"Брат је мио, које вјере био". Његош
samo neka je brat Srbin
СПОМЕНИЦА "БРАТСТВА" 1954 - 1974
Уредник Алија С. Коњхоџић
1974, Торонто, Канада
ФОТО 1. Њ.В. КРАЉ ПЕТАР 2 КАРАЂОРЂЕВИЋ
ФОТО 2. ГЕНЕРАЛ ДРАГОЉУБ-ДРАЖА МИХАИЛОВИЋ
Вожд Трећег српског устанка 1941 године
ФОТО 3. ОСМАН ЂИКИЋ
Идеолог и духовни вође Срба муслиманске вероисповести
ПОСВЕТА
Ову споменицу, која је збир национално-историјске грађе, објављене у "БРАТСТВУ" за време двадесетогодишњег редовног излажења (1954-1974) посвећујем Србима муслиманске вере на челу са неумрлим Османом Ђикићем, који су радили, борили се и жртвовали се за вечне српске идеале и за неотуђивост древних српских покрајина Босне и Херцеговине од Српства, а њиховим следбеницима -- познијим поколењима као пример и путокоз.
АЛИЈА С. КОЊОХОЏИЋ
Издавач и Уредник "БРАТСВА"
КОРЕНИ стр. 27-36
Алија С. Коњхоџић
Утисци и запажања о људима и догађајима из детињства и ране младости остају у сећању неокрњени, вечито живи, а као и средина у којој се човек родио и растао, имају такође пресудан утицај на формирање људског карактера, што ће се из ових мојих кратких излагања, уместо биографије, о моме животу и национално-политичком раду јасно видети.
Породица -- Рођен сам у Љубушком, Херцеговина 4. фебруара 1899 године, од оца Сулејмана и мајке Умије, рођене Махић. Отац самоук, у заједници са мојим амиџом Адемагом, стекао је као трговац леп углед и био веома друштвен човек. Мајка је била необично мирна и сентиментална жена. Њезину суптилну душу испуњавала је свакодневна брига о брату Салиху и мени, и о сестрама Ајиши и Фатими. Умрла је рано, али је доживела срећу да види Салиха као зрелог човека и дипломираног правника. Моја стрина Зејна, била је рођена у Никшићу од породице Бједић. Када је Никшић, одлуком Берлинског конгреса од 1878 године, припао Црној Гори, избегла је у Мостар, где је упознала мог амиџу и удала се за њега. Са неком болном сетом сатима је знала да нам прича о свом родном крају и о обичајима у Црној Гори. Њезин син, јединац, Мустафа био је мој вршњак.
У таквој породичној средини родио сам се и провео прве године детињства. Отац је био интиман сарадник Али-бега Фирдуса, које се преселио из Дувна у Љубушки и одатле водио борбу за автономију Босне и Херцеговине. Били смо и комшијеч; често му је бабо, по мени, слао као хедију уловљеног зеца. Мој блиски рођак Ђулага Вуковац (мајке су нам рођене сестре) из Учитељске школе у Мостару пребегао је 1910 године у Србију. О његовом бекству много се тада говорило не само у Љубушком веч и целој Босни и Херцеговини. Тада нисам могао у потпуности да схватим овај његов подвиг. Тек касније, када сам дошао из Сарајева, и почео да се дружим са српском револуционарном омладином, било ми је јасно да је то учинио ка српски националиста и противник црножуте аждаје, која је једнако мрзела и уништавала и православне и муслимане.
Љубушки, место рођења -- Љубушки је по броју становника највећи срез у Босни и Херцеговини. Становници су скоро 95% католичке вере, до су у самом граду живели већином муслимани и вега четири српске породице: Ћук, Црногорац, Мрмак и Витковић. Старешину породице Витковић пок. Василија, после грозних мучења и чупања браде убили су усташи за време Другог светског рата. Односи између православних и муслимана били су више него пријатељски. Нешто их је везивало, нека потајна стрепња од охоли и непријатељске католичке већине, која је кроз уста својих фратара кова Солде, Микуића и других из језуитског гнезда Хумца, испољаваља најексклузивнији хрватски национализам и прозелитизам католичке цркве.
У непосредној близини Љубишког је место Витина, чувено по беговској кући Капетановића, која је дала неколико интелектуалаца и била позната не само у Љубушком већ и ван граница Босне и Херцеговине, нарочито по књижевном раду Мехеда-бега Капетановића. Овај оџаковић и национално свесни Србин муслиманске вере српски је радио и осећао. Као Вуков следбеник прикупљао је народно благо -- песме, приче и изреке и то објавио у своме знаменитом делу "Народно благо". Ово своје дело издао је 1887 године и штампао ћирилицом, што најбоље илуструје његово српско осећање, и то у времену када је српска свест код широких муслиманских маса била дубоко запретена.
Све ово заједно, одгој у породици, средина града Љубушког, католичка већина у овом срезу, Витина са Капетановићима, комшија Али-бег Фирдус, национално опредељен брат Салих и Ђулага Буковац, све ово је имало позитивног утицаја на моје национално опредељење и формирање мог карактера. Истодобно је мени све то спонтано изазвало и отпор против "липе вире". Фратри из самостана са Хумца, недалеко од Љубушког и Широког брега, били су носиоци верске нетрпељивости. Њихова је велика одговорност да је срез Љубушки у оба светска рата дао највеће кољаче и убице, као што су били Лубурић, Артуковић и други. Већ тада сам подсвесно осећао да су Хрвати, као измћари Аустро-Угарске монархије, наши заклети непријатељи, да им је намера била да од ове две српске покрајине, Босну и Херцеговину. одвоје од слободних српских држава Србије и Црне Горе и да их припоје апостолској монархији, а нас муслимане да што више отуђе од наше једнокрвне браће Срба православних и коначно, да нас преведу у католичанство.
Таква психоза и нетрпељивост између католичке већине и православно-муслиманске мањине у срезу Љубушком много су утицали на моје касније национално формирање.
Ђачки живот у Сарајеву -- Септембра 1909 уписао сам се на Велику реалку, где су односи између ђака православне и католичке вере били у толикој мери заоштрени, да су међу њима туче биле на дневном реду. Већина ђака муслимана придружила се православнима и прападали су тајним ђачким кружоцима, из којих је и поникла "Млада Босна".
У то време живео је у Сарајеву мој брат Салих и сарађивао у "Мусавету", органу Срба муслимана, који је покренуо један од најидеалнијих Срба муслимана Смајо Ђемаловић из Мостара, доцније сенатор, кога су усташи 1941. године живог спалили у Јаценовцу.
Прву годину становао сам заједно са братом Салихом у кући где је становао и Хамид Кукић, један од вођа Срба муслимана и секретар Ђачког потпорног друштва "Гајрет". Разговори између Салиха и Хамида, богата библиотека српских књига и дружење са ђацима православне вере коначно су код мене оформили и мој национални став, моје српско опредељење и ударили тачку на моју националну зрелост.
Та моја национална свест још у мојим младим данима одвела ме је 1912 године, као ђака 2. разреда Велике реалке, на велике демонстрације Срба поводом освећења новоподигнутог дома хрватског певачког друштва "Напредак", који је подигнут народним новцем и у намери да још јаче подвуче тобожњи хрватски карактер ових покрајина. У тучи са Фрањињим измећарима употребио сам боксер и због тога био истеран из свих сарајевских школа у трајању од три године.
Долазак у Тузлу -- Тузланска средина у борби против мрског освајача била је борбена попут сарајевске. Уписао сам се на Трговачку школу, где је предавао истакнути српски националиста професор Адем Бисо, који је, заједно са Мустафом Бектићем, међу првима био ухапшен после атентата у Сарајеву и цело време рата провео у злогласном Араду. Већ у првим данима мога боравка у Тузли ступио сам у редове револуционарне омладине и у Српски соко, на чијем је челу био тузлански велетрговац и сарајевски завереник Мишко Јовановић, осуђен на смрт после Сарајевског атентата. У таквој борбеној средини мој се национализам јачао. Било је и подоста муслимана који су се истицали својом активношћу и својим отвореним српским ставом, међу којима нарочито Мустафа Бектић, учитељ и ђаци Ферхад Азапагић, Изет Телалбашић, Алија Селимовић и други.
У то време био је у Тузли мој ужи земљак, Љубушак, инж. Ахмет Далипагић, ожењен са Зорком Стојановић, учитељицом из Београда, запослен геометар код тузланске општине, код кога сам неко време становао. И он и његова супруга Зорка причали су ми о Србији, о Краљу слободару и о љубави Срба за нас босанско-херцеговачко муслимане. Нарочито је Зорка у томе била вредна и стално ми давала за читање књиге из националне историје Србије и Црне Горе. Истог дана када је изврешен атентат у Сарајеву, инж. Ахмет Далипагић ухапшен је и као "српски шпијун" стрељан у Тузли.