banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:59

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: novija istorja kosova
PostPoslato: 17 Mar 2006, 21:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
sve sto svaki srbin treba da zna o kosovu


Piše: Ratko Marković, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu


Ratko Marković
Kosovo je od XII veka sastavni deo srednjovekovne srpske države Nemanjića, kada je ostalo upamćeno po velikoj bitki koja se na njemu vodila 1389. između srpske vojske, predvodjene knezom Lazarom, i turske vojske, predvodjene carem Muratom. Ta bitka, jedinstvena po tome što su u njoj poginula oba vladara, dogadjaj je u čitavoj srpskoj istoriji kojem nema ravna i ona je ostavila na srpski narod dubok i trajan utisak. Od kosovske bitke napravljen je u Srba nacionalni simbol, a sećanje na nju vremenom je preraslo u „pravi kult” (V. Ćorović). U srpskoj narodnoj epskoj poeziji, o njoj je ispevan poseban, „kosovski ciklus”. Vojnom pobedom Turske nad Srbijom, Kosovo je postalo sastavni deo Turske. Tako je ostalo sve do balkanskih ratova, kada ga je srpska vojska oslobodila i vratila u sastav tada Kraljevine Srbije (1912). Kraljevina Srbija je, ušavši 1918. u sastav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, prestala da postoji kao samostalna država, postavši sastavni deo unitarne zajedničke jugoslovenske države.

U Drugom svetskom ratu, posle kapitulacije Kraljevine Jugoslavije (aprila 1941), došlo je do okupacije, komadanja, pripajanja njene teritorije drugim državama ili stvaranja marionetskih država. Sa prvim uspesima narodnog oslobodilačkog rata, stvaranjem od okupatora oslobodjene teritorije, došlo je do izgradnje nove organizacije vlasti, najpre lokalne (narodnooslobodilački odbori), a potom i centralne (konstituisanjem AVNOJ-a kao najvišeg organa državne vlasti, novembra 1943). Novu organizaciju vlasti karakterišu federalizacija zemlje na etničkom načelu (etnički federalizam) i organizacija centralne vlasti na načelu primata predstavničkog tela (načelo jedinstva vlasti).

U toj novoj organizaciji vlasti stare države poseban položaj dobijaju dve teritorijalne jedinice koje su bile sastavni deo Kraljevine Srbije u vreme stvaranja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca - Vojvodina i Kosovo i Metohija. Iako su te dve teritorijalne jedinice postale autonomije tek pred kraj narodnog oslobodilačkog rata (1945), elementi i nagoveštaji njihove buduće autonomije pojavili su se pre Drugog svetskog rata, u politici KPJ (Komunističke partije), vodećoj političkoj snazi u stvaranju nove organizacije vlasti u toku Drugog svetskog rata, prema tzv. nacionalnom pitanju. Organizaciona mreža KPJ za tadašnju Kraljevinu Jugoslaviju je obuhvatala i PK KPJ za Vojvodinu i Oblasni komitet KPJ za Kosovo i Metohiju. I toku Drugog svetskog rata, u vreme pre i u toku stvaranja centralne organizacije vlasti, stvoren je oktobra 1942. Glavni narodnooslobodilački odbor za Vojvodinu, dok je Oblasni narodnooslobodilački odbor Kosova i Metohije osnovan krajem 1943. i početkom 1944. na prvoj oblasnoj konferenciji (zasedanju) Narodnooslobodilačkog odbora za Kosovo i Metohiju.

Novo privremeno uredjenje centralne državne vlasti (DFJ) uspostavljeno je odlukama donesenim na Drugom zasedanju AVNOJ-a, na osnovu kojih se Jugoslavija konstituiše na načelu suverenosti (samoopredeljenja) jugoslovenskih naroda, pa se u tom cilju „izgradjuje i izgradiće se” na federalnom načelu, „koje će obezbediti punu ravnopravnost Srba, Hrvata, Slovenaca, Makedonaca i Crnogoraca, odnosno naroda Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine”. U tom osnivačkom aktu federalne Jugoslavije (druge Jugoslavije) izričito stoji da će u cilju ostvarivanja suverenosti jugoslovenskih naroda (navedeno je kojih) Jugoslavija biti federalna država, konstituisana od šest federalnih jedinica (navedeno je kojih). Njome je uspostavljena federalna struktura do tada unitarne države Jugoslavije (prva Jugoslavija). U njoj je dalje rečeno (tačka 4. Odluke o izgradnji Jugoslavije na federativnom principu) da će pripadnici drugih naroda, koji žive u Jugoslaviji, a u Odluci nisu navedeni (nejugoslovenski narodi) imati položaj nacionalnih manjina, a da „nacionalnim manjinama obezbediće se sva nacionalna prava”. Dok jugoslovenski narodi imaju pravo na samoopredeljenje, nacionalnim manjinama se priznaju sva nacionalna prava (isključujući pravo na samoopredeljenje). I pošto dve, već konstituisane autonomne jedinice, Vojvodina i Kosovo i Metohija, nisu bile federalne jedinice koje tvore federalnu Jugoslaviju, one su se sopstvenim odlukama, koje je potvrdio centralni državni organ (AVNOJ, odnosno njegovo Predsedništvo) „priključile” federalnoj jedinici Srbiji što je, inače, potpuno neodgovarajuća reč, jer su obe već bile „uključene” u jedinstvenu teritoriju Kraljevine Srbije u vreme kada je ova, zajedno sa Državom Slovenaca, Hrvata i Srba (austrougarskih Jugoslovena), stvorila zajedničku državu, Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca (od 1929. Kraljevinu Jugoslaviju), u kojoj nisu imale svojstvo posebnih teritorijalnih jedinica. No, pošto pomenute odluke imaju za konstituisanje autonomnih jedinica samo politički značaj, značaj jedne političke izjave (želje) da se zadrži autonomni status, ovakav prigovor se može i zanemariti. Na osnovu te dve odluke tih teritorijalnih jedinica, Predsedništvo Narodne skupštine Srbije donelo je 1. odnosno 3. septembra 1945. Zakon o Autonomnoj Kosovsko-metohijskoj oblasti i Zakon o ustanovljenju Autonomne Pokrajine Vojvodine. Tek tada je Kosovo i Metohija (Vojvodina je to bila i ranije, dok je bila u sastavu Austro-Ugarske) od geografskog (oblast u slivu Sitnice, između Šara i Rogozne) prvi put postalo političko-administrativna jedinica (celina) teritorijalne podele federalne jedinice Srbije (NR Srbije).Ta dva zakona, kao i kasnije doneseni Ustav FNRJ od 1946. i Ustav NR Srbije od 1947, imaju pravno konstitutivni značaj za konstituisanje autonomnih jedinica u Srbiji. U federalnoj Jugoslaviji i kasnije, sve vreme njenog postojanja, autonomne jedinice postojale su samo u Srbiji, i to one dve iste ustanovljene 1945.

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Mar 2006, 21:59 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
3 perioda autonomije


Autonomija Kosova i Metohijeprošla je tri perioda. Prvi obuhvata razdoblje 1946-1968, drugi 1968-1990, treći 1990-1999. U prvom periodu Kosovo i Metohija ima položaj jedinice regionalne decentralizacije standardnog tipa u okviru Republike Srbije, u drugom, pored ovog, sada znatno razvijenijeg svojstva, dobija i svojstvo konstitutivnog elementa jugoslovenske federacije, dok se u trećem postepeno (posle Ustava SR Jugoslavije od 1992) gubi drugo svojstvo, a prvo se redukuje na klasičnu meru regionalne autonomije kakva postoji u zemljama sa razvijenom regionalnom decentralizacijom (Italija i Španija). Posle 1999. Kosovo gubi autonomiju i dolazi pod protektorat Ujedinjenih nacija.

U prvom periodu Kosovo i Metohija, za razliku od Vojvodine, koja ima status autonomne pokrajine, ima status autonomne oblasti (do 1963), što podrazumeva nešto manji stepen autonomnih prava. Prema Ustavu FNRJ od 1946, njegov autonomni delokrug se određuje Ustavom NR Srbije, a njegov najviši opšti pravni akt, statut, potvrdjuje Narodna skupština Srbije. Njegovi organi (predstavničko telo, izvršni i upravni organi) određeni su Ustavom FNRJ i Ustavom NR Srbije. Ustavni zakon od 1953. je nešto povisio autonomiju Kosova i Metohije (predvideo je da samostalno donosi svoj statut), premda je zadržao rešenje Ustava FNRJ od 1946. da se njegov autonomni delokrug („samoupravna prava”) određuje republičkim ustavom. Ustavom Srbije se propisuju i osnovi organizacije i nadležnosti organa vlasti Autonomne Kosovsko-metohijske oblasti, pa se zato čini sasvim utemeljenom tvrdnja najvećeg autoriteta u nauci ustavnog prava toga vremena, prof. Jovana DJordjevića, da je republički ustav „konkretni pravni osnov autonomnih jedinica i osnovni zakon o njihovom statusu i organizaciji”, a da je statut „samo dopunski ustav” te autonomne oblasti. Još dalje je u tom vezivanju Kosova i Metohije za republički ustav i za republičku ustavnost otišao Ustav SFRJ od 1963, koji je prvi put izjednačio položaj obe autonomne jedinice (posle 18 godina od njihovog nastanka) i isto ih nazvao („autonomne pokrajine”). Taj ustav bio je jedinstven i po tome što je konstituisanje autonomnih jedinica postavio kao otvoren proces, predvidevši da svaka republika „može na područjima od posebnog nacionalnog sastava ili na područjima s drugim osobenostima, na osnovu volje stanovništva tih područja, ustavom obrazovati autonomne pokrajine”, s tim što obrazovanje, odnosno ukidanje autonomne pokrajine stupa na snagu kad se potvrdi u Ustavu Jugoslavije. Prema tom ustavu, teritoriju autonomne pokrajine utvrdjuje republika svojim zakonom, a njime je još ukinuta sudska autonomija autonomnoj pokrajini Vojvodini (Kosovo i Metohija je kao autonomna oblast nije ni imalo), dok je Ustav SR Srbije od 1963. predvideo da Vrhovni sud Srbije ima odeljenja u Novom Sadu i Prištini, koja za teritoriju autonomnih pokrajina vrše poslove iz nadležnosti Vrhovnog suda Srbije, a da pokrajinskog javnog tužioca postavlja javni tužilac Srbije.

Drugi period u razvoju autonomije Kosova i Metohije otpočinje 1968. amandmanima na Ustav SFRJ i Ustav SR Srbije i traje koliko i prvi period (nešto više od 22 godine). Autonomna pokrajina je tada postala „socijalistička autonomna pokrajina”, a Kosovo i Metohija je postalo „Kosovo”. U ustavnom amandmanu od 1968, u kojem je određena struktura jugoslovenske federacije (VII), prvi put se kao element te strukture spominju i autonomne pokrajine, koje su u sastavu Republike Srbije, jedne od šest federalnih jedinica. Ta odredba poslužila je ustavnim amandmanima od 1971. i Ustavu SFRJ od 1974. kao osnov za uključivanje dve autonomne pokrajine u sastav i odlučivanje federalnih organa, tj. za dobijanje svojstva „konstitutivnog (sačinjavajućeg) elementa jugoslovenske federacije”. Autonomija Kosova i Metohije tada je značajno bila osnažena (kao i Vojvodine). Prvi put se autonomni delokrug Kosova utvrdjuje njegovim sopstvenim aktom, ustavnim zakonom, u skladu sa načelima Ustava Jugoslavije i Ustavom Srbije, dok federacija štiti njegova Ustavom utvrdjena prava i dužnosti. Još je utvrdjeno da se teritorija Kosova ne može menjati bez saglasnosti njegove skupštine. Kosovo dobija i pravosudnu autonomiju, oličenu u vrhovnom sudu i drugim pravosudnim organima, s tim što njegov vrhovni sud vrši za teritoriju Kosova prava i dužnosti Vrhovnog suda Srbije. Ustavnim zakonom Kosova može se, u skladu sa Ustavom Srbije, odrediti da taj vrhovni sud Kosova ocenjuje saglasnost propisa Kosova sa ustavnim zakonom i drugim zakonima Kosova, što je začetak ustavnog sudstva na Kosovu. Kosovu se prvi put daje pravo da preko svoje skupštine i izvršnog veća pokreće pred Ustavnim sudom Jugoslavije postupak za ocenjivanje ustavnosti i zakonitosti.

Suštinski će Kosovo biti izjednačeno sa republikama, iako je sve vreme u sastavu jedne od njih, Republike Srbije, ustavnim amandmanima od 1971. i Ustavom SFRJ od 1974. Dva su osnovna obeležja ovih akata u vezi sa ustavnim položajem Kosova. Prvo je potiskivanje nadležnosti Srbije na prostor izvan pokrajina, tj. Kosova i Vojvodine. Drugo je zaokruživanje državnosti pokrajina, Kosova i Vojvodine, pokrajinskim zakonodavstvom i metodom rada pokrajinskih organa. Kosovo je dobilo iste funkcije vlasti kao i Srbija (republika), imalo je istu nomenklaturu pravnih akata kao i Srbija, i iste organe kao i Srbija, a u federaciji je imalo posebnu delegaciju, isto kao i Srbija (manju po broju članova od Srbije, ali jednakog glasa kao i delegacija Srbije). Ipak, Kosovo nije imalo u celini iste nadležnosti kao i Srbija, a naime nije imalo one nadležnosti za koje je Ustavom Srbije bilo predvidjeno da ih u interesu Republike kao celine vrši Srbija, što je i suštinska razlika između Srbije kao Republike i Kosova kao pokrajine. Formalna razlika je da je Srbija imala svojstvo države, a Kosovo autonomne zajednice. Kosovo je dobilo pravo na vlastiti ustav i, s tim pravom u vezi, poseban ustavni sud.

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Mar 2006, 22:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2006, 09:36
Postovi: 157
Lokacija: zemlja piramida, oskara, medvjeda, olimpijade,nobelovaca
Ne zalazim u Kosovo ebga to je poznato ali Vojvodina je uvijek bila Ustavna kategorija ona se tek 1918 prikljucila Srbiji....

_________________
Samo 4 miliona ljudi imaju srecu da zive u BiH, ostali nemaju tu srecu ali imaju sve ostalo! :D
Zemlja gdje se istok i zapad srecu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Mar 2006, 23:07 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
Citiraj:
Ne zalazim u Kosovo ebga to je poznato ali Vojvodina je uvijek bila Ustavna kategorija ona se tek 1918 prikljucila Srbiji....

dali bi nam tvoja malenkost objasnila kako si dosao do tog zakljucka

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2006, 01:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2006, 18:58
Postovi: 443
Lokacija: Vidikovac,Beograd
Citiraj:
Ne zalazim u Kosovo ebga to je poznato ali Vojvodina je uvijek bila Ustavna kategorija ona se tek 1918 prikljucila Srbiji....


Koja izjava......lol

_________________
GESTAPO SS,WAFFEN SS - WHITE PRIDE -

- WHITE POWER -


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Mar 2006, 23:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2006, 09:36
Postovi: 157
Lokacija: zemlja piramida, oskara, medvjeda, olimpijade,nobelovaca
Pa bilo bi zanimljivo da pogledas literaturu vezanu za osnivanje Kraljevine SHS....

_________________
Samo 4 miliona ljudi imaju srecu da zive u BiH, ostali nemaju tu srecu ali imaju sve ostalo! :D
Zemlja gdje se istok i zapad srecu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Mar 2006, 23:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 02:50
Postovi: 214
Sta znaci "Ustavna kategorija"?

I Krso sta je poenta tvoje poruke?

_________________
Цвете от луната


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Mar 2006, 21:01 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2006, 09:36
Postovi: 157
Lokacija: zemlja piramida, oskara, medvjeda, olimpijade,nobelovaca
izvini bio sam napisao ali je opet glupan "moderatror" Micelijus obrisao....
pa mi se ne da ponavljati stas kad je cojk glup ko kurac,
Micelijus JEBEM TI MATER DOK JE SKOTNA BILA!

_________________
Samo 4 miliona ljudi imaju srecu da zive u BiH, ostali nemaju tu srecu ali imaju sve ostalo! :D
Zemlja gdje se istok i zapad srecu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 16:39 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta: ...
PostPoslato: 31 Mar 2006, 17:12 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Micelijus,to mozda na srpsko-hrvatskom ima uvredljivo znacenje,na bosanjackom to ima skroz drugaciji sadrzaj..Sifra "Ja citam" :D

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ...
PostPoslato: 31 Mar 2006, 17:19 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2006, 13:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Krs0 je napisao:
izvini bio sam napisao ali je opet glupan "moderatror" Micelijus obrisao....
pa mi se ne da ponavljati stas kad je cojk glup ko kurac,
Micelijus JEBEM TI MATER DOK JE SKOTNA BILA!


Што волим када људи повилене од немоћи па покажу своја право лице на овај начин...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs