banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 21:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 363 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 19  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Jul 2013, 18:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Izvidjac srpske vojske osmatra kretanje austrougarskih trupa; pocetak napada na Srbiju i Prvog svetskog rata, Eminove vode, Gucevo, 1914. Ovaj polozaj ce u narednim danima postati popriste najkrvavijih borbi na citavom delu balkanskog ratista.


Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2013, 10:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Zlocini: austrougarski vojnici vesaju Milicu Maksimovic, majku cetvoro male dece, u selu Jevremovac u blizini Sapca, leto 1914.

Ovu fotografiju pronasli su srpski vojnici kod zarobljenog madjarskog oficira po okoncanju bitke na Ceru. Zaduzen direktno od Vrhovne komande srpske vojske, fotograf Rista Marjanovic je prikupljao ovakve cudovisne fotografije na terenu kako bi se svetskoj javnosti ukazalo na strasne zlocine koje su AU trupe pocinile nad nevinim civilnim stanovnistvom u Srbiji na pocetku rata.


Slika

Ironija sudbina,šta li je :D Joška Broz je pozdravio kralja!
Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2013, 11:02 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39469
Lokacija: Месечева икра
Kralja?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2013, 12:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Lapsus

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2013, 12:51 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39469
Lokacija: Месечева икра
Zapitah se od kad si ti postao tako promonarhistički nastrojen :D

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2013, 15:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36432
I ja... Znam da je pominjao kako je nastrojen za zene , masnu hranu i jaku rakiju :-)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2013, 18:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
_зока je napisao:
Zapitah se od kad si ti postao tako promonarhistički nastrojen :D

Moraš brate,takva su vremena,ništa nas ne smije iznenaditi.U trendu je sad da se čak u okviru jedne porodice politički podijele ukućani.Jedni su nacionalisti drugi lijevo naginju treći rojalisti.Koja god opcija pobjedi ista ima svog prestavnika koji će se brinuti za porodicu do sledećih izbora. :D

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2013, 18:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
spiljo jes ti iz ljevca ili iz zupe :lol:

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2013, 18:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Piše ispod avatara.Što jesam li potrefio župsku taktiku :lol:

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2013, 18:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
;)

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: TABLJA
PostPoslato: 14 Jul 2013, 12:20 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2010, 23:46
Postovi: 27
1933. godine na uzvišenju iznad cetinjskog manastira, Petar II Petrović Njegoš je sagradio odbrambenu kulu - prozvanu Tablja. Tablja je bila građevina kružne osnove, najvjerovatnije nije nikada do kraja dovršena, koja je trebalo da bude posljednja linija odbrane manastira i u koju je trebalo da se smjeste 24 stražara sa svim topovima. Umjesto u odbrambene svrhe koristila se za ispaljivanje počasnih salvi prilikom dolaska važnih gostiju na Cetinje.

Slika

Takođe, na njoj su, do 1850. godine, kao ratni trofeji isticane odsječene turske glave.

Slika

Kasnije je pretvorena u zvonik sa kojeg se oglašavalo veliko zvono (1631,5 kg – koje je poklonio Laza Urošević iz Zemuna) za velike praznike i pozdravljali počasni gosti. Srušena je 1938. godine, prilikom uređenja platoa planiranog za izgradnju saborne crkve. Od dijela ostataka materijala, na stijeni u blizini, ozidan je manji jednostavni zvonik na četiri stuba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jul 2013, 13:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Još jedna fotografija gdje se vide masovna javna vješanja srpskih civila od strane AU vojske .Interesantno je da su vršili vješanja a ne strijeljanja pogotovo prilikom prelaska Drine u svim većim mjestima.Nakon tog prvog talasa zločina i sloma srpske vojske takvih i sličnih zločina nije bilo.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2013, 15:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.youtube.com/watch?v=OdwrV-PbRac

Други балкански рат (1913)

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2013, 16:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Srpska pješačka divizija "Vardar", 1916. godine ( fotografije iz časopisa La guerre).


Slika

Citiraj:
Evo još jedne zanimljive, kralj Aleksandar s visokim časnicima (ima tu i Talijana) negdje u Makedoniji 1918. godine. Možda ti posluži...


Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jul 2013, 21:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Saradnja: nemacka patrola na konjima i lokalni ljudi sa sajkacama u dve boje. Negde u Srbiji, najverovatnije jesen 1941. Kolaboracionisti odudaraju od nametnutog posleratnog stereotipa dugih brada i kosa.


Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2013, 16:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Snimak načinjen iz "savezničkih" aviona nakon bombardovanja Kastela, 26. i 27. septembra 1944. godine

Slika

I još mnogo zanimljivih starih fotografija B.Luke

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2013, 12:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Jugoslovenski prestolonaslednik Petar II Karadjordjevic vozi kabriolet nepoznate marke, Beograd, 1939. godina.

Slika
Opel Kapitän 1938
Spoiler:
Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2013, 20:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
"Prevoz zarobljenih Srba kroz Slavonski Brod do zeleznicke stanice, 15. 7. 1941" (natpis na poledjini fotografije).

Uocava se da su nesrecnici u kavezu okruzeni nemackim vojnicima dok krajnje desno stoji domobranski oficir NDH, kao i da je rec o civilima. Iako u ovom trenutku jos uvek nije uspostavljen zloglasni logor Jasenovac, gotovo je izvesno da ove ljude ceka ista losa sudbina...


Slika
Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2013, 22:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Normandija na lokalni nacin. Uvala Moscenicka draga, obala Istre, Hrvatska. Danas velika plaza puna kupaca, bila je mesto gde je legendarni partizanski komandant Petar Drapsin iskrcao deo svoje 4.armije, uz pomoc britanske mornarice, zureci da za novu jugoslovensku drzavu osvoji italijanske gradove Fiume (Rijeka), Abbazia (Opatija), Pola (Pula), Rovigno (Rovinj) i Trieste (Trst), odnosno citavu Istru, u zavrsnim danima Drugog svetskog rata. Drapsinovi vojnici, Dalmatinci, Hercegovci, Bosanci (Hrvati i Srbi) su uspesno obavili zadatak...

Danas se u hladu ovog obeliska lezerno odmaraju ceski turisti nespremni da plate najam suncobrana na velikoj plazi. Ipak, na spomeniku zaboravljenoj, a jednom tako vaznoj, operaciji stoji svez venac. Neko se jos seca.


Slika

Citiraj:
Istine radi, najbrojniji u Drapsinovoj 4. armiji bili su Dalmatinci, odnosno Hrvati, sa nesto vise od 50% od ukupnog broja. Sto, ipak, ne umanuje cinjenicu da je 40% bilo Srba. Ostatak su cinili pridruzeni "kadrovi", poput lokalnih italijanskih komunista, itd. Petar Drapsin, komandant, i Pavle Jaksic, nacelnik staba, bili su Srbi. Logisticku podrsku davali su Britanci, i nesto manje Amerikanci. Samu Istru je Titu za novu Jugoslaviju predao Cercil na sastanku u Kazerti: Italija je na taj nacin kaznjena za rat protiv Velike Britanije u Mediteranu, Africi i napadu na Englesku.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2013, 20:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Naizgled obicna basta jednog kafea u Grckoj...

Na mestu ovih stolova stajao je pre skoro 700 godina imperator Dusan "Silni" kada je odlucio da se krunise za cara Srba i Grka, odnosno Romeja (Vizantinaca).

Danasnja perspektiva grada Sera, slikana iz nekadasnjeg vizantijskog utvrdjenja, aktuelnog kafea.

Posle Dusanove smrti, tu je nekoliko godina bila prestonica Srbije.Inace, na ovom mestu je nastao i Dusanov zakonik.


Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 363 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 19  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs