banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:21

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Mar 2008, 17:51 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
ЗАШТО СУ МАРКС И ЕНГЕЛС МРЗЕЛИ СРБЕ

Пише:

Радован Томашевић


Kнеза Михаила, Маркс и Енгелс презриво су називали" обичном руском креатуром"; књаз Милош за њих је био "стари штићеник аустријских реакционара"; Срби су спадали у народе које је "ток историје немилосрдно згазио", били су за њих пре "отпадак народа" него права нација; Црногорци су "хомеровски варвари" слични "тријерским остарелим клипанима", српска војска ће после пораза од Турске морати да крене "марш назад у своју хајдучку јазбину"; на Балкану треба пустити крв"; Срби се дижу али ће "срећом добити батине!"(срећом!); да би, најзад, Енгелс ускликнуо да са Словенима (који су издали револуцију) треба да буде " неумољива борба на живот и смрт" и то борба "до истраге" која подразумева и "безобзирни тероризам". Енгелсов позив на "безобзирни тероризам" тако ће претходити Хитлеровој наредби "сто за једног"!

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Mar 2008, 18:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Interesantno, za ovo još nisam čuo. Postoje li neki bliži izvori za ovu tezu (literatura K. Marxa i F. Engelsa), ili je R. Tomašević izvor.
Nije mi baš najjasnije koju su to revoluciju izdali Sloveni (Srbi): definitivno nisu imali nikakve veze sa pariskom komunom, jedinim pokušajem (socijalistiške/komunističke) revolucije u XIX vijeku. Jedino što mi pada na pamet je aktivno učešće srpskih dobrovoljaca iz Vojvodine srpske (ne iz Knjaževine Srbije) u slamanju Košutove revolucije u Mađarskoj. No pošto je to bila nacionalna a ne socijalna revolucija mislim da gospoda Marx-Engels nisu za nju marili ni najmanje.
Kao što vjerovatno znaš, Marx i Engels su (pogrešno) smatrali da će svjetska socijalistička/komunistička revolucija započeti u jednoj od industrijski razvijenijih zemalja (Njemačka, Austrija, Francuska, Engleska), tako da ih Srbija, tipično i skoro isključivo agrarna zemlja, vjerovatno uopšte nije interesovala.
Na drugoj strani, radnička klasa gore navedenih zemalja (sa izuzetkom Francuske) je svojom pasivnošću izdala revoluciju a pruska/njemačka direkno učestvovala u gušenju komune.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2008, 14:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 08:56
Postovi: 294
Lokacija: Banjaluka
ma jevreje, rome i srbe svi mrze jer vole pravdu i istinu. a marks i ngles su nas mrzili jer su znali da samo mi mozemo skontati njihovu prevaru. jer komunisticka ideja ravnopravnosti i jednakosti je samo iluzija i prevara za siroke narodne mase. sto sami kazu za religiju to su i oni prosipali. tj. opijum za narod a sve u cilju postizanja svojih interesa. ostvarenje svijeta bez nacionalne drzave i kulture. Posto im nije to uspjelo preko komunizma, to pokusavaju sada preko oblika kapitalizma nazvan globalizem. jednostavno receno isto sranje drugo pakovanje.

_________________
ginekolog, doktor za sve i dozivotni romanticar i opozicija vecini svuda od politike preko religije do novca i zabave


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2008, 15:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Идеологија Маркса и Енгелса је однела милионе људских живота широм света.Мислим да то довољно говори о њима.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2008, 16:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
ginekolog je napisao:
ma jevreje, rome i srbe svi mrze jer vole pravdu i istinu. a marks i ngles su nas mrzili jer su znali da samo mi mozemo skontati njihovu prevaru. jer komunisticka ideja ravnopravnosti i jednakosti je samo iluzija i prevara za siroke narodne mase. sto sami kazu za religiju to su i oni prosipali. tj. opijum za narod a sve u cilju postizanja svojih interesa. ostvarenje svijeta bez nacionalne drzave i kulture. Posto im nije to uspjelo preko komunizma, to pokusavaju sada preko oblika kapitalizma nazvan globalizem. jednostavno receno isto sranje drugo pakovanje.


1.Karl Marx je bio Jevrej.
2.Umro je 1883.godine, dakle, prije nego se desila prva prava socijalistička revolucija (oktobarska, 1917.).
3.Marx i Engels su bili filozofi i radili su bez nekog vlastitog interesa (Engels, konkretno, je bio sin jednog od većih njemačkih industrijalaca, pa se može reći da je radio protiv vlastitog interesa).
4.Nemaju veze sa globalizmom; niti je to isto sranje, drugo pakovanje.

urbana_extravaganca je napisao:
Идеологија Маркса и Енгелса је однела милионе људских живота широм света.Мислим да то довољно говори о њима.


Postoji li zaista neka ideologija koja nije odnijela milione žrtava?
Nabrajaću ih hronološki:
1.religija (sve, bez razlike i obzira)
2.robovlasništvo
3.feudalizam
4.liberalni kapitalizam
5.socijalizam
6.fašizam/nacizam/militarizam
7.moderni turbokapitalizam/globalizam

Pošto ni Marx ni Engels nisu doživjeli socijalizam, mislim da im se ne može prebacivati. Teoretski, na papiru, to se i dalje čini kao najbolji i najpravedniji sistem, međutim, niko nije uspio/želio da ga ostvari baš na način kako su ga tvorci zamislili. Na kraju se, kao što svi znamo, sve to izrodilo iz diktature proleterijata u diktaturu nad proletarijatom u ime proleterijata. Mislim da pisac nije baš to htio da kaže, i da bi se prevrtali u grobu da su mogli da vide šta su u njihovo ime radili Lenjin, Staljin, Mao , Pol Pot i ostala bratija. Lista bi mogla da bude mnogo duža, ali to svi znaju, pa nije ideja da ponavljam.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2008, 16:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Комунизам је у теорији најбоља и праведнија идеологија,али као што рекох у теорији.Таква идеологија се не може применити у стварности те стога она заувек остаје утопија.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2008, 17:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Oko toga smo saglasni.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2008, 18:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
О.Јустин је рекао да је комунизам дивно замишљен, али да за његово спровођење треба да се деси унутрашња револуција у човеку. Да он сам постане бољи, праведнији, да ради колико је потребно и да узме онолико колико му за тај рад припада.
Док се то не деси у пракси је потребна цела војска контролора која би пазила да ли се све ради како треба.

А, да - Маркс је био нерадник и гребао се од Енгелса :lol:

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2008, 19:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Što se tiče prvog, mogu da se složim, što se tiče drugog, nemam mišljenje o tome. Ali ako nije smetalo Engelsu, ne smeta ni meni. Da je, kamo sreće, Marx bio jedini neradnik...

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2008, 15:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Nego, gdje su izvori?

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Mar 2008, 01:10 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Marks i Engels nisu imali samo negoativno misljenje o Srbima, nego o svim narodima Balkana, za koje su kazali "da su moralno smece Evrope". To sam procitao u jednoj knjizi Ivana Cvitkovica, koja je objavljenja negdje pred pocetak rat. Pomenuti autor nema mnogo objavljenih knjiga. Zainteresirani, nek potraze poslednju ili predposlednju njegovu knjigu. Naslov sam zaboravio, ali autora nisam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2008, 19:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
E, daj bre "Tvrtko" ne pretjeruj. Kao prvo, Miloš i Mihailo jesu bili sve što je napisano, a srpski patrijarsi jesu reakcionari, itd, itd. Drugo, ova kombinacija veoma citata od po dvije riječi (!) izvučenih iz konteksta i kombinovanih zajedno je jedna obična podvala tipična za istoričare-amatere, neoromantičarskih fantaziranja.

Treće, revolucija o kojoj je riječ je bila revolucija 1848, u kojoj su južnoslovenski narodi, uz podršku tri reakcionarna carska režima, stali na stranu kontrarevolucije protiv mađarskih i austrijskih demokratskih revolucionara. Opravdano ili ne, Marx, možete vidjeti (v. dolje), govori da i jeste, zbog specifičnih istorijskih okolnosti u kojima su nastajale te grupe nacija.

Četvrto, ko je sad Justin??

Peto, sad ću ja biti pošten i reći da je Engles (ali ne Marks) imao zaista nekoliko čudnih i ružnih zaključaka, koji su napisani u člancima o ratu u AUI u Neue Reinsche Zeitung. Što se tiče Marksa, on se dotiče Slavena kroz napade na panslavizam, koji zapostavlja progresivne promjene u društvu i za posljedicu spreman je gušiti nacionalne pokrete koji mu stoje na putu. Takva je situacija oko 1948. Marks i Engels su čitavu situaciju posmatrali kao navijači bitnu utakmicu, i teške riječi su padale.

Šesto, Marxist Internet Archive ima skoro sve tekstove Marksa i Engelsa, uključujući sve članke iz pomenutih novina, za koje su pisali tokom te krize. Izvolite pa pogledajte:

http://www.google.com/custom?cof=GALT%3 ... ian&as_eq=

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2008, 21:22 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Ми Срби смо се борили за слободу од Турака, а господа са запада су нам бранили живот достојан човека, него су гледали да останемо робље.

Која реакција, мани се тих фраза, умро је друг Тито :lol:

Знаш ли да су ти дивни мађарски револуционари вршили покоље Срба по Војводини, бомбардовали Нови Сад, па су онда морали људи да се бране.

Тако да не треба да нас чуди новосадска рација 1942. :x


Četvrto, ko je sad Justin??

Не знаш ти моје јаране, не знам ни ја твоје....
О.Јустин Поповић изгуглај :roll:

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2008, 22:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
To je to!?

Moram priznati, očekivao sam više. Očekivao sam čitav set citata i citatčića koji će da izvrgnu moj mračni komunistički um ruglu.

No dobro. Argument o ratu između Mađara i Srba stoji, o mađarskom napadu na Srbe, itd, ali pokazuje samo da je stvar bila daleko komplikovanija. Sad, uvlačenje novosadske racije u priču baš i nema smisla. Elem, mislim da sam donekle spustio čitav ton ove priče, i vratio činjenice na glavu.

Ko želi da vidi šta se tačno pisalo tih mjeseci u Neue Rheinische Zeitung to može bez problema: dostavio sam odgovarajuće linkove.

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2008, 08:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2008, 13:50
Postovi: 249
Lokacija: Miljana
TBPTKO je napisao:
Срби су спадали у народе које је "ток историје немилосрдно згазио",


Ovdje i nisu pogriješili. Istorija puna poraza i pogrešnih poteza...

_________________
Instant kviz "Pronađite pravopisne greške":
--svako ko koristi Hitlerov Majn Kajmf kao izvor je po defoltu nacista--
Nagrada: sedmodnevni kurs opismenjavanja u planinama Wu Tanga kod Piskavice


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2008, 08:46 
Zasto imam "filing" da ovo ide u pogresnom, nacionalistickom toku...ovaj topic?


Vrh
  
 
PostPoslato: 29 Maj 2008, 17:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
Jarane, ovo ne ide, ovo je otišlo od samog početka.

Kada neko želi optužiti dva čovjeka koji su bili na čelu organizacije (istina, ne u to doba, nego kasnije) koja je težila okupiti radnike i radnice svijeta svih naroda i nacija za srbofiliju, znaj da je po srijedi jedno teško naci-sranje.

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2008, 20:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Ко их оптужује за србофилију? :lol:

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jun 2008, 10:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
Da, izvinjavam se: srbofobiju.

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jun 2008, 17:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
Koga uopste briga sta misli taj psihopata?

Marks je mrtav, komunizam (osim u S.Koreji i srcima idiota) na smetljistu istorije.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs