banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 15:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 599 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 30  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Nov 2010, 01:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
trazio sam po netu i nisam uspjeo naci nista o ovom dogadjaju,pa ako neko nadje neka objavi.
prepisujem iz politikinog zabavnika br.3067
Kada je austrougarska vojska prve veceri Prvog svjetskog rata pokusala da na prepad zauzme glavni grad Srbije,cetnici vojvode Jovana Stojakovica Babunskog u 2.30 ujutro aktivirali su eksploziv i konstrukciju mosta(prvi trajni most preko Save,zeljeznicki,sagradjen 1884)poslali u reku-pravo na neprijateljski brod "Alkotmanj",prepun vojske.
okupatori obnovili 1916.
ponovo srusen.
pa ponovo obnovljen.
(tuga me hvata kad skontam razmjere razaranja samo na teritoriji srbije u prvom svjetskom ratu)
Da bi most 1941 osjetio sav cinizam savremene ovdasnje istorije.
Inzinjerci Jugoslovenske kraljevske vojske u noci izmedju 10. i 11. aprila dinamitom su ga survali u vodu-pravo na nas brod "Tanasko Rajic",usmrtivsi 95 od 110 ljudi na njemu......
eto dosta od mene,mislim da mi je ovo najduzi post do sada:)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2010, 02:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Prepoznavanje nacionalno nedeklarisanih Srba među pripadnicima muslimanske vjeroispovjesti, za razliku od onih koji se u toj konfesiji ne osjećaju Srbima i izjašnjavaju kao nesrbi, odnosno kao pripadnici drugih nacija, veoma je osjetljivo i složeno pitanje. Naime, kod znatnog dijela muslimana našeg porijekla kroz prošlost su se, iz raznoraznih razloga i činjenica, formirali elementi svijesti o etničkoj distanci u odnosu na Srbe – osnovnu narodnosnosnu supstancu iz koje su potekli. Međutim, oni su uprkos novoprimljenoj vjeri i prihvatanju elemenata orijentalne kulture i dalje ostali u diskursu svog maternjeg, odnosno srpskog jezika, imputirajući u njega dio riječi iz turskog i arapskih jezika, donesnih i na ove prostore u osvajačkim pohodima Turaka.
Sve što je pratilo srpski narod pod viševjekovnom turskom vlašću, a u novije vrijeme i domaće ustavne odredbe o etničkoj posebnosti muslimana, dovelo je do pomenute njihove distance od naroda iz kojeg su nastali (Dr Petar Opačić u svojoj recnziji za ovu ediciju navodi: „O tome je Vladimir Bakarić u njegovom poslednjem intervjuu za zagrebačku TV rekao sledeće: da su se on i Kardelj vozili u autu i razgovarali kako da reše pitanje bosanskih muslimana ‘pa smo se’, rekao je Bakarić ‘dogovorili da idemo na stvaranje muslimanske nacije’ . „ (Hrvat Bakarić i Slovenac Kardelj su uz Hrvata Tita bili najutjecajnije ličnosti političkog života u SFRJ; o. Rajo.)

Kod pretakanja Srba u muslimanski korpus treba imati u vidu da su Srbi bili prinuđeni u znatnom broju da napuštaju svoja od Turaka okupirana ognjišta i imanja, a oni koji su ostajali na njima u želji da ih sačuvaju i dalje u svom vlasništvu, kao i oni koji su se, u nemogućnosti da isele ili odupru okupaciji, a u želji da sačuvaju svoje gole živote i živote svojih porodica, jednostavno priključivali Turcima kao pobjednicima i vremenom svoju kulturološku, vjersku i etničku tradiciju i svijest transformisali u osvajačevu, prinudom nametanu.

O nacionalnoj pripadnosti muslimana, u svom članku Zadatak srpske muslimanske omladine, objavljenom u Srpskoj omladini (vlasnik i urednik lista Smailaga Ćemalović), Šukrija Kurtović, publicista, piše: „Muslimanu treba jasan vanjski znak, učiniti da nije samo musliman sa velikim slovom, nego da ima nešto više i jače, nešto što ga karakteriše među drugim narodima. To je njegova nacija. Musliman treba jednom da se uvjeri da je Srbin i član srpske nacije. To je njgovo pravo odijelo. Novu će dušu musliman dobiti zajedno sa odijelom. Nigdje se ne smije zaboraviti da mu se odijelom udahne nova duša – srpski nacionalizam i sve što je sa našim nacionalizmom skopčano.“ Nadalje, govoreći o muslimanima svog vremna Kurtović zaključuje: „Mi smo i dan danas onaj isti narod, istoga jezika i istoga uglavnom običaja, kao što smo bili prije nego što smo primili Islam.“

O istom pitanju profesor Husein S. Brkić kaže: „ Muslimani su svjesni svog porijekla i njime se ponose, najbolji su čuvari svoga narodnog jezika i svojih narodnih običaja... svjsni su i ponosni na svoju prošlost, u kojoj im pripadaju također značajne nacionalne zasluge. Sve te njihove odlike ukopčavaju ih same po sebi u naš nacionalni organizam. Etničko i mentalno jedinstvo sa Srbima, izgrađena građanska svijest i građanska odgovornost za opšte dobro države kao cjeline, upućuje muslimane u prvom redu na Srbe... To je stvarnost koju ne može oslabiti neuravnoteženi i neodgovrni ispad sa srpske strane, niti sistematsko laskanje i pretjerana briga i bojazan za sudbinu muslimana sa hrvatske strane.“

Najpoznatiji vođa muslimana u međuratnoj Kraljevini Jugoslaviji dr Mehmed Spaho kaže: „Onu študiju (misli na jednu od svojih radova, o.Rajo) napisao sam kao Srbin Musliman u intersu Srba Muslimana na Balkanu; htio sam im tim dokazati, ako kocka pane Srbiji, da joj pane u deo Bosna i Hercegovina, da Muslimani mogu i na dalje ostati u svojoj kući“.

Svijest o porijeklu naših muslimana veoma snažno je izrazio i mostarski hodža Mehmed Spahić stihovima:

Što pominješ prošlost meni, ta preda mnom jasno stoji.
Ja poznajem porijeklo, preotaca, đeda moji.
I ja čujem glase, što ih, s njina groba vjetar vine:
Srbin budi, čedo naše, ili proklet bio, sine!


„Muslimani koji su sebe otvoreno nazivali Srbima su bili potomci čuvenih begovskih kuća Odžakovići, Bušatlije, Miralmi, Biščevići, Cerići, Tuzlići, Arnautovići, Džinići, Sulejmanpašići, Bičakčići, Kulenovići, Firdusi, Fadilpašići i drugi.“ (Konjhodžić Alija. Spomenica „Bratstva“.Toronto, 1974.)


Iz biografskog leksikona Biografije – Srbi zapadno od Drine i Dunava I-III, Jovan S. Radojčić, Novi Sad: 2009. Prometej.)

Slika

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2010, 18:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
users.beotel.net/~fotogram/dokumenti/samson_cernov.doc
http://www.youtube.com/watch?v=i-rLWCjAmfs

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 13:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2010, 10:38
Postovi: 105
osamstotinazena je napisao:
Prepoznavanje nacionalno nedeklarisanih Srba među pripadnicima muslimanske vjeroispovjesti, za razliku od onih koji se u toj konfesiji ne osjećaju Srbima i izjašnjavaju kao nesrbi, odnosno kao pripadnici drugih nacija, veoma je osjetljivo i složeno pitanje. Naime, kod znatnog dijela muslimana našeg porijekla kroz prošlost su se, iz raznoraznih razloga i činjenica, formirali elementi svijesti o etničkoj distanci u odnosu na Srbe – osnovnu narodnosnosnu supstancu iz koje su potekli. Međutim, oni su uprkos novoprimljenoj vjeri i prihvatanju elemenata orijentalne kulture i dalje ostali u diskursu svog maternjeg, odnosno srpskog jezika, imputirajući u njega dio riječi iz turskog i arapskih jezika, donesnih i na ove prostore u osvajačkim pohodima Turaka.
Sve što je pratilo srpski narod pod viševjekovnom turskom vlašću, a u novije vrijeme i domaće ustavne odredbe o etničkoj posebnosti muslimana, dovelo je do pomenute njihove distance od naroda iz kojeg su nastali (Dr Petar Opačić u svojoj recnziji za ovu ediciju navodi: „O tome je Vladimir Bakarić u njegovom poslednjem intervjuu za zagrebačku TV rekao sledeće: da su se on i Kardelj vozili u autu i razgovarali kako da reše pitanje bosanskih muslimana ‘pa smo se’, rekao je Bakarić ‘dogovorili da idemo na stvaranje muslimanske nacije’ . „ (Hrvat Bakarić i Slovenac Kardelj su uz Hrvata Tita bili najutjecajnije ličnosti političkog života u SFRJ; o. Rajo.)

Kod pretakanja Srba u muslimanski korpus treba imati u vidu da su Srbi bili prinuđeni u znatnom broju da napuštaju svoja od Turaka okupirana ognjišta i imanja, a oni koji su ostajali na njima u želji da ih sačuvaju i dalje u svom vlasništvu, kao i oni koji su se, u nemogućnosti da isele ili odupru okupaciji, a u želji da sačuvaju svoje gole živote i živote svojih porodica, jednostavno priključivali Turcima kao pobjednicima i vremenom svoju kulturološku, vjersku i etničku tradiciju i svijest transformisali u osvajačevu, prinudom nametanu.

O nacionalnoj pripadnosti muslimana, u svom članku Zadatak srpske muslimanske omladine, objavljenom u Srpskoj omladini (vlasnik i urednik lista Smailaga Ćemalović), Šukrija Kurtović, publicista, piše: „Muslimanu treba jasan vanjski znak, učiniti da nije samo musliman sa velikim slovom, nego da ima nešto više i jače, nešto što ga karakteriše među drugim narodima. To je njegova nacija. Musliman treba jednom da se uvjeri da je Srbin i član srpske nacije. To je njgovo pravo odijelo. Novu će dušu musliman dobiti zajedno sa odijelom. Nigdje se ne smije zaboraviti da mu se odijelom udahne nova duša – srpski nacionalizam i sve što je sa našim nacionalizmom skopčano.“ Nadalje, govoreći o muslimanima svog vremna Kurtović zaključuje: „Mi smo i dan danas onaj isti narod, istoga jezika i istoga uglavnom običaja, kao što smo bili prije nego što smo primili Islam.“

O istom pitanju profesor Husein S. Brkić kaže: „ Muslimani su svjesni svog porijekla i njime se ponose, najbolji su čuvari svoga narodnog jezika i svojih narodnih običaja... svjsni su i ponosni na svoju prošlost, u kojoj im pripadaju također značajne nacionalne zasluge. Sve te njihove odlike ukopčavaju ih same po sebi u naš nacionalni organizam. Etničko i mentalno jedinstvo sa Srbima, izgrađena građanska svijest i građanska odgovornost za opšte dobro države kao cjeline, upućuje muslimane u prvom redu na Srbe... To je stvarnost koju ne može oslabiti neuravnoteženi i neodgovrni ispad sa srpske strane, niti sistematsko laskanje i pretjerana briga i bojazan za sudbinu muslimana sa hrvatske strane.“

Najpoznatiji vođa muslimana u međuratnoj Kraljevini Jugoslaviji dr Mehmed Spaho kaže: „Onu študiju (misli na jednu od svojih radova, o.Rajo) napisao sam kao Srbin Musliman u intersu Srba Muslimana na Balkanu; htio sam im tim dokazati, ako kocka pane Srbiji, da joj pane u deo Bosna i Hercegovina, da Muslimani mogu i na dalje ostati u svojoj kući“.

Svijest o porijeklu naših muslimana veoma snažno je izrazio i mostarski hodža Mehmed Spahić stihovima:

Što pominješ prošlost meni, ta preda mnom jasno stoji.
Ja poznajem porijeklo, preotaca, đeda moji.
I ja čujem glase, što ih, s njina groba vjetar vine:
Srbin budi, čedo naše, ili proklet bio, sine!


„Muslimani koji su sebe otvoreno nazivali Srbima su bili potomci čuvenih begovskih kuća Odžakovići, Bušatlije, Miralmi, Biščevići, Cerići, Tuzlići, Arnautovići, Džinići, Sulejmanpašići, Bičakčići, Kulenovići, Firdusi, Fadilpašići i drugi.“ (Konjhodžić Alija. Spomenica „Bratstva“.Toronto, 1974.)


Iz biografskog leksikona Biografije – Srbi zapadno od Drine i Dunava I-III, Jovan S. Radojčić, Novi Sad: 2009. Prometej.)

Slika


Sve izvore i literaturu koju si navela su izvori iz perioda od Kraljevine Jugoslavije pa na ovamo!
Radi se o periodu afirmacije velikosrpske politike koja je u svom programu negirala posebni identitet Bošnjaka i posebnost Bosne i Hercegovine kao zasebne države.
Razumljivo!
Zaboravljaš historijske izvore iz puno ranijeg perioda koji ne samo da potvrđuju višestoljetni kontinuitet BOSNE kao zasebne države i Bošnjaka kao njenog autohtonog naroda već i potvrđuju neprisustvo Srba i Hrvata na prostoru Bosanske države.
Mogu ti navesti nekoliko hiljada povelja bosanskih vladara, darovnica, glosa na bogumilskim vjerskim knjigama i mnoge druge izvori, u kojima se jasno i JEDINO istice starinski naziv za Bosnjake kao narod i BOSNA kao zasebna država odnosno kraljevstvo.
Moji preci jesu prihvatili Islam ali su zadržali svoj nacionalni identitet dok tvoji preci zamjenili Bošnjaštvo sa Srbstvom a zadržali pravoslavlje!
Ja danas mogu prihvatiti bilo koju drugu religiju jer je to moja privatna stvar ali uvijek ostajem BOŠNJAK po nacionalnosti.
Znaš valjda onu poznatu izreku :OD KULINA BANA DO DANAŠNJIH DANA :)
Ako hoćeš otvori novu temu pa ćemo na dugo i na široko!
Ali ako se ne pojavim na toj temi onda znaj da sam banovan jer sam informisan da se ovdje banuju ljudi koji se sa razmišljanjem ne uklapaju u velikosrpsku matricu!
Hajd uzdravlje :wink:

_________________
Poljeeeem see širiiii miris ljiljaaanaaaa,,,,


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 13:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
viewtopic.php?f=51&t=53182

Прочитај задњи пост овдје.
То датира од прије Краљевине Југославије.
Новине можеш наћи у архиву у Сарајеву.
Тај господин није једини Србин муслиман који се појављује у њима.

Наћу ти још извора гдје су се велики босански интелектуалци, муслимани, изјашњавали као Срби.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 14:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2010, 10:38
Postovi: 105
АЛЕКСАНДАР je napisao:
http://forum.banjaluka.com/viewtopic.php?f=51&t=53182

Прочитај задњи пост овдје.
То датира од прије Краљевине Југославије.
Новине можеш наћи у архиву у Сарајеву.
Тај господин није једини Србин муслиман који се појављује у њима.

Наћу ти још извора гдје су се велики босански интелектуалци, муслимани, изјашњавали као Срби.


Danas u Sarajevu, Tuzli, Zenici,,,,možeš naći stotine intelktualaca pravoslavne vjeroispovjesti koji se izjašnjavaju kao BOSANCI!

_________________
Poljeeeem see širiiii miris ljiljaaanaaaa,,,,


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 14:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Talha je napisao:
Ali ako se ne pojavim na toj temi onda znaj da sam banovan jer sam informisan da se ovdje banuju ljudi koji se sa razmišljanjem ne uklapaju u velikosrpsku matricu!

Ljudino pogresno si informisan, banuju se lazovcine, nacionalisti i srbomsrci koji se tri godine predstavljaju kao Srbi da bi mogli da pljuju po njima, ljudi koji na svakoj mogucoj temi spominju srpske zlocine od nastanka svijeta na ovamo, ljudi koji svaki moguci post i podforum koriste da skrenu na pricu o Srebrenici, te ljudi kojima je glavna lektira srpski zlocini od doba dinosaurusa pa na ovamo, te provokatori koji samo gledaju koja ce knjiga o srpskim zlocinima da izadje da bi mogli otici na "Koju knjige citate" i napisu sta to citaju.

Ako ti je mirna savjest ljudino i ako se ne nalazis u ovom sto sam napisao, ne sikiraj se!

Hajd uzdravlje!

EDIT: uffff, lose izgleda kume, LO-SE!: viewtopic.php?f=8&t=3030&p=1194504#p1194504

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 14:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Talha je napisao:
АЛЕКСАНДАР je napisao:
http://forum.banjaluka.com/viewtopic.php?f=51&t=53182

Прочитај задњи пост овдје.
То датира од прије Краљевине Југославије.
Новине можеш наћи у архиву у Сарајеву.
Тај господин није једини Србин муслиман који се појављује у њима.

Наћу ти још извора гдје су се велики босански интелектуалци, муслимани, изјашњавали као Срби.


Danas u Sarajevu, Tuzli, Zenici,,,,možeš naći stotine intelktualaca pravoslavne vjeroispovjesti koji se izjašnjavaju kao BOSANCI!


гдје су? :)
дај ми једног који каже да НИЈЕ Србин.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 15:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2010, 10:38
Postovi: 105
Hristov,

Zar ima išta provokativnije od negiranja nekom njegovog nacionalnog identiteta?
A što se tiče genocida u Srebrenici, o tome se može i potrebno je razgovarati na civilizovan način čisto iz razloga da se nikom više ne desi SREBRENICA.

_________________
Poljeeeem see širiiii miris ljiljaaanaaaa,,,,


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 15:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
To stoji, ali reci mi slijedece: sta mislis o ljudima koji 3 god. pricaju o Srebrenici i na svakoj mogucoj temi na kojoj se pojave poturaju Srbima pod nos da su zlocinci? A citavo vrijeme se lazno predstavlaju kao Srbi? Da li mozes takve ljudi gledati kao psihicki normalne i kako sa njima pricati o bilo cemu, da li smatras da su ti ljudi civilizovani? Ajde odgovori mi na to pitanje pa cu ja tebi odgovoriti

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 17:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Talha je napisao:
osamstotinazena je napisao:
Prepoznavanje nacionalno nedeklarisanih Srba među pripadnicima muslimanske vjeroispovjesti, za razliku od onih koji se u toj konfesiji ne osjećaju Srbima i izjašnjavaju kao nesrbi, odnosno kao pripadnici drugih nacija, veoma je osjetljivo i složeno pitanje. Naime, kod znatnog dijela muslimana našeg porijekla kroz prošlost su se, iz raznoraznih razloga i činjenica, formirali elementi svijesti o etničkoj distanci u odnosu na Srbe – osnovnu narodnosnosnu supstancu iz koje su potekli. Međutim, oni su uprkos novoprimljenoj vjeri i prihvatanju elemenata orijentalne kulture i dalje ostali u diskursu svog maternjeg, odnosno srpskog jezika, imputirajući u njega dio riječi iz turskog i arapskih jezika, donesnih i na ove prostore u osvajačkim pohodima Turaka.
Sve što je pratilo srpski narod pod viševjekovnom turskom vlašću, a u novije vrijeme i domaće ustavne odredbe o etničkoj posebnosti muslimana, dovelo je do pomenute njihove distance od naroda iz kojeg su nastali (Dr Petar Opačić u svojoj recnziji za ovu ediciju navodi: „O tome je Vladimir Bakarić u njegovom poslednjem intervjuu za zagrebačku TV rekao sledeće: da su se on i Kardelj vozili u autu i razgovarali kako da reše pitanje bosanskih muslimana ‘pa smo se’, rekao je Bakarić ‘dogovorili da idemo na stvaranje muslimanske nacije’ . „ (Hrvat Bakarić i Slovenac Kardelj su uz Hrvata Tita bili najutjecajnije ličnosti političkog života u SFRJ; o. Rajo.)

Kod pretakanja Srba u muslimanski korpus treba imati u vidu da su Srbi bili prinuđeni u znatnom broju da napuštaju svoja od Turaka okupirana ognjišta i imanja, a oni koji su ostajali na njima u želji da ih sačuvaju i dalje u svom vlasništvu, kao i oni koji su se, u nemogućnosti da isele ili odupru okupaciji, a u želji da sačuvaju svoje gole živote i živote svojih porodica, jednostavno priključivali Turcima kao pobjednicima i vremenom svoju kulturološku, vjersku i etničku tradiciju i svijest transformisali u osvajačevu, prinudom nametanu.

O nacionalnoj pripadnosti muslimana, u svom članku Zadatak srpske muslimanske omladine, objavljenom u Srpskoj omladini (vlasnik i urednik lista Smailaga Ćemalović), Šukrija Kurtović, publicista, piše: „Muslimanu treba jasan vanjski znak, učiniti da nije samo musliman sa velikim slovom, nego da ima nešto više i jače, nešto što ga karakteriše među drugim narodima. To je njegova nacija. Musliman treba jednom da se uvjeri da je Srbin i član srpske nacije. To je njgovo pravo odijelo. Novu će dušu musliman dobiti zajedno sa odijelom. Nigdje se ne smije zaboraviti da mu se odijelom udahne nova duša – srpski nacionalizam i sve što je sa našim nacionalizmom skopčano.“ Nadalje, govoreći o muslimanima svog vremna Kurtović zaključuje: „Mi smo i dan danas onaj isti narod, istoga jezika i istoga uglavnom običaja, kao što smo bili prije nego što smo primili Islam.“

O istom pitanju profesor Husein S. Brkić kaže: „ Muslimani su svjesni svog porijekla i njime se ponose, najbolji su čuvari svoga narodnog jezika i svojih narodnih običaja... svjsni su i ponosni na svoju prošlost, u kojoj im pripadaju također značajne nacionalne zasluge. Sve te njihove odlike ukopčavaju ih same po sebi u naš nacionalni organizam. Etničko i mentalno jedinstvo sa Srbima, izgrađena građanska svijest i građanska odgovornost za opšte dobro države kao cjeline, upućuje muslimane u prvom redu na Srbe... To je stvarnost koju ne može oslabiti neuravnoteženi i neodgovrni ispad sa srpske strane, niti sistematsko laskanje i pretjerana briga i bojazan za sudbinu muslimana sa hrvatske strane.“

Najpoznatiji vođa muslimana u međuratnoj Kraljevini Jugoslaviji dr Mehmed Spaho kaže: „Onu študiju (misli na jednu od svojih radova, o.Rajo) napisao sam kao Srbin Musliman u intersu Srba Muslimana na Balkanu; htio sam im tim dokazati, ako kocka pane Srbiji, da joj pane u deo Bosna i Hercegovina, da Muslimani mogu i na dalje ostati u svojoj kući“.

Svijest o porijeklu naših muslimana veoma snažno je izrazio i mostarski hodža Mehmed Spahić stihovima:

Što pominješ prošlost meni, ta preda mnom jasno stoji.
Ja poznajem porijeklo, preotaca, đeda moji.
I ja čujem glase, što ih, s njina groba vjetar vine:
Srbin budi, čedo naše, ili proklet bio, sine!


„Muslimani koji su sebe otvoreno nazivali Srbima su bili potomci čuvenih begovskih kuća Odžakovići, Bušatlije, Miralmi, Biščevići, Cerići, Tuzlići, Arnautovići, Džinići, Sulejmanpašići, Bičakčići, Kulenovići, Firdusi, Fadilpašići i drugi.“ (Konjhodžić Alija. Spomenica „Bratstva“.Toronto, 1974.)


Iz biografskog leksikona Biografije – Srbi zapadno od Drine i Dunava I-III, Jovan S. Radojčić, Novi Sad: 2009. Prometej.)

Slika


Sve izvore i literaturu koju si navela su izvori iz perioda od Kraljevine Jugoslavije pa na ovamo!
Radi se o periodu afirmacije velikosrpske politike koja je u svom programu negirala posebni identitet Bošnjaka i posebnost Bosne i Hercegovine kao zasebne države.
Razumljivo!
Zaboravljaš historijske izvore iz puno ranijeg perioda koji ne samo da potvrđuju višestoljetni kontinuitet BOSNE kao zasebne države i Bošnjaka kao njenog autohtonog naroda već i potvrđuju neprisustvo Srba i Hrvata na prostoru Bosanske države.
Mogu ti navesti nekoliko hiljada povelja bosanskih vladara, darovnica, glosa na bogumilskim vjerskim knjigama i mnoge druge izvori, u kojima se jasno i JEDINO istice starinski naziv za Bosnjake kao narod i BOSNA kao zasebna država odnosno kraljevstvo.
Moji preci jesu prihvatili Islam ali su zadržali svoj nacionalni identitet dok tvoji preci zamjenili Bošnjaštvo sa Srbstvom a zadržali pravoslavlje!
Ja danas mogu prihvatiti bilo koju drugu religiju jer je to moja privatna stvar ali uvijek ostajem BOŠNJAK po nacionalnosti.
Znaš valjda onu poznatu izreku :OD KULINA BANA DO DANAŠNJIH DANA :)
Ako hoćeš otvori novu temu pa ćemo na dugo i na široko!
Ali ako se ne pojavim na toj temi onda znaj da sam banovan jer sam informisan da se ovdje banuju ljudi koji se sa razmišljanjem ne uklapaju u velikosrpsku matricu!
Hajd uzdravlje :wink:


Знам ону "од Кулина дана и добријех дана".

Још један вишестољетни Дон Кихот дошао да нам отвори очи...
Будала.

И успут замољавам модератора да побрише постове овог кловна, јер ми упропаштава тему.
Хвала.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 17:41 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Do daljnjeg tema je zaključana da bi se smirile strasti.Kada neko odluči da napiše post na temu zanimljivih tekstova iz srpske istorije neka kontaktira mene ili nekoga od ostalih moderatora na istoriji.Ako procjenimo da ni taj post nije u skladu sa temom,biće obrisan,a tema opet zaključana.
Prijatno!

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 18:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Slika

Вук Караџић

http://img2.imagetitan.com/img.php?imag ... 276217.jpg

http://img2.imagetitan.com/img.php?imag ... 276216.jpg

http://img2.imagetitan.com/img.php?imag ... 276215.jpg

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 18:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Rp2yX3lXsv8[/youtube]

Slava mu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2011, 23:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.youtube.com/gaia_migration?a ... r_embedded

Доста слика Карађорђевића (доста и са сахрана краља Александра), на самом крају видеа нешто снимака са Башког конгреса 1943.

Музика ми је сувишна у видеу, али шта да се ради.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2011, 23:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Задар

http://img18.imageshack.us/img18/9580/1 ... 751530.jpg

http://img810.imageshack.us/img810/7205 ... 681530.jpg

http://img576.imageshack.us/img576/8828 ... 711530.jpg

Шибеник

http://img696.imageshack.us/img696/4920 ... 615300.jpg
http://img844.imageshack.us/img844/4497 ... 591530.jpg
http://img190.imageshack.us/img190/1927 ... 461530.jpg

Сплит

http://img690.imageshack.us/img690/6008 ... 331530.jpg
http://img856.imageshack.us/img856/2834 ... 651530.jpg
http://img232.imageshack.us/img232/7695 ... 261530.jpg
http://img856.imageshack.us/img856/1846 ... 691530.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/3464/1 ... 221530.jpg

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2011, 23:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Прибор за јело у средњовековној Србији

http://www.istorijskabiblioteka.com/art ... noj-srbiji

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2011, 14:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EJiMHIN3YBc[/youtube]

citao sam nedavno o ovim posudama u zabavniku,kolika je njihova vrijednost bila(najcesce od srebra),i koliko su ih plemici imali,pa kad su u zbijegu negdje(najcesce dubrovnik) od njihove prodaje moglo se prezivjeti.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2011, 19:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.sendspace.com/file/l1cuvk

Марво Орбин - Краљевство Словена

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2011, 22:46 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Nisi napomenuo da je tekst redigovan!Ja sam skinuo,krenu čitati i već mi se ne čita....Kad sam vidio na koga se poziva onaj koje radio "redakciju" knjige muka mi prispjela...Jovan Deretić,Olga Luković-Pjanović.....sve vedete "novoromantizma".... :puke:

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 599 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 30  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs