banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 342 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Okt 2010, 19:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
The_new_Statesman je napisao:
Dakle, da ponovim, migranti povlace tek pola novca od uplacenog. Sve u brutu... Kad govorimo o integraciji niko ne spominje da vecina (doduse neobrazovanih) domorodaca pred strancima voli da prica cisti domorodacki dijalekt ili jos gore, neku verziju indijanskog njemackog... Istovremeno prevrucu ocima kad cuju ''Hochdeutsch'' koji vecina stranaca uci ili u skoli ili na kursevima...

To zvuci otprilike ovako:

Ovde=voj, vojka
Tu=tujka, tude
Gdje=đe
...

Pa sad ocekuj od nekog stranca koji je ucio knjizevni srpski da pohvata ovo... Ne ide... ;)

Kamo puste srece da samo neobrazovani tako pricaju - ja sam u kontaktu uglavnom sa studentima, poneki se trude kad pricaju sa mnom, ali medjusobno - to je horor , razumljivo nekih 50 % .

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2010, 00:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Па реално, код нас дијалекти нису толико изражени као код њих, али рецимо да сам Далматинац и у неком друштву да сам, па да има неко са стране, баш би ме болео да не причам по далматинском дијалекту. Мислим да се не лажемо.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2010, 10:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
I nemacka okrece novi list... Napokon su dosli sebi:

Citiraj:
POKUŠAJI izgradnje multikulturalnog društva u Njemačkoj su "neslavno propali", rekla je njemačka kancelarka Angela Merker u subotu navečer.

Tijekom govora u Potsdamu je rekla da je takozvani multikulti koncept, u kojemu bi svi ljudi trebali sretno živjeti jedni uz druge - propao.

Merkel je na skupu mladeži svoje konzervativne stranke CDU rekla da je Njemačka 60-ih godina pozivala strane radnike u zemlju, a oni i njihovi potomci su se trajno doselili u zemlju.

"Imigranti se trebaju više potruditi"

"Neko vrijeme smo se zavaravali i govorili da neće ostati te smatrali da će jednoga dana otići, ali to je daleko od stvarnosti. I naravno, pokušaj uspostave multikulturalnog društva i suživota u kojemu bismo svi uživali je propao, potpuno propao", rekla je.

Naglasila je da imigranti u Njemačkoj trebaju učiniti više kako bi se integrirali, uključujući učenje njemačkog jezika.

Komentar je uslijedio nakon izlijeva antiimigrantskog raspoloženja od strane relevantnih njemačkih političara i nedavnog sastanka s turskim premijerom Recepom Tayyipom Erdoganom tijekom kojega su razgovarali o lošoj integraciji turske zajednice u Njemačkoj koja broji oko 2,5 milijuna ljudi.

Nedavno istraživanje je pokazalo da više od 30 posto Nijemaca vjeruje da je njihova država "preplavljena strancima". Studija Zaklade Friedrich Ebert je također pokazala kako oko 16 milijuna Nijemaca smatra da su imigranti ili ljudi stranog porijekla u Njemačku došli zbog ekonomske koristi.

"Muslimani najpovezaniji s prijetnjama državnoj dobrobiti i sigurnosti"

Čelnik bavarske konzervativne stranke CSU Horst Seehofer je ranije ovoga tjedna upozorio da se imigranti iz drugačijih kultura poput Turske i arapskih zemalja "teško snalaze".

U kolovozu je visoki dužnosnik Njemačke središnje banke Thilo Sarrazin rekao da "nijedna skupina osim muslimana nije tako snažno povezana s prijetnjama državnoj dobrobiti i sigurnosti".

BBC-ev dopisnik iz Njemačke smatra da je visoka nezaposlenost u europskoj državi koja se najbrže izvukla iz krize najveći razlog antiimigrantskog raspoloženja. Također dodaje da je ovakav kancelarkin nastup najvjerojatnije uvod u rezerviraniji odnos prema strancima. Vrijeme će pokazati hoće li Njemačka stati na tome ili će se povesti za primjerom ksenofobične francuske politike.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2010, 10:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Turski predsjednik je pozvao sve Turke u Njemackoj da nauce njemacki i da se integrisu u njemacko drustvo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2010, 10:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Silvio Dante je napisao:
Па реално, код нас дијалекти нису толико изражени као код њих, али рецимо да сам Далматинац и у неком друштву да сам, па да има неко са стране, баш би ме болео да не причам по далматинском дијалекту. Мислим да се не лажемо.


A sta ako se ti veliki lokal patriota i Dalmatinac zadesis u Vranju zedan i gladan? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2010, 16:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
То је друга ситуација. Ако се задесим гладан у Африци, објаснићу некако рукама и ногама :-)

Оно што сам хтео да кажем је да ми је то прилагођавање некоме врло мрско. Исто то мислим, када причам са неким нашим и онда у пролазу наиђе неко ко не говори српски а мој саговорник се аутоматски пребаци на немачки, то је као да ми уради шамар.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2010, 18:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
Silvio Dante je napisao:
То је друга ситуација. Ако се задесим гладан у Африци, објаснићу некако рукама и ногама :-)

Оно што сам хтео да кажем је да ми је то прилагођавање некоме врло мрско. Исто то мислим, када причам са неким нашим и онда у пролазу наиђе неко ко не говори српски а мој саговорник се аутоматски пребаци на немачки, то је као да ми уради шамар.

A skontaj kako je Austrijancu kad u vlastitoj zemlji ne razumije tolike ljude . Ja sam na poslu imao toliko nasih kolega, zapravo samo par Austrijanki , da smo cesce pricali na nasem nego na Njemackom. Zamisli sebe da dodjes na posao u svom rodnom gradu i ne razumijes sta kolege govore.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2010, 19:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Mene je jedan tuzio sefu zbog srpskog, a moj odgovor je bio: Da li hoces onda da koristimo iskljucivo hochdeutsch ili engleski, ako ti je prvi pretezak :) Uskoro ga je zamijenio jedan ludi Ceh ;)

Hocu reci, nismo tu da se svidjamo jedni drugima, vec da radimo. A firma odavno nije austrijska, niti zivi od Austrije... Ma ni od Evrope...

Doduse, ima firmi gdje se automatski dobija otkaz za neopravdanu upotrebu bilo kog stranog jezika. Ali takve firme imaju i npr. ometace signala mobilne telefonije...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2010, 19:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Stvar elementarnog bontona je da se u miješanom društvu koristi jezik koji svi razumiju. Nasamo (u četiri oka ili sa više sagovornika iz istog ili sličnog govornog područja), je stvar dogovora.
A da treba znati jezik zemlje u kojoj živiš nije stvar hoću-neću, već je sušta potreba, nešto sasvim elementarno.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2010, 19:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
To stoji, naravno da sa Austrijancima ne pricam srpski. Nema smisla, stvarno :) A pazi sada, oni Austrijanci sa kojima se uglavnom druzim ili su poslom proputovali svijeta pa im svejedno sta sam i ko sam ili su nacionalisti pa im ne smeta sto sam Srbin iz Bosne...

Jbt,e pa ovde imas primjeraka koji su dva puta u zivotu bili u Njemackoj... A Njemacka im je od kuce udaljena svega par kilometara... O ostatku svijeta ne zelim ni da govorim... Trenutno sam u naselju koje nastalo doseljavanjem folksdeutschera iz Jugoslavije. Stariji vecinom znaju srpski,neki se sjecaju i zivota dole. Ma cak im djeca znaju ponesto natucati...

Postojanje Austrougarske kao velike supersile je ostavilo ogromne migracijske tragove i u samoj Austriji te je zaista smijesno kada se sada neki pozivaju na neko cistunstvo kao nekada :) Zenin kolega bio poslom u Poljskoj ili Ceskoj i cekao bus... U dosadi pogledao na okacen vozni red i ugledao svoje prezime, Zadny...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2010, 20:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Slika

За предлог о аутоматској депортацији странаца који су осуђени за убиство, силовање, трговину људима или кријумчарење наркотика, гласало је 53 одсто бирача, пренела је агенција Ројтерс, оцењујући да је то последњи знак све већег непријатељства према имигрантима у тој земљи.

Агенција АП преноси да је за предлог гласало 52,9 одсто Швајцараца, а против је било 47,1 одсто грађана.

Референдум је сазван на иницијативу десничарске Швајцарске народне партије (СВП), која је предложила да боравишна дозвола буде аутоматски укинута странцима који почине тежа кривична дела.

Та странка је недавно, такође, покренула иницијативу за забрану градње минарета у Швајцарској, што је на референдуму и прихваћено.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... D0%B5.html

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2010, 20:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
АЛЕКСАНДАР je napisao:
[
За предлог о аутоматској депортацији странаца који су осуђени за убиство, силовање, трговину људима или кријумчарење наркотика, гласало је 53 одсто бирача, пренела је агенција Ројтерс, оцењујући да је то последњи знак све већег непријатељства према имигрантима у тој земљи.


Nema nikakve kontroverze u ovome, primjenjuje se u mnogo zemalja svijeta, pogotovo u Evropi, već odavno. Za teške zločine (gore pobrojane) prvo odležiš a na vratima zatvora, pri izlasku, te dočeka policija i spakuje na avion one zemlje čiji pasoš imaš. Pri tome ti u pasoš udare pečat o zabrani ponovnog ulaska u zemlju (od tri godine pa da doživotno), stave te na crnu listu svih zemalja Šengena, pa ti sad vidi...

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Nov 2010, 23:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep 2003, 02:52
Postovi: 2538
Lokacija: Republika Srpska
Citiraj:
Оно што сам хтео да кажем је да ми је то прилагођавање некоме врло мрско


:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

_________________
Zec: NEEEEEEE, RISE!
Ris: Ma ne remse!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Nov 2010, 23:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Milanko Djeric je napisao:
Citiraj:
Оно што сам хтео да кажем је да ми је то прилагођавање некоме врло мрско


:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Kooome baa mii da se priiilaaagođaavamo :lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kL9iowg7Fs4[/youtube]
:lol: :lol: :lol:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2010, 01:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
хахахахаха оплака`! :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2010, 03:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
eugene of savoy je napisao:
Milanko Djeric je napisao:
Citiraj:
Оно што сам хтео да кажем је да ми је то прилагођавање некоме врло мрско


:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Kooome baa mii da se priiilaaagođaavamo :lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kL9iowg7Fs4[/youtube]
:lol: :lol: :lol:


Управу је човек. Прилагођавали су се како је који освајач и џелат прошао овим просторима.
Време је и да се неко прилагоди њима.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2010, 03:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Milanko Djeric je napisao:
Citiraj:
Оно што сам хтео да кажем је да ми је то прилагођавање некоме врло мрско


:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:


Шта ћеш... Не можемо сви да будео већи Енглези од Енглеза.



Осим тебе наравно.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2010, 19:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep 2003, 02:52
Postovi: 2538
Lokacija: Republika Srpska
Citiraj:
Шта ћеш... Не можемо сви да будео већи Енглези од Енглеза.


to ti sebe persiras?

tu nije u pitanju "biti veci englez od engleza". tu je u pitanju elementarna kultura i vaspitanje. ako pricas u grupi ljudi, za mene je stvar kulture da pricas onim jezikom koji sagovornici razumiju. jedino ako si pavijan koji smatra da uvijek nesto nekome mora da dokazuj, onda ces okrenuti na svoj jezik, jer ti je "prilagodjavanje mrsko". i, eto, tako ces dokazati da si neki veliki srbin, ili sta li vec.

uostalom, malo je smijesno da neko ko po svoje misljenje ide na sajt NSPM i kod vodja navijackih grupa prica da mu je "prilagodjavanje nekome" mrsko.

_________________
Zec: NEEEEEEE, RISE!
Ris: Ma ne remse!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2010, 02:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Milanko Djeric je napisao:
Citiraj:
Шта ћеш... Не можемо сви да будео већи Енглези од Енглеза.


to ti sebe persiras?

tu nije u pitanju "biti veci englez od engleza". tu je u pitanju elementarna kultura i vaspitanje. ako pricas u grupi ljudi, za mene je stvar kulture da pricas onim jezikom koji sagovornici razumiju. jedino ako si pavijan koji smatra da uvijek nesto nekome mora da dokazuj, onda ces okrenuti na svoj jezik, jer ti je "prilagodjavanje mrsko". i, eto, tako ces dokazati da si neki veliki srbin, ili sta li vec.

uostalom, malo je smijesno da neko ko po svoje misljenje ide na sajt NSPM i kod vodja navijackih grupa prica da mu je "prilagodjavanje nekome" mrsko.


Преферирам иначе да са Србима причам на српском али ако ти кажеш да требам (требамо) да причамо на енглеском ево потрудићу се па ћу од сада уместо добро јутро да користим гуд морнинг. Ипак је то елементарна култура.

А и по мишљење ћу од сада код Би-Би-Сија и у Хелсиншки одбор.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2010, 14:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep 2003, 02:52
Postovi: 2538
Lokacija: Republika Srpska
Citiraj:
Преферирам иначе да са Србима причам на српском али ако ти кажеш да требам (требамо) да причамо на енглеском ево потрудићу се па ћу од сада уместо добро јутро да користим гуд морнинг. Ипак је то елементарна култура.


ocekivano, ovo je obicna glupost. sa srbima treba pricati srpski, ali ako osim srba u grupi ljudi koja razgovara ima i ljudi drugih nacionalnosti koji ne razumiju srpski (znam da je to sljedbenicima NSPM i raznih 'nasih 1389' nepojmljiva situacija, ali eto, medju civilizovanim svijetom se cak i to desava), onda ako ne govoris jezikom koji svi razumiju neces dokazati da si veliki srbin, nego samo da si nekulturan i glup.

Citiraj:
А и по мишљење ћу од сада код Би-Би-Сија и у Хелсиншки одбор.


cestitam! to je makar neki napredak u odnosu na NSPM i navijacke vodje

_________________
Zec: NEEEEEEE, RISE!
Ris: Ma ne remse!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 342 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs