banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 12:45

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 00:24 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 00:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
Da ne zaboravimo i feudalne i robovlasnicke zgrade!

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 09:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
SRC je napisao:
Raskiskiša je napisao:
meni se čini da se u posljednje vrijeme u banjaluci puno gradi neako neplanski.Šta nepostoji neki prostorni plan??Sve se neako nagurava u onaj centar,grade se nekakve zgradurine.a trotoari sve manji i manji.nemogu se 2 čovjeka mimoič.dok recimo kod malte tj.oko lesnine i dalje u pravcu budžaka toliko ima prostora,koji bezveze stoji prazan.


To se tebi samo čini. Ima prostorni plan i sve se gradi prema planu. Kad se neke zgrade (kuće) poruše i ostale izgrade grad će dobiti drugi izgled. Nije istina da se sve nagurava u centar, grad se širi u svim pravcima samo se ti izgleda slabo krećeš.

Raskiskiša je napisao:
..nekako više prirode.


Ima i lijepih sela oko Banja Luke ako ti se ne sviđaju "zgradurine". :D

(Micelijuse, ja se stvarno izvinjavam za off)

Da, naravno da postoji plan za prostorno uredjenje, urbanisticki plan ili kako hoces. Ali taj plan je toliko "rastegliv" da je to strasno. Da se gradi planski - ne gradi se. Koliko samo ima "smeca" od zgrada i gradjevina bez dozvola - to je chudo jedno. Primjera da nabrajam ko u prichi ali malo i vremena a i mrsko mi da pishem toliko ali evo par primjera:
ulica Novice Cerovica nove dvije zgrade sagradjene na parkiralistu i zelenoj povrsini. Dakle, taj je napravio zgrade bez ikakvih papira samo jer je obecao da ce da produzi 10tak metara ceste (da se ljudi autima ne penju na trotoar - ko prolazi tuda znam o cemu pricam). Znaci ulica koja ima 6 zgrada (zgrade sa: 4, 6, 8, 10, 16 i 12 spratova) i jos jednu manju zgradu sa 3-4 sprata - nema parkiralista. Poslovni prostori zjape prazni, od auta ne mozes smece da izbacis, da ne pricam da biciklom ili pjeske zgradi ne mozes da pridjes. A tek o tome da je ta mala zelena povrsina bila djecije igraliste.
Drugi primjer, buvljak u Boriku - dakle, ko je vidio zna o cemu pricam. Onaj cumez je takvo rugo da je to strasno, prestrasno.
Ja shvatam da se gradi i treba da se gradi, ali zasto od onakvog grada i zelenila praviti betosnku tvrdjavu?? U pravu je Raskiskiša gradi se samo u centru i uzem dijelu prema centru. Istina nikla je i koja zgrada prema Budzaku, ali oept tamo ima vise neiskoristenog prostora i ne vidim nista lose da se grad izgradjuje u tom pravcu. Ne mora na svakom kvadraticu zelene povrsine da nikne zgrada. Nicu ko gljive.
Izvinite na off-u ali meni ova novogradnja po centru bode oci. (Tek je druga tema boje fasada...)

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 09:11 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2006, 11:54
Postovi: 60
Lokacija: Novi Sad,Seher BL,i ostale mahale u BiH
Bik je napisao:
Ok... Od danas neka se u knjige Arhitekture ubaci novi stil gradnje gradjevinskih objekata!!!! KOMUNISTICKI STIL - neka se tako zove! Glavna odlika ovog stila je ta sto se zgrade ovog stila razlikuju od zgrade tipa Palasa... Mahalas, molim da nam das jos neke od karakteristika.



Vidim da si jako europski orjentisan. Zgrade tipa Borika,Starcevice se gradene u istocnim drzavama Europe(Istocna Njemacka,Rusija itd). Znaci drzave gdje vladao komunizam

Danas se naprimjer te zgarde masovno ruse po bivsoj Istocnoj Njemackoj jeli nitko nezeli da zivi u njima.

_________________
Bok
Dok je druga Tita,bice i Banjaluke . (neko rece `69)
Bosno moja,divna mila ljepa gizdava,u tebi je Banja Luka izvor sevdaha

http://www.geocities.com/Eureka/Park/73 ... is_jus.htm


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 09:59 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2006, 19:40
Postovi: 146
Mozda pojam komunisticka je malo prejak ali definitivno postoji pojam socrealisticna arhitektura (pogledati literaturu) koja je nastala u periodu industrijalizacije i jako velikog priliva stanovnistva sa sela u gradove.
Tako su nastali novi beograd, novi zagreb, novi...., a u bluci se potrefilo da je poslije zemljotresa doslo do izgradnje takvih naselja kao sto su borik, nova varos, ante jakica itd...
Osnovno obiljezje svih tih gradnji je bilo sto vise glava strpati na sto manju povrsinu. Tako su gradjeni neboderi i lamele a sto vise spratova, zapostavljajuci cak i osnovne norme arhitekture. Zgrade su radjene bez pratece infrastrukture, bez zelnih povrsina, igralista, ambulanti itd..
Tadasnja idologija je napravila takvu atmosferu da je bilo sramota zivjeti na selu a IN recimo u neboderu u centru. Zapad je to radio drugacije, sa dobrim i brzim putevima je povezivao okolinu i gradove.
U velikim gradovima na zapadu u velikim stambenim zgradama i neboderima zivi najsiromasniji dio stanovnistva, ko god ima sansu dize kredit i pravi kucu u okolici sto dalje od centra. Normalno da im drzava daje podrsku u tome kroz povoljne dugorocne kredite. Tako se ne moze desiti da dodje u pitanje odrzavanje turnira u kosarci jer stanovnicima okolnih zgrada smeta buka.

Da se u gradu sve pravilo na ho-ruk sistemu i bez imalo vizija za buducnost moze se vidjeti na mnogim primjerima kao sto su recimo
zgrada poliklinike sa malim parkingom i uskom ulicom za prilaz bez kruznog toka, takodje uske ulice u boriku i novoj varosi, zatvaranje rijeke u centru grada (crkvene). Za racun kozare koja je zagadjivala crkvenu zrtvovana je citava rijeka, umjesto da su zatvorili, premjestili fabriku oni su pokrili rijeku. Pa crkvena je veca od miljacke.

Ma ima toga za jedan poveci romanan....

_________________
Ja sam star i izemogao ali poslusajte moj savjet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 12:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Kakav crni urbanisticki plan.Da postoji plan ne bi bilo napravljeno ono u Ante Jakica.
(Ima veze sa zemljotresom :wink: )
Hirurgija i ostale pratece montazne zgradice(medju kojim je i medicinska skola) su trebale biti privremeno rjesenje, ali kako KBC nikako da se dovrsi, tako je i ostalo.
Na tom mjestu je (to je opstepoznato)trebalo da bude izgradjen Merkator. Talijani(ili slovenci, zaboravih) su za uzvrat trebali da dovrse KBC.Ali...
Neko je nekome u Urbanistickom zavodu(Zavodu za izgradnju,ili?) tutnuo koju hiljadicu u dzep i izgradjena je ona zgrada. Ljudi su htjeli taj cijeli prostor za Merkator,ali, nema veze, prece je bilo ovo, . I naravno, odustalo se.
Zato i sad stoji ono ruglo u centru grada,Ne kazem ja da bi Merkator bio vrh arhitekture, ali bi u svakom slucaju bio bolji, nego hirurgija.
Ako je OT, brisi.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 12:54 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 26 Nov 2005, 16:26
Postovi: 57
Kakve veze ima bespravna gradnja sa urbanističkim planom. Pitanje je samo hoće li se zgrade koje su urađene bez dozvole rušiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 13:33 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 14:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
SRC je napisao:
Kakve veze ima bespravna gradnja sa urbanističkim planom. Pitanje je samo hoće li se zgrade koje su urađene bez dozvole rušiti.


Pa kao sto rekoh urbanisticki plan je rastegljiv. Tako da covjek prvo sagradi, podplati sa dovoljno para urbaniste i povrsina na karti ioako nije predvidjena za gradnju poshara se crvenom bojom uz rijeci "e to je to". ...

Dakle, vidis kako divlja gradnja ima veze sa planom....

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 14:25 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jun 2006, 19:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
pa vezano je za banjaluku iz daleka, tj za banjalucko naselje borik. objasnjavao je da sama uzrecica 'komunisticki blok' ipak postoji.

elem sto se tice same banjaluke, krajnje je vrijeme da se krene sa krcenjem lausa i budzaka kao dva najpovoljnija pravca za sirenje banjaluke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jun 2012, 14:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2895
Lokacija: još mAlo i tU smo
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Feb 2013, 10:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
http://pressrs.ba/sr/vesti/banja_luka/s ... gradu.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs