banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 01:21

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Nikola Tesla
PostPoslato: 24 Mar 2006, 21:04 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2005, 21:03
Postovi: 38
Lokacija: KT-ko zna jos...
Citiraj:
Zagreb podiže spomenik Nikoli Tesli u centru grada

Grad Zagreb postavit će spomenik Nikoli Tesli u centru grada na križanju Preradovićeve, Masarykove i Tesline ulice. Bit će to na 150. godišnjicu Teslina rođenja 10. srpnja. Podizanjem spomenika Zagreb se ...


...pridružuje obilježavanju 150 godina rođenja tog velikog hrvatskog pronalazača, elektrotehničara i fizičara.

Stvaralački rad Nikole Tesle ostavio je neizbrisiv trag u svijetu i Hrvatskoj, a posebno Grada Zagreba, navodi se u odluci Gradskog Poglavarstva o postavljanju spomenika Tesli.


Koliko ja znam TESLA je bio Srbin , pitam se zasto hrvati prave njemu spomenik u zagrebu ?

Citiraj:
Umro je 7.1.1943 u hotelskoj sobi u Njujorku. Sahrana je obavljena o trosku srpskih iseljenika. Njegova zaostavstina i urna sa pepelom nalaze se u Teslinom muzeju u Beogradu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Mar 2006, 21:30 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Feb 2006, 21:41
Postovi: 79
Lokacija: Borik
Naravno da je bio Srbin ali rodjen je u Hrvatskoj.Posto je bio jedan od najvecih umova čovječanstva,Hrvati ga svojataju ako nista bar da je tamo rodjen.Mislim,otkud hrvatima neko tako pametan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Mar 2006, 21:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2004, 16:33
Postovi: 3623
Lokacija: Roma
Amerikanci ionako misle da je on češki naučnik... Tako piše ispred mjesta gdje je nekad bio hotel u kojem je preminuo (NY).
Gledaj to s ove strane, da je on Hrvat, a da se rodio u Srbiji, Srbi bi bi ga isto svojatali, kao što je sad slučaj što ga Hrvati svojataju. Ko ne bi htio takav um za sebe. Uostalom, njega najbolje opisuje pridjev jugoslovenski.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Mar 2006, 22:08 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Mar 2006, 22:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2004, 16:33
Postovi: 3623
Lokacija: Roma
Micelijus je napisao:
points je napisao:
Uostalom, njega najbolje opisuje pridjev jugoslovenski.
Svaka čast.


Nema šta, tako je kako je.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Mar 2006, 23:39 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
...citat "Ponosim se svojim srpskim porijeklom i svojom hrvatskom domovinom...

...Tesla je bio pravi primjer onog sto se naziva Covjek...nije obracao paznju na razlike u boji koze, nacionalnosti, religiji...sve svoje projekte je pravio sa ciljem da pomogne covjecanstvu u cjelini i najvise ga je bolila cinjenica o bratoubilackom ratu u otadzbini...

...jos nismo spoznali prave domete njegovog rada, ali i sa ovim sto smo do sada uspjeli da shvatimo, zaduzio nas je za vijek i vijekove...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Nikola Tesla je Srbin
PostPoslato: 04 Apr 2006, 12:10 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jan 2006, 13:14
Postovi: 10
Lokacija: Banja luka
Nikola Tesla je Srbin,od majke Srpkinje i oca Srbina.Rodjen je u Lici a dobro se zna da je Lika vjekovima bila Srpska,i da je vecina stanovnistva u tom mjestu srpskog porijekla.A ja sam cula da ce na spomeniku u Zagrebu pisati da je on Amerikanac,Srpskog porijekla! :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Apr 2006, 09:44 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Jan 2002, 01:00
Postovi: 18
Lokacija: Beograd
marcus_aurelius je napisao:
...citat "Ponosim se svojim srpskim porijeklom i svojom hrvatskom domovinom...

...Tesla je bio pravi primjer onog sto se naziva Covjek...nije obracao paznju na razlike u boji koze, nacionalnosti, religiji...sve svoje projekte je pravio sa ciljem da pomogne covjecanstvu u cjelini i najvise ga je bolila cinjenica o bratoubilackom ratu u otadzbini...

...jos nismo spoznali prave domete njegovog rada, ali i sa ovim sto smo do sada uspjeli da shvatimo, zaduzio nas je za vijek i vijekove...


Ovo o ponosu Tesla nikada nije rekao. Naime ljudima se cesto zarad nekih stvari pripisuju recenice koje nikada nisu izrekli.
KAd se nesto kaze, pa makar to bila poluistina, tesko je posle ispraviti stvar i reci istinu.
Klasican primer je ubistvo kralja Aleksandra i recenica koju je on izgovorio a koja glasi: Cuvajte mi Jugoslaviju.
Poznato je da je metak atentatora pogodio kralja u grkljan, tako da ne samo da je bio smrtno pogodjen vec nije mogao da izgovori niti jednu jedinu rec, a kamo li recenicu.
Medjutim, kako je bilo u interesu drzave (da bi se ona ocuvala), ispalo je da je on rekao to sto mu se pripisuje.
Inace ostali opis Tesle stoji. On je u istinu bio takav.

_________________
vogon
http://www.srpskidespot.org.yu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Apr 2006, 09:51 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Apr 2006, 13:25 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
...mislis da je bio gluv i slijep za svari koje su se u domovini desavale...da je tako kao sto kazes, da naucnici imaju samo svoje misli o svojim projektima, da li bi onda Ajnstajn ikada napustio Njemacku...ono kao libo me rac za konc logore, imam ja svoju teoriju relativiteta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Apr 2006, 22:54 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Apr 2006, 05:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
ooo, nikako nije bio slijep niti gluv. ako pročitate pisma koja je razmjenjivao sa jednom od sestara, vidjećete koliko je bio pogodjen tragedijom srpskog naroda u hrvatskoj i zločinima ustaša. takodje, bio je duboko razočaran ratom koji je zahvatio njegovu domovinu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs