banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 19:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 404 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 21  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2006, 01:15 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
Slazem se uvijek su se hvatali Amera pa i danas,da njih nije bilo za vrijeme bitke za Britaniju oni bi propali.
Ameri su konvojima slali hranu,oruzje i pomoc cak su im i u Africi pomogli,Englezi ko englezi uvijek se hvataju za jace kad i zatreba pomoc.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2006, 20:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2006, 22:27
Postovi: 27
Imam još komentara uvezi Britanaca , ali nebi nista pisao dok netko ne stane u obranu doticnih.

Sto se tice mlaznih aviona i trosenje para na to , ja ne mislim da je to bilo tako lose. Njemci su znali da su bili tako uspjesni u ratovanju od pocetka rata ,velikim dijelom, zbog nadmocnije i naprednije tehnologije . To je oduvijek bio vazan faktor u ratovanju , zato pomeni nemozete previse to Njemcima uzimati kao los/e potez/e. Iako je nakraju rata kvantiteta pobijedila kvalitetu.

Njemacki prvi (a i svjetski) mlazni avion letio je prvi puta cak u July 18, 1942. Tu se opet ( a di nije) umijesao Hitler sa svojim losim odlukama i trazio
mlaznog strateskog bombadera , jer je to bilo u tom trenutku vaznije . Tako da je Messerschmitt Me 262 letio tek 44 godine i bio daleko , daleko nadmocniji od bilo cega na nebu u to vrijeme (nakraju ga je nedostatak benzina spustio na zemlju ,a i nikada ih nije bilo dosta u broju)

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jan 2006, 23:49 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
Cek pa kad nemas dovoljno tenkova i ljudstva i iono malo novca trosis na Luftwaffe koji je propo vec pocetkom 1944 i nije vise imao snagu kakvu je imo.

Prevlast u vazduhu su izgubili i Meserschmitt je bio u optivaju od 1940 i bio je dan od najboljih lovaca i sudjelovo u napadima na Britaniju ali po meni su trebali usavrsavat FW-190 FOCKE WOLF on je bio najbolji lovac u ww2 bolji i od americkih P-51.

FW-190 je imo cak 8 mitraljeza i 4 topa sto nije imo ni jedan lovac u to vrijeme ni jedan,bas je bio Nebeski Vuk.

Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2006, 01:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2006, 22:27
Postovi: 27
Donekle se slazem (u pogledu trosenja novca). Je Luftwaffe je bio mrtav 44 i to ponovno losom politikom Hitlera koji je mislio da je rat u zraku gotov , da Njemci nemaju konkurena (sto ce rezultirati laganim padom proizvodnje aviona , cak ce ih Britanija u jednom razdoblju sustici).
I sad je tu ona rasprava dali je bila vaznija kvantiteta ili kvaliteta.
Slicno kao i s tenkovima, no pomeni (kasnije u 44) spas se mogao naci u mlaznim avionima koji su bili toliko nadmocniji od svega ostalog u zraku ali gubitkom Rumunjske izgubili su i prevazno gorivo.

Koji je bolji avion u 2.svj ratu je po meni tesko pitanje.Skoro svaki je bio sposoban za borbu i dobar u nekom podrucju.Tu se samo mogu izdvojiti pojedini avioni koji su samo u nijansama bili bolji od jedan od drugoga.

Njemci su u pocetku imali superijornije avione od saveznika.
Iako star gotovo tri godine Meserschmitt Bf 109 je dugo bio broj jedan.Iako je mozda Spitfire bio za nijansu bolji , ali ne toliko da to bolji pilot nije mogao savladat.Kasnije napadom na Rusiju nije bilo uopce pravih konkurenata.Tek kasnije pojavom Mig-a 3 , a pogotovo Yak-a 3 i Lavochkin La-7 su Rusi dobili premoc u zraku.Sto se tice Amera,tek sa pojavo P-51 Mustanga ce Luftwaffe definitivno umrijeti , a Amere pretvoriti u vladare zraka 45 i nadalje (sve do pojave Mig15).

Moja lista lovačkih aviona:
1.Meserschmitt Bf 109 (dugo vremena najace oruzje Lufftwaffea)
2.Spittfire (spasio Otok)
3.P-51 (Omogucio Amerima danonocno bombardiranje Reicha)
4.Fw 109 Focke (Jako dobar aviona , iako nije donio prevagu u zraku)
5.Yak 3 (Avion koji su voljeli i amateri i profesionalci;ubojit ispod 5000m)

Eto , iako ima jacih i boljih aviona od ovih koje sam nabrojao , ja sam to poredao vise po vaznoci .

P.S. Malo sam se raspisao ali valjda nemate nista protiv :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2006, 00:12 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
Ma ne samo ti pisi volim kad mogu procitat korisnu stvar koju npr.nisam znao samo nastavi,diskusija je dobra ali cinise da samo nas 2 je vodimo . :(

Pa slazem se sa vecinom stvari jebedo,P-51 su spasavali Americke bombardere istina,Spit je spasio Britaniju,ali Messerschmitt je dobar ali u to vrijeme pored rata i haosa,njemci jednostavno nisu moglinapravit mlazni avion.Sto se i dokazalo napravljen je ali kakve koristi kad su svi porobljeni npr.rusi su zarobili ogromne kolicine aviona,u hangarima jer nisu imali goriva za letit.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2006, 00:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Me je i trebao bas dobrog pilota da leti na njemu. Same metode letenja nisu bile usavrsene na mlaznim avionima. Prije sam citao neke tekstove oko ovog aviona i da je bas bas bilo tesko i da su piloti imali velike muke da nauce letjeti na njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2006, 01:53 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2006, 22:27
Postovi: 27
Evo uspio sam nači tabelu proizvodnje aviona i iznenadio se kako su ustvari Njemci cak 4 godine (neukljucujuci 45) bili u zaostaku za Britanijom.

Proizvodnja aviona
(nisam uspio nikako kopirati tabelu)

Mislim da je to ,osim politike smanjenja broj aviona, zato jer Njemci nikada nisu dali da arijevke rade u tvornicama (dok su ostale zemlje ,sudionice rata, masovno iskoristavale zensku snagu) , a ljude u koncentracijskim logorima su tek počeli koristi 44.

Ok slazem se u vezi ME , ali zbog gore navedenih statistika mislim da su bili primorani na mlaznjaka pa iako je bio tesko upravljiv.
Nemojte me krivo svatiti mislim da ME nije bio najbolji (bolje reci najkorisniji) lovac u ratu ,zato ga i nisam stavio na listu , samo da je mozda bio najbolje rijesenje u tom razdoblju pomanjkanja oruzja u zraku.

Hitler je kasnije tvrdio da je rat izgubio upravo zbog saveznicke premoci u zraku.(Donekle istina)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2006, 02:11 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2006, 22:27
Postovi: 27
Zanimame sto mislite koji su glavni razlozi pada treceg reicha ili mozda bolje i direktnije koje je najzasluzniji za poraz Njemacke ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2006, 12:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
jebedo je napisao:
Zanimame sto mislite koji su glavni razlozi pada treceg reicha ili mozda bolje i direktnije koje je najzasluzniji za poraz Njemacke ?


Ja cu nabrojat pa vi shvataite kako hocete :D :

1.Prvo nisu uopste bili dovoljno primremljni za rat kad su slomili Poljsku,Fransusku i zemlje beneluksa sa Blitzkriegom,bila je dobra taktika,ali sta kad ne bude se moglo sa njim RUSIJA,zima,slabo snabdjevalje,pad morala,popusili na istocnom frontu vec 1942.

2.Slaba koordinacija jedinicama,stalno su u borbe slali sve svjeze jedinice ko pogine samo dopunjavaju i salji a ovi ginu,neuvjezbanost vojnika isto ko rusi,samo su oni od prije 1940 imali vojnu obuku ostali NE.

3.I po meni je najvise doprinjeo porazu SSSR,Ameri su se tek ukljucili 1943,u Africi u Italiji,Normandija je nesto drugo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2006, 00:04 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2006, 22:27
Postovi: 27
Izgleda da stvarno diskusiju vodimo samo ja i ti (izuzev jednog upada mangia). :(
Nadam se da ce nam se barem jos jedan pridruziti.

Najzasluzniji za poraz po meni je sam Hitler i nevjerovatan otpor Rusa .

Razloga je fakat puno i necu ih sada nabrajati , ali jednom budem :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2006, 13:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
A sta mislis kakav bi bio ishod rata,da nisu njemci napali Ruse?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2006, 16:56 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2006, 22:27
Postovi: 27
Njemci su morali napasti Rusiju , jer ,po meni, Staljin bi se za dvije godine , (cak i jednu) ojacao i Hitler tada nebi imao sanse.Iako su bili u nekom polu savezu te zemlje su se mrzile i neupitno je da bi Staljin napao Njemacku kada bi doslo do pogotnog trenutka.

Ja imam suprotno misljenje od vecine koja misli da je trebao prvo srediti Britaniju.Ne , Hitler je trebao jos prije odustat od otoka i Rusiju napas jos ranije. Nevjerovatna je cinjenica da je upravo Jugoslavija i Grčka zapravo zaslužna za poraz Njemačke , jer je Hitler i imao u planu napasti u Aprilu.
Razmisli malo sta bi se dogodilo da mu Juga i Grcka nisu oduzeli tih par tjedana.Nebi doslo do onih kisa i snjega jos nekih mjesec dana i centar svih puteva u Rusiji ,Moskva, bi sigurno pala , sto bi bio ogroman udarac Rusima (iako se Rusi sigurno nebi predali). U mnogim izjavama njemackih generala u Rusiji su doslovno plakali za tih par tjedana.

No da nije napao Rusiju,Njemci bi se sigurno jace utaborili i organizirali obranu , a rat bi bio puno puno duzi ali bi svejedno izgubili.
No sto bi se dogodilo da im je ponudio puni savez ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2006, 20:14 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
Slazem se s tobom u svemu trebo je napast prvo Rusiju,a sta bi se dogodilo sa punim savezom nista.

Staljin j eko i Hitler bio lud pa bi jedan drugog napali kad tad to je tako,ili bi se Staljin sto vise priklonio saveznicima,kao sto si reko oni su se mrzili.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jan 2006, 01:58 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2006, 22:27
Postovi: 27
Da istina navjerovatnije bi se kad tad poklali.
To je i bio problem Hitlera , koji je u pocetku i donosio relativno dobre odluke , ali onda ga je uhvatila megalomanija (dogodilo se skoro svakom velikom osvajacu prije njega) te nije bio spreman vise nista dijeliti i mislio je da je nepobijediv.

Sto mislis o tenkovima , koji je bio najaci ili najkorisniji !?
A volio bi znat i tvoju top listu aviona .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jan 2006, 18:17 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
Pa po meni najbolji Njemacki tenk je bio King Tiger i Panther,a ruski KV-2.

Americki je ubjedljivo Sherman al zavisi koja tipa,a britanski Crussaider i Sherman britanske proizvodnje.

Evo par mojih omiljenih tenkova Wehicle of Wehrmacht. :D

Imas vise na ovoj adresi http://www.achtungpanzer.com da ja sad ne postam slike i to eko te zanima pogledaj sam,sve su Njemacki.

A sto se tice aviona:
1.FW-190
2.P-51
3.Messerschmitt Bf 109
4.Stuka aka JU-87
5.Supermarine Spitfire
6.Mitsubishi A6M Zero
7.Lockheed P-38
8.Chance Vought F4U

Eto to su vecinaom mi najbolji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jan 2006, 15:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
imal koga :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jan 2006, 20:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
evo, da se i ja kratko ubacim u diskusiju i vratim priči o invaziji na britanska ostrva.

Ono što planeri Luftwaffe nisu imali u vidu bio je niz prednosti na strani RAF-a - postojanje radara - značajan rad Nikole Tesle na tom polju, veliki broj savremenih lovačkih aviona tipa Hurricane i Spitfire sposobnih da se nose sa njemačkim Me-109, mogućnost ponovnog korištenja pilota oborenih nad vlastitim tlom kao i izvrsna organizacija britanske industrije koja je nove lovačke avione proizvodila brže od njemačke.

Kako se bitka intenzivirala tokom avgusta, tako su do izražaja počele dolaziti i neke velike slabosti Luftwaffe. Ispostavilo se da Me-109 ima prekratak dolet, pa su njemački bombarderi van područja južne Engleske bili lak plijen britanskih lovaca, a ta područja za RAF-ove snage bile relativno sigurna baza.

kao što sam ranije rekao, nemoguća misija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jan 2006, 10:47 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2006, 22:27
Postovi: 27
Sve je istina sto si rekao , ali nebi se bas slozio da Njemci nisu imali nikakvog izgleda. Jesu ,to je istina, imali su ogromne gubitke ali su ih sve manje vise mogli nadoknaditi za razliku od Britanaca.
Kljucni dogadaj u ratu za otok se dogodio onog dana kada su njemacki bombarderi greskom bacili na London bombe medu civile. Britanija je uzvratila bombardiranjem Berlina , sto je naljutilo Hitlera . On je tada naredio da se London sravni sa zemlje (Hitler:"Ako na Berlin padne 4000 bombi na London ce 400 000 ") I tu su zaje.. stvar , jer sada vise nisu mete bile tvornice,aerodromi ni radari(iako su radare najmanje gadali) vec nevazni civilni objekti..

No usprkos svemu i sam Churchil je rekao da Britanija nece prezivjeti sljedeća dva , max tri napada.Na njegovu srecu (i Britanaca) bas tada su Njemci odustali.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jan 2006, 11:01 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2006, 22:27
Postovi: 27
Sto se tice tenkova , ja bi bas Sherman stavio medu zadnji.Nije da je tenk los , ali u usporedbi s Njemackim i Ruskim je u najmanju ruku jadan.
Dobro Amerikanci su to nadoknadili u brojnosti , a i pri kraju rata Njemci i nisu imali bas tenkova na bacanje.Jos kada uzmes u obzir da su nad Francuskom cijelo vrijeme bili samo saveznici avioni (koji su najvise unistavali njemacke tenkove).
Za najaci tenk (po meni) se je tesko odluciti. Jos uvijek se pvjesnicari raspravljaju dali je IS-3 (ruski heavy tenk) uopce vidio rata. Ako je , onda je to definitivno jajaci tenk 2.svj rata i poslje (sve do 50 godina 20 st.). A ako nije onda je to Tiger 2 ili King Tiger kojih je bilo jako malo (nekih 500 a upitno je dal su svi stigli do bojista).

Najkorisniji je pak po mom misljenju T-34. To je tenk koji je uveliko pridonio porazu treceg reicha.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jan 2006, 21:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
jebedo je napisao:
Sto se tice tenkova , ja bi bas Sherman stavio medu zadnji.Nije da je tenk los , ali u usporedbi s Njemackim i Ruskim je u najmanju ruku jadan.
Dobro Amerikanci su to nadoknadili u brojnosti , a i pri kraju rata Njemci i nisu imali bas tenkova na bacanje.Jos kada uzmes u obzir da su nad Francuskom cijelo vrijeme bili samo saveznici avioni (koji su najvise unistavali njemacke tenkove).
Za najaci tenk (po meni) se je tesko odluciti. Jos uvijek se pvjesnicari raspravljaju dali je IS-3 (ruski heavy tenk) uopce vidio rata. Ako je , onda je to definitivno jajaci tenk 2.svj rata i poslje (sve do 50 godina 20 st.). A ako nije onda je to Tiger 2 ili King Tiger kojih je bilo jako malo (nekih 500 a upitno je dal su svi stigli do bojista).

Najkorisniji je pak po mom misljenju T-34. To je tenk koji je uveliko pridonio porazu treceg reicha.


Njemacki King Tiger i Panther si najbolji sigurno T-34 slabiji je od Tigrova.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 404 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs