, ali da je zaključak i javna pohvala Srba kao najboljih vojnika carstva od samog vrha monarhije prošlo neopaženo kod Hrvata ,ne bi rekao.Mislim da ih je ta činjenica podstakla na buduće djelovanje.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Mar 2016, 00:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Nije problem pohvala, doseljeni Srbi su se izborili da odgovaraju caru a ne hrvatskoj vlasteli koja je time izgubila teritoriju a nije ni porez mogla ubirati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Mar 2016, 06:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
To je i kasnije bila bolna rana. "Sve pare odoše zacBG i Kosovo" Hrvatska lisnica u hrv džepu '91. 25 godina kasnije je hrv lisnica u EU džepu, a NATO strojnica o hrv ramenu. Fina neovisnost.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Mar 2016, 06:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Najveći vjetar u leđa vojvođanskom separatizmu daje upravo Bg svojom centralističkom politikom.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Mar 2016, 16:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
shakal je napisao:
Nije problem pohvala, doseljeni Srbi su se izborili da odgovaraju caru a ne hrvatskoj vlasteli koja je time izgubila teritoriju a nije ni porez mogla ubirati.

Hrvatska vlastela je tada (a i kasnije) imala većih problema (Mađari) nego što su to bili Srbi u Vojvodini i ostalim vojnim krajinama.
Činjenica je da su Srbi imali poseban status kao graničari, samo zbog toga, to je bio carski domen koji se nije mogao diskutovati. Hrvatskoj vlasteli je vjerovatno i odgovaralo da neko drugi preuzme odgovornost za čuvanje granice (koju bi inače morali sami obezbijediti, a trošak za održavanje stajaće vojske bio je na feudalcu, kao bilo gdje u to doba). Dakle, win-win (čuvaju te i ginu za tebe, tebe ništa ne košta, a tvoji seljaci su ostavljeni na miru da ih oporezuješ, bolje ne može).
Nigdje u literaturi nisam našao da je bilo nekih tenzija između Srba i Hrvata prije raspada carstva i stvaranja zajedničke države (ujedinjenja). Vjerovatno zato što je postojao zajednički neprijatelj unutar carstva (Mađari, ali iz nekog razloga ne i Austrijanci, njima su bili jednako vjerni i Srbi i Hrvati). Hrvati zbog toga što su se nadali većoj ravnopravnosti sa Mađarima, nakon što su im predali krunu, a ispalo je da su potpali pod jaku mađarizaciju i skoro gubitak identiteta, a Srbi kao carevi elitni vojnici zbog mađarske revulucije 1848. u čijem su gušenju aktivno učestvovali.

Čiča iz Rogače je napisao:
Najveći vjetar u leđa vojvođanskom separatizmu daje upravo Bg svojom centralističkom politikom.

Istina. Ništa nisu naučili posmatrajući istoriju posljednjih 100 godina. Na žalost nisu jedini u tome.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Mar 2016, 17:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
O bilo je tenzija i te kako, počevši od katoličenja, unijaćenja pa do potezanja oružja i lokalnih sukoba na krajini.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Mar 2016, 17:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Pošto su Srbi bili pod duhovnim vodstvom Karlovačke mitropolije (kasnije patrrijaršije), sankcionisanom od strane Beča, nisam siguran da je katoličenje bilo neka masovnija pojava, niti nešto što bi kruna dozvolila, jer je upravo crkvena autonomija bila jedan od stubova na kojima se zasnivala vjernost srpskih graničara. Naravno, katoličanstvo je bilo religijska norma austrougarske monarhije, tako da ne mogu isključiti mogućnost da je postojala neka skrivena agenda u drugom planu, međutim dizanje karlovačke mitropolije na nivo patrijaršije je ipak znak da je pravoslavna crkva imala prilično jak položaj što u ovom slučaju isključuje mogućnost upotrebe sile (za razliku od kampanje pokatoličenja iz 1941. godine, koja nije zaustavila klanje).

Za sukobe u Krajini nisam čuo, možeš li da preporučiš neke izvore, volio bi da dobijem malo više informacija, zvuči interesantno, onoliko koliko je tragično.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Mar 2016, 17:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Imaš dosta toga u Istoriji srpskog naroda 3-1, o preseljenju, povlasticama, odnosima vlasti i Hrvata prema njima. Da se razumijemo, nisu to veliki sukobi ali u fazonu "doseljeni Vlasi poharali i zapalili grad tamo nekog velikaša..." itd.itd.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Mar 2016, 18:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Našao sam pdf verziju, (ako još nekog interesuje ima ovdje http://www.svetlost.org/podaci/corovice ... a_srba.pdf) preko 600 strana, trebaće mi vremena za "žvakanje," u svakom slučaju, hvala za informaciju. No, moraću da nađem još neke izvore, po mogućnosti hrvatske, da ih uporedim. Naravno, iz istog perioda.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Mar 2016, 19:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Јохан Хајнрих Свикер - Историја унијаћења Срба у Војној Крајини

Др Душан Кашић - Отпор марчанској унији - Лепевинско-северинска епархија

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Apr 2016, 10:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
На данашњи дан 1815. у Такову је, под вођством Милоша Обреновића подигнут Други српски устанак против османске власти, из којег је настала модерна српска држава.

https://www.youtube.com/watch?v=jCGYoZurbgg

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2016, 16:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Син Живојина Мишића, Александар, рањен и упапшен је од стране немачких трупа кад је покушао да спасе пуковника Михаиловића, испред родне куће у Струганику.

Након хапшења немци су покушали да га врбују да ради за немачку обавештајну службу “Абвер“, убеђујући га да је он по мајци Немац и да у њему тече пола немачке крви.

На то им је Александар одговорио: “Ту половину ваше крви сте ми источили на Колубари“, пише у својој књизи пуковник Живојиновић и додаје да је после тог неуспелог врбовања Александар Мишић, стрељан 18. децембра 1941. године.

Какав отац такав син, слава хероју!

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2016, 18:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3657
Lokacija: House of Pejin
STRATOKASTEL je napisao:
shakal je napisao:
Nije problem pohvala, doseljeni Srbi su se izborili da odgovaraju caru a ne hrvatskoj vlasteli koja je time izgubila teritoriju a nije ni porez mogla ubirati.

Hrvatska vlastela je tada (a i kasnije) imala većih problema (Mađari) nego što su to bili Srbi u Vojvodini i ostalim vojnim krajinama.
Činjenica je da su Srbi imali poseban status kao graničari, samo zbog toga, to je bio carski domen koji se nije mogao diskutovati. Hrvatskoj vlasteli je vjerovatno i odgovaralo da neko drugi preuzme odgovornost za čuvanje granice (koju bi inače morali sami obezbijediti, a trošak za održavanje stajaće vojske bio je na feudalcu, kao bilo gdje u to doba). Dakle, win-win (čuvaju te i ginu za tebe, tebe ništa ne košta, a tvoji seljaci su ostavljeni na miru da ih oporezuješ, bolje ne može).
Nigdje u literaturi nisam našao da je bilo nekih tenzija između Srba i Hrvata prije raspada carstva i stvaranja zajedničke države (ujedinjenja). Vjerovatno zato što je postojao zajednički neprijatelj unutar carstva (Mađari, ali iz nekog razloga ne i Austrijanci, njima su bili jednako vjerni i Srbi i Hrvati). Hrvati zbog toga što su se nadali većoj ravnopravnosti sa Mađarima, nakon što su im predali krunu, a ispalo je da su potpali pod jaku mađarizaciju i skoro gubitak identiteta, a Srbi kao carevi elitni vojnici zbog mađarske revulucije 1848. u čijem su gušenju aktivno učestvovali.



ovo je uglavnom tačno. tenzije počinju širenjem hrvatskog nacionalizma u 19. vijeku na štokavskom području, tj. pokušajem mobilizacije masa koje su dio srpskog etničkog prostora. tada nastaje problem i on je moderan i politički, nikako istorijski.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2016, 22:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Slika

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 599 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs