banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 07:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Mar 2010, 15:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
amidža je napisao:
1. Kuripesic,
18. M. Filipovic,
25.Noel Malcolm, „POVIJEST BOSNE“poglavlje:Srbi i Vlasi

:wink:

:lol: :lol: :lol:
I kakve veze Vlasi imaju sa Srbima :-?
Srbi su oduvjek Srbi, a to što su neki drugi narodi poželjeli da nose to časno ime poput mnogih Bugara, na jugu srbije ili Vlaha to je već kako neko reče 'drugi par dimija'

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Mar 2010, 15:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Silvio Dante je napisao:
О Боже има ли те....


ima...
i Gavra, buraz, je heroj. kraj.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Mar 2010, 19:25 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Noel Malcom........Slika

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Mar 2010, 22:16 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Feb 2009, 23:20
Postovi: 48
Slika
Kao đak tuzlanske gimnazije pripadao je naprednoj omladini, povezanoj sa Mladom Bosnom. Nekoliko dana poslije atentata na prestolonaslednika Ferdinanda u Sarajevu, kao maturanta 3. jula 1914. godine austrijske vlasti zatvoriće ga u Tuzli. Suđenje je održano od 13. do 30. septembra 1915. godine u Bihaću. Osuđen na 16 godina robije, a njegov brat Sreten 10 godina.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Mar 2010, 03:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
portir je napisao:
Slika
Kao đak tuzlanske gimnazije pripadao je naprednoj omladini, povezanoj sa Mladom Bosnom. Nekoliko dana poslije atentata na prestolonaslednika Ferdinanda u Sarajevu, kao maturanta 3. jula 1914. godine austrijske vlasti zatvoriće ga u Tuzli. Suđenje je održano od 13. do 30. septembra 1915. godine u Bihaću. Osuđen na 16 godina robije, a njegov brat Sreten 10 godina.


Zanimljive informacije, inace evo kolege prijedorcani su mi potvrdili ovu informaciju.
Takodje, veoma mi je zanimljiv lik i djelo Sretena o kojem se nazalost malo zna jer je ostao u sjeni nakon te tragicne smrti Mladena.

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2010, 10:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2010, 13:21
Postovi: 371
Jaoooo,što se brišu komentari koji ne odgovaraju određenoj ideologiji!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2010, 10:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Pa ti ili menjaj ideologiju ili forum, mislim da ti je ovo drugo lakse i manje boli... Sloboda izbora i tvoje pravo na njega ako ti nesto smeta


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2010, 10:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2010, 13:21
Postovi: 371
Hertzog je napisao:
Pa ti ili menjaj ideologiju ili forum, mislim da ti je ovo drugo lakse i manje boli... Sloboda izbora i tvoje pravo na njega ako ti nesto smeta


Ma imam ja sabura.
Prije par godina je bilo nezamislivo da Srbija prizna da se desio ikakav zločin u Srebrenici a jučer su se izvinili.Vrijeme je čudna kategorija.
A ti izgleda naučio tjerati ljude :angry3:
Rat je stao....pobogu.... :roll:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2010, 11:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ne vidim gde si procitao da ja teram ljude, samo sam ti rekao da imas slobodu izbora da menjas mesto "boravka" koje ti se ne svidja... A o teranju necemo da pricamo, na vasim forumima ako se pojavi IP adresa iz Republike Srpske, odmah se banuje korisnik, tako da si poprilicno slobodan da pises sta hoces, pa cak i ako se obrise tvoj post koji vredja mozes proci bez banovanja... A o vremenu kao kategoriji i ja volim da pricam, jer ce na svetlos dana izaci i vasi zlocini koje ste radili i sistemski zataskavali... sve u svoje vreme, pa da vise resimo ko je koga i koliko ubijao, pa i tacan broj zrtava da utvrdimo a ne da se Meho iz Denvera vodi kao zrtva srebreniskog zlocina... Ali da cim nemas o cemu ti po srebrenici, pa da skrenemo sa teme...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2010, 11:19 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2008, 18:22
Postovi: 96
Ja mislim da je to bio teroristički čin. Polazeći od ideoloških potreba jugoslovenska historiografija označila je taj čin revolucionarnim.
Zapadna historiografija, prije svega njemačka i austrijska, tretira ga kao ubistvo.
Lično kao vrstan poznavalac ljudi i istorije mogu sa sigurnošću da prihvatim činjenicu kako se radi o teroristi, i terorističkoj organizaciji.
"Mlada Bosna" je preteča svih terorističkih organizacija koje danas viđamo po satelitskim televizijama, a Gavrilo je jedan od paćenika koji je svoj život unesrećio dajući ga za određenu "višu stvar". Svima je suđeno i svi su razumno kažnjeni.
Narod je taj koji je stradao zbog "vidovdanskog atentata", odnosno stradali su Srbi kao nikada do tada u istoriji.
Noviji istorijski pokazatelji govore kako je iza ovog atentata stajao određen krug veoma moćnih i mračnih sila tog vremena.
Iz ovog konteksta treba izdvojiti Danila Ilića koji je sasvim slučajno uhapšen, odao sve učesnike ove konspiracije. I njega treba posmatrati kao čovjeka koji se dozvao pameti?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2010, 11:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
catmandoo je napisao:
Ja mislim da je to bio teroristički čin. Polazeći od ideoloških potreba jugoslovenska historiografija označila je taj čin revolucionarnim.
Zapadna historiografija, prije svega njemačka i austrijska, tretira ga kao ubistvo.
Lično kao vrstan poznavalac ljudi i istorije mogu sa sigurnošću da prihvatim činjenicu kako se radi o teroristi, i terorističkoj organizaciji.
"Mlada Bosna" je preteča svih terorističkih organizacija koje danas viđamo po satelitskim televizijama, a Gavrilo je jedan od paćenika koji je svoj život unesrećio dajući ga za određenu "višu stvar". Svima je suđeno i svi su razumno kažnjeni.
Narod je taj koji je stradao zbog "vidovdanskog atentata", odnosno stradali su Srbi kao nikada do tada u istoriji.
Noviji istorijski pokazatelji govore kako je iza ovog atentata stajao određen krug veoma moćnih i mračnih sila tog vremena.

Elementarac evo malo gljiva... Skidaj se sa LSD-a prejako je to za tebe
Slika

p.s. odluci se je li historija ili istorija


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2010, 11:25 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2008, 18:22
Postovi: 96
Među članovima "Mlade Bosne" moraju se, osim Gavrila Principa, pomenuti i Bogdan Žerajić, Nedeljko Čabrinović, Danilo Ilić, Borivoje Jevtić, Trifko Grabež, Jezdimir Dangić, Veljko Čubrilović i Vaso Čubrilović, Muhamed Mehmedbašić, Ivo Kranjčević, nobelovac Ivo Andrić, Dobrosav Jevđević i, posebno, ideolog organizacije Vladimir Gaćinović.

Muhamed Mehmedbašić je bio srpski nacionalista, pripadnik terorističke organizacije Mlada Bosna, koja je 28. juna 1914. godine izvršila atentat na austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda u Sarajevu. Posle atentata je pobegao u Crnu Goru i kasnije u činu potporučnika učestvovao u povlačenju srpske vojske preko Albanije. Zajedno sa pukovnikom Dragutinom Dimitrijevićem Apisom vođom grupe Crna Ruka osuđen je 1917. godine u Solunskom procesu na 15 godina zatvora za učešće u navodnoj zaveri za ubistvo srpskog prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića. Amnestiran je 1919. godine i vraća se u Sarajevo.

Preminuo je 29. maja 1943. u Sarajevu posle mučenja od strane ustaša.

Sa mladobosancima je u tesnoj vezi bila i grupa "Preporod" iz Ljubljane, okupljena 1911-1912 oko istoimenog lista. U toj grupi najaktivniji su bili France Fabijančić i Ivan Endliher, sa kojima je vezu održavao i Gaćinović. Ove dve grupe je, naročito između 1910. i 1914. godine, spajala ideja oslobođenja i ujedinjenja Jugoslavije i rad na stvaranju jedinstvenog jugoslovenskog revolucionarnog omladinskog pokreta. Endliher je umro u zatvoru u GracGracu (Austrija) 1915. godine, jer je i on bio uhapšen posle sarajevskog atentata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re:
PostPoslato: 14 Maj 2010, 22:43 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Maj 2010, 20:55
Postovi: 8
BlackHand je napisao:
Ja sam o Principu svoje mišljenje već izneo. Svi smo mi odrastali u ratu, i svi smo gajili snažne patriotske osećaje. Ja govorim o sebi koji sam bio dvanaestogodišnji klinac, a mladići od 18-19 godina verujem da bi svi bili spremni uraditi isto što je uradio Princip pri susretu sa nekim vođom protivnika svoga naroda.

Kad se već gađamo terminima, sociologija kaže da ljudi nakon 7 godina počinju formirati svoje mišljenje, stvarati sopstvene aluzije, tako da je to još jedan dokaz da Principa nije mogao niko iskontrolisati. Što se tiče samog čina atentata, već sam napisao, ali nije mi teško da ponovim. Atentat je bio mnogo više od samog Principa, on čak nije trebao ni biti atentator. Nakon što je Čabrinovićeva bomba bila neuspešna, Princip je po unapred stvorenom planu stupio u akciju i obavio svoj deo zadatka. To sve ukazuje da se radilo o složenoj organizaciji, a ne o grupi nahajcanih klinaca, koje je neko na nešto nagovorio.


lako je ubiti i postati necovjekom... hajdi uradi nesto a da ostanes covjek... to je care moj vrlina... vrlina... koja samo manjini nije strana....

_________________
Nije vazno odakle je neko, nego u kojem pravcu on ide...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 21:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Лако је човјека чакијом убости.
Фердинанад је је окупатор кога је стигла заслужена казна, а шта је Србима спремано на маневрима које је водио видело се у Мачви августа исте године.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2010, 11:41 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Gavrilo je Heroj, a sto se tice ostalih narooda od njih apsolutno ne ocekujem da ga postuju. Samo mogu reci, slava mu i hvala sto je ucmekao austrijsko okupatorsko djubre.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2010, 20:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Sta reci. Covjek je mislio da cini dobru stvar, da se bori za slobodu, a donio je rat(1 svjetski) i jos goru tiraniju. Medjutim ciljevi su mu bili dobri i namjere. Ali jebi ga, i Lenjin je mislio da cini dobro uvodjenjem komunizma i namjere su mu bile dobre, pa kad je Staljin dosao na vlast poubijao desetine miliona ljudi. I uopste, komunizam je dobro zamisljen i stvoren sa dobrim namjerama, ali se ispostavilo da je ubio vise ljudi nego fasizam. Znaci namjere su jedno, a rezultati drugo.
Tako i sa ovim. Gavrilo je imao dobre namjere, ali se ispostavilo kao i vecina revolucija da su uglavnom donijele jos gore.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2010, 22:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Је л` ти стварно вјерујеш да је због њега почео Први свјетски рат?

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2010, 23:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
АЛЕКСАНДАР je napisao:
Је л` ти стварно вјерујеш да је због њега почео Први свјетски рат?


Kao da bi bez Gavrila Evropa cvjetala od radosti i medjunacionalnog prijateljstva :roll:
Jelly, ne provaljuj se. Gavrilov postupak je samo izgovor za WWI, nikako uzrok.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2010, 05:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
TaškoBL je napisao:
АЛЕКСАНДАР je napisao:
Је л` ти стварно вјерујеш да је због њега почео Први свјетски рат?


Kao da bi bez Gavrila Evropa cvjetala od radosti i medjunacionalnog prijateljstva :roll:
Jelly, ne provaljuj se. Gavrilov postupak je samo izgovor za WWI, nikako uzrok.


О томе се учи у свим школама у Европи, па и у аустријским.
Џели је пропустио часове очигледно.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2010, 09:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Silvio Dante je napisao:
TaškoBL je napisao:
АЛЕКСАНДАР je napisao:
Је л` ти стварно вјерујеш да је због њега почео Први свјетски рат?


Kao da bi bez Gavrila Evropa cvjetala od radosti i medjunacionalnog prijateljstva :roll:
Jelly, ne provaljuj se. Gavrilov postupak je samo izgovor za WWI, nikako uzrok.


О томе се учи у свим школама у Европи, па и у аустријским.
Џели је пропустио часове очигледно.


Pa da.... Svi znaju, osim nasih domacih srpskih indijanaca, Hrvata i Muslimana...
Sto bi reklo.... Meduza(jellyfish) u skolu! Ponovo! :lol:

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs