banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Govor Milana Nedica
PostPoslato: 03 Dec 2005, 18:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
Govor Generala Milana Nedica 12. X 1941

Draga braco, srpski seljaci,
Vama danas hoću da govorim. vasi preci su stvarali ovu državu, oni su ovu zemlju voleli i ginuli za njenu slobodu. I danas ne lezi snaga i buducnost Srbije u carsiji, već u vama, srpskim seljacima. Sa svih strana dobijam poruke od mojih ratnih drugova, seljaka, da im kažem šta treba da rade, ili me zovu za pomoć.
Jedan mi piše: „Salji tvoju vojsku u pomoć, jer se više ne može živeti od razbojnickih bandi.”
Drugi vapije: „Aman spasavaj! Ovo nisu Srbi sto ovde ubijaju najbolje srpske domaćine. Iz celog sveta se pokupila fukara da zatre ime Srpsko.”
Evo, na te bezbrojne poruke, na vapaj našeg nesrecnog naroda, koji ludo proliva svoju dragocenu krv, zločinacki zaveden, odgovoricu danas. Govoricu vam čisto narodski, kao sto sam to radio 43 godine svoga javnog rada u narodu. Jer ja sam od vase gore list. Moje je selo Orasac usred Sumadije, blizu Oplenca i Topole, gnezda Karadordevica.
Kada mi je pre mesec dana ponudeno da obrazujem Vladu narodnog spasa, da bih pokusao da razumom sprečim bezumlje, koje bi srpski narod odvelo u konacnu propast, ja sam bio svestan kakav teski teret primam na svoja pleca. Imao sam da biram: ili da gledam kako se nas narod uzajamno istrebljuje u gradjanskom ratu, i da ga potom smrvi kaznena ekspedicija, ili da zalozim sav svoj ugled i poverenje, kojim me je narod odlikovao, i da učinim sve sto je u mojoj moći, da ga spasem od konacne propasti.
Kao Srbinu i srpskom oficiru, sa kojim su moji vojnici u ratovima delili dobro i zlo, nije mi bilo teško da se odlucim za ovo drugo i da se sav zalozim u sluzbi srpskom narodu, a protiv razbojnika, odmetnika, pljackasa i palikuca.
Jer ja ne dam da srpski narod iscezne iz ove mnogo napacene srpske zemlje!
I zato pitam sve one koje je bezumlje zahvatilo:
Zašto se borite?
Za ciji racun?
Vi slusate sirenske glasove Londona i Moskve i nekakve toboznje stanice Sumadije, koja je u stvari u Egiptu i iz koje tudinski placenici, bezbedni i sigurni, za racun svojih gosa zločinacki salju svoj narod u smrt! Znate li vi, ko vas i zašto, odande nagovara da goloruki ustajete protiv okupatora? Mislite li da mozete nešto učiniti?
Ništa! Izginucete ludo, jer će doći jedna za drugom kaznena ekspedicija. Slistice vasa sela, popalice sume, poubijace u toj borbi cele vase porodice. Nevini će stradati, isto kao bezumnici i zločinci. Odnece vam svu hranu. Sa cime ćete docekati zimu?
Zar niste mogli sa milion bajoneta, sa hiljadama topova da sacuvate zemlju, a sada mislite sa nekoliko pusaka da oterate okupatora, koji je pobedio sve vojske Evrope! Zar verujete, da će saka bezumnih pljackasa i palikuca moći da učini nešto protiv mnogobrojnih divizija, koje dovoze avionima, bornim kolima?
Ko vas tera obezoruzane u smrt, u propast? Oni koji svakog dana drece na radiju iz Londona, Moskve, Kaira i Jerusalima! Zašto vrece po vasdan? Zato sto će im gosa, ako zacute, da izmakne canak, pa nema hleba...
Oni to moraju, da bi bezbedno u dalekom svetu živeli. Oni prodaju krv svoga naroda!
Gde je bila Engleska u aprilu? Zašto nije dosla vama u pomoć? Nijedan Englez nije hteo da pogine za spasavanje Jugoslavije, isto onako kao sto nije hteo da dodje ni 1915. u pomoć Srbiji...
A gde je bila ta silna Sovjetska Armija? Zašto nam ona ne pomoze u aprilu, no ostadosmo sami samcati pred najjacom vojskom na svetu, koja nas pregazi kao oluja!
A sada? Ako vas ništa drugo nije moglo ubediti kako očajno stoje i Sovjetska Rusija i Engleska, to je ovaj zločinacki poziv iz Londona i Moskve, da ih obezoruzani Srbi spasavaju. Englezi ni jednog jedinog vojnika neće da žrtvuju da bi olaksali Sovjetskoj Rusiji, a traže da vi ustajete na oruzje, da bi vas odmah okupator slistio sa zemlje, da u vasoj ojadenoj otadbini ne nikne ni trava i da ne bude vise Srbina!
Šta se njih ticu Srbi i srpske žene i deca, i srpska sirotinja? Šta je njih brina sto će se razoriti srpski gradovi i sela? Šta se njih sve to tiče - samo neka se njihovi interesi zadovolje!
Već sam vam jedamput porucio: nemesajte se u obracune silnih! Kuda ste potegli? Vi samo mozete da izgubite danas, nemate šta da dobijete, osim konacnog istrebljenja Srba i Srpstva!
Srpski narod ima rdjavu osobinu: naivan je, lakoveran. Može ga lagati svako! A zar vas ne lažu već sest meseci ovi iz Londona iz Moskve?
Svakodnevno lažu! te „spas će doći pre nego sto vi mislite”, te „Rusi kod Kladova”, a „kozaci u dolini Timoka”... Oni nam čitaju neku istoriju iz Karadjordevog ustanka, dok su kozaci isterani čak iz svoje otadbine, iz Zaporozja, sa Dona...Lažu bestidno i besramno, juče i danas, i sutra će! Lažu, a vi im verujete do iznemoglosti. Njihovim lagarijama ima da zahvali za svoje stradanje, za svoju propast sada već umirena Macva. Ovaj prebogati nas kraj zaveo se za glasovima odroda i bezumnika, posao je za pozivima Londona i Moskve.
Ali, šta se to tiče onih iz Londona i Moskve sto je Macva u crno zavijena, sto je u njoj vise zgarista nego domova, sto su i krivi i pravedni stradali pod neumitnim udarcima?
Sav olos sa Balkana i more stranih agenata vodi te na klanicu, srpski narode! A ti, kao beslovesno stado, ides za njima! Pripitaj se za poreklo onih Bjondica i Mozijanina, kojih ima na stotine i koji se satanski smeju tvojoj nedoglednoj gluposti i naivnosti, s kojom te u smrt nagone!
U poslednjoj sekundi poslednjeg casa dodji k sebi, zavedeni, zabludeli srpski narode, srpski seljace! Cujte i pocujte, braco i sestre, seljaci!
Evo, ti i takvi ljudi vode u propast tvoj dom, tvoju zemlju, tvoje selo, tvoj narod! Znaj, okupator je doveo vojsku, za koju su ti govorili da je nema, i kaznice te neumitno. Ti ćeš prvi stradati, srpski seljace, a svi oni banditi, svi oni strani placenici, razbezace se...
Znaj da je ovo sveta borba za odbranu Srbije i Srpstva. Sa oruzjem ili bez njega, udri i unistavaj crvene bandite gde ih stignes, jer ćeš samo tako naći spas. Ako i padnes u toj borbi, spasces svoj dom, spasces svoju decu, spasces srpski narod! Bog neka je sa tobom, Bog cuva Srbiju, i moji odredi, koji ti hitaju u pomoć! Svrstaj se u njihove redove, radi tvoga spasa i spasa tvoje dece, mili moj srpski seljacki narode!
Evo, braco, to vam je moj odgovor na vasa pisma i vasa pitanja - to vam je moj narodni pozdrav

Milan Nedic
12. oktobra 1941.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2005, 14:55 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2005, 13:48 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
Sta bi sa Rumunima, Madjarima, Francuzima, Cesima, Slovacima,...
Njihove vlade su otvoreno saradjivale sa Shvabama, a "ustanke" su dizali kada su se saveznicke snagew nalazile na njihovim granicama. To ih je automatski stavljalo na stranu antifasisticke koalicije i sve sto su do tada radili bilo je zaboravljeno.
Glavom je platilo samo par ljudi, a ostatak zadovoljan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec 2005, 11:24 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2005, 13:15
Postovi: 368
Lokacija: Banja Luka
Ma njemacka je uvijek bila i uvijek ce biti glavna u nasoj regiji. I koliko ljudi satanizovali nacisticku Njemacku, to je prvenstveno bila Njemacka, i ona se oduzuje svima koji su stali uz njih u ratovima. Gdje su oni, a gdje mi, bombarduju nas nasi saveznici.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs