banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 19:01

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 109 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 16:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Okt 2009, 12:34
Postovi: 972
Lokacija: 43°48'42.41"S - 18°21'45.06"I
znači turci sa sobom doveli svoje najveće neprijatelje srbe ili srbi došli za svojim najvećim neprijateljima :roll:
i koji to naši istoričari, daj mi izvor.

_________________
street life
"nije budala onaj ko ne zna čitat, već onaj koji vjeruje svemu što je napisano"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 16:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Sarajlija86. je napisao:
Vi Srbi niste Bosanci pravoslavne vjere. Pravoslavaca u bosni prije dolaska Turaka nije bilo.


A ko smo onda? Bar nas nazivaš Srbima, to je već napredak.
Pravoslavaca u Bosni nije bilo do Turskog osvajanja?????? Zasto onda svi bosanski vladari (poslije kraja dinastije Nemanjića) uz svoje ime dodaju i ime STEFAN????? Ima li tu nekih veoma veoma veoma dubokih rodbinskih i inih veza medju vladarima Bosne i Srbije?

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 16:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Jun 2008, 17:22
Postovi: 84
kim deal je napisao:
znači turci sa sobom doveli svoje najveće neprijatelje srbe ili srbi došli za svojim najvećim neprijateljima :roll:
i koji to naši istoričari, daj mi izvor.


Vasi najveci istoricari su Cirkovic i Corevic. Mozes reci da nije tako ali oni su bez sumnje najpriznatiji i vrijede kao vasi "Nacionalni Istoricari" Oni su to zapisali i mozes to naci u njihovim knjigama. Ali i Dinic, isto prinzat u Srbiji, je to zapisao. I to je do prije rata u Srpskim intelektualnim krugovima; koji su se bavili istorijom; vazilo kao sasvim dokazana i prosta stvar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 16:50 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Jun 2008, 17:22
Postovi: 84
Sinny je napisao:
Sarajlija86. je napisao:
Vi Srbi niste Bosanci pravoslavne vjere. Pravoslavaca u bosni prije dolaska Turaka nije bilo.


A ko smo onda? Bar nas nazivaš Srbima, to je već napredak.
Pravoslavaca u Bosni nije bilo do Turskog osvajanja?????? Zasto onda svi bosanski vladari (poslije kraja dinastije Nemanjića) uz svoje ime dodaju i ime STEFAN????? Ima li tu nekih veoma veoma veoma dubokih rodbinskih i inih veza medju vladarima Bosne i Srbije?


Kako da nema. Pa Bosanski kralj Tvrtko se poziva na rodbinsku vezu sa Nemanjicima da bi dobio "medjunarodno priznanje". Citava evropa je u srednjem vijeku bilA prepletena rodbinskim vezama medju dinastijama jer je upravo to bio garant mira i saveznistva. Tada nije vazio nista jedan papir ili potpis ali rodbinska veza je bilo nesto sasvim drugo.

Uzmimo kao primjer Elizabetu Kotromanic. Ona je bila jedna bosanska princeza i udata je za Ugarskog kralja Ladislava (ako se ne varam) i upravo za to vrijeme, dok je ona bila na Ugarskom dvoru, nije bilo niti jednog rata izmedju Bosne i Ugarske. A prije i posle toga je bilo 40 ratova, nekih vecih a nekih manji. Tako je bilo i bosanskih banica, princeza koje su "date" Austriji, Srbiji, Ugarskoj. I svrha toga je bila znaci samo diplomatija.

Pogledajmo Francusku i Englesku i njihove veze rodbinske. Ili Nizozemsku i Spaniju. Nizozemsku i Njemacku. Swedsku i Norvesku.
Tvrtko se zbog toga vrlo mudro poziva na svoje veze sa Nemanjicima kada zeli da se okruni za kralja sa "vijencem".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 16:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Sarajlija86. je napisao:
kim deal je napisao:
znači turci sa sobom doveli svoje najveće neprijatelje srbe ili srbi došli za svojim najvećim neprijateljima :roll:
i koji to naši istoričari, daj mi izvor.


Vasi najveci istoricari su Cirkovic i Corevic. Mozes reci da nije tako ali oni su bez sumnje najpriznatiji i vrijede kao vasi "Nacionalni Istoricari" Oni su to zapisali i mozes to naci u njihovim knjigama. Ali i Dinic, isto prinzat u Srbiji, je to zapisao. I to je do prije rata u Srpskim intelektualnim krugovima; koji su se bavili istorijom; vazilo kao sasvim dokazana i prosta stvar.


Evo upravo isped mene knjiga dotičnog Sime Ćirkovića - Istorija Srba, i vjeruj mi takvu glupost još ne nađoh u njoj. Al interesantno ima činjenica da je nekada davno prije jačanja Bosne granica između Srbije i Vizantije bila rijeka Drina ?!?!?!?! Mora da dok su tamo živjeli Srbi bili katolici i bogumili a onda kada preplivaše Drinu promjeniše naglo vjeru :lol:

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 16:57 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Jun 2008, 17:22
Postovi: 84
Sinny je napisao:
Sarajlija86. je napisao:
kim deal je napisao:
znači turci sa sobom doveli svoje najveće neprijatelje srbe ili srbi došli za svojim najvećim neprijateljima :roll:
i koji to naši istoričari, daj mi izvor.


Vasi najveci istoricari su Cirkovic i Corevic. Mozes reci da nije tako ali oni su bez sumnje najpriznatiji i vrijede kao vasi "Nacionalni Istoricari" Oni su to zapisali i mozes to naci u njihovim knjigama. Ali i Dinic, isto prinzat u Srbiji, je to zapisao. I to je do prije rata u Srpskim intelektualnim krugovima; koji su se bavili istorijom; vazilo kao sasvim dokazana i prosta stvar.


Evo upravo isped mene knjiga dotičnog Sime Ćirkovića - Istorija Srba, i vjeruj mi takvu glupost još ne nađoh u njoj. Al interesantno ima činjenica da je nekada davno prije jačanja Bosne granica između Srbije i Vizantije bila rijeka Drina ?!?!?!?! Mora da dok su tamo živjeli Srbi bili katolici i bogumili a onda kada preplivaše Drinu promjeniše naglo vjeru :lol:


Procitaj ti tu knjigu Sime Cirkovica i nacices na to 100%.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 17:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Sarajlija86. je napisao:
Procitaj ti tu knjigu Sime Cirkovica i nacices na to 100%.


Ama dragi čovječe, kraljica bila SRPKINJA BRE!!!!!!!!!!!!!!! i onda ti pričaš svoje nebuloze. Nemamo šta više raspravljati.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 17:06 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Jun 2008, 17:22
Postovi: 84
Sinny je napisao:
Sarajlija86. je napisao:
Procitaj ti tu knjigu Sime Cirkovica i nacices na to 100%.


Ama dragi čovječe, kraljica bila SRPKINJA BRE!!!!!!!!!!!!!!! i onda ti pričaš svoje nebuloze. Nemamo šta više raspravljati.


Koja kraljica bre?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 17:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Sarajlija86. je napisao:
Sinny je napisao:
Sarajlija86. je napisao:
Procitaj ti tu knjigu Sime Cirkovica i nacices na to 100%.


Ama dragi čovječe, kraljica bila SRPKINJA BRE!!!!!!!!!!!!!!! i onda ti pričaš svoje nebuloze. Nemamo šta više raspravljati.


Koja kraljica bre?


Kćerka kralja Dragutina, Jelisaveta je udata za Stjepana I Kotromanića - djeda Kralja Tvrtka. Pa ti sad računaj ko je tu kakve nacije i vjeroispovjesti. A nije to jedini slučaj.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 17:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
@sarajlija
to što ti pričaš možeš jedino nać u istiorij koju je pisao tunjo.

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 17:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3660
Lokacija: House of Pejin
@Sarajlija86

sta je tvoja teza??? da su srbi bosanci?

etnicki??? na koga se pozivas?

bosna kao politicka pojam je nastala nakon dolaska srba u nju, tako da ako i jesu (a ja ne znam ko to tvrdi) posebni, onda samo u regionalnom smislu, kao bavarci recimo.

prvo moramo da utvrdimo poseban bosnjacki identitet (jezik, kultura, obicaju) u odnosu na druga dva naroda, pa tek onda da vidimo kako se on razvijao i ko ga je promovisao.

dakle, za sada mozemo da kazemo je prihvacen 93 u ratu pod posebnim uslovima, a da pokusaji nametanja sa strane nisu uspijevali.

ti si gore pomenuo list "bosnjak" tacno, to je prvi list okupacione uprave u Bosni ciji je cilj bio da se muslimani poistovjete sa regionalnim nazivom bosna...ali prvi broj je stampan na latinici i u tadasnjem Sarajevu niko nije mogao da ga cita :D
znas zasto? zato sto domaci pismeni muslimani su znali samo cirilicu ili arabski.
Nikada kod muslimana nije postojao jak politicki ili kulturni pokret koji se zalagao za nacionalnu posebnost, dobro si rekao za Izetbegovica, on se izjasnjavao kao srbin, kasnije musliman...do 92.
Oni su se sprdali sa Zulfikarpasicem i njegovom idejom (doduse prepisanom) bosnjastva.

znaci, mozemo pretpostaviti da nije bilo rata ti bi danas bio musliman iz Bosne, nikako Bosnjak.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 17:50 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Jun 2008, 17:22
Postovi: 84
mary juana je napisao:
@sarajlija
to što ti pričaš možeš jedino nać u istiorij koju je pisao tunjo.

Zbunio si se:

Nada Klaicka, Nikola Lasvanin, Fra Ivan Frano Jukic, John Fane, Marko Vega, Anto Babic, Zvonimir Dugacki, Dubravko Lovrenovic i jos mnogih drugi su tako pisali davno davno prije Filipovica. Islam i Muslimani nikada ne zele jaku nacionalnu svijest jer je Islam sam po sebi jasan o tome. To je jedini razlog zasto danas nema Bosanske nacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 17:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Frisky_Dingo je napisao:
@Sarajlija86

sta je tvoja teza??? da su srbi bosanci?

etnicki??? na koga se pozivas?

bosna kao politicka pojam je nastala nakon dolaska srba u nju, tako da ako i jesu (a ja ne znam ko to tvrdi) posebni, onda samo u regionalnom smislu, kao bavarci recimo.

prvo moramo da utvrdimo poseban bosnjacki identitet (jezik, kultura, obicaju) u odnosu na druga dva naroda, pa tek onda da vidimo kako se on razvijao i ko ga je promovisao.

dakle, za sada mozemo da kazemo je prihvacen 93 u ratu pod posebnim uslovima, a da pokusaji nametanja sa strane nisu uspijevali.

ti si gore pomenuo list "bosnjak" tacno, to je prvi list okupacione uprave u Bosni ciji je cilj bio da se muslimani poistovjete sa regionalnim nazivom bosna...ali prvi broj je stampan na latinici i u tadasnjem Sarajevu niko nije mogao da ga cita :D
znas zasto? zato sto domaci pismeni muslimani su znali samo cirilicu ili arabski.
Nikada kod muslimana nije postojao jak politicki ili kulturni pokret koji se zalagao za nacionalnu posebnost, dobro si rekao za Izetbegovica, on se izjasnjavao kao srbin, kasnije musliman...do 92.
Oni su se sprdali sa Zulfikarpasicem i njegovom idejom (doduse prepisanom) bosnjastva.

znaci, mozemo pretpostaviti da nije bilo rata ti bi danas bio musliman iz Bosne, nikako Bosnjak.


Ma ne. On hoce da kaže da smo mi došljaci. Samo nam još nije jasno odakle dođosmo. Ako smo potomci Ilira ( :D ) onda smo valjda još stariji od tih starosedelaca koji se prozvaše nedavno Bošnjacima.
Interesantno je to kako mozak može da primi takvu nebulozu (nije bilo pravoslavaca prije dolaska Turaka) i da se drži toga ko pijan plota.
Ako nije bilo pravoslavaca, kome su onda Turci mijenjali vjeru?!?!?! Bošnjaci?
Silne bogomolje iz srednjeg vijeka koje su ostale, ko ih onda izgradi? Turci došli i gradili pravoslavne hramove. Svaka im čast.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 17:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3660
Lokacija: House of Pejin
Sarajlija86. je napisao:
Islam i Muslimani nikada ne zele jaku nacionalnu svijest jer je Islam sam po sebi jasan o tome. To je jedini razlog zasto danas nema Bosanske nacije.


upravo tako, u islamu nacija ne postoji, i zato je danas potpuno suludo da domaci muslimani namecu drugim narodima ono sto ni oni nisu nikada htjeli da budu...cak i uz pritiske.

mislim da objektivno, posto danas u Bosni muslimani zive na nekih 23% teritorije prije ili kasnije ce ponovo da s izjasnjavaju kao srbi ili eventualno, hrvati...samo je pitanje vremana.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 17:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Frisky_Dingo je napisao:

mislim da objektivno, posto danas u Bosni muslimani zive na nekih 23% teritorije prije ili kasnije ce ponovo da s izjasnjavaju kao srbi ili eventualno, hrvati...samo je pitanje vremana.


:D :D :D
Grešiš prijatelju. Svi ćemo mi pre ili kasnije biti žuti i izjašnjavati se kao Kinezi.
Mada mislim kakvi smo, i tada bi se nekako podjelili :D

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 18:00 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Jun 2008, 17:22
Postovi: 84
Frisky_Dingo je napisao:
@Sarajlija86

sta je tvoja teza??? da su srbi bosanci?

etnicki??? na koga se pozivas?

bosna kao politicka pojam je nastala nakon dolaska srba u nju, tako da ako i jesu (a ja ne znam ko to tvrdi) posebni, onda samo u regionalnom smislu, kao bavarci recimo.

prvo moramo da utvrdimo poseban bosnjacki identitet (jezik, kultura, obicaju) u odnosu na druga dva naroda, pa tek onda da vidimo kako se on razvijao i ko ga je promovisao.

dakle, za sada mozemo da kazemo je prihvacen 93 u ratu pod posebnim uslovima, a da pokusaji nametanja sa strane nisu uspijevali.

ti si gore pomenuo list "bosnjak" tacno, to je prvi list okupacione uprave u Bosni ciji je cilj bio da se muslimani poistovjete sa regionalnim nazivom bosna...ali prvi broj je stampan na latinici i u tadasnjem Sarajevu niko nije mogao da ga cita :D
znas zasto? zato sto domaci pismeni muslimani su znali samo cirilicu ili arabski.
Nikada kod muslimana nije postojao jak politicki ili kulturni pokret koji se zalagao za nacionalnu posebnost, dobro si rekao za Izetbegovica, on se izjasnjavao kao srbin, kasnije musliman...do 92.
Oni su se sprdali sa Zulfikarpasicem i njegovom idejom (doduse prepisanom) bosnjastva.

znaci, mozemo pretpostaviti da nije bilo rata ti bi danas bio musliman iz Bosne, nikako Bosnjak.


Pa je li tacko da se nikada Srbi nisu spominjali u vezi Bosne? Je li tacno da se samo Bosnjani spominju? Je li tacno da Vizantski car i svi bosanski kraljevi i banovi, svi franjevci (koji su bili jedini pismeni ljudi u Bosnu-skoro pa jedini) da svi oni razdvajaju Bosance od Srba? Pa je li tacno da i najveci Srpski nacionalisti poput Ilije Garasina to isto rade; kada pisu:"Nece biti tesko poSrbiti Bosnjake. jer oni nisu toliko nacionalno osvijescveni"?

Nigdje nije zapisano da su Srbi naselili Bosnu. To je jedan mit. Zapisano je kako su Srbi naselili donji tok Drine tj istcnu Hercegovinu. To je zapisano u DAI-u i nigdje se vise ne spominju ti Srbi. Pa i sam Vizantski car zapisuje kako su "njegovi Srbi ovladali istocnom Humskom zemljom." Znaci Bosnu ne spominje a vrlo je precizan. I on i sam zapisuje:"Komnen je sada car Bosanaca,Hrvata, Srba, Bugara, Delmeta..." Znaci ako su Bosanci zapravo bili Srbi; onda su se svi zestoko zahebavali svo to vrijeme?

Bosna i Srbija su kao Norveska i Swedska. Bosna nikada nije bila jedna Srpska zemlja. Bavaria je uvijek bila i ostala jedna Germanska zemlja. Bosanski kraljevi i Banovi svoje zemlje nazivaju :"Bosanskim zemljama", a kada idu u Srpsku zemlju onda govore:"I odoh u zemlju Srpsku."

Ali ako to sve jos nije dovoljno jasno nekima i ako oni zaista zele da dokazu da je bilo Srba i prije pada Kosova iako to nije zapisano; onda bih zelio da imam odgovor na ono pisanje prvog putopisca koji je stigao u Bosnu; Kuripesicha koji 1532. jasno zapisuje da su Srbi dosli u Bosnu; da ih Bosanci zovu Vlasima a da su Bosanci jedna NACIJA koja je starosijedilacka. Kako to? I on se zbunio?

I kako to da onda bosanski franjevci sve do 1850. pisu istoriju Bosne koja se sve poklapa sa ovim sto ja pisem? I oni se zbunili? I nije tacno da je to plod "novo nastale" Bosnjacke nacije. Uzmite knjige u ruke i vidijet cete da je jedino sto je novo nastalo na tlu Bosne upravu Hrvatska nacija dok je se Srpska nacija ovdje uredno doselila. O pravoslavlju i da nepricam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 18:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Manastri Dobrun XIII vijek- Манстир Добрун XIII вијек

Nalazi se izmedju Vardista i Visegrada na rijeci Rzavu. Osnovali su ga zupan Pribil i njegovi sinovi Stefan i Petar. Ovaj posljednji je 1383, kao monah Jovan, sazidao i zivopisao pripratu. Vec 1393, kad su Turci prvi put provalili u Bosnu, manastir je strada. Obnovili su ga despot Stefan Lazarevic i kneginja Milica.

Citiraj:
Crkve brvnare
Interesantno je kod ovih crkava da su ulazna vrata jako mala i niska, tako da kad ulazite u njih morate se sagnuti da ne bi udarili glavom. Ovako je gradjeno da ne bi Turci ulazili konjima u crkvu, a osim toga samim ulaskom su se nagnuli i time "poklonili" Bogu.
Jos sta je interesantno, da iznad ulaznih vrata postoji skriveno stepeniste kojima se islo na sprat. Sprat je bio predvidjen za zene, i bio je zagradjen kao sa nekakvom vrstom resetki (drvenih). Tako je gradjeno zbog toga, jer su u vrijeme turskog robstva Turci tj. turska vojska cesto upadali u crkvei odvodili i silovali zene. I kada se to desi, vojska naidje, ulaz na sprat je sakrivan, a i sam spra, maskiranjem restkama. Zbog toga je krov crkava toliko visok i neproporcijalan sa ostatkom crkve.

"Da bi sacuvali svoj nacionalni identitet i pravoslavnu vjeru od turskih osvajaca, Srbi su svoje crkve, narocito u Bosni, gdje suprogoni i nasilna islamizacija bili najizrazeniji, gradili od drveta, tako da su ih lako preko noci mogli prenijeti na drugo mjesto kako ih Turci ne bi spalili."


Manastir Mostanica - Po legendi temelji manastira vezuju se za kraljeve iz loze Nemanjica, Dragutina i Milutina.

Manastir Krupa na Vrbasu - Smjesten je dvadesetak kilometara uzvodno od Banje Luke i predstavlja zaduzbinu kralja Milutina.

Manastir Liplje - Po zivom narodnom predanju manastir je zaduzbina Sv. Save

Manastir Sveta Trojica - Manastir je izgradjen u Vozucici na temeljima bivseg manastira-zaduzbine kralja Dragutina Nemanjica

Manastir Sase - Zaduzbina je Urosa Nemanjica, ciji je krst dugo vremena cuvan u ovom manastiru.

Manastir Dobrun - Osnovali su ga zupan Pribil i njegovi sinovi Stefan i Petar.Obnovili su ga despot Stefan Lazarevic i kneginja Milica.

Manastir Dobricevo - osnivanje se pripisuje caru Konstantinu i Nemanjicima.

Manastir Zavala - prema predanje osnovao je kralj Dragutin.

Manastir Tavna - Narodno predanje, ne bez osnova, pipisuje njegov postanak vremenu Nemanjica, tacnije, vremenu kralja Dragutina koji je upravljao ovim krajevima i bio poznatiji kao ,,sremski kralj''

Manastir Papraca - Prema narodnim epskim pjesmama manastir je zaduzbina Vukana Zupana, sina Stefana Nemanje.

Manastir Vozuca - podignut je u 14. vijeku, zadužbina je kralja Dragutina.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 18:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Nevjerovatno!
Ako ste vi starosjedioci ovih prostora onda morate navesti kakva je to kultura tih starosjedilaca!
Bosnjaci ovi danasnji su muslimani, Safet, Muamer, Fatima, Hasan itd.
Mislis da su se ti tvoji starosjedioci nazivali ovakvim imenima?
Naravno smislili ste novu glupost da potkrijepi ostale gluposti pa si nam ti rekao da su ti starosjedioci rimokatolici, i onda sam te ja fino pitao da mi ih pokazes, pokazi nam te rimokatolicke "Bosnjane".
Ti nas hoces da uvjeris da su se juzni Sloveni doselili na ova podrucja, i spojili se sa svim starosjedilackim plemenima ali te famozne Bosnjane nisu dirali, okruzili su fino Bosnu, nastanili Dalmaciju, Hercegovinu, Rasku i ostale krajeve ali nekim cudom nisu dirali Bosnu?
Hajde bolan...odnosno bre.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 18:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Citiraj:
Manastir Liplje - Mанастир Липље (XII ili XIV vijek)

Na pola puta Banja Luka - Doboj, nedaleko od Teslica, na pitomoj zaravni usca potoka Mlijecnice u rjecicu Bistricu, na sjevernoj padini planine Borje, smjesten je srednjovjekovni manastir Liplje. Po zivom narodnom predanju manastir je zaduzbina Sv. Save, ali prema poznatim istorijskim izvorima (Krusevski pomenik) pominje se tek u 14. vijeku.


Manastir Sveta Trojica Vozuća XIV vijek - Манастир Возућа XIV вијек

Manastir Vozuća podignut je u 14. vijeku, zadužbina je kralja Dragutina. Veoma je važan za očuvanje pravoslavlja na ovom području. Za vrijeme turskog ropstva, pod prijetnjama monasi napuštaju manastir, koji se tek nakon 160 godina obnavlja.

http://i55.photobucket.com/albums/g146/osavic/ozren.jpg

http://people.freenet.de/ozren/image_big/manastir_01.jpg

http://people.freenet.de/ozren/image_big/manastir_02.jpg

http://people.freenet.de/ozren/image_big/manastir_03.jpg


Manastir Papraća XII vijek - Манастир Папраћа XII вијек

Papraca je manastir u Republici Srpskoj, na izvoristu rijeke Sprece, na pola puta izmedju Sekovica i Zvornika, sa crkvom Blagovestenja iz oko 1540. Prema narodnim epskim pjesmama manastir je zaduzbina Vukana Zupana, sina Stefana Nemanje.

http://users.teol.net/~papraca/Blagovesti%202005/SLIKE%20BLAGO/PICT0079.jpg

http://users.teol.net/~papraca/Blagovesti%202005/SLIKE%20BLAGO/PICT0027.jpg
[url]
http://www.aneks8komisija.com.ba/html/s ... 705688.jpg[/url]

http://www.aneks8komisija.com.ba/html/slike/1124705580.jpg


Manastir Sase XIII vijek - Манастир Сасе XIII вијек

Nalazi se u istoimenom rudarskom naselju, ukljesten u brdima izmedju Srebrenice i Bratunca, sagradjen je 1242. godine. Zaduzbina je Urosa Nemanjica, ciji je krst dugo vremena cuvan u ovom manastiru. Inace, stari srednjovjekovni manastir u Sasama bio je metoh (imanje) manastira u Hilandaru.
Manastir je pocetkom 1992. demoliran i opljackan.

http://i55.photobucket.com/albums/g146/osavic/8v.jpg


Manastir Lomnica XV vijek - Манастир Ломница XV вијек

Manastir Lomnica 2km udaljen od centra Sekovica ili 12-15km od Vlasenice. Pominje se u 15. vijeku.

http://www.aneks8komisija.com.ba/html/slike/1136462237.jpg

http://www.aneks8komisija.com.ba/html/slike/1136462326.jpg

http://www.aneks8komisija.com.ba/html/slike/1136462615.jpg

http://www.aneks8komisija.com.ba/html/slike/1136462356.jpg

http://www.rastko.org.yu/rastko-bl/umetnost/likovne/srakic-ikone/img/005.jpg

http://www.aneks8komisija.com.ba/html/slike/1136462285.jpg


Manastir Čajniče XV vijek - Манастир Чајниче XV вијек

Вриjeмe нaстaнкa прaвoслaвнoг хрaмa нa прoстoрy Чajничa, дaтирa пoчeткoм 15-oгa вjeкa. Први писмeни зaпис y кoмe сe пoмињe чajничкa црквa, кojи сe и дaнaс чyвa y ризници хрaмa, нaлaзи сe нa кoрицaмa jeднe вeoмa стaрe рyкoписнe књигe кoja сe зoвe Прoлoг.Oнa сaдржи крaтaк oпис живoтa свeтaцa, и писaнa je приje вишe oд 500 гoдинa. Гoдинa зaписaнa испoд имeнa хрaмa нa тoj књизи je 1492,штo нaвoди нa зaкљyчaк дa je црквa пoдигнyтa мнoгo рaниje.


Manastir Žitomislić - Манастри Житомислић

Manastir Zitomislic, s crkvom Blagovestenja Presvete Djeve Marije nalazi se kod Mostara.Ne zna se kad je manastir podignut;Obnovljen je 1566. godine trudom brace Petra i Jovana iz vlastelinske porodice Hrabrena. Za vrijeme turske okupacije manastir je bio jedan od najznacajnijih kulturnih centara u Hercegovini. Njegovi monasi su odrzavali veoma tjesne kulturne i politicke veze sa nizom srpskih manastira van Hercegovine, pa i sa manastirima u Jerusalimu i na Svetoj Gori. U Zitomislicu su tada sakupljene mnoge rukopisne knjige (16-18.v.) i srebrne bogosluzben sasude. Iz 1609 godine (kada je crkva ponovo zivopisana) sacuvan je samo portret jednog ktitora

Ustase su,1942 godine, spalili manastir a njegove monahe pobili. Zitomislic je miniran i do temelja porusen 1992 godine, a ponovo obnovljen 2002.

[url]
http://www.virtualnahercegovina.com/mos ... slic02.jpg[/url]

http://www.virtualnahercegovina.com/mostar/uploadimages/zitomislic03.jpg
[url]
http://www.virtualnahercegovina.com/mos ... slic04.jpg[/url]


Manastir Rmanj Martin Brod XV vijek - Манастир Рмањ Мартин Брод XV вијек

Подигнут је 1443.године. Приписује се као задужбина Катарине Бранковић – кћери Ђурђа Бранковића и супрузи Урлиха II Цељског.

У старијим документима манастир Рмањ се назива: Хрмањ, Ајерман, Chermlja, Szermil, Hermanya, Herman.

У ман. Рмњу је радила и иконописна школа, а у њему су преписиване свештене и богослужбене књиге.

У више наврата Турци су манастир рушили и палили, а монаси, који нису мученички страдали, избјегли су у Аустро-угарску и тамо основали манастир Лепавину и обновили манастир Марчу.

У задњем рату, манастир је оскрнављен и девастриран од стране војске Р. Хрватске, а повратком прогнаних монаха 1998. године започиње нова обнова манстира Рмња која још увијек траје.

Поред манастирске цркве, 2003. год. настављено је са започетом градњом конака, која још увијек траје.
[url]
http://i55.photobucket.com/albums/g146/osavic/rmanj.jpg[/url]

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 18:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3660
Lokacija: House of Pejin
@Sinny

Mi jesmo doseljenici od VII vijeka, o tome sam pisao gore.
Kad su u pitanju unutrasnje migracije time sa jako puno bavio Bogumil Hrabak, i on ima jednu zanimljivu tezu, on tvrdi da ne postoji ni jedna srpska porodica koja nije napravila potpuni krug...znaci da je zivjela i u Bosni i Srbiji i Crnoj Gori i Hercegovini, jer migracije su bile stalne.
Ako si porijeklom iz Crne Gore, onda si u jednom trenutku dosao iz Srbije ili Bosne i obrnuto.

@sarajlija

odlicnio, slazemo se da su hrvati izmisljen identitet u bosni,odlicno, dobro smo krenuli.

Kuripesic je bio obican pisar i on nije relevantan za istoricara, njegovi opisi su siromasni ali je tacno da je bi prvi i da pominje Srbe i Bosance
on pravi kardinalnu gresku kad Srbe (to si dobro primjetio) stavlja u Beograd, a tada srba tamo nije ni bilo...znaci benedikt kuripesic osim forumskih naglabanja je neupotrebljiv.
Ja ti ponovo kazem da imamo veliki problem da u politickom smislu identifikujemo bosance, a da ne govorimo jeziku ,obicajima i sl.
Dakle, bosanac je stanovnik bosne kao regionalana odrednica i niko ne ide dalje od toga.

Sto se tice Garasanina, on je bio jedan od politicara svog vremana i uopste nije poznat po nicemu osim Nacertaniju koje je komplet prepisao od poljaka Zaha. Dakle, tamo gdje Zah, govori o juznim slovenima, Garasanin, ubacuje Srbe...e zato se pojavljuju famozni bosanci...

Mi sad , a to sam pisao i ranije da ovde imamo problem sa tautologijim, dakle nemamo nauku vec pokusaj da se sa vise strana napada nesto sto je naucna istina.
Kada kazes da Bosna nije srpska zemlja, ti u stvari negiras Evropsku istoriografiju i ne samo nju i etnologiju, filologiju, antropogeografiju itd. jer svi naucnici koji su se bavili bosnom tvrde da je ona etnicki Srpska.

Ja sam ti postavio pitanje da definises bosnjake, njihov identitet u odnosu na srbe recimo, da podjemo od toga, pa da idemo dalje..ali ti se hvatas nekih zapisa koji su potpuno nevazni kada se ozbiljno tretira neka tema.

I ovi vjerski identiteti su potpuno irelevantni, bavarci su katolici i to nije problem u odnosu na ostale nijemce, dakle vi na jednom etnickom prostoru, a pogotovo ovako trusnom kao nasem, mozete imati razne denominacije a to nema nikakve veze sa zajednickim etnickim porijeklom

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 109 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs