banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 19:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Feb 2006, 21:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
Mislim na Kinu , Japan, Indiju i okolinu...
Pitam posto nemam pojma... Ako moze neko nesto pametno da kaze ili sta vec... Prije svega me interesuje srednji vijek , dok su ovde pichili krstarski ratovi... Ali nemojte da vas to sputava... :lol:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 15:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
Fino bogami... sve neki eksperti po pitanju ustasa, cetnika i balija, a ne znaju nista van svog dvorista...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Feb 2006, 08:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
taj dio istorije se kod nas uvijek slabo izučavao, čak i na fakultetima. posebno srednji vijek. mislim da je nešto više pažnje poklanjano novijem dobu.
pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Feb 2006, 13:04 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2006, 09:36
Postovi: 157
Lokacija: zemlja piramida, oskara, medvjeda, olimpijade,nobelovaca
mislim da mozemo arapska osvajanja komotno svrstati u grupu vjerskih ratova i to za vrijeme umajida i abasida et jarane a fino si rekao za ovo dvoriste hehehee

_________________
Samo 4 miliona ljudi imaju srecu da zive u BiH, ostali nemaju tu srecu ali imaju sve ostalo! :D
Zemlja gdje se istok i zapad srecu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Maj 2006, 14:35 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Ja sam otvarao temu, nadajuci se da cu nesto novo procitati, a ostade na samo par pitanja.

Ako je okupacija Tibeta vezana za ovo, onda imam sta priloziti.
Da ne pisem sve opsirno, lakse je pronaci ovdje:
http://sr.wikipedia.org/wiki/Кинеска_инвазија_Тибета

Nedavno sam gledao reportazu o ovom ratu i o [url=http://sr.wikipedia.org/wiki/Будизам]budizmu[/url]. Smatraju da je on nastao na Tibetu prije oko 2500 godina (527. godine p.n.e.). Tibet je bio poznat po svojoj jakoj religiji, vjeri i duhovnosti (budizmu), te su zbog toga mnogi vladari i ljudi prisli budizmu, a za uzvrat su trebali cuvati Tibet od osvajaca.
Zbog svoje jake religije, Tibetcani se nisu upustali u ratove i materijalna osvajanja, vec su se vise posvecivali unapredjenju i ucvrscitanju svoje vjere. Cak 75% "budzeta" je islo na skolovanje novih svestenika i podizanje hramova.
U vrijeme kada je trebao doci Dalaj Lama XIV (njihov vodja), pocela je kineska okupacija 1949. godine. Kako je Tibet bio duhovno orijentisan (i demobilisan), nije se mogao odbraniti od Kine. Mnogi ljudi, vise od milion, koji su ostali na Tibetu, bili su porobljeni. Dalaj Lama IX i oko 100.000 ljudi sa njim, presli su u Indiju.
Govori se da je Dalaj Lama XIII predvidio da ce Tibet biti zbrisan, da ce sve biti popljackano i unisteno, i da od njega nece ostati ni traga.
I sada postoje kampanje za slobodni Tibet.
Takodje, posto je u vrijeme dolaska Dalaj Lame XIV Kina imala svog nasljednika za sljedeceg vodju i oko toga su bile borbe.
Tu je jedan sajt na netu, koji vodi kampanju protiv Googlea, jer je uvodjenjem Google potpisao sa Kinom ugovor da se cenzurise neki sadrzaj, koji je usput vezan za Tibet. Npr. kada se u google.cn upise "Dalai Lama" dobice se rezultati za kineskog "vodje-predstavnika", tj. onog sa kim je pravi Dalaj Lama imao sukobe.

Usput, evo jos jedan koristan link, hronoloski spisak ratova:
http://sr.wikipedia.org/wiki/Списак_ратова

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Maj 2006, 16:05 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Maj 2006, 20:09 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ne znam, zasto domah napad na Flasha. To sto je on naveo, istina je.

Da li ce Kina nasjesti na igru medjunarodne zajednice ili nece, ostaje da visimo, ali ja mislim da hoce, jer Zapad nastoji razoriti sve velike zemlje, prije svega Kinu, Indiju, Sudan, Brazil. U Sudanu se vec radi po utvrdjenom scenariju, u Indiji se svaki dan isprobavaju mogucnosti, a u Kini su pripreme za pobunu u Zapadnom dijelu Kine, gdje mahom ne zive Kinezi. Znajuci to, Kinezi masoovno naseljavaju te predjele Kinezima. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Maj 2006, 22:28 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Micelijus je napisao:
Добра ти ова пропаганда западних ДЕМОНкрата о Кинеској окупацији Тибета, друже "Флеш"...

Ovdje nigdje ne vidim, niti spominjem ikakvu propagandu u mom tekstu.

Tema su vjerski ratovi na istoku, a ne politika SAD-a i zapadnih zemalja. Molim da se drzite teme.
Takodje, ovo je vezano za svjetsku istoriju, tako da ne uplicete odmah "dvoriste", ili, kad se vec javljate na temu, da prilozite neki tekst nevezan za Balkan. Hvala.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Maj 2006, 22:43 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Apr 2003, 21:06
Postovi: 61
Lokacija: tu negdje
Kineska okupacija Tibeta nije motivirana nekom željom po širenju neke vjere ili pak željom po istrebljenju neke vjere, radi se o čistom teritorijalnom ekspanzionizmu.

Uostalom možda bi prvo trebalo definisati "vjerski rat".

_________________
svugdje kamen do kamena..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Maj 2006, 13:26 
DELETED


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs