banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 209 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2006, 11:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Успут, јуче сазнадох да је Меша Селимовић сва своја дјела завјештао Српској академији наука и умјетности. Заиста чудно за једног бошњака...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2006, 11:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Nov 2004, 10:48
Postovi: 761
Daljac je napisao:
Шта он, као бошњак и искључиви исламиста, има да тражи у хришћанству и да се позива на Исуса Христа?


ti nista nisi skontao od svega onog napisanog..

*Sisiban* je napisao:
Sveta muslimanska knjiga smatra Isusom jednim od najvažnijih Božjih (Allahovih) poslanika, i mnogi detalji iz njegovog života, kao i njegova misija, veoma su slični biblijskim postulatima.


ali nista skontao nisi.. pricas kao da je Isus Krist izmisljeni lik iz Biblije ili stvaran lik, ali nije sa iste planete kao ljudi koji uce iz Kur'an-a.. kroz tvoju pricu covjek bi skontao da vjerujes u vise bogova..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2006, 11:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Nov 2004, 10:48
Postovi: 761
Daljac je napisao:
Успут, јуче сазнадох да је Меша Селимовић сва своја дјела завјештао Српској академији наука и умјетности. Заиста чудно за једног бошњака...


ovo je vrh.. cudno za jednog srbina poput tebe da ne zivis i radis u Srbiji.. zaista cudno :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2006, 12:02 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2006, 13:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Аха, благо мени када се сјате они који знају све па нас почну све редом просвјетљавати... Него, окренимо се мало ка овим постовима.

Најлакше је, друже *Сисибане*, али није и најпаметније, оптуживати некога да је нешто преписао. Ја заиста не знам на коју ти књигу или критички приказ Селимовићевог дјела мислиш када спомињеш да сам ја ово запажање или идеју преписао. Али, како си ти инсистирао и прије него што си банован да ја стално нешто преписујем а никада ниси навео извор тог мог преписивања за вјеровати је да је и ова тврдња производ твог хира и нетрпељивости мене као некога ко има другачије мишљење од твојег.

Ја до сада никада нисам прочитао нити једну критику Селимовићевог дјела а то што теби, козми и заху не одговара оно што појединци запазе, па га покушавате на разне начине дискредитовати, па и лажним тврдњама да је нешто преписао и да стално преписује, је ваша ствар и ако лажете лажете себе и никога више. А свима ће бити суђено једнако, тако да вам је боље да пазите шта и како говорите.

*Сисибан* je napisao:
Griješiš: Meša nije bio islamista, pogotovo ne isključivi, jer nazvati nekog ovim imenom znači pridati mu fanatičnu crtu shvatanja religije, kao što je slučaj sa bombašima-samoubicama, što sa Mešom, priznaćeš, nije slučaj. On je bio, jednostavno, musliman, sljedbenik islama, koji je svoj pogled na svijet ugradio u svoja djela.


Не гријешим ја. Тако нешто тврди друг зах. Ја само настојим да укажем да то баш и није толико тачно. Али, ти то не видиш. За тебе је свако дјело добро само ако га није написао српски писац. Ако није тако реци нам, друже *Сисибане*, шта мислиш о Андрићу и Црњанском? Искрено, као што си мени једном, путем приватне поруке, признао...

Селимовић јесте био, у једну руку, исламиста, јер је одгајан у таквој радицији и то је несумњиво морало утицати на његово стваралаштво. И утицало је, без сумње. Али, Меша је успио да препозна универзалне, хришћанске симболе или, ако више волиш - архетипове, у свом религиозном искуству. Слично, можда још више него Селимовић, религиозно искуство је доживио Мак Диздар у КАМЕНОМ СПАВАЧУ.

Селимовић, попут алхемичара, открива у или је можда још боље рећи на камену живу слику Исуса Христа, али оног хришћанског, а не оног који долази из Курана. Јер, да је Селимовић сликао оног Христа из Курана онда у њему не би дошло до унутрашње борбе. Тек када је у себи сукобио двије супротности претапајући их у једну цјелину дошло је до помирења са самим собом и са својом духовношћу.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2006, 14:04 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2006, 14:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
*Сисибан* je napisao:
Taj podatak ćemo sačuvati kao adut za potpuno izuvanje iz cipela.


Наравно. Док га пронађеш...

Citiraj:
..banovanje je za ljude. Ne znam što to stalno spominješ, jel bi to trebalo da bude kao neka uvreda ili...?


Ето, не могу а да те не замолим да ми покажеш гдје сам ја то још спомињао твоје бановање...

Е, сад, ајмо опет анализирати Мешу:
Ако ти тврдиш да није тачно да је Селимовић намјерно сликао Исуса Христа на камену што је алхемичарски симбол потпуног обоготворења особе, онда и тебе, као и заха молим да ми одгвориш зато Селимовић овог бјегунца слика тако како слика? Да није случајно, можда?

Ти симболи јесууниверзални и то је управо оно што сам хтио доказати - да је Селимовићево дјело дјело без нације, да се одликује свеукупном универзалношћу и да се не може тумачити само као исламски или муслимански писац јер то нема смисла.

Бјегунчеваборба је, хтио ти то или не хтио признати, борба између двије религије које у себи творе исту суштину, а то што ти бијежиш од тих чињеница је твоја ствар. Селимовић је у своје дјело маестрално уткао христолики лик а све у циљу самоспознаје.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2006, 14:57 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2006, 15:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
E, sad si prešao na drugu fazu muljanja, pa pobijaš sam sebe. Nisi li u prethodnom postu rekao da je arhetipska slika Isusa-Ise hrišćanska, a ne islamska? Kako sad odjednom postade univerzalna...?


Аха...
Хоће то ако се не зна правилно читати...
Ја јесам рекао да је архетипска слика Христа хришћанска, али само да бих показао универзалност те слике, те даби заху доказао и показао да Селимовић није писац САМО исламске орјентације. Читај мало боље постове...

Citiraj:
Nema tu potrebe za ikakvom borbom, jer ako je simbolika Isusa Hrista odnosno Ise pejgambera, univerzalna, onda se Isus u Bibliji i Isa u Kur'anu mogu samo nadopunjavati i bivstvovati u savršenoj harmoniji, pošto su i jedna i druga religija potekle od Onog koji sve vidi i sve zna... Ne vidim čemu toliko insistiranje na netrpeljivosti i nekompatibilnosti islamske i hrišćanske simbolike, kada su toliko slične?


Аха...
Објасни ми, онда, откуд код Нурудина онолика борба са самим собом?
Дошла тек онако, да би се имало шта написати, зар не?

И даље чекам извор из којег све ово преписујем...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Mar 2006, 02:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Bez obzira Daljac sto i dalje vrijedjas, ja necu vrijedjati tebe, jer i tu zelim pokazati koja je razlika izmedju mene i tebe.

Ja nemam nista protiv tvoga zajljucka koji si izveo, ali pod uslovom, da to bude tvoj zakljucak, zakljucak koji ne nameces drugima, jer svako ima svoje vidjenje nekog djela, romana, opisane situacije itd. Ti si izveo ovaj zakljucak na osnovu sledecih opisa koji su te asocirali na Isusa.To je tvoje vidjenje opoisane situacije, ali nemoj je uzimati kao jedino ispravnu, a pogotovo nemoj je nametati drugima, vrijedjajuci sve druge koji ne prihvataju tvoju tvrdnju.

1. rijec "razapet".U Selimovicevom opisu covjek je bio cvrsto priljubljen, prislonjen, uz vrata, sa rasirenim rukama, jer mu samo taj polozaj omogucava da bude manje primjetan. U govornom jeziku, mi za takav polozaj kazemo razapet. Dakle, bjegunac se sam svojom voljom stavio u taj polozaj, da bi bio manje primjetan, da bi se sakrio od gonioca, a u Isusovom slucaju, to su ucinili drugi.

2. "a lice bijelo kao tekijski zid". Kakvo moze biti lice covjeka u velikom strahu. Mi u govornom jeziku obicno kazemo, " on se toliko uplasio, da mu je lice bilo bijelo kako papir". Stvar je knjizevnika kako ce on opisati to lice u strahu. Selimovic je nasao za potrebno, da to lice u starhu uporedi sa bijelim tekijskim zidom. Zasto bas tekijskim zidom???? Zasto nije naso za potrebno da ga uporedi sa licem Isusa u tom polozaju?

3. "u nemocnim razapetim rukama". Ako se covjek stavi u taj polozaj sa razapetim-rasirenim rukama, jer je to najpogodniji polozaj da budes sto manje primjetan, ti si nemocan, sva tvoje snaga usmjerena je na zadrzavanje tog plozaja . Kako je covjek bio ledjima oslonjen na vrata sa rasirenim rukama, sto djeluje kao krst, pa uz rijeci "razapet", "a lice bijelo kao tekijski zid", "nemocnim rukama" "bosa noga", jer je covjek bjezao bos itd, tebe je najvjerovatnije asociralo na sliku razapeta Isusa, sobzirom da si tu sliku cesto gledao, vjerovatno o tome i dosta citao.

U psihologiji ima jedan test asocijacija, koji se istina rijetko koristi, kada zleimo nesto vise zasnati o licnosti neke osobe.Tamo se prezentira puno rijeci, i trazi se od testirane osobe da kaze, na sta ga asocira svaka od rijeci. U ovom slucaju, navedene rijeci su kod tebe izazvale jednu asocijaciju, asocirale su te na razapetog Isusa, ali te iste rijeci kod nekoga drugoga, mogu izazvati druge asocijacije, i u tome je razlika medju ljudima, razlika u njihoivi vidjenjima, njihovoj licnosti itd.

Mahsuz pozdrav ahbabu Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Mar 2006, 02:49 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Na koja ti to pitanja nisam odgovoro? Tu si tvrdnju nekoliko puta ponavljao, i bas zbog toga si dobio objasnjenja. Druga je stvar, sto ti imas potrebu da vrdjedjas u nedostatku argumenta, ili pak ako neko ne potvrdjuje tvoj stav , poslije cega slijede tvrdnje"ti nemas pjma", jer se postavlja u polozaj znalca i lovca na navodne tudje "greske", "aha" sad ce vama Daljac pokazati??????????

Ja nisam "vrstan eticar", ja sam samo izucavao etiku, koja tretira mnoga pitanja vezano za moral, pa i problematiku religijskih normi, za razliku od tebe koji o: moralnim, obicajnim, religijskim, obicajno - religijskim i pravnim normama malo znas, jer da znas, ne bi poostavljao takva pitanja, a da razumijes problematiku morala i kulture, imao bi jedan drugi priostup u komunikaciji sa ljudima.

Bosnjacka nacionalnost i bosanski jezik priznati su Ustavom BiH, pa Ustavom SR, tako da tvoje, Miceliusoe i tvrdnje nekig drugih ne piju vodu, jer vas za to niko nista i ne pita. Vase misljenje po tom pitanju je sasvim bezvrijedno. Sve sto vam ostaje, jeste to, da vam skacu damari, da se jedete u sebi, jer je stvarnost drukcija od vaseg misljenja.

Mahsuz pozdrav ahbabu i ahbabima kojem lahko zaigradju damari. Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ...
PostPoslato: 30 Mar 2006, 05:16 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Zah,to sto su bosanska nacija i bosanski jezik priznati Ustavom BiH,ubjedljivo najmanje pije vode,jer kao sto ti je poznato,Visoko predstavnik moze sutra doci,i napisati nam Ustav u kojem pise da smo crnci,vanzemaljci,da nam je sluzbeni jezik laponski,a pismo kinesko.Prema tome,to ne drzi vodu,ni pod razno.Jos jedan malo konkretniji primjer.Kad god pricam sa nekim strancem,na moj pomen da dolazim iz BiH,jos nikad mi niko kao podpitanje nije postavio "Bosanac,Bosnjak?"..Pitaju :"Srbin?","Hrvat?"..To ipak puno bolje oslikava status nacija,nacionalnosti,jezika,nego bilo kakva slova na bilo kakvom papiru.Nemoguce je da ni 1% mojih sagovornika nije nikad ni u kakvom kontekstu spomenulo Bosance ili Bosnjake.Da ne bi bilo zabune,to su mahom obrazovani ljudi,nikakve kamiondzije,portiri i sl...

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ...
PostPoslato: 30 Mar 2006, 07:58 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
MuskoBre je napisao:
Zah,to sto su bosanska nacija i bosanski jezik priznati Ustavom BiH,ubjedljivo najmanje pije vode,jer kao sto ti je poznato,Visoko predstavnik moze sutra doci,i napisati nam Ustav u kojem pise da smo crnci,vanzemaljci,da nam je sluzbeni jezik laponski,a pismo kinesko.Prema tome,to ne drzi vodu,ni pod razno.Jos jedan malo konkretniji primjer.Kad god pricam sa nekim strancem,na moj pomen da dolazim iz BiH,jos nikad mi niko kao podpitanje nije postavio "Bosanac,Bosnjak?"..Pitaju :"Srbin?","Hrvat?"..To ipak puno bolje oslikava status nacija,nacionalnosti,jezika,nego bilo kakva slova na bilo kakvom papiru.Nemoguce je da ni 1% mojih sagovornika nije nikad ni u kakvom kontekstu spomenulo Bosance ili Bosnjake.Da ne bi bilo zabune,to su mahom obrazovani ljudi,nikakve kamiondzije,portiri i sl...

:lol:
Jel ti to nama koji zivimo vani pricas sta drugi pitaju i pricaju o Bosni .... hahaha :lol:
Jel' ti to nama pricas kako se bosanski Srbi predstavljaju po svijetu .... sta kazu odakle su i koji jezik govore, i slicno .... :lol:

Da ne bude zabune ne pricas ti ni ovdje sa kamiondzijama, portirima i slicno (a i njima svaka cast - da ne bude zabune :D ).

E moj muzijak .....

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Mar 2006, 11:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
zah je napisao:
1. rijec "razapet".U Selimovicevom opisu covjek je bio cvrsto priljubljen, prislonjen, uz vrata, sa rasirenim rukama, jer mu samo taj polozaj omogucava da bude manje primjetan. U govornom jeziku, mi za takav polozaj kazemo razapet. Dakle, bjegunac se sam svojom voljom stavio u taj polozaj, da bi bio manje primjetan, da bi se sakrio od gonioca, a u Isusovom slucaju, to su ucinili drugi.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Дакле -када неко хоће да се сакрије он ће раширити руке тако да га сви виде? :lol: :lol: :lol:
О, зах, побогу, какве су ово асоцијације, не могу вјеровати?


Citiraj:
3. "u nemocnim razapetim rukama". Ako se covjek stavi u taj polozaj sa razapetim-rasirenim rukama, jer je to najpogodniji polozaj da budes sto manje primjetan, ti si nemocan, sva tvoje snaga usmjerena je na zadrzavanje tog plozaja . Kako je covjek bio ledjima oslonjen na vrata sa rasirenim rukama, sto djeluje kao krst, pa uz rijeci "razapet", "a lice bijelo kao tekijski zid", "nemocnim rukama" "bosa noga", jer je covjek bjezao bos itd, tebe je najvjerovatnije asociralo na sliku razapeta Isusa, sobzirom da si tu sliku cesto gledao, vjerovatno o tome i dosta citao.


Добро, зах, врло добро...
Када се у сљедећем или опет у овом животу будем играо скривача знаћу који је то положај најбољи да те нико не види - положај распетог човјека. Само, како га је онда Нурудин видио ако је то положај који тако добро сакрива човјека?

Citiraj:
Na koja ti to pitanja nisam odgovoro?


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Лакше би ми било набројати на која си одговорио... :D

О, друже зах, какво је ово тумачење? Ако је ово што си ти написао тачно, а свако види да није, онда је Селимовић један просјечан писац. Не, друже зах, то што си ти написао је гнусна лаж коју си морао написати да би стао у одбрану свог самозваног бошњаштва и исто тако измишњеног језика и културе...

А ја још једном позивам друга *Сисибана* да нас све просвијетли и каже одакле ја то преписујем све што напишем на овом форуму. Јер, до садајегоре поменути неколико пута навео да ја стално нешто преписујем заборављајући при томе, гле чуда, да каже одакле јето црпим сву силу тих критика и приказа.
Уједно позивам друга *Сисибана* да расправљамо о некој књизи о којој нема критика. На примјер о стваралаштву њему драгог Миљенка Јерговића. Или Горана Петровића. То су писци о којима ништа до сада није записано и написано. Било шта. Али, нешто невјерујем да ће се ова моја жеља остварити...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ...
PostPoslato: 30 Mar 2006, 11:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Cuj,ne zivite samo vi vani,recimo u Skandinaviji.Ja sam u At.Ja uvijek kazem da sam Srbin iz Bosne,i tu nema problema.Kad neko kaze da je musliman iz Bosne,i tu nema problema.Na bilo kakav pomen Bosnjaka,nikome nista nije jasno,i ja se pogubim.Vjeru ste uzeli od drugih,Tito je imao egzibicije sa vasom nacijom,pa ti meni sad reci,sta moze jedan Evropljanin o tome da misli?Da mi neces reci,kad vi spomenete Bosnjake,da ljudi kontaju o cemu pricate?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Mar 2006, 11:25 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Mar 2006, 11:50 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Citiraj:
Vjeru ste uzeli od drugih ....

:roll:
A kako bi moglo drugacije ... ?????
Kako su Srbi prihvatili pravoslavlje ????

Citiraj:
Da mi neces reci,kad vi spomenete Bosnjake,da ljudi kontaju o cemu pricate?

Ti si malo izgubljen ... mislim opterecen glupostima.
Koga je briga kojem se ti bogu molis i da li si ti Srbin, Hrvat, ili Bosnjak ...

Kakvo je to predstavljanje uopste ... Srbin iz Bosne .... mislim glupost.

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ...
PostPoslato: 30 Mar 2006, 11:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Ja kad kazem,Srbin iz Bosne,ljudi znaju o cemu pricam.Kad se spomene Bosnjak iz Bosne,ljudi ne kontaju.Pa ti meni reci sta je od to dvoje glupost?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Mar 2006, 11:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
*Sisiban* je napisao:
Daljac je napisao:
А ја још једном позивам друга *Сисибана* да нас све просвијетли и каже одакле ја то преписујем све што напишем на овом форуму. Јер, до садајегоре поменути неколико пута навео да ја стално нешто преписујем заборављајући при томе, гле чуда, да каже одакле јето црпим сву силу тих критика и приказа.


Da li ću i kada otkriti tvoju privrženost "resavskoj školi" odlučiću ja, a ne ti...

Daljac je napisao:
Уједно позивам друга *Сисибана* да расправљамо о некој књизи о којој нема критика. На примјер о стваралаштву њему драгог Миљенка Јерговића. Или Горана Петровића. То су писци о којима ништа до сада није записано и написано. Било шта. Али, нешто невјерујем да ће се ова моја жеља остварити...


Jesi ti ovdje neki isljednik? :lol:


Хе-хе-хе...
Управо одговор каквом сам се и надао...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Mar 2006, 12:27 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Citiraj:
Ja kad kazem,Srbin iz Bosne,ljudi znaju o cemu pricam.Kad se spomene Bosnjak iz Bosne,ljudi ne kontaju.Pa ti meni reci sta je od to dvoje glupost?

Pa o cemu ti onda pricas ... valjda samo o ratu ....
A ja mislio da ti pricas s obrazovanim ljudima - da ne bude zabune.

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 209 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs