banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 08:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 463 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 24  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Nov 2020, 04:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Joe Biden: Ovako više ne može

19.05.2009

Američki potpredsjednik Džo Bajden doputovao je u Sarajevo sa ciljem da demonstrira američku podršku BiH. Dodika je Biden izdvojio kao čovjeka koji trenutno pravi probleme i vrši blokadu političkog procesa.



Američki potpredsjednik Džo Bajden (Joe Biden) dočekan uz vojne počasti nakon slijetanja Air Force Two na aerodrom u Sarajevu

Sve analize uoči Bajdenove posjete državama zapadnog Balkana ukazuju na promjenu političkog kursa nove američke administracije prema Bosni i Hercegovini, Srbiji i Kosovu. Sjedinjene Američke Države i Evropska unija su puno uložile u Balkan devedestih godina i sada, nakon očitog zastoja u procesima euroatlantskih integracija, žele ostvariti daljni napredak. Međutim, očekivanja bh političara su različita. U Federaciji Bosne i Hercegovine vjeruju da je Bajdenova posjeta prvi korak ka konkretizaciji nedavno usvojene rezolucije u američkom Kongresu u kojoj se, pored ostalog, ukazuje na potrebu hitne reforme državnog Ustava te imenovanja specijalnog američkog predstavnika za Balkan. Zvaničnici u ovom entitetu vjeruju da se blokada u reformskim procesima ne može prevazići bez direktnog američkog angažmana.


Bajden se obratio i Parlamentu BiH

U Republici Srpskoj očekuju da će Bajden tokom razgovora sa zvaničnicima Bosne i Hercegovine ispoljiti privrženost, odnosno podršku Dejtonskom mirovnom sporazumu u njegovoj izvornoj formi. Opća je ocjena većine bosanskohercegovačkih političkih lidera da bi se ova država, nakon Bajdenove posjete, bržim tempom trebala kretati ka euroatlantskim sistemima. Američki potpredsjednik Džozef Bajden sastao se sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nakon čega se američki potpredsjednik obratio i državnom Parlamentu.


Šef bh-diplomatije Sven Alkalaj i američki potpredsjednik Džozef Bajden u Sarajevu

Najviše pažnje izazvala je najava večerašnjeg Bajdenovog susreta sa liderima bh-političkih partija. Protokolom su predviđeni i odvojeni susreti Bajdena sa liderima Stranke za Bosnu i Hercegovinu Harisom Silajdžićem i Saveza nezavisnih socijaldemokrata Miloradom Dodikom. Prema nezvaničnim informacijama, američka administracija ovu dvojicu lidera, posebno Milorada Dodika, smatra najodgovornijim za provođenje reformskih procesa u Bosni i Hercegovini, a time i za zastoj u euroatlantskim integracijama. U Bajdenovoj pratnji u Bosni i Hercegovini na svim sastancima sudjeluju visoki predstavnik za vanjsku politiku i sigurnost Evropske unije Havijer Solana te visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko.


U Bajdenovoj pratnji danas i Solana i Incko

Nakon posjete Sarajevu, Bajden će doputovati u Beograd gdje će razgovarati sa najvišim zvaničnicima Srbije. Razgovori u Beogradu biće prilika da se poprave odnosi između Sjedinjenih država i Srbije koju, prema najavama uoči Bajdenove posjete regionu, američki zvaničnici doživljavaju kao lidera u regionalnim euroatlanstkim procesima. Akcenat Bajdenove posjete Prištini bi, prema najavama, trebalo da bude na zaštiti manjina na Kosovu, jačanju privrede i otvaranju prema Srbiji. Hrvatska nije uključena u ovaj program Bajdenove posjete, a prema američkim analitičarima, ovoj bi državi trebalo biti drago što u ovom trenutku nije među prioritetima u regionu.

Autor: Samir Huseinović

Odg. urednik: Jasmina Rose


https://www.dw.com/bs/joe-biden-ovako-v ... /a-4265193

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 04:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9167
Castra je napisao:
Tesla i Pupin stari krimosi 8)
Kao i ostali manje poznati Srbi u US... Sve goli robijaš iz Evrope!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 09:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2017, 09:12
Postovi: 5998
Rocker je napisao:
Postoji nešto što je prilično zbunjujuće, bar za naše uslove.
Oko 700.000 novih glasova u pensilvaniji u odnosu na izbore iz 2016.
Slika
..
Slika

Vjerovatno za ovo postoji neko racionalno objašnjenje, s obzirom na to da su obojica dobili približno isto novih glasova.
U cijeloj zemlji više je glasalo nego 2016.
A i veći je broj ljudi sa pravom glasa nego prije četiri godine.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 10:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Izbori u SAD su uvijek radnim danom. Većini sirotinje je to uvijek bio samo nepotreban luksuz jer obično ne stižu jer imaju po dva-tri različita posla. Ove godine je procent glasača bio viši nego što je prosjek u zadnjih sto godina, vjerovatno zahvaljujući socijalnim mrežama i opštem pozivu da se glasa poštom, ko ne može lično.
Mogućnost je postojala i ranije, ali nije korištena u ovom omjeru.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 11:37 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2010, 12:19
Postovi: 10244
gledam sad kako lebron i slicni debili kao nesto likuju... sprdaju se sa trampom i slicno...
jesam li nesto propustio ili postoji prekidac koji pritisnes i prestanu ubijanja crnaca po americi, rasnog nasilja, policijske brutalnosti i slicnih pizdarija?!
sta, ovaj matori ima to kod sebe i sada ce sve biti tip top?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 11:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Ima to što je dugo u politici i uticao na bolji položaj crnaca... Kao na primjer...
https://www.theguardian.com/us-news/202 ... 4-policing

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 12:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Naravno da Bajden nije bez putra na glavi, niko ko se u politici održao preko 40 godina nije bez neke prljavštine koja će prije ili kasnije izaći na površinu.
Stvar je više da je Tramp izuzetno omražen, na način kako nije bio ni jedan predsjednik ranije, do te mjere da je i nasilje bilo nešto što nije sasvim isključeno. Sam je najviše doprinio tome jer nije postupao kao predsjednik svih Amerikanaca, već samo jednog dijela (onog teško naoružanog Gilead-tipa).
Da budem iskren, ni sam ne znam zašto me toliko boli kurko za bilo jednim ili drugim. Ništa se bitnije neće promijeniti. Neko je već napisao da se Amerika vraća u pariski sporazum, sve ostalo uključujući politiku prema Kini, Rusiji, Iranu i Izraelu ostaje isto, samo sa više diskrecije. Sve ostalo je sitna boranija, dugoročne smjernice postoje i ništa se ne mijenja.
Fun fact, većina EU lidera je već čestitala Bajdenu, jedino su Orban i Janša iznenađeni i uvređeni, na Šojićev način.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 12:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
STRATOKASTEL je napisao:
Sam je najviše doprinio tome jer nije postupao kao predsjednik svih Amerikanaca, već samo jednog dijela (onog teško naoružanog Gilead-tipa).

Pa kako je dobio preko preko 70 miliona glasova? Ako su svi oni teško naoružani, neće njemu ni trebati izbori :)
Najviše glasova je dobio od ovakvog profila glasača. Bijelac, muškarac, 30+ godina. Ne može biti smo on kriv za polarizaciju u društvu. Ali onaj pristup koji ga i doveo do pobjede prošli put, ovaj puta ga koštao. To svađanje i raspravljanje preko twitera. Pa samo ono sa NBA igračima vjerovatno ga je koštalo barem par stotina hiljada glasova.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 13:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Bice analiza neka gotova sigurno, ono sto sam mogao vidjeti je da je u principu znacajno povecanje broja glasaca vidljivo uglavnom u drzavama koje je trump dobio 2016.

Vrlo vjerovatno da je solidan broj glasova “ukraden” po istom principu kako se to radi i ovdje - kradja licnih podataka i na kraju i samog listica.

Naravno, nema sanse trump da to i dokaze, ali vjerujem da ce biti bombasticnih izjava. Jebali su ga mediji i socijalne mreze, Biden je prakticno imao firewall u medijima i skandal sa njegovim sinom je blokiran i nije zbog toga imao stetu, u odnosu na Hillary i njen mail server.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 14:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
danijell je napisao:
Pa kako je dobio preko preko 70 miliona glasova? Ako su svi oni teško naoružani, neće njemu ni trebati izbori :)
Najviše glasova je dobio od ovakvog profila glasača. Bijelac, muškarac, 30+ godina. Ne može biti smo on kriv za polarizaciju u društvu. Ali onaj pristup koji ga i doveo do pobjede prošli put, ovaj puta ga koštao. To svađanje i raspravljanje preko twitera. Pa samo ono sa NBA igračima vjerovatno ga je koštalo barem par stotina hiljada glasova.

Za Trampa nisu glasali samo bijelci i nikako ne svi bijelci 30+ godina, već samo onaj segment drutva koji vuče prema ekstremnoj desnici i pali se na populističku retoriku.
Sa ovim za socijalne mreže se slažem. Da je bio iole normalan i držao niži profil, a ne “Amerika, to sam ja,” vjerovatno bio ga istorija zabilježila kao iole dobrog predsjednika. Ovako, vidjećemo.
Sa evropske tačka gledišta, izborni sistem sa elektorima se čini prije kao feudalna zaostavština, nego moderna demokratija. Što je veća razlika u broju glasova u svakoj od država u korist bilo kojeg kandidata, to je manja vrijednost svakog pojedinog glasa. Jebe lud zbunjenog već 250 godina, bez tendencije da se to promijeni.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 14:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Čitaš li ti šta sam ja napisao? Od koga je najviše glasova dobio, a ne da su svi takvi glasali za njega. Imaš izlazne ankete po državama i starosnu, polnu, ... strukturu. I tu se vidi da najčešće već za 30+, a tek 45+ godina prelazi na stranu Trampa. I da najčešće i u onim državama gdje je Tramp uzeo izbore, ima oko 10% više glasova od muškaraca nego od žena...

https://www.nytimes.com/interactive/202 ... ident.html
https://www.nytimes.com/interactive/202 ... ident.html
https://www.nytimes.com/interactive/202 ... ident.html
https://www.nytimes.com/interactive/202 ... ident.html
...
Naravno izuzetak su one skoro već tradicionalne demokratske države...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 14:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Vjerujem ti na riječ.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 16:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1403
STRATOKASTEL je napisao:
Naravno da Bajden nije bez putra na glavi, niko ko se u politici održao preko 40 godina nije bez neke prljavštine koja će prije ili kasnije izaći na površinu.
Stvar je više da je Tramp izuzetno omražen, na način kako nije bio ni jedan predsjednik ranije, do te mjere da je i nasilje bilo nešto što nije sasvim isključeno. Sam je najviše doprinio tome jer nije postupao kao predsjednik svih Amerikanaca, već samo jednog dijela (onog teško naoružanog Gilead-tipa).
Da budem iskren, ni sam ne znam zašto me toliko boli kurko za bilo jednim ili drugim. Ništa se bitnije neće promijeniti. Neko je već napisao da se Amerika vraća u pariski sporazum, sve ostalo uključujući politiku prema Kini, Rusiji, Iranu i Izraelu ostaje isto, samo sa više diskrecije. Sve ostalo je sitna boranija, dugoročne smjernice postoje i ništa se ne mijenja.
Fun fact, većina EU lidera je već čestitala Bajdenu, jedino su Orban i Janša iznenađeni i uvređeni, na Šojićev način.


Kako omrazen kad je dobio 50% glasova na izborima?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 16:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Jednostavno, oni koji su glasali za njega, obažavaju ga i ljube stope kuda prolazi. Oni koji su glasali za drugog, glasali bi i za magarca samo da Tramp ne bude predsjednik.
Nije dobio 50% glasova. U tom slučaju bi sjedio i dalje. Dobio je mnogo manje glasova nego elektora, objasnio sam gore.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 16:17 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1403
Pusti pricu sa CNN da ga nisu blatili 4 godine po svim mogucim medijima mogao je isto tako biti najomiljeniji americki predsjdenik. Rezultati pokazuju drugacije Bajden 75.198.127 Trump 70.804.457 na tu kolicinu amerikanaca to i nije mnogo manje, pa Trump najomrazeniji americki predsjednik je cini mi pored sve moguce propagande koju je imao protiv sebe dobio vise glasova nego na proslim izborima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 16:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2017, 09:12
Postovi: 5998
Američke izbore odlučuju neodlučni.
Oni koji su okoreli republikanci i demokrati će glasati za svog kandidata bez obzira ko je.
Demokrate bi glasale i za svoju maskotu :-)

Tramp je najviše izgubio izbore zbog loše reakcije na pandemiju.
Amerika koja ima 4% svjetske populacije ima 20% zaraženih i smrtnih slučajeva.
A sam je pozivao da se ne nose maske,smjenio glavnog epidemiologa Faučija itd.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 16:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
@Tabako, Fox je proglasio Buša za predsjednika prije nego je brojanje glasova završeno, isto tako Fox je stvorio Trampa, predsjedničkog kandidata. Tako stoje stvari u Americi, ništa nije slučajno. Ko dobije medije, dobija sve.
Računaj i da je Hilari dobila više glasova, ali je Tramp imao više elektora. Tako taj sistem funkcioniše već 250 godina. Šta ti ili ja mislimo, potpuno je nevažno.
@bobane, djelimično se slažem za koronu, napravio je par vrlo loših poteza, ali ruku na srce, nema ni jednog lidera u svijetu koji je postupio sasvim ispravno. Ono što je Trampa u ovom slučaju unazadilo je arogancija (prema struci) i nedostatak empatije. Postoje zlopamtila, poput mene, koja to nikad ne praštaju.
Zar nije imao nikog u svojoj blizini ko mu želi dobro, da mu otme telefon, ili barem cenzuriše gluposti prije nego što izađu na tviteru?

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 17:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1403
Trump je izgubio jer demokrate pokazlo se imaju kontrolu nad skoro svim nivoim u drzavi i zbog propagandne masinerije koju demokrate drze pod kontrolom na globalnom nivou jer sta god da je tramp uradio nije bilo dobro, pa cetiri godine nisu mogao u medijima procitati pozitivnu vijest o trampu, od bitnih do nebitnih stvari pljuvali su ga na svakom koraku. Histerija o pandemiji je konstantno podgrijavana. Tramp je ulozio u pricu o ekonomiji jer realno na pandemiju nije mogao ni uticati, mada svejedno da je reagovao na epidemiju jos gore bi prosao, ovi bi ga jebavali najstrasnije na ekonomiji. Vidjecemo sad poslije izbora koliko ce prica o pandemiji biti bitna, moglo bi naglo pasti interesovanje za pandemiju na CNN. :lol:

Pazi samo, kad je izglasan zakon da predsjednik moze reagovati na strano mjesanje u americke izbore, po komandi je prestao lova na fantomske ruske hakere.

Mada mi se cini da ce najveci gubitnici ovih izbora biti republikanci jer kako stvari stoje ostace i bez senata ali su si sami krivi ni oni nisu jedinstveno podrzali trampa. U americi ako je do sada vladao privid demokratije sad ce dobiti diktaturu iste. :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 17:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Korona je no win situacija, i bilo šta da je uradio to bi mu naštetilo.

Naravno da u US nema 70 miliona ekstremnih desničara, to su gluposti i libtardska propaganda, za Trumpa su glasali, vjerujem, i oni, ali u principu dobio je glasove u ruralnim sredinama i manje naseljenim okruzima. 70 miliona je impresivna brojka i biće da je debelo pogriješio kad je savjetovao svoj glasače da ne glasaju poštom, jer su upravo tu demokrate navukli potrebnu većinu.
On je svakoj državi dobio više glasova nego na prošlim izborima, dakle nije izgubio na popularnosti što je zanimljiva činjenica u svjetlu krajnjeg rezultata, odnosno gubitka izbora.
Bjesomučni i neprestani medijski rat protiv njega je, naravno, urodio plodom a fox koji je relatino naklonjen republikancima ga je praktično prvi škartirao projekcijama. Nekim čudom CNN je imao najopreznije projekcije do samog kraja, što je valjda posljedica fijaska sa Hillary.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2020, 18:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Tramp napiše juče da je on pobjednik, odmah Twitter dodaje ispod objave da još zvanično nije završena izborna trka. Hilari, Obama... napišu da je Bajden pobjednik, nema poruke. Ja mislim da onog trenutka kada Bajden postane zvanično predsjednik, da će Trampu blokirati i nalog.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 463 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 24  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs