banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 05 Jun 2024, 15:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 66 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Dec 2011, 10:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Citiraj:
Гидеон Рахман, Фајненшел Тајмс, Лондон, 28. новембар 2011

Да ли ствари опет могу да крену по злу? Мислим стварно, као кад се десила Велика депресија и Други светски рат. Моја генерација научила је да мисли како те врсте катаклизмичких догађаја неповратно припадају прошлости.

Ипак, једно је сигурно: у овом тренутку у Европи постоји лош предосећај. Говорећи у понедељак, 28. новембра, министар спољних послова Пољске Радослав Сикорски у Берлину је изнео упозорење да стојимо на ивици провалије. Такође, француски председник Саркози недавно је упозорио ће Европа експлодирати ако експлодира евро. „Евро је гаранција мира на континенту на коме су кроз историју беснели страшни ратови“, рекао је Саркози.

С циљем да добију подршку за свој вољени пројекат Европе, европски политичари често су себи дозвољавали и то да манипулишу страхом од рата, али у нормалним временима Европљани те приче нису схватали озбиљно. Штавише, приче о рату изгледају немогуће људима који су одрасли у просперитетној, мирној западној Европи. Целог живота живео сам у свету у коме је, поред свих колебања на горе или на боље, изгледало да се ствари константно побољшавају. Побеђен је нацизам, пала је диктатура у Шпанији, Португалу и Грчкој, колабирала је совјетска империја, обустављен апартхејд у Јужној Африци...

Мир и просперитет постали су норма и свакидашњост за моју генерацију која живи на Западу. Било је лако заборавити да је то оно што нас је издвајало од велике већине света. Читајући књигу кинеског научника Јана Ксуетонга (Yan Xuetong), штрецнуо сам се над овом реченицом: „Током Маове Културне револуције, људи су често гледали како друге људе пребијају до смрти, па су некако на то огуглали.”

Међутим, током последњих 30 година, навикнутост на мир, просперитет и извесни комфор као да се проширила и ван повлашћеног простора Запада. Она Кина из Културне револуције уступила је место Кини са шопинг моловима и фабрикама, а Индију Мајке Терезе у доброј мери заменила је слика Индије која развија револуционарну информациону технологију.

Када је новостасала средња класа у Азији и источној Европи пригрлила комфор и вредности капитализма, глобализација је учинила да свет изгледа безбеднији и чвршће повезан заједничким интересом. Док се за време Хладног рата чинило да светски мир почива на равнотежи страха од нуклеарног рата, сада изгледа да мир одржавају међународна трговина и општеприхваћени императив потрошње.

Све до светске економске кризе, чинило се да речи једне песме из предизборне кампање Тонија Блера 1997. године сажимају дух времена: „Ствари могу да иду само на боље.“ Али један догађај пољуљао је оптимизам: од тренутка колапса банке „Леман Брадерс” 2008. открили смо да ствари беспоговорно могу да се погоршају. Остало је само питање како и колико.

Ризик од новог отварања Пандорине кутије због тешке економске кризе у Европи поново је веома велик и замислив. Расте претња од банкрота на пољу државних обвезница и прети слом јединствене европске валуте – а с тим у вези и опасност да пропадну банке, да наступе општа паника, дубока рецесија и масовна незапосленост. То би се, заиста, могло доживети као модерна верзија Велике депресије из тридесетих година века за нама.

Гледано у целости, Европска уније је највећа економија света – тако да би економски хаос у њој неминовно имао глобалне реперкусије: изазвао би, наиме, депресију у области трговинских односа и на видело изнео опипљиву могућност да глобални финансијски систем доживи слом.

Поука 1930-тих година гласи да глобална депресија слаби демократије, води успону нових радикалних политичких снага, повећавајући ризик од међународних сукоба.

Историјско понављање тридесетих година довело би на власт у Европи нове генерације политичара националиста, уз економски хаос и распад Европске уније. С погоршањем економских прилика, расле би политичке напетости и у Европи и ван ње. Равнотежа снага у Азији мењала би се још брже у корист Кине, која би се сучељавала са Америком у опадању. И у Кини и у Америци економска криза јачала би утицај националистичких и етатистичких елемената.

Такви сценарији нису невероватни. Али упркос свим здраворазумским паралелама, ипак не могу себе да натерам да поверујем како се враћамо у тридесете. Постоје, наиме, три крупна разлога зашто мислим да ћемо то избећи:

Прво, само сазнање о томе који су фактори пре осамдесет година изазвали урушавање светске економије и оно што је за тим следило може бити од помоћи савременим политичарима да избегну грешке. И стално кинеско наглашавање потребе за „мирним привредним растом“ доста дугује искуству страшних грешака јапанске империје.

Друго, сматрам да је шездесет шест година мира између највећих светских сила и развијених држава, од 1945. године до данас, у ствари одраз цивилизацијског прогреса, а не пука историјска срећа. У недавно објављеној књизи Бољи анђели наше природе (The Better Angels of Our Nature), Стивен Пинкер (Steven Pinker) са Харвардског универзитета тврди да човечанство постаје све мање ратоборно и да „данас живимо у најмирнијој ери историје“.

И најзад – развијени свет, засигурно, много је богатији него тих кобних тридесетих година. У случају економског слома, људи ће можда изгубити уштеђевине, запослење и своје домове – али мања је вероватноћа да ће остати без игде ичег. Услед тога, можда ће мање бити и склони политичкој радикализацији. У Литванији је 2009. године укупна економија опала за 18 процената, али су на недавним изборима победиле две партије центра. У Шпанији општа незапосленост већ сада надмашује 22 процента – а међу младим људима износи целих 45 одсто. Па ипак, овог месеца на изборима је победила партија десног умереног центра.

Резимираћу: мада су ризици које носи тешка економска криза врло озбиљни, не верујем да клизимо у нови светски рат. Међутим, мој оптимизам може бити последица недостатка маштовитости, будући да ме окупира нада и да бих био пресрећан да наставим живот у миру и благостању.


текст је само увод у тему.. а тема је замишљена као мјесто гдје ће се говорити о новим неспоразумима и сукобима између великих свјетских сила и могућностима новог великог рата.

актуелан је руско-амерички неспоразум око сирије..

Citiraj:
Група бродова руске војне флоте на челу са носачем авиона Адмирал Кузњецов у децембру ће кренути на далеки пут. У оквиру тог путовања планиран је улазак у сиријску луку Тартус, где се налази база војне флоте Русије. Војници демантују политичку компоненту путовања. Али стручњаци су сигурни да би присуство руских бродова код обала Сирије, коју су запљуснули немири, могло да умири неке представнике Запада који инсистирају на употреби снаге против режима Башара Асада.
Руска војна база Тартус је једина у далеком иностранству. Користи се као тачка за техничко сервисирање бродова Црноморске флоте. У бази тренутно нема руских бродова, aли се код сиријске обале скоро појавила ударна групација морнарице САД која укључује нуклеарни носач бродова последње генерације Џорџ Буш.
Долазак Адмирала Кузњецова на Медитеран показаће да Русија у суштини спречава насилно решавање сиријског проблема од стране НАТО-а. У сваком случају присуство једног таквог брода онемогућава спровођење војне операције против Сирије. То је опомена НАТО-у да не покушава да проблем реши применом снаге. Не сматрам да се у Сирији тренутно одвија револуција пошто опозиција не изражава став већине становништва. Свесна је тога и користи радикална средства, намера јој је оружано преузимање власти, уз подршку низа земаља. Између осталог постоје информације да опозицију подржавају Турска и Француска. Русија може, по потреби, да почне са сталним стражарењем у акваторији Медитеранског мора.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9866
Lokacija: Далеко од раја
Inače bi uvijek rekao "biće rata", ali trenutno nevidim neku moćnu figuru koja bi bila spremna da povede isti. Mislim da u sledećih nekoliko godina neće biti nekih značajnijih sukoba, eventualno par građanskih ratova na bliskom istoku i standardno u Africi.
Niko nije spreman da preuzme takvu odgovornost, a velike količine oružja nagomilane tokom perioda od drugog svjetskog rata do danas su neki garant mira ili totalnog uništenja zavisno od trenutka u kojem posmatramo situaciju.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:08 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39469
Lokacija: Месечева икра
zipo je napisao:
Inače bi uvijek rekao "biće rata", ali trenutno nevidim neku moćnu figuru koja bi bila spremna da povede isti. .

Нема можда такве фигуре сада али ако се криза настави и продуби први следећи избори у некој од европских земаља би могли на влас да доведу неког потпуно споредног лика који ће се претворити у новог Хитлера....Тако да....биће рата.... :-?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Asocira me ovo na scenu iz "Lepa sela lepo gore"...

"Ma kakav rat bolan" :D a onda


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Kako ne vidis, desnicari jacaju na sve strane, samo je pitanje vremena tj izbora u velikim zemljama, kada kod njih dodje do smene vlasti i izbijanja desnicara na vrh ima da zapocne pokolj... Identicna situacija kao pred WWII, cela evro i svet u krizi, ako ne nadju neko pametno resenje, a sumnjam jer ga nema, bice rata...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Istorija ima ruznu naviku da se ponovlja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
већ имамо тему десничарске партије у ЕУ и видимо да у овој економској кризи (по мом мишљењу вјештачкој и намјерно направљеној) националистичке странке добијају изборе у већини ЕУ земаља. реалност је да је то све већ виђена прича (екс-ју и еу 30их) и да све изгледа некако изрежирано и да се дефинитивно могу вући потези који ће спријечити колапс али као да им то није у интересу. или је криза у ствари само изазвана да би ЕУ институције добиле већи ауторитет и овлаштења и на тај начин централизовале европу по америчком систему а ЕУ државе би постојале само кад се играју фудбалске утакмице а можда ни тад јер већ видимо да су клубови свима битнији од репрезентација. :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Mislim da nije vestacki, ali da je neplanski jeste... Sve je propalo onog trenutka kada je svaka budala mogla uci u EU, mislim da nije bilo potrebe za Grckom, Rumunijom, Bugarskom i slicnim ekonomski nestabilnim zemljama, pogotovo je bila glupost ubaciti ih u eurozonu... Hteli su na silu i u najkracem roku da ujedine evropu i da uvedu eurozonu na kompletnom podrucju kako bi slomili dolar i funtu, ali su se zajebali


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9866
Lokacija: Далеко од раја
Svi se zakačili samo za prvu rečenicu. Sad za godinu, dvije, tri mislim da će biti ovako kao sad. S vremena na vrijeme će vjerovatno dolaziti do nekih kritičnih momenata kad treba samo jedna varnica, ali opet nemislim da će doći do rata već da će sve biti svedeno na neke manje nemire.
Ako se ekonomija stabilizuje desničari će biti potisnuti, ako se nastavi pad gledajte da preživite do sledećeg puta kad opet izbije mir.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ali vidi ovo... U svetu ima jako puno kriznih terena, Koreje, Iran, neke africke zemlje... Ukoliko bi nastala kriza u EU, svi bi bili zaokupljeni sasavanje EU, a to bi ove zemlje iskoristile da zapocnu rat... EU bi gledala da resi svoj problem i male napore bi ulagala u globalni "mir"... Tako da ne mora znaciti da ce rat krenuti iz evrope, stavise mislim da nece


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9866
Lokacija: Далеко од раја
Jebo rat ako nekrene na Balkanu.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
I to je jedno od potencijalnih zarista, a mi firera vec imamo na vlasti ;)

Nemoj se cuditi i ako se taj scenario desi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9866
Lokacija: Далеко од раја
Mudro zboriš, idem sad staviti uniformu na pranje da se na vrijeme osuši i provjetri od naftalina. :lol:

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36432
Kao sto rekoh, ovo kriza i svaka druga je samo radi podizanja nivoa kontrole. Da cirkus bude veci, kontrolori ce biti banke :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Banke su uvek bile kontrolori, zato je Svica opstala u WWII


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 13:12 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Feb 2008, 11:28
Postovi: 1234
treba mislit "pozitivno",,, :fadein: :fadein: :fadein:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 13:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Nema rata, bar ne onog velikog. A lokalnih će biti. Budimo realni, rat je uvijek počeo zbog ekonomskih interesa. A ko danas ima ekonomski interes da započne svjetski rat? Amerika nema para, već ju je do ruba bankrotstva doveo rat na bliskom istoku i vidi se da jedva čekaju da se povuku i ližu rane. Rusija? Čisto sumnjam, ni oni nemaju vojni kapacitet da povedu rat protiv ostatka svijeta, bez saveznika, a i zašto bi? Kina? Njima odgovara najmanje, jer vrijeme radi za njih i svakog dana su sve jači, pitanje je časa kada će uspostaviti potpunu ekonomsku (a time i političku) dominaciju u svijetu, bez ispaljenog metka. Ratova ograničenog obima će uvijek biti među malim, iskompleksiranim narodima koji misle da njihovi ciljevi igraju neku ulogu u igri velikih i iluzorno je očekivati da će neko pobijediti u takvom ratu, jer se oni završavaju po diktatu odozgo i rezultat je unaprijed poznat. Tu postoje samo gubitnici, oni koji u istom učestvuju.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 13:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3T5SBmIIV0g[/youtube]


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 13:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9866
Lokacija: Далеко од раја
@avatarx
Pa mi uvijek mislimo pozitivno, kako da skrljamo "one tamo", ali nas zajebe njihovo pozitivno razmišljanje. :)

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2011, 14:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Kako su ono naši stari govorili: "Nema rata bez turaka" :lol:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 66 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs