banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 01:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Sep 2017, 10:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Odgledao sam emisiju Zabranjeni forum od 16.03.2017. koju možete naći na sledećoj adresi:
https://www.youtube.com/watch?v=LFCJyJCoOJc

Odmah da naglasim da je ovo jedna od najgore vođenih emisija koje sam ikad odgledao...

Tema je bila da li se identifikujete sa Bosnom i Hercegovinom. Mene je malo potakla na razmišljanje o ovoj državi, narodima koji u njoj žive, jezicima koji se pričaju i budućnosti koja nas sve čeka.

Ono što mene golica je činjenica da se Bosna i Hercegovina danas de fakto predstavlja u očima njenih stanovnika kao država Bošnjaka ili muslimana, kako god hoćete da ih nazovete. Imam osjećaj da su Srbi koji ovdje žive potpuno odsječeni od nje i zapravo smatraju Srbiju svojom državom. Hrvati su tu negdje blizu Srba, mada mislim da oni ipak malo više smatraju Bosnu i Hercegovinu svojom.
Ipak, prije nastanka i Bošnjaka i muslimana Bosna je bila jedna od srpskih zemalja, mada se može reći i hrvatskog naroda.

Zašto su se Srbi odrekli na primjer imena Srpska republika Bosna i Hercegovina u proteklom ratu?

Ako bismo se ostavili prošlosti i fokusirali se na sadašnjost postavljaju se sledeća pitanja:
- Ako Švajcarci mogu biti njemačkog, francuskog i italijanskog etničkog korjena, a smatraju se svi Švajcarcima, zašto to nije moguće i u Bosni i Hercegovini?
- Ako Švajcarci mogu pričati tri različita jezika, zašto to nije moguće i u Bosni i Hercegovini?
- Ako imamo Srpski i Hrvatski jezik, smatram da je u redu da postoji i Bošnjački jezik. Mojom logikom jezike možemo razgraničavati po etničosti, a ne po geografskim obilježjima jer bi se tom logikom stvorili Bosanski i Hercegovački jezici. Zašto Bošnjaci insistiraju na Bosanskom jeziku?
- Ako imamo tri različita jezika, kako je moguće da se na svim sastancima i razgovorima sporazumijevamo jedni sa drugima bez ikakvih problema i prevodioca? Da li su to stvarno različiti jezici ili dijalekti?

Nažalost, većina mojih poznanika koji su sposobni da igraju za reprezentaciju, biraju da igraju za reprezentaciju Srbije. Zbog toga ja ne mogu da smatram reprezentaciju Bosne i Hercegovine kao svoju. Ipak, sebe smatram Bosancem i Hercegovcem po nacionalnoj pripadnosti jer imam drževljanstvo Bosne i Hercegovine, ali Srbinom po etničkoj pripadnosti. Kad i ako budem imao drževljanstvo Srbije, onda ću se smatrati i građaninom Srbije.

Kako vidite budućnost Republike Srpske? Da li kao samostalnu državu, dio Srbije ili dio Bosne i Hercegovine?

Kako se vi osjećate po ovim pitanjima? Kako vi vidite stvari? Šta su vaši stavovi?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 11:26 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Sargas je napisao:

Zašto su se Srbi odrekli na primjer imena Srpska republika Bosna i Hercegovina u proteklom ratu?


Moja je pretpostavka da mi ne bi postali Bosanski Srbi, odvojena etnička gruoa kao Lužički Srbi.
Poređenje sa Švajcarskom ne stoji iz razloga što nijedan od tri naroda nije odabrao da se nazove Švajcari i svoj jezik Švajcarskim. Nije političkom odlukom položio pravo na Švajcarsku. Muslimani u Bosni jesu. Bosna nije njihova. Ona je moja i tvoja. I Antina i Mehina. I zato oni nemaju pravo da je svojataju, nemaju pravo da svoj jezik zovu bosanskim il bošnjačkim, niti sebe Bošnjacima. Mek se zovu kako hoće al neka ne svojataju Bosnu na osnovu toga.

Sent from my Lenovo A6020a40 using Tapatalk

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 11:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
_зока je napisao:
Moja je pretpostavka da mi ne bi postali Bosanski Srbi, odvojena etnička gruoa kao Lužički Srbi.


Ok, ovo ima smisla.

_зока je napisao:
Poređenje sa Švajcarskom ne stoji iz razloga što nijedan od tri naroda nije odabrao da se nazove Švajcari i svoj jezik Švajcarskim.


Niko od njih ne zove jezik švajcaskim jezikom, ali svi ponosno kažu da su Švajcarci i smatraju Švajcarsku svojom državom (vjerovatno više nego Italiju, Francusku ili Njemačku). Kako ja vidim to su tri različita naroda, koja su se udružila u zajedničkim ciljevima i osnovala konfederaciju.

_зока je napisao:
Nije političkom odlukom položio pravo na Švajcarsku. Muslimani u Bosni jesu. Bosna nije njihova. Ona je moja i tvoja. I Antina i Mehina. I zato oni nemaju pravo da je svojataju, nemaju pravo da svoj jezik zovu bosanskim il bošnjačkim, niti sebe Bošnjacima. Mek se zovu kako hoće al neka ne svojataju Bosnu na osnovu toga.


Slažemo se i ovdje. Bosna i Hercegovina je država svih ljudi koji imaju njeno drževljanstvo. Samim tim su Bosanci i Hercegovci svi oni koji žive u njoj, iako po etničkoj pripadnosti se svrstavaju u Srbe, Hrvate i Bošnjake ili kako ti insistiraš muslimane. Mislim da je veći problem što se mi odričemo BiH, nego što je oni svojataju...

Zašto misliš da nemaju pravo da se nazivaju Bošnjacima? Musliman je vjerska odrednica, kao pravoslavac ili rimokatolik. Mislim da je prošlo vrijeme kad smo ih mogli nazivati Srbima islamske vjeroispovijesti.

Bosanski jezik smatram za glupost, pošto je to samo geografska odrednica. Kao što Austrijanci pričaju njemački, tako i mi pričamo srpski, hrvatski ili srpskohrvatski, mada je i tu upitno da li su to odvojeni jezici.

Sent from my Lenovo A6020a40 using Tapatalk[/quote]

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 11:54 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Ja sebe smatram Bosancem, ne Hercegovcem :-P Ok, nazvali su sebe Bošnjacima, mi se Bosne odričemo već dve decenije. Za sto godina će stvarno ispasti da je Srbija izvršila agresiju i da smo mi strani faktoru u BiH. Ispašće da smo svi došli iz Srbije i da smo njena dijaspora, a nije tako. Istovremeno su Srbi kao slavensko pleme došli i u Srbiju i na ove prostore. Nije nama Srbija matica, nije naše izvorište. Matica nam je u smislu jedine zemlje koju su Srbi uspjeli osnovati i sačuvati kao svoju. Kao neko, ne daj Bože, utočište, ne kao zemlja našeg porijekla.

Sent from my Lenovo A6020a40 using Tapatalk

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 11:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
nije


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 11:59 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
giometar je napisao:
nije
Ovo će biti naša propast.

Sent from my Lenovo A6020a40 using Tapatalk

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:03 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
A čuj, bila nam propast ili ne, mene interesuje kako se ljudi osjećaju.
Volio bih i kad bi opisali malo svoje stavove, da znamo razloge zbog čega je tako kako je...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Zašto? Privremeno rješenje dok mora, poslije ćemo već gledati šta i kako.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Ne, ovo je nasa propast! I ja se iskreno nadam da se zajebavas
_зока je napisao:
Ja sebe smatram Bosancem, ne Hercegovcem :-P Ok, nazvali su sebe Bošnjacima, mi se Bosne odričemo već dve decenije. Za sto godina će stvarno ispasti da je Srbija izvršila agresiju i da smo mi strani faktoru u BiH. Ispašće da smo svi došli iz Srbije i da smo njena dijaspora, a nije tako. Istovremeno su Srbi kao slavensko pleme došli i u Srbiju i na ove prostore. Nije nama Srbija matica, nije naše izvorište. Matica nam je u smislu jedine zemlje koju su Srbi uspjeli osnovati i sačuvati kao svoju. Kao neko, ne daj Bože, utočište, ne kao zemlja našeg porijekla.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:17 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Ne zajebavam se, ti kad kažeš da nisi Bosanac automatski kažeš da Tvrtko nije Srbin, da su stećci spomenici nekih tamo bogumila, da Mostar nije srpski grad...Ovo drugo boldovano...Srbi nisu došli ovde iz Srbije, nego su se istovremeno naselili ovde i na prostore Srbije. I imali su voše srpskih država, Rašku, Bosnu, Zetu, Zahumlje. Nažalost, jedino je Raška opstala kao srpska država i prerasla u ono što se sada zove Srbija.

Sent from my Lenovo A6020a40 using Tapatalk

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Svajcarska je nastala iz nuzde dogovorom njihovih knjazeva, a BiH na intervenciju spoljnih sila.

Ne mogu reci da mi je nacionalnost Bosanskohercegovacka, zdrav razum ne dopusta.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Današnja BiH je nastala u naletu Američkog političkog uticaja na Balkanu 90-tih godina sa ciljem da se Srbi rasparčaju na više država i samim time da budu slabiji ekonomsko-politički faktor na ovim prostorima. Sa zalaskom Američke dominacije raspadat će se i njihove kreacije širom svijeta među njima i današnja Bosna, na šta će to ličiti to ćemo tek vidjeti.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:36 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Kad vidiš da filozov i apokalipto zauzimaju isto stanovište logičan korak je da budeš kontra.

Sent from my Lenovo A6020a40 using Tapatalk

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
filozof sa vrbasa je napisao:
Svajcarska je nastala iz nuzde dogovorom njihovih knjazeva, a BiH na intervenciju spoljnih sila.

Ne mogu reci da mi je nacionalnost Bosanskohercegovacka, zdrav razum ne dopusta.

Porediti Švicu i nas je isto kao porediti Čile i Mongoliju, veze sa vezom nema.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:41 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ali Bosna i Hercegovina je postojala i u Kraljevini SHS.

Spoiler:
Slika


Kao i kasnije u komunističkoj Jugoslaviji.

Zašto se ne možemo porediti sa Švajcarskom?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Sargas je napisao:

Kako vidite budućnost Republike Srpske? Da li kao samostalnu državu, dio Srbije ili dio Bosne i Hercegovine?

Niti jedno od tri navedena, niti je ovo Bosna niti Srbija, već treći put koji je priča za sebe. A vjerujem da bi najbolje riješenje bilo nešto kao po modelu SAD-a, ujedinjene Srpske države gdje bi Srpska imala široku autonomiju ali unutar saveza sa Srbijom.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Sargas je napisao:
Ali Bosna i Hercegovina je postojala i u Kraljevini SHS.

Spoiler:
Slika


Kao i kasnije u komunističkoj Jugoslaviji.

Zašto se ne možemo porediti sa Švajcarskom?

Govorim o Dejtonskoj Bosni, ovoj danas.
Jer nije isti mentalitet, istorija, kultura, geografski položaj, politički uticaj itd.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Zoka, citajuci sve ovo, mogu ti samo jedno reci - ti si sve ono kako muslimani iz federacije hoce srbi da budu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 12:57 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Muslimani iz federacije hoće da im Srbi osporavaju ime, jezik i pravo na Bosnu?

Sent from my Lenovo A6020a40 using Tapatalk

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2017, 13:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sargas, moja karta je starija od tvoje.
Spoiler:
Slika


Bosna je samo mali dio oko Visokog.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs