banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 06:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Maj 2006, 20:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Posto vidim da smo se ispucali sa prepucavanjima o domacoj istoriji,jer se postovi manje - vise ponavljaju, hajde da probamo nesto drugo, nesto sto se ne dotice nasih prostora. Nadam se da ova tema nije unaprijed osudjena na propast.Znam da je znanje o ovoj oblasti, odnosno vremenskom periodu kudikamo kod nas ucesnika,manje od onoga sto se desavalo na nasim prostorima, zato pozivam , prije svega, forumase koji studiraju istoriju ili imaju vise znanja o tome, da daju svoj doprinos ovoj temi.Naravno da je pozeljno i lijepljenje internetskih textova(ko ima vremena za pretrazivanje).
Ja cu da zapocnem(sad kad neko kaze da 17. vijek nije srednji vijek,al nema veze :D )

Citiraj:
1618.: Počeo Tridesetogodišnji rat


Pobunom Čeha protiv Habsburške monarhije, u Pragu je izbio Tridesetogodišnji rat, najsvirepiji sukob feudalne epohe u Evropi.

Razljućeni gradjani su - slično kao u pobuni husita u tom gradu protiv rimokatolika 1419. - izbacili kroz prozor Gradske većnice namesnike cara Ferdinanda II Austrijskog, smatrajući ih krivcima što su rimokatolici srušili dve protestantske crkve kod Praga.

U ratu koji je izbio protiv carske vojske, protestantskim Česima u pomoć su priskočili Danska, kasnije Švedska, Britanija, čak i rimokatolička Francuska.

Rat je obeležen masovnim pustošenjima i krajnjim svirepostima, u čemu su prednjačili rimokatolici pod uticajem jezuita, koji su raspalili mahnito delovanje inkvizicije.

Gubici su bili ogromni - stanovništvo
Nemačke svedeno je na manje od polovine, a Češke na petinu predratnog broja.

Rat je okončan Vestfalskim mirom 1648, kojim je Francuska dobila od Nemačke Alzas i delove Lorene, Švedska
Istočnu Pomeraniju i posede na ušćima velikih nemačkih reka, Holandija i Švajcarska su stekle nezavisnost, a u Nemačkoj, koja se raspala na oko hiljadu državica, feudalci su dobili gotovo potpun suverenitet, a carevi iz dinasije Habsburg izgubili su stvarnu vlast.

http://www.mtsmondo.com/news/vesti/story.php?vest=17993

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Poslednji put menjao laoce dana 24 Maj 2006, 00:34, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Maj 2006, 22:38 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Apr 2003, 21:06
Postovi: 61
Lokacija: tu negdje
koliko znam srednji vijek se završava sa otkrićem Amerike i početkom evropske prekomorske ekspanzije.

A Westfalski mir sam po sebi važi za početak međunarodnog prava ako se dobro sjećam.

_________________
svugdje kamen do kamena..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Maj 2006, 00:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Ok, saka,hvala na ispravci,ali vec sam i sam to skontao.Mozda se cini da je vremenski period prevelik, ali bojim se da ni ovdje nece biti dovoljno rasprave, a ako bude, nije problem da se razdvoji.
Hajde sad nesto prilijepi na temu.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Maj 2006, 01:16 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Apr 2003, 21:06
Postovi: 61
Lokacija: tu negdje
laoce je napisao:
Ok, saka,hvala na ispravci,ali vec sam i sam to skontao.


ma ono ti pomogoh samo onako da se utvrdi gdje je granica razdoblja.

a srednji vijek, pa, šta da ti pričam, bilo je gadno :lol:

Citiraj:
U ratu koji je izbio protiv carske vojske, protestantskim Česima u pomoć su priskočili Danska, kasnije Švedska, Britanija, čak i rimokatolička Francuska.


koliko znam, Šveđani i ostali u manje više sporednim ulogama nisu priskočili toliko u pomoć Česima koliko sjeverno njemačkim protestantskim knezovima, i Švedi su pod vodstvom Gustava Adolfa (iš'o maxuz na Google da mu nađem ime) došli skroz do Ingolstada i tu je jemda Gustav ubijen.

_________________
svugdje kamen do kamena..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2006, 13:30 
DELETED


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs