banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 21:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 209 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Mar 2006, 16:38 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 01:05 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ja sam tebi"sveznajuci" Daljac pokusao da obajsanim sta se podrazumijeva pod rijecju " razapet" u prezentiranom tekstu. Ja tebi nisam obajsnjavao Selimevicevu knjizevnost, nego jednu rijec, koja te je pogresno asociranjem navela, na pogresan zakljucak.

Ako se civjek nasloni uz vrata, a spusti ruke prema koljenima, onda mi kazemo da se naslonio na vrata ili uz vrata, a ako rasiri ruke i stavi ih u vodoravan polozaj, onda kazemo da se naslonio uz vrata kao razapet. Ako kzaemo stajao je tako razpet uz vrata, onda to znaci da je bio priljubljen uz vrata sa rasirenim rukama. Mozda si ti cak mislio, da su covjeku ruke i noge bile zakovane za vrata, pa je tako stajao razapet.

To sto ti neke stvari ne razumijes, nije razlog da druge vrijedjas. Ne stavljaj se u ulogu arbitra i mjerila svih stvari na svijetu, jer to ne mozes biti, cak i da hices.

Ranije je u govornom jeziku jako puno upotrebljavana rijec "jamiti". Ta rijec u raznim dijelovima Bosne nije imala isto znacenja. Tako si mogao citati , kada se pokrenula rasprava o povratu oplackanog u proslom ratu, kako visoki pretstavnbici HDZ-a kazu "...ko je sta jamio, jamio je", sto znaci ko je sta uzeo, uzeo je. U Hercegovni "jamiti" znaci uzeti, dok u nekim dijelovima Bosne "jamiti" moze znaciti ne cinitiu, kao kad majka npr. kaze malom djetetu koje se penje na drvo "jami to sine", sto znaci, ne cini to sine.

Sobzirom da Selimovic u romanu Dervis i smrt, dosta koristi stari govorni jezik , neophodno je poznavanje tog jezika, da bi se shvatilo njegovo knjizevno djelo-njegovo kazivanje. Inace, svako moze citati roman "Dervis i smrt", ali ga svako ne moze razumjeti , za razliku od Sjecanja.

Mahsuz pozdrav ahbabu Zah.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 01:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Mehmed Selimovic je odrastao u muslimanskoj porodici, gdje se sve odvijalo u skladu islamskom tradicijom, sto je ostavilo jako veliki uticaj na njega. Mi se svi jako dobro sjecamo svih svojih dozivljaja iz djetinsva, ali se puno slabije sjecamo nekih dogadja od prije 5 ili 10 godina.

Koliko znam Micelius komunisti nisu praktikovali ispovijedanje vjere, izuze ako to nije neka tvoja teorija, kao ona nova, da su cetnici bili borci protiv fazizma.

Zasto se M. Selimovic pred kraj zivota opredijelio kako se opredijelio, ostaje samo da nagadjamo, ali oni koji poznaju njega, njegov zivot i njegovo djelo, to su na neki nacin nagovijstili, pa si mogao procitati, i ne pricati nam bajke.

Ali evo sta o Mehmedu Selimovicu kaze, knjizevnik i knjizevni kriticar Mile Stojic za razliku od Miceliusa.

Mesa Selimovic (1910-1982) u to vrijeme vec se bio preselio na ahiret, a svadja o nacionalnoj atribuciji njegova opusa tek se pocela zahuktavati, da bi malcice utihla u praskozorje rata. "Slucaj Mesa" bio bi tek predvidljivi nastavak bljutave nadaljevanke o "opredjeljivanju" bosanskih, prvenstveno bosnjackih pisaca, da u sebi ne krije i premise aktualne drame ovoga naroda, kojeg su upravo Selimovicevi beogradski mentori u proteklome ratu doveli do grobne rake. Mesino ime postalo je nekom vrstom paradigme Beogradu pozeljnoga bosanskog muslimana, "postenog Srbina muhamedanskoga verozakona", tako da je u ratu protiv Bosne i Hercegovine, nedavno okoncanom, jedna cetnicka postrojba nosila njegovo ime. Njegova literarna tema i opsesija - covjek i vlast - proizisla je iz njegove vlastite biografije i sudbine. Selimovic je cijeli zivot proveo u opasnoj blizini politike, koja ga nece ostaviti na miru cak ni poslije njegove zemaljske smrti. Jedna nerazjasnjena smrt Iako je, poput Andrica, bio uvjereni Jugoslaven, Selimovic, cini se, nije imao onu vrstu lukavosti i opreza, onog poljskog ketmana u odnosu prema politici, koju je fra Ivo bio razvio do paroksizma. Kao potomak ugledne begovske familije, Mehmed Selimovic ce se ukljuciti u partizanski pokret, i kao mladi oficir s pobjednicima umarsirati u rodnu Tuzlu 1945. godine. Nije nimalo cudno da su njegove prve price (Prva ceta, Tisine) bile uokvirene tadasnjom partijskom estetikom, tzv. teorijom odraza, po kojoj je knjizevnost samo transmisija "visih" partijskih istina. Medjutim, njegovo prvo razocarenje u narodnu revoluciju nastupit ce odmah nakon rata, kad dozivljava egzekuciju brata, takodjer visokog partijskog funkcionera, koji bijase zrtvom neke unutarpartijske intrige. Iako ovaj slucaj nije nikada oficijelno razjasnjen, kod mladog agitpropovca Selimovica stvorit ce prve sumnje. Ali, svejedno, on ce i dalje djelovati u partijskim organima, najcesce kao sef kojekakvih komisija za kulturu, sto ce mu donijeti brojne istaknute funkcije u javnome zivotu - od mjesta predavaca na Filozofskome fakultetu u Sarajevu, direktora Drame Narodnog pozorista, pa sve do mjesta glavnog urednika tadasnjeg drzavnog izdavaca "Svjetlost". O smrti brata on ce prvi put progovoriti u svom romanu Pet zlatnih ptica, koji je 1965. poceo izlaziti kao podlistak u sarajevskom knjizevnom casopisu Zivot, da bi godinu dana kasnije bio otisnut ukoricen pod naslovom Dervis i smrt. Drugi veliki sukob s Partijom Mesa ce dozivjeti pocetkom sedamdesetih, kad se nakon sloma Rankovica pocinje redefinirati bosanskohercegovacko nacionalno pitanje, preciznije, kad u politicki zivot ulazi jedan novi politicki pojam - nacija Muslimani. Premda je cijelim svojim bicem, i literaturom, bio uronjen u muslimansku kulturnu bastinu, Selimovic novu naciju s tim imenom nije prihvatao."

Postedi nas Micelius svojih sovinistickih komentara.

Mahsuz pozdrav Micelisusu starom i dorborm ahbabu, kome damari zaigraju kad se pomene njegov ahbab Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 16:21 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 23:40 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Kao prvo Micelius moram ti kazati da stvarno istina nije tvoja vrlina. Pregledao sam sve moje komentare od postavljanja ove teme. Samo su prebacena tri teksta.

1. Povelja KULIN BANA, da se vidi sta tamo pise

2. Upotreba glasa "H" iz Pravospisa bosanskog jezika, jer je to bio jedini nacin da se nekima nesto objasni, sobzirom da sadasnja pravila u srpskohrvatskom jeziku primjenjuje na jezik koji je bio u upotrebi do 1907.godine, dalke prije 99 godina.

3. Prebacio sam ti juce komentar Mile Stojica knjizevnima i knjizevnoig kriticara, da vidis koliko si promasio u svojim nagadjanjima.

Dakle, sve ostalo je moje, pa se cudim tvojim izmisljotinama, kojima izgleda kraja nena. Ja ne osporavam Srbina nacionalnost, ja ne osporavam Srbima jezik, ja samo osporavam neke tvrdnje srpskih istoricara koje vi prezentrate, na taj nacin, sto kazem, da drugi o istom problemu misle drukcije.

Mehmeda Selimovica moze svako citati, ali Mehmeda Selimovica ne moze svako razumjeti, jer u jeziku Mehmeda Selimovica ima puno za vas nepoiznatih rijeci, a ako ne poznajes znacenje neke rijeci, onda ne mozes u potpunosti shvatiti sta knjizevnih hoce da kaze.

Da li ti znas Micelius da je obaveza muslimana, da svaki posao pocinje sa nekim citatom iz Kur'ana. Koji to Srbin, svaki posao pocinje citatom iz Kur'ana. Koji to Srbin kaze, "damar", "mahal", "dovratak" itd, koji se to Srbin poziva na sudbinu, koji bi Srbin svome djelu dao naslov "Dervis i smrt", koji bi to Srbin u svoj roman uvrstio kao glavne likove: Nurudina, Ahmeda, Haruna, itd,itd.

Mehmed Selimovic se pred kraj zivota opredijelio kao Srbin. Koji su ga motivi nagnali na takvu odluku , to niko od nas ne zna. To znaju njegove kcerke i njegova zena. Nama ostaje samo da nagadjamo, i o tome postoji nekoliko pretpostavki, ali pretpostavke su samo pretpostavke.

To sto je Mehmed Selimovic kazao o muslimanima je njegovo osobno misljenje. Koliko je to misljenje objektivno, koliko ono odrazava stavrnost bosnaskih muslimana, to je druga stvar. Ustalom, svako moze imati svoje misljenje o muslimanima, hricanima, budistima, sintoistima itd, i to je osobno misljenje nsvakog pojedinca, a nama ostaje samo da kazemo, za mene je to misljenje prihvatljivo, ili pak da to misljenje za mene nije prihvatljivo. Zato ja ne vidim razloga ovolikim raspravama i nadrmudrivanjima.

A sto se tice kritika na tvoj racun Micelius, one su sasvim opravdane. Ti si obecao nemilosrdno brisanje. Medjutim, brisao nisi. Dopustao si vrijedjanja na licnoj, nacionalnoj i vjerskoj osnovi, sto je nedopustivo, cak si ih i sam podrzavao, sto je sramno od jednog moderatora, pod sulovom, da ovaj forum nije produzena ruka politike. Kao sto znas iz Banjaluke su istjerani Bosnjaci i Hrvati, sada ih treba otjerati i sa foruma, i takvih jasnih poruka je vec bilo. Dakle, ti si ih podrzavao, vjerujuci kao i oni, da ces nas svojom uredjevackom politikom, uz njihova vrijedjanja na licnoj, nacionalnoj i vjerskoj osnovi ocistiti sa podforuma:istorija i politika, kao sto ste nas svojevremeno pocistili iz Banja Luke, i porusili da ti ne nabrajam dalje.

Mahsuz pozdrav ahbabu Miceliusu od Zaha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Apr 2006, 19:47 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Apr 2006, 22:01 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Mi smo ovdje raspravljali-davali svoje misljenje na jedan kraci tekst iz romana Dervis i smrt, bolje receno zasto promatrac bjegunca nije odao. Imali smo vidjenje Daljca, i to je bilo njegovo vidjenje-tumacenje, i imali smo moje objasnjenje sa aspekta sudbine.

Inace, biografija Mehmeda Selimovica koja se sada moze procitati ima nekoliko gresaka. Neke tvrdnje nisu tacne, a nesto je izostavljeno, sto nije bilo pozeljenjo po komunistickoj logici, a i Mehmed je pripadao toj grupi ljudi.

Mehmed se izjasnio kako se izjasnio, i to je njegova osobna stvar. Zasto se tako izjasnio, i to je njegova osobna stvar. Po mom misljenju u taj problem ne treba ni ulaziti, jer je to njegov osobni problem i problem njegove porodice. Mi mozemo samo dikustovati o Mehmedu kao knjizevniku i njegovim knjizevnim djelima, a tu svako moze imati svoj pristup, sto ce zavisiti od mnogo cega,ali da ne nabrajam.

Sto se tice tvog konkretno postavljenog pitanja " ...da li je Srbima zabranjeno ispovijedati islam" potrazi odgovor u okviru svog naroda.

Ono sto ja znam, jeste to, da smo svi koji ispovijedamo islam, ili nosimo islamska imena, pa makar bili i ateisti, protjerani od Srba iz svojih kuca, stanova, gradova, svoje drzve gdje su nam rodjeni ocevi, djedovi, pradjedovi, cukundjedovi itd, uz otudjenje cjelokupne imovine stecene generacijama.

Mahsuz pozdrav ahbabu od Zaha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Apr 2006, 14:17 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2006, 08:23 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Pa ako je bio Srbin i prije "pristupanja" Islamskoj zajednici onda je valjda i dalje Srbin.
Isto kao Emir Kusturica ..... Bosnjak pravoslavac. :lol: a i pomenuti Mesa.

(e sad ako je njihova volja da se izjasnjavaju kao Srbi ili ovi ili oni .... onda se i to treba postovati)

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2006, 14:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Ух, што волим овакве разговоре.
Пазите сада, увежена господо са форума, шта је друг зах написао, а послије чега се заиста више нема шта рећи:

Citiraj:
Ja sam tebi"sveznajuci" Daljac pokusao da obajsanim sta se podrazumijeva pod rijecju " razapet" u prezentiranom tekstu. Ja tebi nisam obajsnjavao Selimevicevu knjizevnost, nego jednu rijec, koja te je pogresno asociranjem navela, na pogresan zakljucak.

Ako se civjek nasloni uz vrata, a spusti ruke prema koljenima, onda mi kazemo da se naslonio na vrata ili uz vrata, a ako rasiri ruke i stavi ih u vodoravan polozaj, onda kazemo da se naslonio uz vrata kao razapet. Ako kzaemo stajao je tako razpet uz vrata, onda to znaci da je bio priljubljen uz vrata sa rasirenim rukama. Mozda si ti cak mislio, da su covjeku ruke i noge bile zakovane za vrata, pa je tako stajao razapet.


А ја сам теби хиљаду пута поновио и цитирао мјеста у ДЕРВИШУ у којем се јасно и директно циља на разапет положај Исуса Христа, да би ти сада тврдио како ријеч разапет у босанском језику значи сасвим нешто друго.

Ево питања за све учеснике форума: шта значи ријеч разапет?

И онда, као врхунац свега, друг зах написа и ово:

Citiraj:
Sobzirom da Selimovic u romanu Dervis i smrt, dosta koristi stari govorni jezik , neophodno je poznavanje tog jezika, da bi se shvatilo njegovo knjizevno djelo-njegovo kazivanje. Inace, svako moze citati roman "Dervis i smrt", ali ga svako ne moze razumjeti , za razliku od Sjecanja.


Зар је, друже зах, Селимовић могао писати на измишљеном босанском језику када он тада није ни постојао?

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2006, 15:06 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Citiraj:
Зар је, друже зах, Селимовић могао писати на измишљеном босанском језику када он тада није ни постојао?

Kako mislis nije postojao ..... ?????

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2006, 22:12 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Da Mehmed Selimovic je pisao bosanskim govornim jezikom, koji ti naravno ne razumijes. Da ti taj jezik razumijes, ne bih izvodio onakve zakljucke, kojih bi se svako postidio, samo ne ti.

Pozdrav ahbabu kome zaigraju damari (ako zna sta je damar) kad se pomene Bosna i bosanski jezik. Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2006, 10:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Хоћете ли ви то да кажете да је Меша Селимовић писао на босанском језику???
Е, сад још само да ми објасните како је и на који начин тај језик тада постојао...
А ти, друже зах, можеш да петљаш и врдаш колико хоћеш. Овдје је и глуп и луд видио ко је у праву и ко (ни)је засљепљен, фанатично, својим национализмом. Ти си се испљувао, а да тога ниси ни свјестан, по Меши и његовом дјелу, као што се Маран Ата до сада хиљаду пута испљувао по православљу...
У својој "борбености" почео си чак и лагати и измишљати да ријеч "разапет" значи нешто сасвим десето, а и врабац на грани зна шта значи ријеч разапет и у коју је сврху она Меши послужила. Можеш ти лагати и петљати још, али мислим да и ти знаш шта је истина и да управо због тога петљаш и лажеш још више, јер твоје срце набијено бошњаштвом не може поднијети једноставну истину да је Меша Селимовић био универзални умјетник и да је у своје дјело уплео хришћанство таман онолико колико и ислам...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2006, 10:43 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Citiraj:
Е, сад још само да ми објасните како је и на који начин тај језик тада постојао...

Halo, pa objasni ti nama kako nije postojao ....

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2006, 10:50 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2006, 11:01 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Znas da ti logika nije jaca strana .... gljivo.
"Izmisljotina" u tvojoj glavi je samo to i nista vise.
A mozda se radi i o rupi .... u znanju, ali nemoj se tim hvaliti.

Logicki ... kako se nesto "nepostojece" moglo zabraniti 1907 i SKROJITI SH-HS kojim ti kazes da i danas govoris.

Citiraj:
Него, имате ли још које тумачење неког "уваженог књижевника", "историчара" и сл. који боље од Меше зна шта мисли Меша?

Imamo tebe i Daljca .... :D

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2006, 11:09 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2006, 11:46 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
:lol:
Opet ti logicki ....

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2006, 12:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Micelijus je napisao:
Него, имате ли још које тумачење неког "уваженог књижевника", "историчара" и сл. који боље од Меше зна шта мисли Меша? :)


Сачекај тамну ноћцу...
Тада ће друг зах вјероватно да постави (читај:копира) неколико постова који доказују како је Меша био муслиман над муслиманима...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2006, 15:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Можеш ли ти, ЕЗАНЕ, да објасниш сврху својих постова који имају структуру као овај горњи, а у којима се, барем до сада, никада није нашло ни слово о ономе о чему се расправља? Стално дајеш коментаре о нечијој памети и изиграваш моралисту, а од памети ни трага ни гласа... Ако немаш шта написати о теми или барем као друг зах копирати, онда је боље да се и не јављаш са овако глупим коментарима...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 209 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs