banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 23:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 141 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Apr 2011, 12:43 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2011, 07:20
Postovi: 60
Lokacija: Sarajevo, FBIH
Bosnjaci postoje od 92. ;) to je receno na ovom forumu.
A molim te da citas ono sto pisem.

ne da bih umanjio zlocine u Ustaskim logorima i skrenuo paznju na stradanja muslimana, vec da pokazem da su zivoti sve djece na svijetu jednako vrijedni.

_________________
Cum sapienti viro libenter diserimus...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2011, 12:49 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Aemilius_Papinianus je napisao:
Bosnjaci postoje od 92. ;) .

Znam.Stavio sam Bošnjaci da ne pomisliš da su svi ti muslimani ustvari Muslimani...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2011, 12:53 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2011, 07:20
Postovi: 60
Lokacija: Sarajevo, FBIH
Hajd se skontaj zoka, pa se javi ;)

_________________
Cum sapienti viro libenter diserimus...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Apr 2011, 16:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23512
Citiraj:
Ličanin Dane Lastavica (84), penzionisani pravnik iz Gospića, upravo je objavio knjigu "Hrvatski genocid nad srpskim i jevrejskim narodom u koncentracionom logoru Gospić (Lika) 1941-1945. i nad Srbima od 1991." Lastavica je već poznat po svojim dosadašnjim istraživanjima o stradanju naroda u Nezavisnoj državi Hrvatskoj, a koja su pretočena u knjige.

U razgovoru za "Vesti" otkriva motive svoje predanosti u istraživanju zavičajne istorije, odnosno stradanju Srba u Hrvatskoj.

Šta vas je motivisalo da decenijama otkrivate srpska stratišta?
- Motiviše me ono što sam kao dečak preživeo 21. novembra 1941. kad su mi Hrvati, ustaše, 12 metara daleko od mene, ubili oca, u rodnom selu Kosinju, srez Perušić. Za ceo život zapamtio sam kako otac viče: "Ništa nisam kriv, ništa nisam kriv", ali, ustaša opali iz puške i otac pade. Zato sam posle Drugog svetskog rata obilazio jame u koje su bacani zaklani i poubijani Srbi i video kako iz njih vire lobanje. Pored mnogobrojnih Srba u tim jamama ima i tela nekih Hrvata, Nemaca i Italijana. Takođe, i 31 član posada američkih aviona trune u jamama sreza Perušić. Sve to me je nateralo da odmah po završetku Drugog svetskog rata počnem da istražujem - da se ne zaboravi.

Šta ste sve videli?
- Kad se rat završio išao sam često stazama Velebita. Kao lovac naišao sam na jednu jamu i video da iz nje vire dečje lobanje. Te noći nisam mogao da zaspem, a narednih noći sanjao sam kako ta pobijena deca vrište i pitaju me zašto ih ne izvadimo iz jame i dostojno sahranimo. Tako uznemiren otišao sam u nadležne institucije gde su mi rekli "Jesi li lud, pa što će ti to? Bilo pa prošlo. Ne bavi se time, gledaj sebe, kako ćeš da se domogneš boljeg položaja, da dobro živiš.

Zar taj vaš potez nije bio opasan pošto je tad bilo proklamovano bratstvo-jedinstvo?
- Zato što nisam odustajao, tri puta sam izbacivan s posla, pa vraćan u službu, a onda su me prinudno penzionisali a da nikad nisam potpisao pristanak.

Šta još ne možete da zaboravite iz tog vremena?
- Pamtim da su nakon Brionskog plenuma 1966. godine sa visokih državnih funkcija u Hrvatskoj poskidani Srbi i postavljeni ustaški sinovi. I od tad je počelo uništavanje arhiva o srpskim žrtvama u Drugom svetskom ratu. U Gospiću, na primer, za načelnika Sekretarijata unutrašnjih poslova i na funkciju Šefa državne sigurnosti bivaju postavljeni ustaški sinovi. Sećam se, takođe, da je počelo spaljivanje obimnog arhiva o ustaškim zločinima u Gospiću. Ustaški koljači su, naime, voleli da se slikaju nad svojim pobijenim žrtvama. Te fotografije i spiskove pobijenih Srba posle oslobođenja zarobila je Udba i arhiva je jedno vreme čuvana.

Šta se s arhivom kasnije dogodilo?
- Pošto je jasno da dokaza o genocidu ne može biti ukoliko ne postoje precizni spiskovi sa pojedinačnim konkretnim ličnim podacima pobijenih Srba, posle Brionskog plenuma, ugledam u svojoj radnoj sredini kako mladi pripravnici SUP-a Gospić cepaju ta dokumenta i pale ih. Podviknem im: "Šta to radite", a oni odgovore da su dobili naređenje. Poziva me zatim načelnik UDBE Like, kaže mi da se ne mešam jer ću nastradati. I pokaza mi depešu sekretara CK Hrvatske kojom se ta paljevina naređuje. Zato je, po mom dubokom uverenju, poslednji rat od 1991. u Hrvatskoj, i najnovije istrebljenje Srba, počeo u stvari 1966. godine, kad je rukovodstvo SFRJ razvlastilo Srbe na visokim dužnostima u Hrvatskoj i na ta mesta postavilo ustaške sinove.

Pod kapom Vatikana

Gde po vašem mišljenju leže koreni netrpeljivosti Hrvata prema Srbima?
- U Vatikanu. U svojim knjigama, zapisao sam da su ustaški koljači, nakon što bi poklali i u jame pobacali srpski narod, do pasa goli i krvavi s nožem u ruci trčali u rimokatoličku crkvu u Gornjem Kosinju kod Perušića da im katolički pop skine grehe s duše da bi mogli ići kući.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2011, 13:07 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 14 Apr 2011, 05:46
Postovi: 3
Slika

Park s fontanom podignutom na spomen djece s Kozare umrle u dječjem logoru u vrijeme NDH u Sisku


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2011, 20:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
http://www.pavelicpapers.com/

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2011, 00:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.youtube.com/watch?v=aKoCyN1M ... re=related

Колика је кривица партизанског штаба за страдања српског живља на Козари?

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2011, 01:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.youtube.com/watch?v=4SmpF9Wy ... ded#at=491


Коментаре испод искулирајте a видео сам поставио због овог дела о усташама.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2011, 09:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Koliko su nas trijebili u proteklom vijeku u ratovima, da toga nije bilo mislim da bi nas sada bilo 30 miliona samo u Hrvatskoj... :?

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2011, 15:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Citiraj:
Ustaše je živu sahranile u jami


Prikupljajući podatke o ustaškim zločinima u Livnu i okolini, dospeo sam 1990. u pitomo selo Gubin, gde je tada živela Sava Petrović koja je u leto 1941. preživela pakao jame Ravni dolac na Dinari. U tu jamu, duboku gotovo 50 metara, ustaše su na Ognjenu Mariju, 30. jula 1941, ubacile 218 žena i dece iz Donjih i Gornjih Rujana.

Njih 14-oro, među njima i Sava, preživelo je i iz jame izvađeno mesec i po dana kasnije.

- Ja sam ti rodom tu iz Čaprazlija, od Marčeta - počela je sićušna starica svoju setnu priču. - Uoči rata, bilo je to nekako na dve godine prije nego se zaratilo, udala se za Iliju Kozomaru iz Donjih Rujana. Otišla iz pune kuće, došla u još puniju. Dvanaestero čeljadi. Niko ne osta već ja i dva mi đevera koje je rat zatekao u svijetu. Jednoga dana, nekako bilo kašnje podne, dođoše Rvati, brate, sve tu komšije, poznamo ih, jeli i pili do juče s njima. Zbore svekru mi Simi: "Ajte, idjete na prisilni rad u Dalmaciju..."

Žute ptice
- Otjera svekra mi, čoeka mi i dva đevera, sve ig pobilo u Prologu. Kašnje dva dana, potjera i nas ostale. I opet komšije, oni isti. Dogovorili se ko koga uništi njemu blago, kuća i imanje od toga.

- Gone nas uz Dinaru. Ne smiješ zboriti, ne smiješ pitati, kundak ti nad glavom. Je, je, tako je bilo, ja neću da lažem i da kažem ono što ne znam i što očima nijesam vidla. Uglješu nesritnoga, bilo mu nepune dvije godine, nosim u naramku, a drugo mi pod pasom - bila noseća...
Nijesam ja znala za tu jamu u Ravnom docu. Sve kontam gone nas u Dalmaciju... Nad jamom, kad sam vid'la šta se radi, ne dam da mi oni bacaju dite i mene da tiskaju, no sama. Bacig prvo Uglješu, pa i ja za njim. Svjesna ki sad. Pala sam nasred jame. A ona, prokletnica, dolika široka, čini mi se iljada ovce bi mogla stati. Nagrdig koljeno, ne mogu se na nogu oprijeti, a svejedno svjesna. Tražim Uglješu, prevrćem mrtav narod, a odozgo samo padaju i pritrpavaju. Ne nađog ni Uglješu niti ikoga svoga. Tu niko nikome pomoći ne more. Sama sam se nekako odvukla i sklonila u kraj...

- Kad utrpaše narod, počeše valjati kamenje i bacati bombe. Mili bože, toga jada i muke! Nebo visoko, a zemlja tvrda. Nit moreš gore, nit moreš dolje. Ajme bože, za neđelju dana, te tuge i toga jaukanja. Ostalo, svejedno, čudo naroda živoga. Vidiš samo neko umire i misliš: "Blago njemu, on se spasi." Jedan mi đever, Mile nesretnji, isto bio živ. Ustao nekako, odao po jami tamo-amo i onda odjednom leže i više se ne diže. Pobrkasmo dane i noći. Ne znaš više ni kad je dan ni kad je noć. E tek poslije kad u jamu počeše slijetati nekakve žute sitne tice po njima smo znali da je dan. Sve ulij'ću i kupe crve sa grede i onda pjevaju, odliježe jama.

- Kašnje nekoliko dana kad dođoše da nas tobož vade i kazaše da su iz Čaprazlija, ja vidla odjednom da je prevara, kakve Čaprazlije, ne poznajem ljude. Zborili i drugi da je prevara, ali Sava Bilanova i dvojica Lalića, dva dečkića, bili zdravi čitavi, ne poslušaše, vezaše se za spušteni konop i izvukoše ig. E kad ig gore ubiše i baciše natrag u jamu više smo se prestravili no kad su nas bacili. Još kad ponovo počeše valjati kamenje i bacati bombe.

Umrla u izgnanstvu
- Jedan dan neko nam baci malo leba. Mladić neki, čobanče, Rvat rekoše - drugi ga poznavali, ja ne. I reče: "Doći će vas vaditi." Tako i bilo. Dan po dan, život se poče vraćati. Prođe jedno dva miseca, bojim se i tri, i ja, da prostiš, rodih dvoje. Muško i žensko. Napredna, baš ki da je po jedno bilo. A svejedno, ono žensko brzo umrije. Ostade mi muškić. Preboljela Uglješu, zaboravila jade i muke. Ne bi za dugo. Za po godine, umrije mi i sin. Grešna ja, nijesam stigla ni da ga krstim, no mi nekršten ode ko da mi ga neko ukrade. Iz puna zdravlja zaslabi, a što, zar je bilo doktora i ljekova...

E, kašnje sam otišla kuvati vojsci, partizanima. Tu srela Danu Petrovića i opet se udala. Bog nam dade troje dice, jedno muško i dvi ženske, ali mi se opet ne dade. Umrije mi prvo to muško, a onda Dane ode u Sinj o Svetome Jovanu Krstitelju, pošo preko planine i poginuo, bila mećava i snijeg, i premeo se...

- Ostadoše mi dvi curice o vratu. Kud ću, kako ću čemerna - samo žensko nigda nije pristalo. Ja udovica, Rade Petrović udovac, ima i on svoju dicu, te se ja udaj za njega. E sa njim nijesam imala dice, da ne razgonimo ni moju ni njegovu siročad. To sad sve stasali i svoji ljudi. Rade umro, a ja ponovo sama. Suđeno mi tako, zar, da stalno samujem…...

Starica odjednom zaćuta i zagleda mi se u oči:

- A što ti sve ovo mene pitaš?

Objašnjavam joj da hoću to da zapišem, da ljudi znaju, da se ne zaboravi:

- Bome će biti bolje da ništa ne pišeš! Vidiš li ti kako ovo nešto ide - more i opet biti...

Nažalost, dve godine kasnije, obistinila se crna slutnja i proročanstvo ove velikomučenice - zlo se ponovilo i opet planula mržnja i sevnuo nož ustaški. I u Gubinu, baš kao i u Čelebiću, Sajkoviću, Provu, Čaprazlijama, Donjim i Gornjim Rujanima, Bojmuntima, Radanovcima, Vrbici, Bogdašima i drugim selima rubom Livanjskog polja sada stoje samo puste zidine srpskih kuća zarasle u korov. Srbi, oni koji su uspeli da umaknu pred nemilosrđem hrvatskih "oluja", potražili mesto pod suncem daleko od Dinare, ponajviše, eto, u Srbiji. Tamo negde u izgnanstvu, daleko od kućnog praga, u tuđem groblju, pre sedam godina večno počinula i Sava, ali je eto stigla da ispriča svoju priču...

Još tri žive
Pakao jame Ravni dolac, koja je motivisala Ivana Gorana Kovačića da napiše svoju čuvenu poemu "Jama", preživeli su Milica Erceg, Stana Crnogorac, Gospava Cvijetić, Sava Kozomara-Petrović, sestre Ljuba i Mara Lalić, Cvita Bošković i njene ćerke Danica i Milka, Mara Bošković, Janja, Boja i Danica Lalić i Gligorije Stojić. U ovom trenutku su u životu još samo Milka Bošković, udata Maljković (živi u Surčinu), Boja Lalić, udata Radeta (živi u Guberu kod Livna) i Mara Lalić, udata Jurić (živi u Banatskom Despotovcu).

Gornje Rujane Donje Rujane Gubin Ustaše Livno Sava Petrović Ravni dolac Jama Dinara Hrvatska

http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/145007/Ustase-je-zivu-sahranile-u-jami

Majku im jebem, pa kad mi Hrvati i mungosi počnu nešto srati, treba odmah banovatio svakog mungosa koji pomene genocid ili Hrvata koji počne nešto da kanja po ovom forumu, bar se toliko može.

I da, debelo sam siguran da ni jedan komšija ustaša nije odgovarao za gore opisane zločine, već su Srbi žrtve to morale prešutjeti za rad bratstva i jedinstva, kao što je bio slučaj sa mojom familijom kad su prijavili muslimane ustaše i komšije koji su žive spalili 15-ak članova moje familije.
Tada su starješinu familije koji je prijavio slučaj zatvorili pet dana, ubili boga u njemu i zaprijetili da ne talasa i ne podriva bratstvo i jedinstvo jer bi ga mogao progutati mrak, jeblo ih bratstvi i jedinstvo, gore su mi komunjare od ustaša.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2011, 20:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 09 Maj 2011, 19:01
Postovi: 285
Moja sucut.

mungos


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2011, 23:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Citiraj:
I da, debelo sam siguran da ni jedan komšija ustaša nije odgovarao za gore opisane zločine, već su Srbi žrtve to morale prešutjeti za rad bratstva i jedinstva, kao što je bio slučaj sa mojom familijom kad su prijavili muslimane ustaše i komšije koji su žive spalili 15-ak članova moje familije.


Реално јако мало их је одговарало. Тим пре што је маса домобрана крајем 1943 прешла у партизане а онда на тај начин спасила и масу својих сународника усташа, где су буквално читаве усташке јединице пресвлачене у партизанске униформе (ко је гледао документарац "Рат у Југославији" могао је да чује ову причу од једног партизана Србина у Хрватској). Док је код нас прича била другачија. Срби партизани су масовно прогонили и ликвидирали четнике и уопште Србе који нису били склони комунизму или су били могући непријатељи комунизма (што је био и најчешћи случај). После хватања ДМ 1946 народна власт је позвала четнике у планинама (а било је ту заиста више хиљада људи) да се предају а у замену би добили амнестију и већина је то и послушала али је уместо амнестије добила метак. Они који нису послушали водили су следећих пар година хајдучки живот све до 1957 када је ликвидиран и последњи активни припадник ЈВуО Шипчић Владимир.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2011, 11:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Silvio lupaš.Četnici su prelazili u partizane do samog kraja rata.Ne pojedinačno,nego mahom.Nakon rata je krenulo ganjanje četnika po šumama.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2011, 14:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
Ma ,sad su izgleda partizani bili presvucene usrashe koje su progonile nakon rata Srbe.Jebote koje se ovdje gluposti mogu procitati ,slicno ,ma ne slicno ,isto kao na nekim hrvatskim forumuma samo sa drugim predznakom.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2011, 15:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
_zoka je napisao:
Silvio lupaš.Četnici su prelazili u partizane do samog kraja rata.Ne pojedinačno,nego mahom.Nakon rata je krenulo ganjanje četnika po šumama.



Да ли си ти добро прочитао шта сам ја написао? Четници су прелазили у партизане од краја 1943 у некој већој мери (било је и обрнутих случајева). После позива краља Петра (тј. Черчила) долази до већег приласка партизанима. Међутим, јако много четника је крај рата дочекало у планини. Након разбијања на Зеленгори, план је био презимљавање у планини (или ко се где снађе) и скупљање у Србији на пролеће и подизање устанка против комуниста. Све то је пропало хватањем ДМ. Након хватања ДМ издан је проглас у коме се остатак јединица ЈВуО позива на предају у замену за амнестију. Огроман део тих јединица које су биле у планини се тек тада предао а добар део од тих који су се предали је и ликвидиран (односно амнестију није добио). У планинама су остале углавном мање групице које су онда ликвидиране и хапшене у акцијама ОЗНЕ, полиције, ЈА, итд.

Значи, пре него што се излетиш ( а мени објасниш да лупетам) прво добро прочитај, па ако ниси сигуран у прочитано, ти се информиши.

Citiraj:
Ma ,sad su izgleda partizani bili presvucene usrashe koje su progonile nakon rata Srbe.Jebote koje se ovdje gluposti mogu procitati ,slicno ,ma ne slicno ,isto kao na nekim hrvatskim forumuma samo sa drugim predznakom.


Још један аналфабета. И ти да кренеш на курс читања (мада питање је да ли ћеш успети да прочитап и ову просто проширену реченицу).

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2011, 15:55 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Pročitao sam ja.Samo ja kažem da je tih "jako mnogo" četnika koji su ostali u planini,ustvari veoma mali procenat četnika.Velika većina ih je ili prešla u partizane ili se "demobilisala".
Broj ustaša koji su prešli u partizane je veoma mali,zanemariv.Broj domobrana je druga stvar ali i domobrani su drugačiji vid vojske i totalno druga priča u odnosu na ustaše.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2011, 16:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Nikakva razlika između domobrana i ustaša nije bila, domobrani su bili ustaše light, ustvari ustaše su bili profesionalci, a domobrani ročnici ali su i jedni i drugi bili slijedbenici iste ideologije i braća po zločinu.
Ta priča o domobranima kao nekim nevinim likovima je partizanska podvala kako bi opravdali hrvate, a u ime jebenog bratstva i jedinstva, a to što su Srbi pušili tu spiku to je njihov problem i opet ponavljam Srbi su sami izabrali i sami su krivi za sve što im se desilo i što im se dešava kao i za ono što će im se tek dešavati.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2011, 16:17 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Vidiš da ne znaš.Domobrani jesu bili ročnici,pokupljeni redom,bez da su htjeli da služe vojsku.Ustaše su bile dobrovoljci.Domobrani su služili više da bi održavali red po gradovima,a ustaše su bile udarna pesnica NDH.
Znam ja par domobrana koji su tako pokupljeni pa su ili zbrisali u partizane ili natrag u selo.Isto tako znam jednog koji je i robijao poslije rata.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2011, 16:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
_zoka je napisao:
Pročitao sam ja.Samo ja kažem da je tih "jako mnogo" četnika koji su ostali u planini,ustvari veoma mali procenat četnika.Velika većina ih je ili prešla u partizane ili se "demobilisala".
Broj ustaša koji su prešli u partizane je veoma mali,zanemariv.Broj domobrana je druga stvar ali i domobrani su drugačiji vid vojske i totalno druga priča u odnosu na ustaše.


Број преласка усташа у партизане није миноран. Чак шта више и усташки официри су прелазили и задржавали чинове. Погледај поменути документарац где човек (партизан) објашњава како су дојучерашњи домобрани (а онда партизани) спасавали читаве усташке јединице. Такође, сложио би се са ОФМ. По чему су то домобрани другачији вид војске, кад су ти исти домобрани рецимо хапсили и слали Србе усташама у руке?

Citiraj:
Samo ja kažem da je tih "jako mnogo" četnika koji su ostali u planini,ustvari veoma mali procenat četnika.Velika većina ih je ili prešla u partizane ili se "demobilisala".


Тачно је да је бројка четника који су остали у планини била мања од оног укупног броја (што је и логично) али је исто тако чињеница да је почетком 1946 у планинама Србије, Босне, ЦГ и Херцеговине (делом и Хрватске) још увек постојала бројка од пар хиљада људи а то није мало.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2011, 16:22 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Silvio Dante je napisao:
По чему су то домобрани другачији вид војске, кад су ти исти домобрани рецимо хапсили и слали Србе усташама у руке?



Vojnik sluša ili gine.Barem u vrijeme rata.Razlika je u tome što su domobrani otišli ili pokupljeni na služenje redovnog vojnog roka,ne da bi ratovali,a ustaše su se samostalno prijavile da bi ubijale Srbe.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 141 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs