banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 08:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 404 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2005, 21:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
A sad ozbiljno.Sreca nasa i sreca cijelog svijeta je sto je Hitler(kao uostalom ivecina na njegovom polozaju) mislio da je nepogresiv i da sve zna.Donio je toliko odluka koje su bile pogubne za NjEmacku vojsku. Da je samo poslusao svoje generale,drugacije bi se istorija odvijala.Iskreno mislim da su Nijemci bili sposobni da udju u Moskvu,ali da li bi to bio i kraj SSSRa,to je pitanje. Sa ce neki reci da je i Napoleon setao Moskvom.Istina,samo su tad snage u svijetu bilee drugacije rasporedjene. Nije Napoleon izgubio samo zbog Rusa,vec i zbog Prusa i Austrijanaca.Odo ja daleko,ali je ipak ovo povezano. U Evropi tada nije postojala tako jaka sila da se odupre Njemackoj.Mozda Engleska,ali je njima vise bilo stalo da ocuvaju svoje kolonije,nego da pomazu porobljenim narodima Evrope.
Sreca je i sto je Japan napao Perl Harbur.Da se to nije desilo,pitanje je kad bi Ameri usli u rat.Jer,prema stanju u SAD,nije vladalo bas preveliko raspolozenje za ratom.Mislim,jeste da je njima privreda procvjetala Zakonom o zajmu i najmu,ali ipak nisu bili raspolozeni da salju svoje ljude"tamo negdje" da ginu za tudje interese.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2005, 10:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2005, 13:15
Postovi: 368
Lokacija: Banja Luka
[quote="acrobatico"]rusi bi ih kad tad pregazili.
hitlerovi megalomanski planovi su od starta bili osudjeni na propast.[/quote]
Ne budi tako siguran. Hitler je kriticne greske pravio u kljucnim trenucima rata. Recimo, nije odsjeko i unistio oko 300.000 saveznickih vojnika kod Dankirka. Pustio ih je da bi se dodvorio Englezima i trazio mir. Kad je Cercil odbio, pravljen je plan za iskrcavanje na Englesku, koja nije izvedena. Da je engleska pala recimo u maju ili junu 1940, sto je realno, samo da je prebacio par divizija i Guderijana preko kanala, borili bi se samo na jednom frontu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2005, 11:03 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2005, 13:15
Postovi: 368
Lokacija: Banja Luka
[quote="laoce"]A sad ozbiljno.Sreca nasa i sreca cijelog svijeta je sto je Hitler(kao uostalom ivecina na njegovom polozaju) mislio da je nepogresiv i da sve zna.Donio je toliko odluka koje su bile pogubne za NjEmacku vojsku. Da je samo poslusao svoje generale,drugacije bi se istorija odvijala.Iskreno mislim da su Nijemci bili sposobni da udju u Moskvu,ali da li bi to bio i kraj SSSRa,to je pitanje. Sa ce neki reci da je i Napoleon setao Moskvom.Istina,samo su tad snage u svijetu bilee drugacije rasporedjene. Nije Napoleon izgubio samo zbog Rusa,vec i zbog Prusa i Austrijanaca.Odo ja daleko,ali je ipak ovo povezano. U Evropi tada nije postojala tako jaka sila da se odupre Njemackoj.Mozda Engleska,ali je njima vise bilo stalo da ocuvaju svoje kolonije,nego da pomazu porobljenim narodima Evrope.
Sreca je i sto je Japan napao Perl Harbur.Da se to nije desilo,pitanje je kad bi Ameri usli u rat.Jer,prema stanju u SAD,nije vladalo bas preveliko raspolozenje za ratom.Mislim,jeste da je njima privreda procvjetala Zakonom o zajmu i najmu,ali ipak nisu bili raspolozeni da salju svoje ljude"tamo negdje" da ginu za tudje interese.[/quote]
Bas tako. Nesto kontam da su nekako Englezi nalozili Japance da napadnu Ameriku, jer sa Americkom objavom rata Njenackoj, rat je prakticki bio gotov. Ali, mozda su Amerikanci svakako morali uci u rat; sumnjam da analiticari onog doba nisu skontali da Amerika moze iz rata izaci kao totalni pobjednik. Sa netaknutom infrastrukturom i uz male zrtve. 300.000 ljudi je velika cifra, ali samo Jugoslavija je dala oko 2 miliona zivota, a tek Rusija, Poljska ili Kina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2005, 14:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
ta invazija na britanska ostrva je jedna velika glupost.
tehnički i taktički neizvodljivo. mislite da su britanci sisali vesla???

što se rusa tiče, oni su svoju industriju preselili iza urala i mirno čekali zimu. neiscrpna rudna bogatstva, te ljudski potencijal. uz genijalnost njihovih komandanata.

da ne spominjem gerilske i partizanske borbe koje su maksimalno iscrpljivale njemačku snagu.

i na kraju, uključenje amerikanaca u rat u onom trenutku kada su slomili japansku moć na pacifiku.

dakle, hitler je bio jednostavno osuđen na propast.


lovac,
neumjesno je da porediš austriju i prusku sa napoleonom. u trenutku njegovog pohoda na rusiju te dvije države su bile potučene i razbijene. napoleon se ušetao i u beč i u berlin. požunskim, tilzitskim i šenburnskim mirom uz sve to su i bile ponižene i morale dati pomoćne jedinice za napad na rusiju. oduzete su im i mnoge teritorije.
jedina sila koja se tada mogla nositi sa napoleonom i to samo na moru bila je engleska. na kopnu nisu imali šanse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2005, 23:36 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Citajuci svojevremeno nekea psiholoska razmatranja o vojniku, nasao sam jedan opsti stav koji kaze otprilike ovako, citat po sjecanju "... da je njemacki vojnik najgori vojnik kao pojedinac, a najbolji kao grupa, odjeljenje, vod, ceta, jer njemacki vojnik radi sve po komandi, uvijek se pokorava nardjenjima koja besprekorno izvrsava "itd. "..Najbolji vojnik kao pojedinac je Skot, a najgori kao grupa,odjeljenje, vod, itd, jer nece da slusa naredjenja, njima se tesko pokorava".POzdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec 2005, 11:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2005, 13:15
Postovi: 368
Lokacija: Banja Luka
Ma ko spominje Napoleona. To je samo istorijska podudarnost da je i Napoleon stao u Rusiji.
Invazija na Britanska ostrva je bila realnost. Da su samo imali i cetvrtinu Japanskih amfibijskih resursa, Britanija bi pala do kraja 1940te.
Ne mozes tek tako premjestiti industriju, i ne mozes mirno cekati zimu u planinama. Na sta bi isli Ruski tenkovi da su Svabe zauzele Staljingrad, time i Kavkaz, te Moskvu, jedini put nafte koji vodi gdje god hoces u unutrasnjosti Rusije.
Hitler je izgubio dosta vojske i vremena opsadom Lenjingrada.
Britanci su stoka. Njemci su ih skantali na svim frontovima do 1944.
A ruski generali. Kakav to genijalan general moze da izgubi 20000000!!!! vojnika. To je toliko apsurdna cifra da je covjek ne moze zamisliti, vec je samo prevlacimo po ustima kao dobar dan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec 2005, 13:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Ma Staljin je bio konj. Kada su mu njegovi oficiri govorili da treba da pojacaju proizvodnju tenkova 1039.te on ih je slao u Sibir kao izdajnike, a za dve godine je vidio sta su ljudi pricali. Tako je jerovatno bilo i sa drugim generalima koji su predlagali neke pametne poteze. Eto zasto su desetkovani. da nije bilo jake zime Svabe bi danas drzale licencu za Vodku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec 2005, 14:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
Lovac je napisao:
Britanci su stoka. Njemci su ih skantali na svim frontovima do 1944. .


El alamein je bio, koliko mi se cini, u Oktobru 1942...a do Februara 1943 stjerali su Shvabe do Tunisa...

Malta nije nikada bila osvojena od strane Nijemaca, a bila je najvaznija strateska tacka na Sredozemlju...

Inavazija na Siciliju i dalje u Italiju se dogodila Avgusta 1943...

Jos jedan podatak u korist Britanaca je taj da su njihove trupe bile razvucene na podrucju od Pacifika do Atlantika, dok su Shvabe bile koncentrisane u Evropi...

Plus, svakodnevni napadi na vojne i civilne ciljeve po Njemackoj...

Nisu bas Britanci bili piz.e kako ih ti prikazujes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec 2005, 14:35 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Dec 2005, 21:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
lovac,

tvoja ocjena britanskih vojnika je toliko smiješna i djetinjasta da ti je markus aurelijus sve fino objasnio. dakle, prst na čelo pa malo razmisli.
i još razmisli o genijalnim njemačkim generalima i broju vojnika koji su oni izgubili. a, imali su dobru tehniku, taktiku, opremu i ostalo.
rusi su ginuli, uglavnom zbog lošeg naoružanja, nedostatka municije i loše tehnike u početku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2005, 07:42 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
Rusi su najvise ginuli zbog slabe komande i koordinacije akcija. Ali i otpor koji su Nijemci pruzali na Istocnom frontu bio je daleko jaci nego na zapadu. Sve zbog toga sto su bili svjesni zlocina koje su pocinili i postojao je logican strah od odmazde, koja i nije bila toliko strasna kako se tada ocekivalo da cee biti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2005, 12:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2005, 13:15
Postovi: 368
Lokacija: Banja Luka
[quote="marcus_aurelius"][quote="Lovac"]Britanci su stoka. Njemci su ih skantali na svim frontovima do 1944. .[/quote]

El alamein je bio, koliko mi se cini, u Oktobru 1942...a do Februara 1943 stjerali su Shvabe do Tunisa...

Malta nije nikada bila osvojena od strane Nijemaca, a bila je najvaznija strateska tacka na Sredozemlju...

Inavazija na Siciliju i dalje u Italiju se dogodila Avgusta 1943...

Jos jedan podatak u korist Britanaca je taj da su njihove trupe bile razvucene na podrucju od Pacifika do Atlantika, dok su Shvabe bile koncentrisane u Evropi...

Plus, svakodnevni napadi na vojne i civilne ciljeve po Njemackoj...

Nisu bas Britanci bili piz.e kako ih ti prikazujes...[/quote]
Ha. Hm, da vidimo, Amerikanci, sa ledja naravno, Malta previdjen potez, bilo je bitnijih stvari tada, Amerikanci opet, Britanaca nije bilo nigdje osim u engleskoj i africi, Japanci su ih pojeli na Pacifiku, napadi na ciljeve po Njemackoj takodje ne bi bili moguci bez Americke pomoci, mada su bombardovanja vrsili Lancesteri i Mosquitoi. I tu su se Britovi pokazali vece zvjeri od Njemaca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2005, 13:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2005, 13:15
Postovi: 368
Lokacija: Banja Luka
Ne kazem da je britanski vojnik los, nego je njemacki vojnik tog doba bio apsolutno superiorniji, odnosno vojska.
Njemci su imali bolju opremu, pjesadijsko noruzanje, artiljerijsko naoruzanje, tenkove, sve osim aviona koje nisu mogli pravilno razvijati zbog blokade Drustva Naroda ako se tako zove poslije 1. svj. rata, pa su morali u od lakih putnickih aviona praviti teske bombardere, a od avioncica iz aero klubova praviti mainstream lovce. Tu su bili totalno potuceni, cak su im i Srbi nad Beogradom dali do znanja u aprilskom ratu. Za svaki nas, oboreno je sest njemackih aviona.
Oficiri kraljevske vojske nisu bili ni sjena Njemackim oficirima koji su propisali krv u Velikom Ratu i znali su kako vojnik dise, dok su Engleski generali uglavnom bili aristokratske krvi i oficiri su se selekcionirali kao u srednjem vijeku.
Englezi, sami, nikad nisu ni u jednom ratu, potukli Njemce, na to sam mislio.
Pogledajte sta im je Rommel uradio u Africi. Iz izgubljene pozicije ih je sabio do Aleksandrije, ali nije bilo moguce preduzeti konacnu ofanzivu, jer jednostavno nije imao cime. Rommel je bio osudjen na propast i prije ofanzive na istok, kad je zauzeo Tobruk i Libiju.
Da ne razdvaja more Englesku i Evropu, ja vam garantujem da bi engleska pala zajedno sa Francuskom i Beneluksom, sto posto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Dec 2005, 01:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Albet Sper bivsi Hitlerov ministar nauruzanja u svojim memoarima objasnjava kako je doslo do sprecavanja razvoja raketnih sistema. Ko se tome suprostavio, zbog cega je Njemacka postala donekle inferiorna u vazdusnim borbama, iako je pred kraj rata imala i mlazne avione, koji su bilo bolji od onih koje su imali saveznici,itd.Ipak njihov broj je bio nedovoljan. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jan 2006, 01:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
zah je napisao:
Albet Sper bivsi Hitlerov ministar nauruzanja u svojim memoarima objasnjava kako je doslo do sprecavanja razvoja raketnih sistema. Ko se tome suprostavio, zbog cega je Njemacka postala donekle inferiorna u vazdusnim borbama, iako je pred kraj rata imala i mlazne avione, koji su bilo bolji od onih koje su imali saveznici,itd.Ipak njihov broj je bio nedovoljan. Pozdrav Zah


Ne oni su previse novca trosili na mlzane avione,a svaki je bio promasaj i na V1&V2 rakete,imali su napravljene tajne avione ali potrazi na netu svaki testni pilot je poginio,jer imali su aviona ali nije bio usavrsen a tu su trosili sav novac dok na zemlji su imali sve manje i manje tenkova.

Pola jedinica od pjesadije su transformisali u paner diivizije pred kraj rata Ruhr kanal i te borbe,a takozvani Volksgrenadieri i itd...

A i bolje je za sve sto su ih rusi skantali na istoku,ko zna sta bi bilo da nisu,Rusi su ginuli jer su neobuceni islu i rat,masovna mobilizacija,neiskustvo ,manjak oficira jer je Staljin 1938 pobio pola nizih oficira jer je mislio da se kuje zavjera protiv njega,tacnije 1938 je oko 1300 oficira poubijo i ostali su samo generali,majori tid... nece oni na teren i borit se pa su unapredjivalji obicn vojnike koji su bili neiskusni.

Toliko od mene. :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jan 2006, 03:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ja sam poricitao Memoare od Alberta Spera, ali taj podatak on nije iznio, iako je bio ministar naoruzanja. Mozda ni on do kraja nije htio sve otkriti. On se zalagao za usavrsavsnje raketnih sistema zemlja vazduh kako mi se cini.

Ako imas vremena i interesa, procitaj ovu jako interesantnu knjigu. Ima jos jedna koju je napisao jedan njemacki vojnik. Mislim da joj je naslov Moskva. Tamo ima jako puno interesantnih stvari, posmatrano iz ugla njemackog vonika. Interesantni su i Meomoari Zukova. Ako se citaju jedna iza druge knjige Moskva i Meomoari od Zukova, onda imas mogucnost komparacije stanja, motiva, razmisljanja sa jedne i druge strane. Za mene jako interesantno. Pozdrav Zah

Jos jedna naknadna napomena. Imao sam prilike razgovarati sa jednim Bosnjakom koji je bio neki mali oficir u njemackim SS jedinicama. On mi je opisao kako su u pocetku napredovali i sve do Staljingrada, gdje je bio ranjen, vracen u Njemacku na lijecenje, a poslije pitan, gdje zeli ratovati, Istocni front ili YU. On je odabrao ratovanje UY, bolje receno u Bosni. Njegova prica bila je ako interesantna. Jos jednom pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jan 2006, 15:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
zah je napisao:
Ja sam poricitao Memoare od Alberta Spera, ali taj podatak on nije iznio, iako je bio ministar naoruzanja. Mozda ni on do kraja nije htio sve otkriti. On se zalagao za usavrsavsnje raketnih sistema zemlja vazduh kako mi se cini.

Ako imas vremena i interesa, procitaj ovu jako interesantnu knjigu. Ima jos jedna koju je napisao jedan njemacki vojnik. Mislim da joj je naslov Moskva. Tamo ima jako puno interesantnih stvari, posmatrano iz ugla njemackog vonika. Interesantni su i Meomoari Zukova. Ako se citaju jedna iza druge knjige Moskva i Meomoari od Zukova, onda imas mogucnost komparacije stanja, motiva, razmisljanja sa jedne i druge strane. Za mene jako interesantno. Pozdrav Zah

Jos jedna naknadna napomena. Imao sam prilike razgovarati sa jednim Bosnjakom koji je bio neki mali oficir u njemackim SS jedinicama. On mi je opisao kako su u pocetku napredovali i sve do Staljingrada, gdje je bio ranjen, vracen u Njemacku na lijecenje, a poslije pitan, gdje zeli ratovati, Istocni front ili YU. On je odabrao ratovanje UY, bolje receno u Bosni. Njegova prica bila je ako interesantna. Jos jednom pozdrav Zah


Ako je za mene ta preporuka hvala,cito sam memoare Sovjetskih generala,Konjeva,Bodina,Panfilova koji je poginio 1941 ali je imo dosta spisa,takodje i komandante 61 armije u Staljingradu ko je bio ne znam zaboravio sam :-? ,a mislim citat i o Guderiana sad o njegovim panzer divizijama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jan 2006, 22:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2006, 22:27
Postovi: 27
Eto i mene zanima 2 svjetski rat , pa sam malo citao vase postove i odlučio se pridruziti komentiranju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jan 2006, 23:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
Evo na sta su Nijemci trosili para i gradili,a svaki put pilot pogine!
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

The Gotha Go-229 was the first turbojet powered aircraft of a pure flying wing design. Although flown for the first time in 1945, the aircraft looked very modern and way ahead of it's time. The Go-229 was initially designed by the brothers Reimar and Walter Horten, pioneers in early flying wing aircraft designs.
http://www.geocities.com/nedu537/go229/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jan 2006, 20:45 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2006, 22:27
Postovi: 27
Ja bi samo dodao da se slažem s Lovcem .
Nije da Britanija nije pridonjela pobijedi Hitlerove Njemacke ali ne tako puno.
Britanska politika je uvijek bila , jos od prvog svjetskog rata da drugi narodi vode bitke za njezin imperij. Trudila se citavo vrijeme rata uvuci sto vise nacija na svoju stranu , dok su oni bili na sigurno na otoku . A i da nepricamo o indijskim , kanadskim , australskim i ostalim koji su se morali boriti u ime njezinog veličanstva.

Kada je jednom prigodom 39 prije samog pocetka rata Staljin pitao koliko je Britanija spremna dati divizija u rat , engleski je diplomat odgovorio tridesetak . Staljin se nasmijao i rekao Rusija je spremna dati 300 divizija !


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 404 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs