banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 17:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5095 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253 ... 255  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Apr 2022, 18:03 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1349
Ajd što je Srbija glasala za izbacivanje, nego koliki je medijski mrak u Srbiji to je strašno. Niko, ali apsolutno niko od portala, uključujući RTS, B92, Blic, Kurir, Alo uz tu vijest nije objavio da je i Srbija glasala za. Na Kuriru spominju sve zemlje regije koje su glasale za ali ne spominju Srbiju. :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2022, 20:47 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Okt 2005, 21:36
Postovi: 1237
Lokacija: Karanovac - Banjaluka
Kada sam večeras čuo na RTRS da je i Srbija glasala za psovao sam Vučiću mater na sav glas. Negdje sam ja napisao da će on jebati Ruse poslije izbora.

_________________
Radio grmljavina
Centar za podršku studentima sa invaliditetom na Univerzitetu u Banjoj Luci


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2022, 21:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Nadati se da je ovo igranje na dvije stolice, ali srpska politika na celu sa zvaljom ne vjerujem da je kadra za vise osim za poslusnost prema NATO gazdama. Vidjecemo

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2022, 21:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15262
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Bilo koja ozbljnija politička opcija da je pobjedila isto bi uradila

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2022, 05:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5073
Lokacija: Banja Luka
Vratiće im se ovo ko bumerang, nekad kad bude trebalo staviti neki veto, slučajno će izostati.
Pičke bezmude, a medijski mrak je zaista nevjerovatan jer sam morao bukvalno iskopati ovaj podatak.
Ovi "naši" me i ne iznenađuju više, izgleda onaj koji pritišće dugme u Njujorku jači je od svih glavonja ovde zajedno. I to je, jel'de, potpuno normalno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2022, 07:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
pilot babo je napisao:
Vratiće im se ovo ko bumerang, nekad kad bude trebalo staviti neki veto, slučajno će izostati.
Pičke bezmude, a medijski mrak je zaista nevjerovatan jer sam morao bukvalno iskopati ovaj podatak.
Ovi "naši" me i ne iznenađuju više, izgleda onaj koji pritišće dugme u Njujorku jači je od svih glavonja ovde zajedno. I to je, jel'de, potpuno normalno.


Pa nisam ih ja doveo na vlast sadasnju garnituru, vec NATO. Moraju slusati

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2022, 07:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Biznis.

U Srbiji,a i kod nas politika je vec odavno biznis. Nema prijatelja, ljubavi, samo novcanik i licni interes... Tako da.. Nisam nimalo zacudjen, a ni ljut.

Ocekivano sve, a i narod je podrzao, tako da nema ljutnje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2022, 10:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2246
Lokacija: Trn
Citiraj:
Usvojena rezolucija da stalne članice SB moraju da opravdaju veto

Dok se generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš pripremao da se sastane sa predsjednikom Rusije u Moskvi kako bi se zalagao za prekid vatre u Ukrajini, u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija izglasana je rezolucija koja će svaku upotrebu veta neke zemlje članice Savjeta bezbjednosti staviti na kontrolu cijelog tijela ove organizacije. Nacrt rezolucije, neformalno nazvan "inicijativa za veto", izradio je Lihtenštajn sa desetinama kosponzora, uključujući SAD i Veliku Britaniju.

Usvajanjem ove rezolucije otvorena su vrata za istorijski presedan da, kada jedna od pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti sa pravom veta - Kina, Francuska, Rusija, SAD ili UK - iskoriste svoju moć da blokiraju rezoluciju u najjačem tijelu UN, prije toga mora da se održi poseban sastanak Generalne skupštine, na kojem će sve članice UN moći da iznesu svoje stavove o vetu.

Godinama je Rusija koristila svoje pravo veta da zaustavi rezolucije Savjeta bezbjednosti – koje su, za razliku od rezolucija Generalne skupštine, primjenjive prema međunarodnom pravu - protiv svoje vojne taktike u Ukrajini i, prije toga, u Siriji, povodom pitanja vezana za Kosovo i Metohiju i drugim sličnim situacijama.

"Posebno smo zabrinuti zbog sramnog obrasca zloupotrebe privilegija veta u posljednje dvije decenije", rekao je SAD ambasador pri UN Linda Tomas-Grinfild, podržavajući ovu inicijativu.

Kristijan Venavezer, ambasador Lihtenštajna u UN, rekao je u pismu Skupštini, koju čine 193 zemlje, da je rezolucija "značajan korak ka osnaživanju Generalne skupštine i jačanju multilateralizma". I Ričard Govan, direktor istraživačkog centra Međunarodne krizne grupe UN isto ističe da je mjera "dobra ideja da se signalizira da postoje stvarni troškovi reputacije u vezi sa korišćenjem veta".

"Ako inicijativa za veto uspije, pretpostavljam da će SAD ili njeni saveznici podnijeti rezoluciju kojom se zahtjeva olakšica za Mariupolj na koju će Rusija staviti veto. To će onda pokrenuti novi mehanizam Generalne skupštine i postaviti Rusiju na mjesto", predvidio je Govan prije glasanja u utorak, misleći na opkoljeni grad na jugu Ukrajine.

Ovoj rezoluciji prethodili su veliki pritisci američkih senatora na Bajdenovu administraciju da se iz SB UN u potpunosti izbaci stalna članica Rusija, ali bi takav potez GS UN bio ravan rušenju čitavog sistema Ujedinjenih nacija i sistema međunarodnih odnosa koji je uspostavljen na tekovinama Drugog svetskog rata.

Da podsjetimo, američki senator Kevin Kramer, član Senatskog komiteta za oružane snage, pridružio se senatorki Marši Blekburn i zastupnici Klaudiji Teni u predstavljanju zajedničke rezolucije kojom se pozvali administraciju američkog predsjednika Džo Bajdena da ukloni Rusiju iz Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

Tako formulisana rezolucija, odnosno ukidanje statusa Rusije kao stalne članice Savjeta bezbjednosti eliminisala bi u potpunosti moć veta Moskve na rezolucije Savjeta bezbjednosti. Američki senatori su bili mišljenja da "omogućavanje Rusiji da zadrži svoj stalni položaj uprkos njenoj zloupotrebi međunarodnog prava ugrožava sam kredibilitet Savjeta bezbjednosti i podriva osnovne vrijednosti mira i bezbjednosti na kojima su izgrađene UN".

Senatori su tada istakli i da postoje i indicije da je moguće da sjedište SSSR-a nikada nije pravilno prenijeto na Rusku Federaciju, jer nije postojao formalni proces kao što je izmjena Povelje UN nakon pada Sovjetskog Saveza. Moskvi je dodijeljeno mjesto u Savjetu bezbjednosti na osnovu pravne kancelarije UN, a Generalna skupština nikada nije preduzela nikakve radnje da to zvanično odobri.

S obzirom na to da bi bilo apsurdno da zemlju koja je bila osnivač jedne takve međunarodne organizacije bude i isključena iz nje (i to zemlja koja je po svojoj veličini i snazi među prvih pet zemalja svijeta, pritom i međunarodno-pravni nasljednik SSSR-a, koji je i osnivača UN) očekivano je da je pribegnuto drugoj metodi, odnosno preispitivanju veta. To bi, praktično, dovelo do kraja istorije kakvu poznajemo jer bi se time srušio cjelokupan sistem međunarodnih odnosa i međunarodnih ugovora, odnosno, otvorila bi se "pandorina kutija", jer bi u tom slučaju sve bilo moguće da se dogodi u svijetu, a ono što je važilo do prije neki dan do trenutka specijalne operacije Rusije u području Donbasa, praktično se srušilo.

Time se stvaraju mogućnosti da, praktično, velike sile u polarizovanom svijetu, dobijanjem proste većine mogli da urade bilo šta što žele. Što je ujedno, najvjerovatnije i glavni razlog što se odstalo od rezolucije koja bi isključili Rusiju iz SB, umjesto čega se otvara mogućnost preispitivanja njenog glasa u SB UN.

No, da li je uopšte bilo i moguće isključiiti jednu od pet stalnih članica SB UN iz ove organizacije? Bivši ministar spoljnih poslova SRJ i diplomata Živadin Jovanović tada je za Telegraf.rs objasnio da institucija "isključenja" iz UN uopšte ne postoji kao takva, kao i da je takav čin neizvodljiv.

"Ni SRJ u vreme sankcija tokom poslednje dekade prošloga veka, nije bila isključena iz UN, već je bila suspendovana iz rada Generalne skupštine. Moramo da uzemo u obzir kako je došlo do formiranja UN 1945. godine od strane pobednica u Drugom svetskom ratu nad fašizmom i nacizmom. U toj borbi Rusija je kao pojedinačna zemlja dala najveći doprinost i najveće ljudske žrtve. Postavlja se pitanje da li je moguće da svetska organizacija postoji, a da u njenom radu ne učestvuje zemlja i nacija koja je dala najveći doprinost njenom formiranju. Takvi pokušaji značili bi dovođenje u pitanje postojanja samih UN", izjavio je Jovanović.

Bivši ministar spoljnih poslova se pita da li UN mogu uopšte da postoje bez temelja koje je Rusija zajedno sa drugim saveznicima postavila?

"Kako može da se isključi stalna članica SB kad za to ne postoji pravni osnov u Povelji UN, ne postoji instrument isključivanje stalne članice SB ili iz UN. Rusija je postala stalna članica SB činom osnivanja svetske organizacije, niko nije glasao za nju, pa da sad od njegove volje sada zavisi da li će ona da ostane ili ne. Pokušaj isključivanja Rusije iz UN ravan je pokušaju uništavanju samih Ujedinjenih nacija. Pokušaj da se Rusiji onemogući da vrši svoje dužnosti u okviru SB UN, ravne su pokušaju uništavanja svetske organizacije", objasnio je Jovanović, prenosi Telegraf.



https://www.nezavisne.com/novosti/svije ... eto/715970

Znači krenulo se u ovom pravcu.

_________________
They have money for wars, but can't feed the poor!

Allow me to introduce first, Makaveli the Don.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2022, 12:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Maj 2018, 09:42
Postovi: 2624
Lokacija: PD
s tim što su rezolucije u načelu neobavezujuće.

ali ja ne sumnjam da će se ići u smjeru izbacivanja Rusa odasvud gdje njihov glas ima težinu, nevezano za to da li ta izbacivanja imaju "zakonsko" uporište. naravno, uz opravdanje takozvanim višim ciljevima. nešto u smislu "e odsad više nemaš pravo veta zato što smo to mi tako odlučili".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2022, 13:13 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2020, 06:41
Postovi: 592
Čini mi se da bi se tim razvalila institucija UN. Odakle UN ima moć? Pa upravo zbog toga što svjetske sile stoje iza toga. Ako izbace Kinu i Rusiju mogu da to preimenuju u "SAD i simpatizeri"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2022, 13:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Maj 2018, 09:42
Postovi: 2624
Lokacija: PD
odavno je UN qrac na bicikli, prisustvujemo samo završnom činu totalnog sloma.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2022, 13:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
UN imao glavnu ulogu 90-ih. Sada je sporedna uloga. Bilo dobro dok je Kina bila max suzdržana i Rusija izbjegavala zbog rata MMF-a. SB... veto.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2022, 14:05 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Rusija bi u slučaju da ovo prođw trebala napustiti UN. Ionako je to 'ladan kurac od organizacije.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2022, 15:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Tako je. I ako ikako može, da je zaprati ovih par značajnijih država sa svakog kontinenta. Pa nek se igraju komonvelta i sluga anglosaksonska govna....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2022, 20:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Na kraju ce tako i biti, osnovace neku svoju paralelnu UN u krajnjem slucaju. Znaci supci sa zapada idu u razvaljivanje svega, kao razmazeno deriste kad gubi pa mjenja pravila igre. Nazalost zivimo u vremenu velikih turbulencija, nista vise nece biti isto nakon svih ovih desavanja.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2022, 20:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5576
Lokacija: Banja Luka
Sviđa mi se poređenje zapada sa razmaženim derištem.


Sent from my RMX3081 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2022, 08:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
U skoro svim srbijanskim medijima danas vijest da je Putin juce posredno priznao Kosovo
Vidjecemo sta ce Vucic danas reci na konferenciji za stampu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2022, 08:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Kampanja traje od izbora

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2022, 09:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Pripreme za uvodjenje sankcija.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2022, 09:14 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Pa srbijanski mediji odavno furaju prozapadnu priču. I Vučićevi i Šolakovi.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5095 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253 ... 255  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Moco i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs