banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 10 Maj 2024, 23:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 65 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Dec 2005, 14:42 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
Laoce,uzmi Bibliju u ruke,pa onda svjetovne knjige o istoriji tih prostora i vidjeces da su narodi koji su kolaborirali sa Rimljanima preci danasnjih Arapa. Znaci vijekovni uzurpatori. Sada kada se politicka klima u svijetu promijenila doslo je vrijeme da se stari dugovi naplate. Zatim,Arape kao muslimane,ne boli cinjenica da su protjerani sa te zemlje palestinaca kao nacije,vec sa zemlje islama. Jos im je Muhamed porucio da sire zemlju islama na racun zemalja nevjernika,a njih boli cinjenica sto to nisu uradili.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Dec 2005, 13:56 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2005, 13:15
Postovi: 368
Lokacija: Banja Luka
Biblija nije validan istorijski dokument. Sto puta je preradjena, i u krivom svijetlu predstavlja nehriscane, medju njima jevreje i arape.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Dec 2005, 14:40 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Dec 2005, 17:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2005, 12:36
Postovi: 1625
Lokacija: chiapas
izraelsko-palestinski sukob je mnogo shiroka i opshirna tema. da bi se sagledao bar donekle objektivno, treba uzeti u obzir bezbroj izvora sa obe strane. imam neke dokumente i linkove, i kad uhvatim vremena, stavichu ih ovde. vezan je, naravno, i za kompletnu situaciju na cijelom podruchju bliskog istoka.

ova knjiga je veoma informativna. ako je neko zainteresovan, imam je, pa mogu da posudim.

http://www.penguin.co.uk/nf/Book/BookDi ... 38,00.html

_________________
'We must learn to live together as brothers or perish together as fools' - Martin Luther King, Jr

"Born to Lose, Out to Lunch" - Ian Fraiser Kilmister

Viva la Muerte!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Dec 2005, 19:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
Ona Biblija koju mi danas imamo zasigurno nije original ona koja je napisana,koliko je izmijenjena, manje ili vise,ne znam.
Istina je i da su svjetovne knjige preradjivane(mozda ne bas drasticno kao u Orvelovoj 1984.) , ali u zavisnosti od pobjednika,odnosno "stranke" na vlasti, tako da danas sa sigurnoscu ne mozemo utvrditi da li se neki dogadjaj zbio, a kamoli kako se odvijao. Ako nista, bar smo svjedoci ovog proteklog rata , kad i pored sve tehnike,a cesto i zbog nje same,istina nije cesto izasla na vidjelo. Ne znamo pravu ni potpunu istinu o dogadjajima u vremenu u kojem zivimo,cak i na prostorima na kojima zivimo,izuzev ako nismo sami prisustvovali istim.
Odoh ja OT
Sta je bilo,bilo je.
Ne znam da li sam vec postavio pitanje,ali sta bi se desilo da sad dodju odnekud Iliri i zatraze ove nase prostore,jer smo i mi njih istjerali odavde i to mnogo kasnije nego sto su Zidovi raseljeni po svijetu?
A da to nisu Zidovi,da oni sad ne predstavljaju glavni ekonomski faktor u svijetu,davno bi Palestinci dobili svoju drzavu,a pitanje je da li bi je Zidovi i onda dobili.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2005, 01:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
laoce je napisao:
Ne znam da li sam vec postavio pitanje,ali sta bi se desilo da sad dodju odnekud Iliri i zatraze ove nase prostore,jer smo i mi njih istjerali odavde i to mnogo kasnije nego sto su Zidovi raseljeni po svijetu?
A da to nisu Zidovi,da oni sad ne predstavljaju glavni ekonomski faktor u svijetu,davno bi Palestinci dobili svoju drzavu,a pitanje je da li bi je Zidovi i onda dobili.


Da je babi kita,bila bi deda...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2005, 16:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2005, 13:15
Postovi: 368
Lokacija: Banja Luka
Sta se lozite tako na gluposti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2005, 19:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Lijepi komentari, interesantni za citanje i razmisljanje.Moj pozdrav za Laoce i Lovac. Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jan 2006, 14:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2005, 12:36
Postovi: 1625
Lokacija: chiapas
ako umre izraelski premijer arijel šaron, njegova smrt imaće ozbiljne posljedice po region. a i ako ne umre, neće više moći u politiku, tako da će i to znatno uticati na budućnost bliskog istoka.

_________________
'We must learn to live together as brothers or perish together as fools' - Martin Luther King, Jr

"Born to Lose, Out to Lunch" - Ian Fraiser Kilmister

Viva la Muerte!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jan 2006, 15:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
Ne vjerujem da ce se ista bitno promijeniti.Ipak je njegova stranka najjaca i dalje.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2006, 00:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Izraelska politika ima svoje ciljeve koje zeli ostvariti, tako da puno ne znaci ko je na vlasti, ova ili ona staranka, ova ili ona osoba. Dakle, cilj se zna, ali put do tog cilja, moze biti malo razlicit. Tako su radili: Bengurion, Golda Meir, Menehin Begin, Jicak Rabin, Peres itd. Mislim, da ce se brzo naci adekvatna zamjena za Sarona. On je bio poznati ekstremista dok je bio u opoziciji, ali kad je sjeo na kormilo vlasti, poceo je mijenjati svoje stavove. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2006, 20:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2005, 12:36
Postovi: 1625
Lokacija: chiapas
laoce je napisao:
Ne vjerujem da ce se ista bitno promijeniti.Ipak je njegova stranka najjaca i dalje.


on je nedavno osnovao novu stranku KADIMA, i izašao iz LIKUDa. tako da je najjača stranka njegovim odlaskom postala druga najjača. KADIMA bi sa njim na kormilu sigurno uzela izbore 28 marta. ovako, ako je bude vodio v.d. premijera ehud olmert, pitanje je.

zah, imaju svi ciljeve. i to stoji. međutim, šaron je prilično smekšao svoje stavove u zadnje vrijeme. povukao je vojsku iz pojasa gaze, što je poslije 38 godina okupacije, značajno. takođe, držao se najnovijeg mirovnog sporazuma (američke) mape puta. koliko god čudno zvučao, zalagao se za državu palestinu. bez njega, pitanje je gdje će otići mirovni proces.

navukao je na vrat gomilu neprijatelja, prije svih ortodoksnih jevreja. likud se podijelio, tako da je na kraju izašao iz njega. ipak je, čini mi se, bitno ko je na vlasti, bez obzira na ciljeve.

_________________
'We must learn to live together as brothers or perish together as fools' - Martin Luther King, Jr

"Born to Lose, Out to Lunch" - Ian Fraiser Kilmister

Viva la Muerte!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jan 2006, 01:17 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
I ja sam napisao da je promijenio neke svoje stavove. Promjena njegovih stavova nije samo rezultat njegovog ubjedjenja, nego i odraz realnih politickih odnosa na tim prostorima.

Amerika je usla u nepotreban rat, navukla na sebe bijes svih Arapa, pa sada treba nesto uciniti u cilju popravljanja ruzne slike o sebi. Najlaksi nacin je napraviti neki prijedlog koji je dosta zamagljen, ali u kome se nazire palestinska drzava. Prezgovori i dogovori po ovom pitanju mogu trajati i narednih 50 godina. Pzdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2006, 01:14 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
08. januar 2006.
RAMALLAH


PALESTINSKI DNEVNI LIST O SHARONU I MIROVNOM PROCESU

List Palestinske samouprave izvještava u nedjelju da Ariel Sharon "nema ništa" s mirovnim procesom i izražava iznenađenje zbog spekulacija da bi bolest izraelskog premijera mogla dovesti u pitanje budućnost toga procesa.
Glavni urednik Hafez al-Barghuti, u svom listu "Al-Hayat al-Jadida", kritizira "gluposti" nekih analitičara i novinara koji se pitaju šta će biti s mirovnim procesom nakon Sharona.
"Sharon nema veze s mirovnim procesom ili je daleko od njega. On sam je svoje susrete s palestinskim dužnosnicima nazivao 'kontaktima' a ne 'pregovorima'. Gdje je, dakle, mirovni proces ako se nastavlja krvoproliće", piše ovaj list.
List dalje piše da je od svog dolaska na vlast u Izraelu, u februaru 2001., "Sharon zaustavio pregovore, sahranio ranije sporazume a sam nije poštovao sporazume koje je lično zaključio pravdajući se da ne postoji palestinski partner".
"Kada je prihvatio 'mapu puta', posljednji međunarodni mirovni plan, on je iznio 14 raznih rezervnih varijanti, a potom sam napravio jednostrani plan povlačenja, čiju je prvu fazu proveo u Gazi i pripremao se da isto uradi na Zapadnoj obali", dodaje dalje ovaj list.
On optužuje Sharona da je želio pripojiti velike djelove Zapadne obale i stvoriti "privremeni palestinski sporazum u okviru dugoročnoga prijelaznog rješenja".
"Takav plan je najbolji recept u sprečavanju provedbe 'mape puta' kako bi se nastavilo prolijevanje krvi i generacija koje dolaze", zaključuje "Al-Hayat al-Jadida". (Fena)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jan 2006, 01:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2006, 09:36
Postovi: 157
Lokacija: zemlja piramida, oskara, medvjeda, olimpijade,nobelovaca
ljudi mora se uzeti u obzir da je to njihova postojbina, nema veze sto su oni otjerali narod koji je nekad tamo zivio, ali time je to postala njihova domovina i oni je kao takvu pamte, isto tako nakon sto su njih otjerali rimljani drugi narod koji je ostao smatrao je to za svoju domovinu kao i oni i nakon 2000 godina( protjerani oko 70. ako se ne varam) oni se vracaju u svoju domovinu, alči tu je sada druga zemlja palestina, samo su oni postupali na drugi nacin umjesto da u miru zive u toj zemlji oni pouceni negativnim iskustvima(IIsv.rat) reaguju na drugi nacin protjeruju sada domicilno stanovnistvo a moramo uzeti u obzir da su zidovi koji su dotad zivjeli na tim prostorima zivjeli u miru bez problema i prakticirali svoju vjeru kroz svo vrijeme arapske vlasti.... kako god mislim da imaju pravo na svoju drzavu ali ako su vec podijelili tu palestinu kako imaju obraza prisvajatu zapadnu obalu sebi a i ona kolonizacija govori o zloj politici koju vode sto je za svaku osudu

_________________
Samo 4 miliona ljudi imaju srecu da zive u BiH, ostali nemaju tu srecu ali imaju sve ostalo! :D
Zemlja gdje se istok i zapad srecu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jan 2006, 22:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
Lako im je kad imaju Amere iz sebe.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jan 2006, 22:43 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2006, 09:36
Postovi: 157
Lokacija: zemlja piramida, oskara, medvjeda, olimpijade,nobelovaca
laoce je napisao:
Lako im je kad imaju Amere iz sebe.

a i ja velim isto

_________________
Samo 4 miliona ljudi imaju srecu da zive u BiH, ostali nemaju tu srecu ali imaju sve ostalo! :D
Zemlja gdje se istok i zapad srecu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jan 2006, 01:41 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ja mislim, da sva zla u danasnjem svijetu , u svojoj osnovi imaju nerijeseno palestinsko pitanje. To nije nerjesiv problem, ali je ocito, da se namjera Izraela podrzavju na stetu Palestinaca i Arapa u cjelini, a sto uslovljava pojavu terorizma u svijetu. Niko nije toliko mocan, da prisili Izrael na odustenje od svojih ciljeva. Oni koji naizgled izgledaju mocni, po tom pitanju su nemocni, jer drugi i njima vladaju. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jan 2006, 01:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
Citiraj:
Ja mislim, da sva zla u danasnjem svijetu , u svojoj osnovi imaju nerijeseno palestinsko pitanje.

Ako si pod ovim "palestinsko" mislio ne samo na Palestince,vec i na ostale narode bez,koliko toliko ,rijesenog drzavnog pitanja,onda se slazem s tobom.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jan 2006, 02:12 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ja sam mislio na palestinsko pitanje, jer je to goruci problem od osnivanja Izraela. Ovim ne tvrdim, da i nerijesena druga pitanju u svijetu nemaju uticaja na danasnju situaciju, ali palestinski problem je goruci problem, koji generise terorizam. Ako pogledas, koji su to nerijeseni svjestki problemi, onda nije tesko primijetiti da su to vecinom oni problemi koji se ticu muslimana. Tako je htio Zapad, a zna se i zasto? Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 65 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs