banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 00:46

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 469 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 13:24 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
:lol: , ma ja ti pogotovo ne vjerujem u te "junacke" pjesme.

Interesenatno bi bilo da mi nabrojis recimo pravoslavne crkve izgradjene na tim teritorijama za vrijeme turskog zuluma.
Mislim, eto u pjesma su ih sjekli gdje su mogli i stigli pa da vidimo i ostatak price.
Sudeci po narodnom predanju sigurno nije ni jedna izgradjena.
Sudeci po 500-godisnjem zulumu cudo je i jedan "neturcin" ostao a kamo li Srbin (koji ih je sjek'o gdje je mogao, dizao tolike bune i slicno)

E pa jadan je i zulum u kojem su Andric i Njegos glavni svjedoci.

Naravno, nikome pod tudjom cizmom nije lako (sto vise unazad idemo - sve je gore i bezobzirnije) .... samo daj malo realnije.

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 15:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
U likovima i djelima drugova EZANA i zaha najbolje se ogleda ona vrsta licnosti zbog koje svaki rat i pocinje i krvavo zavrsava.

Iscitavanje poezije i proze vam nikako ne ide od ruke, preispitivanje logike i zdravog razuma isto tako. Jedino sto odlicno radite je taj "copy-paste" sistem. Onda slobodno nastavite.

EZANE, da si samo malo (vise) uronio u te junacke pjesme (kao i u poeziju Njegosa i Andricevu prozu) shvatio bi o cemu one pjevaju i koja je njihova, pored socijalne, prava poruka. Ovako sve ostaje na prizemnom tumacenju koje moze da se poredi sa tumacenjem stihova:"Srba na vrbe" ili "Noz, zica, Srebrenica!" Tebi su, izgleda, prava knjizevnost, koja u sebi zatvara mnogo vece istine od onih koje samo ti i slicni tebi prepoznajete, i ovakve budalastine i gadosti potpuno iste.

EZANE, navodis primjere i srpske epske poezije a da pri tome ne znas ni sta taj termin oznacava. Ti ces onda i suvise lako u djelu svakog srpskog pisca ili pjesnika pronaci ovakve poruke. I nista vise. Vec sam te jednom pitao i pitam te ponovo:da li ces po istoj logici osuditi i optuziti Dostojevskog, Tolstoja, Solohova, Igoa, Gi de Mopasana?

EZAN je napisao:
Naravno, nikome pod tudjom cizmom nije lako (sto vise unazad idemo - sve je gore i bezobzirnije) .... samo daj malo realnije.


Hajde nam ti oslikaj malo ljepse i istinitije i realnost. Sta to nije tacno? Sta je izmisljeno? Ti, ocigledno, izbjegavas odgovor na (jos) jedno pitanje, a koje ti je vec nekoliko puta postavio i Micelijus:ako su Turci i muslimani bili takva i tolika nevinasca zasto su ih Srbi toliko mrzili i opisivali kao mucitelje, ubice, lopove?

EZAN je napisao:
E pa jadan je i zulum u kojem su Andric i Njegos glavni svjedoci.


Jos je jadnija istoriju koju ucis i takozvana istina koju iznosis.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 16:22 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
daljac
Citiraj:
ako su Turci i muslimani bili takva i tolika nevinasca zasto su ih Srbi toliko mrzili i opisivali kao mucitelje, ubice, lopove?

ako su bili takvi mucitelji ubice i lopovi ... daj nam malo i dokaza za to.
To i mi vas pitamo. Koga je briga kako ti i ja tumacimo "junacke" pjesme.

Ja cu tebi iznijeti cifre iseljenih turaka, bosnjaka, "arnauta" i ostalih muslimana sa Balkana poslije ustanaka, pada otomanske imperije, prvog svetskog rata.
Kakave su da su - neko se njima pozabavio i iskupio podatke.
Ja cu ti citirati i rijeci tog istog Ive Andrica (kao ministra) o tim stvarima.
Imaju i citati iz milion knjiga o surovosti srpskih, bugarskih grckih vojnika nad gore nabrojanim narodima poslije pada ......

Daj ti meni cifre.
Pa ne moze se uvijek govoriti o knjizevnim djelima i uzimati ih za "istoriju" a u njima ne stoji ni jedan podatak.
Halo ....
Eto daj mi spisak podignutih crkava iz tog doba - to je bar lako naci.
I nemoj mi reci ... mi ih gradili a turci nista nisu o njima znali.
Ako se zna da je Ferhadija izgradjena te i te godine ... ako se zna i ko je gradio i koliko i kako .... onda bi morao postojati i pisani dokaz o zlocinima tolikih razmjera o kojima vi pisete.

Citiraj:
U likovima i djelima drugova EZANA i zaha najbolje se ogleda ona vrsta licnosti zbog koje svaki rat i pocinje i krvavo zavrsava.

Druze daljac - drug EZAN i drug zah se javljaju iz inostranstva ... otjerani sa svojih ognjista i to najbolje ogleda nasa "vrsta licnosti".
Pitaj starog koji ti je sigurno (ti si jos mlad) bio obucen jel zbog takvih kao on (koji su se prihvatili oruzja) ili ovakvih kao ja (koji nisu htjeli da pucaju ni na koga, ni zbog koga) pocinju i zavrsavaju ratovi.
Uhvati se ti i dalje kakve knjige i iscitavanja .... a mani se ovakvih izjava i davanja ocijena.

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 17:40 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
ja tri puta postavljam pitanje i niko ne moze da se udostoji da odgovori.
"svi junaci nikom ponikose i u crnu zemlju pogledase". kulturno bi bilo ako nista drugo onda napist del_capo ne znam kako da odgovorim na tvoje pitanje, a ne skretati s jedne teme na drugu.
sto se tice andrica i nabijanja na kolac to smo rascistili, andricevi romani se ne zasnivaju na istorijskim dogadjaima ali stvari o kojima on pise su se desavala za vrijeme turske okupacije.
Citiraj:
Srpska istorija nije prava istorija, pocevsi od Nacertanija pa ovamo.

ade pojasni nam sad ovo, u srpskoj istoriji pise da je lazar sa srpskom vojskom (i drugima) izasao pred turke na kosovo polje 1389. sta tu nije istina. Usput vecina srpskih isotricara ne tvrdi, kako ti i ezan mislite, da je srpska vojska pobjedila na kosovu.
srpska istorija tvrdi da su srbi izvojevali prve pobjede nad austro-ugarskom u 1. svjetskom ratu, sta tu nije istina.
srpska istorija pise da su dizana 2 srpska ustanka, jel i to izmisljitina???

Citiraj:
Na zalost Del Kapa nije iz Bosnjackog fronta. Ja znam, da takvima kao tebi smeta Bosnjacki front, jer pise o nekim tabu temama, ali sta mozemo, istina mora izaci na vidjelo.

bosnjacki front bi smetao svakom covjeku koji ima IQ veci od majmuna, drago mi je sto sad vidim da ti prija ta fundametalisticka propaganda. vuk dlaku mjenja al cud nikada.

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 17:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
„Načertanije” Ilije Garašanina bio je izražen jugoslovenski ili bolje panslovenski program. Obuhvatao je isto Bugare i težio je dalje k Česima i Slovacima. U duhu panslavizma Garašanin poznaje jedino naciju Slavena odnosno južnih Slavena, koja se na primer u Bosni deli u narode Srba i Bošnjaka, ali isto tako u narode Pravoslavaca, Rimokatolika i Muhamedanaca.
Nasuprot tvrdnje antisrpske pozicije „Načertanije” ne sadržava „velikosrpske” ambicije, nego je izraz panslavizma svog vremena. Srbiju vidi kao jedinu koja može da realizuje „slavensku” državu Srbije, Bosne, Hercegovine, Crne Gore, Srema, Banata, Bačke, Hrvatske, Slavonije, Dalmacije, Bugarske i severne Albanije. U tom smislu daje predloge za politiku tada još Kneževine Srbije, što je u opštu istoriju ušlo kao prvi spoljnopolitički program Srbije novijeg doba. U vezi Bosni na primer peporučuje da ne bi bilo dobro da Bosna dobije „svog” kneza, jer bi se time „srpstvo” raspodelilo u feudalne oblasti, gde bi „familije” gledale prvoredno svoje lične interese; što se inače, kako znamo, i jeste desilo u odnosima Obrenovića, Karađorđevića i Petrovića, ovde je Garašanin imao pravo. Zato ali, po Garašaninu, Bosna treba da organizuje skupštinu sa narodnim delegatima, koja bi se onda kao takva ujedinila sa Srbijom. Time bi se ujedinili isto Bošnjaci i Srbi, mada je Bosna istovremenom deo „srpstva”. Ovo znači da je Garašanin rasuđivao narode po regionalnosti jednako kao po religiji, jesu na primer Pravoslavci, Rimokatolici i Muhamedanci Bosne posebni narodi, a svi skupa jedan narod Slavena. Isto tako pominje narode Srema, Bačke i Banata za koje govori da su istog porekla, vere, kulture i narodnosti kao što Srbi u Srbiji, i svako ko bi sada na osnovi ove izjave tvrdio da u Sremu, Banatu i Bačkoj sve do Načertanija nije bilo Srba govorio bi pogrešno.
Gornji tekst izvlači primedbe iz konteksta, sa namerom da uvaži na „velikosrpski” program i da u Bosni pre „velikosrpskog” programa manje više nije bilo Srba, što je obično krivotumačenje Načertanija. Kao što sam napomenuo, Načertanije je izraz panslavizma, i panslavizam nije se eksplicitno bavio nacionalnim pitanjem pojedinih slovenskih naroda, nego se koncentrisao na slovenstvo generalno.

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 17:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
Citiraj:
Ja cu tebi iznijeti cifre iseljenih turaka, bosnjaka, "arnauta" i ostalih muslimana sa Balkana poslije ustanaka, pada otomanske imperije, prvog svetskog rata.

nadm se da ce bosnjacke "demokrate" da se udostoje i naprave popis u BiH pa da se vidi broj iseljenih srba i hrvata iz multinacionalne federacije.
Citiraj:
Daj ti meni cifre.

tacne cifre ne postoje ni o broju muslimana iseljenih u tursku, tako ni o broju hrscana raseljenih pred turcima. imotski i okolina, juzna dalmacija, banija, su bili raseljeni zbog turskim upada da bi ih kasnije naselili stanovnici bosne, opet bjezuci pred turcima

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 18:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
ne mogu da shvatim kako neko moze biti toliko ubijedjen u sebe i u svoje tvrdnje cak iako je vec 100 puta dokazano suprotno ...

zah, EZAN .... pogledajte malo vase postove pa se uvjerite kakve nebuloze vi pisete ... hocete da kazete da su srbi protjerali muslimane sa ovih prostora, pa onda to nije bio ustanak nego okupacija ... uzmi recnik pa nadji sta znaci rec ustanak ..
stalno iznosite neke tvrdnje , izvlacite stihove i oni gube svoje znacenje tako da ih onda mozete koristiti kako hocete, zapad vam odgovara kada vama treba a kada ne onda je muslimanski narod zrtva hriscanstva itd ...
odluci se za jedno ... ne mozes pjevat dve pjesme odjednom i to jednu ispocetka a drugu sa kraja ....

btw, kazes da rata ne bi bilo da su svi takvi kao sto si ti... varas se, takvi donose rat ........ najmanje je kriv onaj koji nosi pusku .... on je sitna riba da zakuva kavgu izmedju dva naroda ... njime se manipulise i radi ono sto mu se kaze .. takvi kao ti mogu da pokrene lavinu a kada to uradis onda je kasno

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 20:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
nacertanije nije velikosrpska ideja, vec panslavenski program

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 20:39 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Po tvom misljenju to je tako, a ujedinjenje u jednu drzavu bas onako kako su to nastojali realizirati cetnici D. Mihajlovica u Drugom svjestkom ratu, i ovi novi R. Karadzica, R.Mladica i S. Milosevica. Pozdrav Zah.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 20:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
da dodam, nastao pod uticajem čeških i slovačkih revolucionara.

zah, ja ti nisam naveo imena samo srpskih već i muslimanskih istoričara.

i sada ti izvlačiš nekog filipa koena, hajde molim te. malo ozbiljnosti, imamo dovoljno svojih naučnika koji su o periodu turske okupacije napisali veoma dobre knjige, tako da nam pomenuti zaista nije potreban. evo ti još jedno ime, halil inaldzik. turčin. najbolji poznavalac turske istorije. tako za njega kazu ostale kolege istoričari.

ali, poenta je da zah, ezan i njima slični smehotresni likovi pokušavaju ovdje proturiti neku sumanutu ideju kako turske okupacije i ropstva nije bilo, kako su srbi pod turcima divno zivjeli, bili srećni i bogati, ma milina jedna. . .

stavrno iz dana u dan tonete sve dublje u mulj svojih lazi, kompleksa i petljanja. dalje diskusije nisu ni potrebne.

mislim. . . okupacija, teror, ma kakvi. to srbi izmislili.
streljanja u srebrenici, ... ma kakvi, to turska mašta.


e, sada će nam zah još i objasniti kako je andrić pisao romane... :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 20:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Akrobatiko, budi strpljiv, stalozen uctiv i pristojan, pa procitaj sledeci tekst. Pozdrav Zah.

Radi pojasnjenjena nekih stvari, moramo se vratiti na tekst M. Sellsa, koji pojasnjava neke stvari, vazne za moj naredni komentar.
-----------------------------------------------------------------------------------

"DANI: Gospodine Sells, istražujući simbole i mitove koji su uticali na genocid u Bosni, Vi veliku pažnju pridajete Ivi Andriću. Čini se da ste uvjereni kako je njegovo "književno štivo" dramatično negativno uticalo na srpski odnos prema bosanskim muslimanima?

SELLS: Postoje dva aspekta tog pitanja. Jedan se tiče njegovog ogromnog uticaja u bivšoj Jugoslaviji, a drugi njegovog uticaja na novinare i intelektualce Zapada. Kada je u pitanju njegov uticaj van granica Jugoslavije, onda morate znati da značajan broj ljudi primjećuje etnoreligijske razlike na Balkanu baš kao glavni uzrok vječnog jaza, koji se, nažalost, ne može premostiti. A da se na tom planu ništa ne može uraditi navodno su ih uvjerila i dva moćna simbola iz romana Na Drini ćuprija. Jedan od ta dva simbola koja su silno uticala na zapadne novinare tiče se narodne legende koju prenosi i pripovjedač romana a u kojoj se Osmanlijama kaže da, ako hoće sagraditi most, moraju staviti dvije srpske bebe unutar mosta. Drugi simbol odnosi se na dvije rupe u mostu kroz koje će srpske majke dojiti tu djecu. To su zaista moćni simboli hristoslavizma…

DANI: Moćniji od objektivne historije?

SELLS: Ljudi koji to čitaju, pogotovo na Zapadu, kombiniraju tu Andrićevu fikciju sa objektivnom historijom a da pritom toga nisu ni svjesni. Isto je i sa nabijanjem Srba na kolac. Mnogi zapadnjaci zaista misle da je to način na koji su muslimani kroz historiju tretirali Srbe, tako da sam, analizirajući odnos novinara sa Zapada prema ovom podneblju, ustanovio da su Andrićevi simboli među ključnima za razvijanje žurnalističke ideje o vječnom balkanskom antagonizmu".
-----------------------------------------------------------------------------------

Poznata je cinjenica da je Ivo Andric prosao kroz nekoliko austrijskih zatvora, da bi 1915.godine bio konfiniran u zupnom stanu u Ovcarevu. Tu je imao priliku da cita knjigu "Mucenicka smrt Sulejmana el- Halebija" atentatora na generala Klebera, guvernera Egipta.

Pisuci svoj roman " Na Drini cuprija", Ivo Andric je preimenovao glavnog junaka, a dogadjaje prebacio u Bosnu. Evo kako je opisano nabijanje na kolac Sulejmana el-Halebija.

"Na zemlji je stajao jedan kolac od sedam osam stopa duljine. Dok je Bartolomeo Sera svojim bodezom ostrio vrh kolca, Sulejman je stajao posve ravnodusno. Njegova je desna ruka bila posve izgorena i pretvorena u ugljen. Krvnik ga povali na tle i zareze mu nozem veliku ranu na tragu. Poslije priblizi kolac ovoj rani i pocne ga jednim maljem utjerivati u tijelo. Kad mu je kolac dosao u prsa, zaveze mu ruke, digne ga u zrak i zabije u zemlju. Dok se ova grozna kazna vrsila, bijedni mladic, osim sto se nije tuzio, nije od sebe davao ni glasa. Naravno da mu je dusa gorjela i da je osjecao najzesci bol, ali mu se na licu moglo vidjeti da ovo nije htio da oda. Kad je dignut u zrak pogledao u narod, visokim glasom izrekne "Kelimei-sehadet"-svjedocanstvo da je Bog samo jedan, i zamoli da mu donesu vode. Jedan vojnik koji je cuvao strazu kod koca htio mu je ispuniti zelju. Bartolomeo Sera mu to zabrani rekavsi "Sta to cinis? Ako mu dadnes vode odmah ce krepati". Sulejman je na uspravljenom kocu zivjeo cetiri sata. Gdjekada je ucio neke citate iz Kur'ana, a pogled je upro u nebo. Da se iza odlaska Sera strazar nije smilovao i dao mu vode, mozda bi jos nekoliko sati zivjeo. Sulejman je umro cim je popio vodu. Glava mu je pala na lijevo rame, i tako je na kocu ostavljen cetrdeset i osam sati. Sulejmanov kostur je ocistio vojnicki kirurg Larrey i onda je otpremljen u Pariz da se izlozi u Muzeumu". 235

Moja zelja je bila da neko prezentira Andricev opis slicnog groznog cina u njegovom romanu Na drini cuprija. Kako takvog opisa nije bilo, to zainteresiranim ostaje, da uporedjenja vrse kasnije, i da izvode potrebne zakljucke.

Slijedi nastavak
Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 21:12 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
Citiraj:
Po tvom misljenju to je tako, a ujedinjenje u jednu drzavu bas onako kako su to nastojali realizirati cetnici D. Mihajlovica u Drugom svjestkom ratu, i ovi novi R. Karadzica, R.Mladica i S. Milosevica. Pozdrav Zah.

jel ti citas sta pises, pa kakve veze ima ilija grasanin (nek mu je laka crna zemlja) sa milosevicem. rasisti se pozivaju na bibliju, jel zbog njih sad treba da se biblija okarakterise kao rasisticki tekst???
Citiraj:
svi Srbi u jednoj drzav

tako su nastale njemacka, italija i ostale drzave. niko ne brani srbima da zive u drugim drzavama (crna gora, makedonija), al niko ne smije da ugrozava ljudska prava srba (cro, bih).
kako je poceo rat: 16.3.90 sve beogradske novine na kioscima u biogradu na moru popaljene
27.3.90 na pravoslavnoj crkvi na bascarsiji i na domu jna u SA osvanule antisrpske parole
17.4.90 na hvaru se pavile geografske karte sa tekstom hrvatska do zemuna
14.5.90 u SA osnovan forum za zatitu individualnih i tradicionalnih prava muslimana.
ima toga jos al to je za neku drugu temu.

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 21:15 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
pitanje za zaha
koja je svrha ovih tekstova o andricu, da na pokazes kako se nabijanje na kolac nije desavalo, da je to ivo izmislio, ili nesto drugo?

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 21:39 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
To ce ti rec sam Ivo Andric, samo malo pricekaj. Ja nista ne stavljam tek tako, sve ima svoj cilj. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 21:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
ma ljudi kako ne shvatate, to su srbi sami sebe nabijali na kolac.
eto šta nam zah zeli reći.
mila mati, kakvih sve budaletina ima na ovoj planeti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 21:57 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ne znam sta da ti kazem djecko. Pricas ono sto nisam napisao, izvdces cinjenice, ali uzalud. Nikoga ne mozes uplasiti, da prestane ozbiljno i arguimentovano pisati. Vrijeme utjerivanja straha je davno proslo, vrijeme podmetanja laznih izjava, tekstova, isto tako. Primi to na znanje.
Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 22:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
pogodio si.

vrijeme terora, strahovlade, nabijanja na kolac ( tuzne istorijske činjenice koju ti na jadan i patetičan način pokušavaš osporiti ), sakaćenja, danka u krvi, zuluma, prošlo je 1804. prošlo da se nikada ne ponovi.

mada su neki domaći muslimani ili poturice sličnu politiku ponovo poveli 1992 ni tada nije upalila. pa neće nikad.

pozdrav i tebi, šovinisti koji se krije iza nekih slatkoriječivih poziva na pravdu i mir.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 22:11 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Drugi nastavak zapocetog komentara. Pozdrav Zah

Ljubo Jandric u svojoj knjizi Sa Ivom Andricem 1968-1975. iznosi svoje razgovore sa Andricem o ovoj jezivoj sceni, u kojoj on pored priznanja o njenom izvoru i stvaralackom koristenju, iznosi i vlastiti karakteristican psihopatoloski odnos prema njenom prikazivanju.

"Da li cete se ljutiti rekoh, da malo razgovaramo o onoj cuvenoj sceni nabijanja na kolac u romanu Na Drini cuprija". "Zasto bih se zbog toga ljutio" "rece Andric, pomalo zacudjen mojim recima. To je teska slika kakvu rijetko gdje nalazimo u svjetskoj knjizevnosti". "Gdje ste nasli motive za nju?". Da rece Andric, u pravu ste, to je tezak prizor. Samo da znate, nisu pisci ti koji izmisljaju stravu i uzas na ovom svijetu. Ja sam citao Popovicevu knjigu "O hajducima" 1930/31, a i neke francuske pisce koji su pisali o tome."

"Jednom sam vam kazao da su postojala dva opisa nabijanja na kolac. Po savetu nekih prijatelja, medju njima Aleksandra Belica, Milice Babic i jos nekih, promenio sam prvi opis, i unio drugu nesto blazu verziju. Ali tada nisam mogao ni da spavam ni da jedem, pa sam ostao pri svome". "Vi ste sigurno citali o tome, podjecam Andrica, kako je mucen i nabijen na kolac Sulejman el-Halebija, atentator na generala Klebera guvernera Egipta. Da li je to imalo uticaja na vas?" "Citao sam to kako da nisam citao. A o uticajima nikada se ne treba raspitivati kod pisaca. Nije lose ugledati se, samo covek u tome treba da ima meru i da vazda ima na umu svoj put i svoje opredeljenje. Nije nikakva sramota uglkedati se na ovog ili onog pisca, na ovo ili ono delo. Gete je to priznao Ekermanu. Ali jos jednom cu vam reci, treba u pravi cas osetiti kad se morate osloboditi tudjeg uticaja i sami isplivati na obalu". 88-89

U ovom Andricevom pricanju kako navodi Ljubo Jandric "..treba uociti njegov iskaz", "..da su postijala dva opisa nabijanja na kolac, i da je on po savetu prijatelja koji su to tesko dozivljavali iz emocionalinih, moralnih i estetskih razloga, promenio prvi opis-verovatno uzasniji, i uneo drugu nesto blazu verziju, ali kako kaze", "...tada nisam mogao ni da spava, ni da jedem, pa sam ostao pri svome". To po tvrdnjama Lj. Jandrica pokazuje "...da se Andric i sam oslobadjao unutrasnjih posihopatoloskih tenzija i mora, koje su bile toliko jake, da ih je mogao izraziti samo u groznoj verziji ovog cina, da bi poslije toga olaksanja mogao da spava i da jede".

Na pitanje Ljube Jandrica" kako je nastao naslov ovog romana", Andric je u aprilu 1972.godine kazao. " U pitanju je stih uzet iz jedne muslimanske narodne pesme, koja govori o zidanju visegraske cuprije", koja glasi "Pa ti hajde gradu Visegradu, da se gradi na Drini cuprija". Ja sam tu pjesmu kaze Andric "..cuo od starih zena iz Visegrada, a docnije sam je nasao , cini mi se i kod Koste Hermana u njegovoj zbirci "Narodne pesme Muhamedovaca, Sarajevo 1888.godine. Mada je pomalo okamenjen i statican, ovaj stih potpuno odgovara duhu naseg jezika i prikladan je za naslov". Lj. Jandric 87-88.

Eto tako je u roman Na Drini cuprija usla blaza verzija, inace Andic je imao i drugu zescu, strasniju. Na koga se ugledao, sami zakljucte, po cijem je opisu napisao taj grozni cin u romanu Na Drini cuprija, prebacujuci jedan dogadja iz Egipta u Bosnu, preimenujuci glavnog junaka, nije tesko zakljuciti, odakle mu ideja za naslov romana? Eto sad i to znamo. Pozdrav svima Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 22:24 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
zah, jarane ti na osnovu teksta pises o nekim psiholoskim tenzijama koje su mucile andrica, pa to covjece ni frojd nebi mogao, halo zah pa ti si genije em sto si ekspert za istoriji, domacu i svjetku politiku sa prosipas i psihologiju.

Citiraj:
Eto tako je u roman Na Drini cuprija usla blaza verzija, inace Andic je imao i drugu zescu, strasniju.

ovde *ebe lud zbunjenoga, pa ti si jarane sam napisao sljedece
Citiraj:
Ali tada nisam mogao ni da spavam ni da jedem, pa sam ostao pri svome

:roll:

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2006, 22:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
ovo je topic o turskoj okupaciji
sta god andric napisao to ne moze promjeniti ono sto se desilo djakonu avakumu, petku kovacevicu, nikoli skobaljicu i nasim pradjedovima za vrijem osmanlija.

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 469 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs