banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 00:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 354 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Okt 2012, 00:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 10 Maj 2011, 23:20
Postovi: 420
filozof sa vrbasa je napisao:
Raso je dobro krenuo sa odbranom, prvo razbucava "istinu" u vezi Markala I.


Reci da se zajebavas? razbucava?? :lol:
Karadzic ne zna je l' pos'o il' dos'o, gubi se k'o abdest. Onog ruskog(koje li slucajnosti) oficira je dovodio i Galic da mu svjedoci o Markalama, a izjava mu je bila da ne zna ko je ispalio granatu, ali samo zna da to nisu Srbi uradili. :roll:
Kada mu je sudac rekao da "barem to" dokaze nekim analizama i dokazima, on je rekao da "svesku" nije donjeo iz Rusije, ali da tu ipak i nema nekih dokaza, nego je u toj "svesci" napisan samo njegov zakljucak, bez ikakvih podrobnijih analiza. To je sud NARAVNO odbio kao "dokaz". Samo se taj oficir provaljuje zbog Karadzica, vidi se da mu je neprijatno.

O Markalama 1 je Karadzic isao sa 3 teorije, prvo da su lutke, drugo da smo MI postavili exploziv ili da smo MI ispalili granatu, i treca je da se nista nije desilo nego da su vec mrtva tijela donesena sa drugih lokacija i da je sve montirano.
Cak je razjasnjena i misticna "plasticna noga" tj. proteza. Svjedocio je sin vlasnika proteze.
Karadzic se sa njim ubjedjivao je l' mu otac visok 179 ili 180 cm. eto njegove odbrane :wink:

Ne razumijem se bas najbolje u pravo, ali odrzavanje 3 teze o jednom dogadjaju mi se cine kao samoubistvo za njegovu odbranu. Brani se tako sto se pita otkud rupe od gelera na jednoj strani sperploce ako je granata pala sa suprotne strane :lol: :lol:
Ako ti smatras da je to kvalitetna odbrana, onda podrzavam 8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2012, 13:46 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Minmala jedna dozivotna, pa Karadzic i Mladic kotiraju na zapadu u rangu sa Hitlerom, mora se to nekako opravdati.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2013, 17:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Citiraj:
Kanadski oficir je tvrdio da mu je jedan američki vojnik pokazao sliku na kojoj se vidi kako, 5. februara 1994, jedna osoba sa prozora zgrade baca minobacačku granatu na Markale. Za drugu eksploziju ispred zatvorene pijace Markale avgusta 1995. svedok je izjavio da nije moglo biti utvrđeno sa koje je strane bila ispaljena.


http://www.politika.rs/rubrike/Hronika/ ... cu.lt.html

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2013, 14:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Fino je svjedocio onaj zasticeni svjedok prije neki dan, on je svjedocio da je vidio kako Alijine horde zla pucaju po "nezasticenim" stanovnicima Sarajeva, ja ne znam da li je iko pred sudom izjavio tako nesto.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2013, 22:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Zoze Kutiljero:
http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Zoze-Kutiljero-Alija-Izetbegovic-srusio-plan-za-mir/110133.html

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2013, 19:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Svjedok odbrane očevidac ubistva Muslimana u Kravici

.

Beta - 14.03.2013 17:18

HAG - Bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžic, optužen za genocid u Srebrenici, danas je pred Haški tribunal kao svjedoka odbrane izveo Jovana Nikolića, očevica ubistva zarobljenika iz Srebrenice koje su u julu 1995. u okolini Bratunca počinile srpske snage.

Nikolić je izjavio da je 14. jula 1995. video kako masirani srpski vojnici, koje nije mogao da prepozna, ispred zemljoradničke zadruge u selu Kravica ubijaju "desetak-petnaest" zarobljenih Muslimana.

Počinioci su žrtve primorali da legnu licem ka zemlji, a onda su im

pucali u leđa, nazivajući to "akcinacijom", opisao je svjedok "užasan prizor" kojem je prisustvovao.

Tadašnji direktor zadruge, Nikolić je, međutim, tvrdio da je masovno ubistvo koje je počinjeno u Kravici bilo "žestok incident", odnosno osveta koju su izazvali zarobljenici time što su oteli oružje od čuvara i ubili jednog policajca.

Prema optužnici protiv Karadžića (67), specijalna policija RS je u skladištu u Kravici, 13. i 14. jula 1995, ubila oko 1.000 zarobljenih Muslimana iz Srebrenice. To je bio prvi u nizu sistematskih masovnih strijeljanja muslimanskih zarobljenika u danima pošto je Vojska RS zauzela Srebrenicu, 11. jula 1995, a ukupan broj žrtava je, prema tužiocima, oko 7.000.

Prema sažetku svedokove izjave, koji je Karadžić pročitao u sudnici, Nikolić je "poslije velike pobune u kravičkom skladištu, otišao u Bratunac i izvijestio vlasti o incidentu... Vlasti su odmah preduzele mjere da očiste teren tako što su tijela ubijenih prebacile u selo Glogova i pokopale".

Tokom unakrsnog ispitivanja, tužilac Džulijan Nikols (Jullian Nicholls) podsjetio je svjedoka da je haškom tužilaštvu 2001. izjavio da je u kravičkom skladištu bio očevidac "genocida".

Odgovorivši da se ne sjeća da je upotrijebio riječ "genocid" i da tada nije znao šta ona podrazumijeva, Nikolić je kazao da ono što je video "jeste bilo strašno".

Pošto mu je zastupnik optužbe predočio da je 2005. tužiocima u BiH rekao da je u zadružnom skladištu u Kravici bio i 13. jula 1995.

uveče, kada je veliki broj zarobljenika ubijen, svjedok je i to potvrdio.

Kazao je da je tačno da mu je policajac Zoran Erić tada rekao "da se ljudi ubijaju, da ima mnogo mrtvih" i da su počinioci pripadnici jedinice specijalne policije iz Skelana. Svjedok je potvrdio i da je tada čuo rafale i detonacije iz skladišta u koje nije ulazio.

"Tako je. Ja sam rekao da je u Kravici 13. jula došlo do žestokog incidenta u kojem su zarobljenici oteli oružje od stražara, zapucali na stražere, a onda su stražari uzvratili vatrom i pobili ljude u tom hangaru. Ja sam se tamo naveče našao, zadržao se pet-šest minuta i vratio se u Bratunac", rekao je Nikolić.

Upitan zašto to nije pomenuo u izjavi Karadžićevoj odbrani, odgovorio je da ga niko nije pitao.

Na podsjećanje tužioca da je tužiocima u BiH izjavio da su i počinioci ubistva koje je sutradan video bili isti policajci, svjedok je odgovorio: "Ne, bila su dva-tri vojnika s fantomkama".

Na Nikolsovu sugestiju da ubistvo 1.000 ljudi koje traje satima nije moglo biti spontana i emotivna reakcija na pobunu zarobljenika, Nikolić je tvrdio da "tu nije bilo 1.000 ljudi", jer ih "prostor nije mogao primiti".

Kao dokaz da je ubijanje bilo organizovano, a ne spontano, tužilac je naveo i činjenicu da je svjedok sutradan ujutro bio očevidac ubistva.

"To je nekontrolisana reakcija ljudi koji ili imaju poremećaj moždani, ili su odmetnici ili imaju osvetu. To nije normalan čovjek koji je mogao da to uradi", uzvratio je Nikolić.

Suđenje bivšem lideru bosanskih Srba biće u Hagu nastavljeno iduće nedjelje. Karadžić je optužen i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce "plavih šljemova" UN, 1992-95.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2013, 18:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
eto drkadzije iz haga odlucile da ga ipak terete za genocide u ostalim mjestima,

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Feb 2014, 17:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Citiraj:
Tužiteljka Katrina Gustavson opširno je citirala stihove iz "Gorskog vijenca" tokom unakrsnog ispitivanja svedoka odbrane Gojka Kličkovića koji je u glavnom iskazu pomenuo da se Karadžić, tokom rata u BiH, često pozivao na taj Njegošev spev.

Zastupnica optužbe citirala je dijalog vladike Danila i Vuka Mićunovića u kojem se - u slobodnom prevodu sa engleskog - poziva na "čišćenje naše zemlje od nevernika" i kaže da "naša bitka neće biti okončana dok mi ili Turci ne budemo istrebljeni".

Po tumačenju tužiteljke Gustavson, taj čin Karadžića (citiranje) je bio "poziv na etničko čišćenje zemlje od Muslimana".

Po tumačenju tužiteljke Gustavson, taj čin Karadžića (citiranje) je bio "poziv na etničko čišćenje zemlje od Muslimana".

Njegoš u "Gorskom vijencu" "slavi ubijanje Muslimana, uništavanje njihovih kuća i rušenje njihovih džamija", sugerisala je tužiteljka.

Ogradjujući se da nije proučavao Njegoševo delo, svedok Kličković koji je posle rata bio premijer Republike Srpske, uzvratio je da dovodjenje u vezu "Gorskog vijenca" sa zločinima tokom sukoba u BiH, "izlazi iz okvira lepog ponašanja".



http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/442235 ... e-poturica

Joj :lol:

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Feb 2014, 17:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Ogradjujući se da nije proučavao Njegoševo delo, svedok Kličković koji je posle rata bio premijer Republike Srpske, uzvratio je da dovodjenje u vezu "Gorskog vijenca" sa zločinima tokom sukoba u BiH, "izlazi iz okvira lepog ponašanja".
:lol: :lol: Ispade Gojko tamo najpametniji

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Feb 2014, 18:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
I ja gledam. Ko bi rekao, ko bi se nadao :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Feb 2014, 22:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Naći će oni načina i mrtvom Njegošu da sude, najžalije je što će na osnovu Karadžića polupismeni činovnici haškog tribunala da izvedu zaključak da ni Njegoš nije bio ništa bolji.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Feb 2014, 17:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Citiraj:
Svedočeći u odbranu Radovana Karadžića, bivši pripadnik policije BiH izjavio je danas pred Haškim tribunalom je da je granatu na sarajevsku pijacu Markale, u zimu 1994, ispalila Armija BiH, po nalogu Alije Izetbegovića.

Pod pseudonimom KW-586, skrivenog lika i elektronski izmenjenog glasa, svedok je izjavio da je kao pripadnik specijalne jedinice "Biseri", 1992-94, bio u obezbeđenju Predsedništva BiH koje je zasedalo u zgradi Narodne banke u Sarajevu. Karadžić je u sudnici citirao dokument vlasti BiH, kao potvrdu da je svedok zaista bio u jedinici "Biseri"


Citiraj:

Verodostojnost svedoka, tužiteljka Edžerton je rušila i sugerišući da se on nije javio Tribunalu da svedoči na procesima generalu Haliloviću i Naseru Oriću, iako je živeo u obližnjoj Belgiji.



KW-586 odgovorio je da "o ratu nije želeo da priča", zato što je verovao da je u ratu postojala "ravnoteža...i oni su pravili to što su pravili - i mi smo pravili to što smo pravili". Rekao je da je samo želeo da "dodje sebi".


Tvrdio je da se odlučio da progovori tek kad se vratio u Sarajevo i video da "ista banda vlada, kao da je još rat", a da "drugi odgovaraju" za ono što je ta vlast učinila.

- Vrlo je teško nešto reći protiv svoga, ali nekada se mora - kazao je svedok, dodajući da "svako treba da odgovara za svoje zločine".

KW-586 izjavio je da je 2000. godine želeo da dodje u Haag i "da izjavu protiv one bagre tamo" i da se "dosta ljudi" u Sarajevu slaže s njim, ali da se "plaše represije".



http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/443463 ... na-Markale

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Feb 2014, 17:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Kao što je Hitler imao Vučju jazbinu, tako se suvereni Aljo krio u trezoru banke. :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2014, 04:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 10 Maj 2011, 23:20
Postovi: 420
Mladic odbio da svjedoci u Karadzicevu odbranu, a Karadzic odbio da svjedoci u svoju odbranu :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jul 2014, 19:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Slovenački Centar za istraživačko novinarstvo objavio je tekst u kojem opisuje kako je Slovenija tajnom diplomatijom pokušala da zaradi preko preprodaje oružja u BiH za vrijeme rata.
Prema riječima bivšeg ambasadora Slovenije u Australiji, Milana Balažica, slovenačka premijerka na odlasku Alenka Bratušek je preko svog savjetnika za vanjsku politiku Petra Grka i uz pomoć tadašnjeg predsjednika Socijalnih demokrata Igora Lukšića bila upoznata s neuobičajenom ponudom trgovca oružjem Nikolaja Omana i čak u razgovoru s njim, preko svog savjetnika, davala uputstva.
Sloveniji je Oman, kako piše CPNS, ponudio "dar" u obliku hipoteke nad zemljištem na kojem stoji rafinerija u Brodu, prenosi Index.hr.
Zapisi o razgovorima između kabineta premijerke Bratušek i drugih aktera iz dokumentacije Milana Balažica, koju je poslao medijima, ne razlikuju se mnogo od korespondencije između finskih, austrijskih i slovenačkih aktera u aferi "Patria", ali neuobičajen "dar" koji je Sloveniji navodno ponudio Oman je bez sumnje povezan s trgovinom oružjem.

Ruske rakete za 60 miliona dolara
Nalazi stranih istražilaca i tužilaca, knjige i članci objavljeni u inostranstvu pokazuju da se zapravo radilo o poslu između Omana i Radovana Karadžića, koji se sastojao od nabave ruskih bacača raketa i raketa tipa BM-30 Smerč, kao i nuklearnog materijala vrijednog 60 miliona dolara. U zamjenu za oružje je navodno založeno zemljište u Palama.

Ugovor između Omanove firme Orbal Marketing Services Ltd, registrovane u Liberiji, i vlade Republike Srpske, koju je zastupao premijer Dušan Kozić, odnosi se na zajam od 60 miliona dolara, a potpisan je 28. februara 1995. u Palama. Oman je, prema ugovoru, "posudio" Republici Srpskoj 60 miliona evra na razdoblje od 45 dana, bez kamata, a iznos od 60 miliona evra Omanu je Vlada Republike Srpske trebala otplatiti u naturi i robi, uz pismenu suglasnost vjerovnika, odnosno Omana. Kao garanciju za otplatu kredita Vlada Republike Srpske je navodno ponudila hipoteku nad rafinerijom Brod.
Nekoliko dana kasnije, 3. marta 1995, predstavnik Republike Srpske je potpisao potvrdu da je dio robe već isporučen, a kao svjedok se potpisao Omanov saradnik, italijanski trgovac oružjem Lorenco Mazega.
O cijelom slučaju su još 1996. izvještavali strani mediji.

Ruski raketni sistem nije isporučen, tvrdio je 2004. Dušan Kozić, koji je s Omanom potpisao ugovor o kreditu u visini od 60 miliona dolara. On je potvrdio da je rafinerija bila pod hipotekom 1995, ali samo na mjesec dana. Tako da je na kraju cijeli posao propao, a Oman se nikada nije uspio upisati na zemljište u Brodu.

Oman prevario Srbe
Kako piše CPNS, Kozić je tvrdio da Omana nisu htjeli odmah odbiti te da su mu ponudili hipoteku nad nečim što predstavlja vrijednost. Prema pisanju Medine Delalić i Suzane Šačić iz BiH, nakon što je uhapšen 1996. italijanski trgovac oružjem Lorenco Mazega je potvrdio da je između Omana i vlade Republike Srpske bio dogovoren posao vrijedan 60 miliona dolara, a da mu je Karadžić na prvom sastanku u Palama uručio predujam od 6 miliona dolara.
Istovremeno, Oman mu je predao kovčeg u kojem se navodno nalazilo rusko oružje, ali je prevario Karadžića - u kovčegu se nalazio kozmetički gel.
Najvjerojatnije se radi o događaju od 3. marta 1995, kada je Mazega u ime Omana potpisao potvrdu o djelomičnoj otplati kredita.
Balažiceva dokumentacija o tajnoj diplomatskoj aktivnosti vlade Alenke Bratušek s međunarodnim trgovcem oružjem potvrđuje da se radilo o Omanovom poslu s Radovanom Karadžićem.

Najvišim predstavnicima Slovenije ratni plijen nije smetao
Slovenački dužnosnici i diplomatski vrh, te njihove obavještajne službe dokumente koje je dostavio Oman, i drugi javni izvori koji govore o pozadini cijele priče oko "dara", očigledno nisu provjerili.
Ili im je razum pomutio "dar" vrijedan nekoliko miliona dolara u obliku hipoteke nad "naftom bogatim zemljištem" koji im je Oman nudio.
Oduševljenje "poklonom" koji je Sloveniji nudio Oman, a koje je vidljivo u prepiski između Igora Lukšića i Milana Balažica, otkriva da slovenačke dužnosnike nije smetala činjenica da posluju s međunarodnim trgovcem oružja, koji je već nekoliko puta bio optužen za razna krivična djela.
Umiješanost u cijelu priču sada negiraju i Alenka Bratušek i ministar spoljnjih poslova Karl Erjavec.
Ipak, kako piše CPNS, prema korespondenciji između premijerke Alenke Bratušek, predsjednika Socijaldemokrata Igora Lukšića i tađašnjeg ambasadora Milana Balažića, čini se kako je Slovenija i danas država čija vlada ne vidi problem u zarađivanju na račun krvavih ratova na području bivše Jugoslavije.
U slučaju da je posao između Radovana Karadžića i Omana bio uspješan i da se Oman upisao na zemljište u Brodu, Slovenija bi primanjem njegovog "dara" postala vlasnica pomenutog zemljišta, odnosno ostvarila bi ratnu dobit od trgovine oružjem i to u vrijeme embarga Ujedinjenih nacija.
(Agencije)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jul 2014, 19:33 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Ko nas je vodio dobro smo gaće na sebi sačuvali....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 02:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Armija BiH kršila međunarodno ratno pravo
Ponedeljak 14. Jul 2014 19:58
Milorad Šehovac, svjedok odbrane generala Ratka Mladića u Hagu, izjavio je danas da je Armija BiH u Sarajevu kršila međunarodno ratno pravo, jer je svoje vojne položaje locirala u civilne objekte.

Šehovac, koji je tokom proteklog rata bio komandant Druge sarajevske brigade Vojske Republike Srpske /VRS/, tvrdi da su muslimanske snage imale položaje u civilnim objektima i iz njih otvarale vatru, te da u sarajevskim naseljima Hrasnica i Dobrinja tokom rata "nije bila nijedna isključivo civilna zona".

"Onaj ko planira i izvodi dejstva u naseljenom mjestu dužan je da ukloni civile iz zone borbenih dejstava. Postojanje civila u toj zoni protivno je međunarodnom pravu. Muslimanska 104. brigada Armije BiH je to kršila u Sarajevu", istakao je Šehovac.

On je naglasio da su se Srbi na položajima oko Sarajeva isključivo branili, a da su njihovi jedini "ratni ciljevi" bili blokada Prvog korpusa Armije BiH, te odbrana teritorije i civila.

"Nama povlačenja nije bilo. Mi smo provodili odsudnu odbranu. Svako naše povlačenje imalo bi dalekosežne posljedice, i po teritoriju i po vojsku Republike Srpske", naglasio je svjedok.

On je negirao navode tužilaštva da su srpski snajperisti gađali civile u Sarajevu.

"Moja jedinica je imala 25 snajperista, ali su svi bili na frontu van Sarajeva i gađali neprijateljske vojnike i starješine. Mislim da sam svoje snajperiste dobro iskoristio i u skladu s međunarodnim pravom", naglasio je svjedok.

Pukovnik Šehovac će sutra u Haškom tribunalu, na suđenju komandantu Glavnog štaba VRS Ratku Mladiću, odgovarati na pitanja tužilaca.

Izvor: Srna

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2014, 18:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Караџић: Нема директних доказа - све је импровизација
Бивши предсједник Републике Српске Радован Караџић рекао је данас, у завршној ријечи на суђењу у Хашком трибуналу, да није крив за геноцид, ратне злочине и злочине против човјечности за које је оптужен, као и да се у Хагу суди српском народу.
Радован Караџић - Фото: AP
Радован КараџићФото: AP

- Српски народ је оптужен. Знам истину, и Тужилаштво зна истину, али они покушавају да обману суд - навео је Караџић, и додао, да је тврдња да су он и други оптужени Срби учествовали у заједничком злочиначком подухвату пала.

Он је истакао да ће иза њега остати добра дјела и напори да се избјегне рат и патње током рата.

Караџић има 10 сати на располагању данас и сутра да изнесе завршну ријеч на суђењу у којем је оптужен у 11 тачака за геноцид, ратне злочине и злочине против човјечности током рата у БиХ од 1992. до 1995. године.

- Шта би дало Тужилаштво да је нашло макар једну моју двоструку наредбу - да сам јавно тражио мир, а тајно наређивао нападе, као што је то случај са списима муслиманске стране - упитао је Караџић пред Судским вијећем. Током изношења завршне ријечи одбране, истакао је да су сукоби на западу БиХ у Приједору почели након напада муслиманских снага.

- Све до пред крај маја није било сукоба, Срби су понудили муслиманима да направе своје општине и своје полицијске станице, што је Тужилаштво протумачило као неку врсту протјеривања и отпуштања. Али, тадашњи муслимански војни лидер Сефер Халиловић инсистирао је да се не преговара са Србима већ да се крене са нападима - рекао је Караџић и цитирао Халиловићев документ.

Он је објаснио како је дошло до отварања тзв. логора у тој области, појаснио да у затворима није било довољно мјеста за хиљаде заробљених припадника "зелених беретки" и "патриотске лиге" у обичним затворима. Караџић је указао да је након испитивања 60 одсто људи пуштено и подсјетио да је лично позвао стране новинаре да обиђу та мјеста. Он је навео да је било злочина које су чинили појединци, припадници избјегличке популације којима су домови спаљени, или криминалци, али да они нису имали никакве везе са институцијама Српске.

Караџић истиче да је одбрана у интегралној форми изнијела низ наредби и докумената, за разлику од Тужилаштва које је узимало дијелове текстова и мијењало смисао докумената.

- Зашто Тужилаштво није ни једном навело да сам молио Изетбеговића да опозове објаву рата и да Република Српска није узвратила на исти начин нити је увела ратно стање - упитао је Караџић.

Он је детаљно објашњавао начин на који је почео рат, позивајући се на низ докумената које је сам објавио и оне који су припадали српској, али и муслиманској страни. Цитирао је докумете из којих се види да разне добровољачке јединице нису биле у добрим односима са регуларним војним снагама и доказивао да су нпр. "жуте осе" избачене из Републике Српске и протјеране у Србију, гдје им је судила тадашња власт Републике Србије. Он је цитирао документе и свједочења из којих се види да су припадници тих снага били груби према министрима Владе Републике Српске и официрима, нпр. у Зворнику, јер су знали да их власт не жели ту.

- Обични и слободни говори посланика који нису ушли у скупштинске акте, полуфабриковани документи, истргнуте реченице у недостатку оптужујуће документације...све су то наводни аргументи оптужнице - рекао је Караџић.

Као један од многобројих примјера злоупотребе, Караџић је навео тврдњу Тужилаштва да је својевремено рекао да "муслимани нису људи"... Ради се о термину /people/ на енглеском језику који у контексту изјаве означава - народ.

- Значи, рекао сам да муслимани нису "посебан народ", јер Срби сматрају да су они по националном поријеклу Срби муслиманске вјероисповјести и у томе је велика разлика у односу на закључак оптужнице - рекао је Караџић, наводећи низ сличних цитата којима је демантовао тврдње Тужилаштва.

Тврдње да српска власт није ништа чинила да спријечи злочине - нису тачни, све је биљежено, па и данас се у судовима БиХ суди по оптужницама и документацији коју је прикупио тадашњи МУП Републике Српске, рекао је Караџић.

Радован Караџић сутра наставља изношење завршне ријечи.


I ja mislim da tužilaštvo priča napamet i traži 'ljeba bez motike, mada ni Karadžić nije imao jake argumente kada je riječ o konkretnim ubistvima, ali bio je on veoma dobro obavješten i to mu je jedna od mrlja.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2014, 02:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Alijin tjelohranitelj: Naredio je da ubijamo svoje kako bi optužio Srbe!
Utorak 21. Oct 2014 13:09

Nekadašnji predsednik Republike Srpske, Radovan Karadžic u finišu iznošenja dokaza odbrane, „poentirao je“ izvodeci zašticenog svedoka KNj- 568 za koga se tvrdi da bi znacajno mogao da promeni sva dosadašnja tumacenja o toku i ciljevima rata u Bosni.

Veci deo ovog svedocenja odigrao se iza „zatvorenih vrata“, a u kratkim javnim sednicama moglo je da se zakljuci da je rec o nekadašnjem telohranitelju Alije Izetbegovica koji je prisustvovao vecini tajnih sastanaka muslimanskog vrha tokom rata u BiH.

Evo integralne verzije ovog svedocenja koje umnogome menja sliku o dogadajima tokom rata u Bosni 1992-1995. godine.

Iznecemo one, najšokantnije detalje ne samo o tajnim susretima i planovima Alije Izetbegovica, pozadini sklapanja primirja sa Hrvatima, ali i šokantnim naredbama Naseru Oricu i celnicima Armije BiH kako bi se proizvele što vece civilne žrtve. Svakako, citaocima ce posebno biti interesantan deo o sprezi muslimanskih i srpskih kriminalaca koja je trajala cak i u vreme najžešcih sukoba dva naroda.

Svedok KW-568 u uvodnom delu istice da je u Sarajevo stigao 1992. godine i da se preko jednog svog rodaka ubrzo prikljucio specijalnoj vojnoj jedinici „Biseri“ – Izetbegovicevoj „pretorijanskoj gardi“. Ova jedinica je posle granatiranja Alijinog porodicnog stana, iskljucivo vodila racuna o njegovoj bezbednosti u podrumu Narodne banke BiH u kome je proveo veci deo rata sa sinom Bakirom i zetom Jasminom.

„Uniforme su nam bile crni kombinezoni, a od naoružanja smo dužili pištolje CZ 99 i automatske puške kalašnjikov. Moj zadatak je bio neposredno obezbedenje Izetbegovica. U smenama u kojima sam ja radio, zavisno od potrebe od šest do 12 sati, neprekidno sam bio uz predsednika. Pratio sam ga kada je išao u šetnju, zatim u odlasku i povratku iz zgrade Predsedništva BiH, jer je obicno išao pešice, i obezbedivao sam prostorije u kojima je on živeo.“

Zašticeni svedok kaže da se na sastancima u podrumu Narodne banke pricalo sve ono što je „trebao znati samo najuži krug ljudi oko predsednika“. To su, prema njegovim tvrdnjama, bili vojni generali Sefer Halilovic i Mustafa Hajrlulahovic zvani Italijan, policijski zvanicnici Avdo Hebib i Ismet Dahic (nacelnik PS opštine Stari grad), kao i Stjepan Kljujic i Reis efendija Mustafa Ceric.

TV ekipe na mestu masakra

Svedok KW-568 je naveo kako su po naredenju muslimanskih voda sa prometnih raskrsnica u Sarajevu gadani Srbi, kako bi se izazvala njihova akcija posle koje je dolazilo do stradanja civila.

„Odmah potom došle bi televizijske ekipe koje su cekale u neposrednoj blizini. Pošto je ovo vec bio model, ubrzo smo svi znali da ne treba biti blizu mesta gde se ove TV ekipe i novinari nalaze, jer se po pravilu, u kratkom vremenskom periodu, u njihovoj okolini dogadalo nešto od cega se moglo stradati“, ispricao je zašticeni svedok.

„Reis efendija Ceric je imao najveci uticaj na predsednika, pored njegovog sina Bakira, jer je predsednik bio vernik. Od samog pocetka Izetbegovic je govorio: „Mi Srbe vojno ne možemo dobiti, moramo uciniti sve da se medunarodna zajednica vojno umeša na našoj strani“. Ovu njegovu tezu podržavali su i ostali, pogotovu reis Ceric.

Ne znam ko je prvi od prisutnih predložio primenu taktike izazivanja masovnijeg stradanja bošnjackog stanovništva, te provociranje kako bi se granatirali objekti poput bolnica i slicno, ali znam da se Izetbegovic u pocetku suprotstavljao toj ideji.

Secam se dobro da je u jednom trenutku, dok su ga ubedivali da je ova taktika delotvorna Ceric rekao: „Alija uzmi se u pamet. Nas dnevno gine 50 do 70 i niko ne zna za to. Ako nas na jednom mestu pogine 200, ceo svet ce znati! A oni koji poginu, znaju zašto su poginuli, poginuli su na božjem putu i svi ce ionako biti Šehidi.“

Pored ovoga, navodi dalje ovaj svedok, dogovoreno je da se Srbi provociraju kako iz Sarajeva, tako i iz zašticenih zona.

Amanpur prva na licu mesta

„Smatralo se da je koordinacija izmedu provokativnih dejstava prema Srbima i novinarskih ekipa najvažnija. Novinari su u Sarajevu imali poseban status, pogotovu oni koji su pokazivali naklonost našoj strani. Secam se novinarke CNN-a Kristijan Amanpur koja je vrlo cesto dolazila u prostorije Predsedništva i skoro uvek je bila prva na licu mesta kada su se ovi dogadaji odigravali.

Moj zakljucak je, imajuci u vidu njenu bliskost sa našim rukovodstvom da je ona imala informativni izvor iz nešeg rukovodstva i uvek unapred znala šta ce se i gde dogoditi“, kaže svedok.

„Licno mi je poznato da je u Sarajevu postojalo nekoliko vozila na kojima su se nalazili ili teški mitraljezi ili minobacaci sa kojima je dejstvovano prema srpskim položajima sa pozicija za koje se planiralo da ih Srbi nakon toga granatiraju, a koje bi pozicije bile kompromitujuce za srpsku stranu. Tako je u više navrata i došlo do izazivanja vatre sa srpskih položaja sa pojedinih raskrsnica u gradu, bolnice i slicno.

Nacin rada bi bio sledeci: policija bi zatvorila raskrsnicu za saobracaj desetak minuta. Iz raskrsnice bi bilo ispaljeno nekoliko minobacackih granata ka srpskim položajima sa karoserije nekog manjeg kamiona, koji bi onda otišao iz raskrsnice, pustio bi se saobracaj i nakon desetak minuta od ispaljenja, najverovatnije kada bi sa srpskih položaja utvrdili odakle je došla vatra, usledila bi vatra sa njihovih položaja i to uvek u vecem obimu od one vatre koja je sa naše strane bila ka njima.

U tom trenutku kada bi padale srpske granate, raskrsnica bi bila prohodna za civilno stanovništvo i dolazilo bi do stradanja. Znam da su sa srpske strane uvek na jednu našu granatu odgovarali najmanje sa dve ili više granata.

I dvojica Srba u odredu

„Jedinica Biseri je formirana i stacionirana u prostorijama Srednje uciteljske škole u Sarajevu sa zadatkom štiti Predsedništvo, clanova predsedništva i njihove porodice. Jedinica je brojala oko 120 ljudi, ali neposredno na obezbedenju je bilo angažovano oko 70 ljudi. Komandant jedinice je bio Haris Lukovac, a njegova pozivna šifra preko radio veze je bila „Biser 2?.

„Biser 1? je bio predsednik Izetbegovic. „Biser 3? je bio Hota Ekrem, a „Biser 4? je bio Mišo Komarica, jedan od dvojice Srba koji su bili u jedinici, jer je zajedno sa nama bio i Mladen Komarica, koji je nosio isto naziv „Biser“, ali ne secam koji broj. Ja sam imao oznaku javljanja „Biser…“, ispricao je ovaj zašticeni svedok.

Izvor: Intermagazin.rs


Serić se ni Allaha ne boji.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2014, 12:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
ви који пратите кликс и слично, преносе ли муслимани ову вијест? шта они кажу на ово?

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 354 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs