banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 10:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Apr 2017, 19:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Da otvorimo i ovu temu. Postoji jedna struja u našem narodu koja vjeruje da su Rusi "dužni" da nam pomognu i da su oni nama veoma blizak narod po mnogim pitanjima. Pitanje(a) je ovaj put obrnuto.
1. Kako posmatramo Rusiju danas u poređenju sa 10 godina unazad?
2. Debela većina Srba govori Engleski, iza je vjerujem Njemački, Švedski itd, a kako stojimo sa Ruskim? Koliko znamo o Ruskoj kinematografiji, kuhinji, muzici, gradovima i ljudima?
3. Kako Rusi gledaju na nas i koliki je broj onih koji uopšte i znaju bilo šta o nama?
4. I kako bi vi vjerovali jednoj državi/narodu(iz Ruskog ugla gledano) da je iskren i otvoren prema vama kada ista ta država maltene poklanja dakle ne prodaje skoro pa poklanja svoj dio građana i teritorije terorističkoj organizaciji, a narod i ne trepne i sve to isprati sasvim mirno kao da je usvojen novi zakon o PDV-u. Kako vjerovati takvim ljudima da su oni bilo kome stabilni partneri/saveznici a da ne koristim riječ "prijatelji"?

Ako bi se i odgovori mogli numerisati od 1 do 4 čisto zbog preglednosti...

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 19:59 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
zavisi druze koga smatras pod MI...

Srbija je kroz citvu istoriju bila zona najveceg ruskog interesa...uz mali minus 1999 kad je ruski div bio na koljenima.....ne trebam ti istoriju prepricavat,kako je poceo ww1...i ranije koliko je puta ruski car zalijegao za srbiju...pa do najnovijih dogadjaja gdje lani putin dolazi na vojnu paradu u beograd.....

a mi ovdje smo q od ovce i potpuno van zone ruskih interesa,osim ovih ekonomskih spekulanata koji nam ukrase milijarde iz biraca,balkala,rafinerija,optime.....ne...mi ovdje nismo nikad ni bili,niti smo u zoni njihovog interesa...i 1944 su oslobodili beograd (nema centimetra od ulice kralja milana do terazija da nije poplocan grobom vojnika crvene armije) i otisli kroz madjarsku prema berlinu,da nisu ni prismrdili ovdje...

to je moj stav..

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 20:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11352
Lokacija: PL / BL
Jedna od najvećih nebuloza. Kad su nam to oni pomogli a da nisu u tome vidjeli vlastiti interes?

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 20:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Narod kao narod, možemo se gotiviti ili ne. Ali država Rusija (kako god se zvala) na nas gleda samo kroz prizmu svog državnog interesa. Ako treba biće nam "zaštitnici", ako treba gurnuće nas pod voz bez razmišljanja, to jednostavno tako funkcioniše, samo što se kod nas stvara neka nerealna slika.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 20:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Schlager@
Ja sam odavno prestao da razdvajam po državama(ove granice odavno ne priznajem), kada kažem mi mislim svi Srbi na Balkanu i šire. Ne govorim ovdje o odnosu Rusa prema nama, nego o odnosu nas prema njima. Koliko smo MI stabilan i pouzdan saveznik kako njima tako bilo kome.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 20:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8505
95-99-te su nas pustili niz vodu ,a razlog je što su se i oni davili.
Sada to zavisi od nas: ako ih hoćemo za saveznike i velikog brata, biće tu. Ako to nećemo- neće se ni nametati(nije da smo im prijeko potrebni).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 20:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 22:37
Postovi: 1589
Od ono malo Rusa što znam svi nas kao narod ako već ne vole onda makar gotive.
A što se tiče same politike kako već napisaše ljudi iznad interes, interes i samo interes.
Nema tu nikakve naročite ljubavi.

_________________
Prijatelju ove noci, prijatelju moga sna.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 20:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
95-99-te su naša i samo naša greška, to je bila jedna etapa naplate iluzije zvana Jugoslavija i Jugoslovenstvo, ja to barem tako vidim. Očekivati od njih da nas vade iz govana u kojima smo se decenijama (svojevoljno) kupali je u najmanju ruku čudno, tu smo sami pali sami se ubili bez mnogo Ruske pomoći, a kada smo dobili rezultat te politike(protjerivanja, ubijanja, bombe) aj Rusi pomagajte izginusmo...

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 20:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2010, 15:52
Postovi: 16753
Stratovarius je napisao:
Od ono malo Rusa što znam svi nas kao narod ako već ne vole onda makar gotive.
A što se tiče same politike kako već napisaše ljudi iznad interes, interes i samo interes.
Nema tu nikakve naročite ljubavi.


Kratko i jasno.

S političke strane m i(Srbija, a da će se i RS prišlepati) u Putinu vidimo spas, odnosno, narodski rečeno da će on doći s buljukom vojske preorati, šiptare, i koga treba još i da će nas staviti na prvu poziciju balkana, i da će se sve oko nas vrtiti, a od tog nema ništa, bar ne u skorije vrijeme.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 20:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Права тема је "да ли смо ми нама самима пријатељи?".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 21:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23489
Srbija pustila RSK niz vodu. Pustili bi tada i nas još više, da nas je manje bilo. Zbog svojih interesa. Ali je trebalo očekivati od Rusa nešto... Obe zemlje izašle iz komunističkih sistema i treba vremena da se izgrade nove veze.
Ali se može na nižem, ali bližem nivou raditi. Na primjer mozaik za Hram Svetog Save. Privlačiti njihove turiste. Itd, itd... Pa da onaj dio naroda koji gaji pozitivnija osjećanaj prema Rusima, to im i pokaže. A države, k'o države. Nekada ako i ne odmažu, je neka vrsta pomoći posebno što smo često sami sebi najveći neprijatelji.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 21:28 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
ja nisam od nekih velikih knjiga,ali iz toga sto sam procitao,nedvosmisleno zakljucujem da je srbin kroz istoriju vise postovao ruskog cara nego svoje vlastite vladare!!!

mozda cak i sad vise cijeni putina nego vucica...

koincidencija,upravo citam andricevu knjigu koja nosi naziv po rodnom gradu otvaraca ove teme :D ...gdje srpski narod sapuce nakon dolaska francuskog i austrijskog konzula u travnik "nece ovo moci proci bez dolaska ruskog konzula" :D

nemojte mi otkrivat kraj romana,i da li ce doci ruski konzul ili ne!!!! 8)

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 21:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
apokalipto je napisao:
2. Koliko znamo o Ruskoj kinematografiji, kuhinji, muzici, gradovima i ljudima?

Направи анкету било у Бањалуци, Стричићима или Калиновику. Просјечан Србин са завршеном средњом школом ће да ти релативно лако наброји 10 градова Америке. А да наброји 10 градова Русије, 99% их не би знало.
apokalipto je napisao:

3. Kako Rusi gledaju na nas i koliki je broj onih koji uopšte i znaju bilo šta o nama?

Руси на нас гледају различито. Најблажа реакција је "Ви сте оно православни?", као чули су нешто о нама. А доживио сам два пута да одрасли људи из чиста мира, тријезни, почну да плачу и моле да им опростим што Русија није заштитила Србе и Србију деведесетих. Тотално лудило.

Морате схватити да су Русе у СССР-у учили да су им браћа Бугари и Пољаци, о Србима их уопште нису учили. Тамо је комунизам од 1917. и од тада ми официјелно нисмо браћа, дакле 100 година тамо људе држава не учи о Србима као о братском народу. Краљевина Југославија је признала Совјетски савез као државу послије 20 година, неколико година уочи Другог свјетског рата. И није било односа између држава између два свјетска рата. А након Другог свјетског рата, ми били ван совјетског блока.

Сад се то мијења и то се види. Када кажеш да си Србин, нормално је доживјети да те нека баба изљуби ко рођеног или да ти конобар не наплати пиће..
apokalipto je napisao:

4. I kako bi vi vjerovali jednoj državi/narodu(iz Ruskog ugla gledano) da je iskren i otvoren prema vama kada ista ta država maltene poklanja dakle ne prodaje skoro pa poklanja svoj dio građana i teritorije terorističkoj organizaciji, a narod i ne trepne i sve to isprati sasvim mirno kao da je usvojen novi zakon o PDV-u. Kako vjerovati takvim ljudima da su oni bilo kome stabilni partneri/saveznici a da ne koristim riječ "prijatelji"?

Нема пријатељства међу државама. Међу народима има. Срби су русофили, то нам је у гену. Зашто, немам појма. Потпуно је ирационално.
Могао си ти као држава успостављати односе са Швабама, али народ је увијек био окренут ка Русији.

НА нивоу односа држава... е ту смо ми сами себи проблем. Шта је наш интерес и шта хоћемо?

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 21:44 
Citiraj:
Направи анкету било у Бањалуци, Стричићима или Калиновику. Просјечан Србин са завршеном средњом школом ће да ти релативно лако наброји 10 градова Америке. А да наброји 10 градова Русије, 99% их не би знало.


Jer se ovdje uglavnom gledaju americki filmovi, serije ili vijesti u kojima se ti gradovi stalno i stalno spominju, sto opet ne znaci da nam je draza (ili nije) americka kultura...i to nije slucaj samo sa amerikom vec sa vecinom zapadnih zemalja, prije ce prosjecni nas domacin i njemacke gradove nabrojati nego ruske (sto ne znaci da me interesuje njemacka kultura ili slicno), isti se puno vise pojavljuju u medijima i to je jedini razlog zasto ih poznajem vise nego ruskih...dakle zapadni mediji se vise eksponiraju i to je sve, nista za cuditi se...


Vrh
  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 22:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Samara nije auto vec grad u blizini Toljatija :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 22:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
A ako je bitno, za Samaru je vazilo da iz tog grada dolaze najljepse zene u SSSR-u.
Poznato vam? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 22:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Stob narod rekao: tesko onom kog srbija hrani i rusija brani


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 22:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
jesmo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 22:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Hertzog je napisao:
Stob narod rekao: tesko onom kog srbija hrani i rusija brani

Sta su ono Englezi dva puta uradili preko Srba? I koliko nas je to kostalo?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2017, 22:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
To nam je kumovski narod, a kum nije dugme


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs