banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 20:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 124 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Nov 2016, 20:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
E sad da se manemo suplje price.

Ja imam neki cudan interes da se iseljavanje zavrsi. Zbog toga bih volio znati kako to uciniti? Da li treba danasnjim/sutrasnjim politickim kao fol elitama utuviti u glavu da ce djecu i unucad vidjati preko Skajpa bez obzira na kolicinu para koje pokradu za mandata ili je potrebno nesto drugo?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 20:25 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Generalno to je jos jedan problem koji ce nas cekati u buducnosti, dijaspora ce slati sve manje novca, treca generacija nece ljetovati u Milosavcima, nego na Ibici ili Kubi :lol:

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 20:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Pa i on vidio par ljudi kako sa stranim tablama to radi, baca smeće, pa stekao takav utisak. I ti čuo za par porodica koji su uzeli kredit i čekaju da odu preko grane... :)

Nije problem iseljavanja od juče. Da nije bilo zemljotresa i izgradnje nakon njega, pitam se koliko bi ovdje ljudi bilo i bez rata... I Hrvatska ima veliki problem sa iseljavanjem, a kod njih situacija iz našeg ugla dosta bolja. Bugare. Rumune, a tek šiptare i ostale da ne spominjemo. Sada će da iscijede Ukrajinu :)
E sad, da je vlast ne pametna i voljna da pomogne, nego da ne odmaže ljude da poslove donesu ili započnu ovdje. Mnoge su zemlje prošle i prolaze tranziciju, pa nije veliak mudrost da se iskoriste njihova iskustva. Pa i Srbija dosta radi ne tome, ako neće neko drugi da pomogne. Ima nas malo i nije to toliko velik novac da se stvari pokrenu... Ili da se nekako uguramo u EU i čekamo novi zemljotres.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 20:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Razlika između nas i navedenih zemalja je u par desetina miliona stanovnika.Nama je dogorilo do noktiju a oni imaju još laufa

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 20:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Spijo, drzavljanstvo je uslov za posao u drzavnoj sluzbi, policija, opstina.... Potpuno irelevantna stvar.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 20:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Danijell, u Slavoniji su plate pocesto manje nego kod nas.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 20:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
The_new_Statesman je napisao:
Brale001 je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Brale001 je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Pazi Brale, ukupno znanje je veliki problem. Da ista znamo tesko da bi bili u ovoj situaciji. Cinjenica je da smo neobrazovani i pokvarenih zuba.

Zoka, na jednog Digresiju dolazi bar nekoliko hiljada ovakvih poput mene. Ali dolazi, ne ostaje dole.

TNS znanje nikad ne motivise, ne rijesava i ne pokrece!!!
To radi nesto drugo.


Ne slazem se, ali ajd.


Mislio sam na politicku volju tj. ideoloski bekup za organizaciju drustva na takvim osnovama.
Puno puta nije dovoljno samo znanje i strucnost da te vode u promjene i progres!!!


Ne pricam ja o vodjenju u progres, vec o svakodnevnom sprecavanju zala koja su nas zadesila.


A ja u to i takvo sprecavanje svakodnevnih nasih zala ne vjerujem.
Ja sam se tih iluzija davno rijesio( mislim to: popravi malo ovdje malo tamo i sistem ce odcepit i proradit pa cemo radosno i veselo plivat u kanalizaciji prema cilju - septickoj noseni slobodnim padom i Arhimedom)!!! :)


Salu na stranu, moj respekt da drugi misle drugacije. :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 20:44 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Je li ima potrebe da citiraš pet postova?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 20:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Brale, samo kazem u kontekstu price ''kako je nas radnik obrazovan'' da to bas i nije tacno. Da je nas radnik obrazovan i da nam je drustvo obrazovano teze bi se nasli u danasnjoj neprilici.

E da je potrebna neka vrsta drustvene revolucije da se ovo popravi - jeste. I to si u pravu.

A ta revolucija moze biti u shvatanju da drzava nije Drzava koja tek tako nesto daje i uzima, vec drustveni SERVIS koji treba da zasluzi ono sto mu se prepusta na upravljanje.

Trebamo komplet drugaciji poreski sistem, kao i samo shvatanje i ulogu poreza.
Trebamo manju administraciju i birokratiju. Manje oboga, smanjuje mogucnost za korupciju. Manje korupcije znaci da ce zdrave poslovne price opstati i postati tehnicki sposobne da se prodaju u inostranstvu. Znaci da ce biti sve vise pokusaja da se uspije u biznisu. Naravno da nece svi biti uspjesni, ali taj neuspjeh nece doci kao posljedica korupcije ili nezdravih nameta.

Trebamo tehnicki obrazovanu radnu snagu, a to znaci skolski sistem koji ce iznjedriti radnike koji znaju dobro raditi ono sto je potrebno drustvu ili trzistu.

Kao sto danijell rece, malo nas je, nije ovo pobrojano ni tako skup, a ni komplikovan proces. Samo je potrebno malo volje i drugacijeg nacina razmisljanja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 20:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
_зока je napisao:
Je li ima potrebe da citiraš pet postova?

Jeste u pravu si ne vidim da sam rastego i udavio. :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 21:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Iseljavanje = privremeno dobro:

smanjuje se broj nezaposlenih u drzavi koji i onako ne bi imali posla, daje se politicarima prostor da tvrde kako napredujemo, narod koji je otisao vani i dosta vezan za rodni kraj, ostavlja pare, posjecuje svoje, dakle dosta para se vrati.
Dugorocno, iskljucivo lose. Za 3 generacije kakve god da su veze se gube, nema omladine koja je pokretacka snaga svega, nema para jer su veze slabe i posjecivanja rijetka...


U Austriji sam upoznao dosta unuka ljudi sa nasih prostora koji pripadaju prvom valu iseljavanja 1960tih (prnjavorska, gradiska, laktaska opstina, ala koliko ih je u Austriji!) Uglavnom ti unuci veze nemaju sa bilo cime dole, cak su i imena vecinom neka neutralna i pomalo germanska. Jedino sto ih veze je prezime i rijetke posjete dole, jer imaju dakle roditelje koji su se u toj Austriji rodili i koji i sami imaju slabije veze.

A eto, pricamo o zemlji gdje covjek opusteno moze da sebi napravi domacinski ugodjaj od zivota kao da je dole i gdje bi po pravilu ta asimilacija najsporije isla.

Pa sta tek reci onda za zemlje gdje nas nema tradicionalno mnogo, ili za Ameriku, gdje te asimilacija proguta kroz jednu generaciju...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 21:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ah da, evo primjer jednog lose obrazovanog omladinca:

http://www.nezavisne.com/index/nezavisn ... V-a/397565


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 21:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
The_new_Statesman je napisao:
Ah da, evo primjer jednog lose obrazovanog omladinca:

http://www.nezavisne.com/index/nezavisn ... V-a/397565

Ко, Салапура?

Када рачунате колико ће нас бити за 10, 30 или 50 година, не можете рећи како је ове године мање 15000, па ће и сваке сљедеће бити. Боље је користити проценте. Ове године нас је мање за х процената, па ће и сваке сљедеће бити тако. Тада х процената није исто ове и 2046. године, када узмемо бројчане вриједности. Наравно, ни овај метод није ваљан, јер се мијењају услови који утичу на промјену броја становника, те екстраполација овдје није најсрећније рјешење. Али како се нама и демографи разумију у демографију као Мара у крив курац, све може проћи.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 21:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
Becka vidim da ides onom Darvinovskom stazom tj. ako pomiru ovi bolesni sto prije i brze mi cemo imat 100% zdravo drustvo i lakse ce biti zivjeti bez tog balasta. Malo Rozenberski tukne ali jbg. lijepo za vidjet!!
Svi zdravi, imaju sve zube nema orlovskog nosa...!!!

Emigriraj pojacaj svoj narod!!!
Cccc... :roll: :roll:

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 22:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Klajv, mislim na novinara.
Jer ne mozes napisati onakav tekst da imas bar malo osnovnog znanja i razumijevanja za to sto pises. Pa taman se radilo o nekom vjerovatno narucenom tekstu.

Vidi, BiH je mala zemlja.
Sve i da su stanovnici bogati, ona je malo trziste. Kao takva jednostavno ne moze imati firme iz preradjivacke industrije koje uplacuju mnogo PDV-a. Zato sto te firme proizvode uglavnom za izvoz. A kada se roba izvozi onda nema uplate PDV.a u budzet.

Teza za teoriju kojom pokusava da proda tekst mu je glupa k'o ona stvar.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 22:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
The_new_Statesman je napisao:
Klajv, mislim na novinara.
Jer ne mozes napisati onakav tekst da imas bar malo osnovnog znanja i razumijevanja za to sto pises. Pa taman se radilo o nekom vjerovatno narucenom tekstu.

Vidi, BiH je mala zemlja.
Sve i da su stanovnici bogati, ona je malo trziste. Kao takva jednostavno ne moze imati firme iz preradjivacke industrije koje uplacuju mnogo PDV-a. Zato sto te firme proizvode uglavnom za izvoz. A kada se roba izvozi onda nema uplate PDV.a u budzet.

Teza za teoriju kojom pokusava da proda tekst mu je glupa k'o ona stvar.


TNS nemoj tako mlad je(bar mi tako djeluje) pokusava, uci se grijesi pa sta, popravit ce se.
Tekst je malo kontraproduktivan i nije ni informacija a niti dezinformacija ko da je pisan za nekog.
A sta ce mu to?

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2016, 23:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Sarmirala ga moja rodica :D
Sala na stranu, to sto je mlad nije nikakvo opravdanje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Nov 2016, 17:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
Jednom kad odu nasi ljudi, porodice, vani njihov zivot, ponasanje, sudbine spadaju u drug temu.

Vidm da neki u temu mjesaju asimilacijske procese, pricaju o djeci o unucima i praunucima naseg porijekla u bjelom svijetu.
Ta tema je kompletno nesto drugo i ne tice se samo nas.
Nije ni o tome zasto odlaze, svi znamo zasto i zbog cega se napusta zavicaj i gase cijela podrucja.

Ovo je tema sta cinit radit da se to ne desi.

Ljudi koji su otisli ili odlaze su ogorceni, nesretni i nezadovoljni. Odlaze ali ne mrze svoj zavicaj svoje rodno mjesto i svoje prijatelje koje ostavljaju.
Uvijek sam ponavljao nema covjeka koji ne voli mjesto gdje se rodio iskreno i duboko.

Mladi ljudi zele izaci iz vrtloga kojeg niti su pravili niti su imalo odgovorni za isti. Onda se pojavi neko pa kaze: "Sam si krivi."
Eto najvise si krivi si sto si se uopste rodio, da se nisi rodio nebi imo ovaj problem.
Takve i slicne cinicne komentare mozes prosipat u svojoj avliji ili stali ako i tamo prodje medju cijenjenom publikom.

Niko od ovih sto odlaze ili sto su otisli ne sanja o bogastvu, skupim autima, kucama, provodima. Ljudi zele se samo normalan posao, zivot dostojan covjeka i priliku da podignes djecu, da zavrsis zivot kao covjek a ne ko zaboravljeni i napusteni bjednik. Zar je puno u 21 vijeku ovo trazit.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2016, 07:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
I Albanci su za nas postali primjer.....sve u cilju pokretanja privatnog biznisa,onog jedinog ispravnog početka....iz podruma i šupa.
Citiraj:
ALBANSKI premijer Edi Rama najavio je potpuno ukidanje poreza za male tvrtke - sve one koje imaju godišnji promet manji od 36,400 eura.

Smanjeni su i porezi za veće tvrtke, tako da sve one koje ostvare godišnji promet između 36,400 i 58,200 eura, od sada će plaćati porez na dobit od samo 5 posto.

Albanija na taj način želi dati dodatni poticaj sektoru malih i srednjih tvrtki te se približiti zapadnoeuropskom modelu oporezivanja.

Albanija je u posljednjih 25 godina postigla ogroman napredak. Prije izbijanja globalne financijske krize 2008. godine, imali su najbrži rast u Europi, po prosječnoj stopi od 6 posto godišnje.

Siromaštvo je u razdoblju od 2002. do 2012. godine smanjeno na oko 12 posto.

Zanimljivo je da je njihovo gospodarstvo nastavilo rasti rasti i u vrijeme krize, iako nešto manjim tempom, od oko 3 posto godišnje.

Zahvaljujući stranim investicijama došlo je i do rasta zaposlenosti te se broj radnih mjesta u privatnom sektoru od 1999. do 2013. udvostručio.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/tako-se-to-radi-albanija-ukinula-porez-za-male-tvrtke/856505.aspx

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2016, 08:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Da li sam vec rekao da imamo debilan i stetan fiskalni i parafiskalni sistem kod nas?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 124 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs