На почетку беше монголска најезда, олуја коњаника која је као страшни усуд долазила из даљина Азије да током 13. века промени свет, да затре краљевства, поруши градове и растера многа номадска племена, попут Турака Ојгуза, из племена Каји. Ови Турци, бегунци из Персије, населише се у Малу Азију, на границе старог и ослабљеног Византијског царства. Ту су водили свети рат „џихад”, као „газије” - ратници ислама предвођени својим вођама, емирима. Међу тим емирима беше један, по имену Осман-бег, који усну следећи сан: у његове груди спустио се месец, а из груди израсте свето дрво које се ширило на све стране; испод дрвета су стајале четири фонтане које су представљале планине Кавказ, Атлас, Таурус и Балкан; из корена дрвета извирале су четири реке: Тигар, Еуфрат, Дунав и Нил. Посвуда се чула молитва мујезина и цвркут славуја. Наоколо су светлуцали дијаманти - градови који су се скупљали у прстен, а највећи међу њима био је најчувенији од свих - Цариград. Осман се пробуди онда када је на руку стављао тај прстен. Један дервиш који тумачи снове прорече му да ће његово потомство владати светом.
Успон дома Османовог
Османово племе није било бројно, али су им срчаност и успеси у борби прибављали све више присталица. Као плима, као поплава, османске газије заузимале су комад по комад Византије. Заредом падају градови и тврђаве. Османа наслеђује син, бег Орхан. Освајања се настављају. Турци из Азије прелазе Дарданеле 1354. године и учвршћују се на европској страни. За Орханом следи Мурат И, који се први од Османлија прозива султаном. Он ће своје седиште преселити на Балкан, у Једрене. Окружиће Цариград, освојити Тракију, поразити 1371. године велику војску српског краља Вукашина на Марици, упасти у Бугарску. Ништа, чини се, не може да се одупре брзим турским коњаницима и њиховој увежбаној сталној војсци - јаничарима, каква у то феудално доба не постоји нигде у Европи.
Само се још једна сила на Балкану може супротставити јаничарима - српска. Кнез Лазар 1389. године на Косово изводи цвет балканског витештва: уједињене српске, босанске и угарске ратнике. „И када је дошло до боја и настала битка, била је толика звека и јека да се тресло и место где се ово догађало... и би много мртвих без броја...” На Косову је Мурат I изгубио живот као једини турски султан који је убијен на бојном пољу, али битку Османлије нису изгубиле. Муратов наследник Бајазит I Муња с Косова излази још моћнији. Србија постаје вазална држава, а Бајазит се жени принцезом Деспином (Оливером), сестром кнеза Стефана. Султанија Деспина Бајазиту је родила три кћери по имену Паша, Малика и Оруз.
Онда се опет појавише Монголи, као нова Божија казна. У великој бици код Анкаре, 1402. године, монголска војска Тамерлана потпуно је разбила Турке и њихове савезнике, међу којима се борио и Стефан Лазаревић. Султан Бајазит био је заробљен и погубљен. Током неколико деценија, чинило се да је османска моћ при крају, а Бајазитови синови отимали су се о наследство. Нажалост, био је то само привид. Већ средином 15. века околности су се промениле. Код Варне на Дунаву, 1444. године, султан Мурат II страховито је потукао крсташку војску француских и угарских витезова. Неколико година касније, на престо је сео један од највећих османских султана - Мехмед И.
Мехмед Освајач
Мехмед, прозван Ел-фатих (Освајач), син султана Мурата II, постао је владар с 18 година и одмах кренуо у освајање остатака Византијског царства. Његов савременик Константин из Островице, Србин који је једно време служио као турски јаничар, записао је да је султан „веома лукав, помоћу примирја преварио је кога је могао; и о вери се мало бринуо а кад би га ко због тога корио, намах би скочио (од њега) као бесан”.
Другог марта 1453. године под зидинама византијског Цариграда окупила се огромна турска војска од око 100.000 војника, међу којима и 20.000 јаничара. Некада највећи од европских градова, Цариград је у то доба био своја сенка. Штитиле су га само огромне зидине и храбра срца малобројних бранилаца. Одбрану, у којој су поред Грка биле и стране јединице Ђеновљана и Венецијанаца, предводио је византијски цар Константин XI Палеолог. Браниоци Цариграда пружили су херојски отпор и скоро два месеца жестоко се борили одбијајући на десетине турских напада, свакога дана поново подижући топовима порушене зидине.
Међу турским трупама налазиле су се и јединице које је султану послао његов српски вазал, деспот Ђурађ Бранковић. Константин из Островице, који је био међу њима, написао је да су Срби „морали ићи ка Стамболу и помагати Турцима у освајању; а свакојако по нашој помоћи никад не би био освојен”. Срба је, у ствари, било на обе стране. Сам цар био је син Јелене, кћерке српског великаша Константина Дејановића. На турској страни, Мехмедова маћеха, удовица Мурата II, била је знаменита Мара, кћи деспота Ђурђа Бранковића, једна од ретких турских султанија која је задржала хришћанску веру и коју је млади султан Мехмед изузетно поштовао.
Дана 29. маја 1453. године, након више таласа напада, турски војници успели су да упадну у град. Последњи византијски владар Константин XI храбро је погинуо у бици да, као и српски кнез Лазар, остане легенда и пример потомству. Чак и данас многи Грци сматрају уторак, дан када је пао Цариград, за најнесрећнији дан у недељи. Вест о паду хиљадугодишњег града и Византије потресла је целу Европу. Турци су већину цркава у граду претворили у џамије. Двадесетогодишњи Мехмед I додао је својим титулама још једну „кајзер-и-Рум”, односно римски цар.
Након Византије, султан креће у нова освајања: 1459. пада Смедерево и српска деспотовина, 1461. године султан осваја Требизонд у Малој Азији. Мехмед 1464. године осваја Босну и убија последњег босанског краља Степана Томашевића. Затим 1467. године пада и Херцеговина. Један од разлога брзог турског напредовања на Балкану, осим слабости тамошњих држава, била је и извесна попустљивост освајача према сеоском становништву и њиховој хришћанској вери. Мехмед I оставио је грчког патријарха у Цариграду, а свим хришћанима дао је аутономију у оквиру система „милета”, односно етничко-верских заједница којима је управљала црква. У та времена, османлијска држава показивала је већи степен религијске трпељивости него друге земље у Европи, које су углавном забрањивале или протеривале припаднике других вера.
Неколико пута Мехмед I покушава да освоји и Београд, али бива одбијен у жестоким биткама. Пред крај живота, у жељи да потврди да има амбиције римског цара, Мехмед покушава да освоји Италију. Турци 1480. године накратко освајају Отрант, на самом крају италијанске „чизме”, што изазива панику у Риму. Страх од Турака је толики да римски папа бежи на север Италије.
Poslednji put menjao marcus_aurelius dana 20 Sep 2006, 00:28, izmenjena samo jedanput
|