banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 04:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 170 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Apr 2010, 13:01 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2006, 14:55
Postovi: 79
Lokacija: Rosulje
Japanese_rose je napisao:
Citiraj:
Hm....Sta reci?


Pa nista. Prespavao si 14,5 dugih godina od kraja oruzanog sukoba ?

E moj 'Marko'... ne mosh to vise kontrolisati, otima se, jel'de ?

Neke stvari su se davno trebale rijesiti i ostaviti iza sebe, ali ne mogu se 'nasem' ( nadasve emotivnom ) i nedovoljno pragmaticnom covjeku objasniti neke stvari, sve da mu se crta iz dana u dan ( obratiti paznju na post iznad npr ). Redovno ide korak naprijed pa tri nazad, a sve u korist svoje stete. Ni mudrosti ni zelje za kompromisom, od svega je usavrsio samo natezanje i inat, tu drevnu vjestinu Balkan Boys-a. Uz nezaobilazne sanje o Zapadu kao Disneyland-u, zaboravljajuci da je i domicilno stanovnisto vani rob sistema. Znaci ne vidi dalje od vlastitog nosa. Samo vrijeme ne ceka nikoga, a zna se sta je politika.

Pa ti sad vidi stash mi odgovoriti.

Prvo imash predrasude o meni i zato si dio Balkana (kao i ja uostalom) i nisam kao onaj na avataru, ni nalik 8)
Drugo slazem se da su se, ne neke nego mnoge ,stvari trebale ostaviti "iza sebe". Prvi i osnovni razlog je nash kulturoloshki problem koji se sastoji u tome da je na Balkanu, ali i generalno u svim “Ne-Zapadnim kulturama” istorija i percepcija puno vaznija od cinjenica. Percepcija i istorija su jedno, a cinjenice su najceshce nesto sasvim drugo! Tako sada imamo tri istorije i tri percepcije o svemu od fudbala do politike, pa sve do posljednjeg istorijskog dogadjaja, cak i onih koji su se desili “nedavno”. Dakle ostaviti tu istoriju istoricarima, ali ne nacionalistickim istoricarima, vec naucnicima. Razlog zbog cega to kazem je cinjenica da se nijedna nasha komisija o nekim dogadjajima iz proslosti nije proslavila, ako krenemo od komisije za srebrenicu, preko komisije o stradalim srbima u sarajevu, mislim da sam jasan. Jedini svjetao primjer je IDC Mirsada Tokace. (Ovdje ipak zelim napomeniti da u vezi stim postoji jedan problem koji se sastoji u tome da smo propustili istorijsku priliku da se pomirimo jer je prvi i osnovni preduslov pomirenja da se o dogadjajima iz ratne proslosti dodje do faze u kojoj ce o jednom dogadjaju postojati jednaki stavovi makar o kljucnim pitanjima i u kojoj bi svaka strana osudila i kaznila svoje zlocince, do toga ovdje nije doshlo. Ok ova recenica nije toliko bitna za ovu raspravu.) Da se vratim na tvoj komentar. U jednoj stvari se ipak ne slazem sa tobom I cini mi se da ti je komentar malo kontradiktoran. Na pocetku pucash u pravom smjeru ciljajuci na nas I nase kulturoloske determinante (inat, emocije, nedovoljni pragmatizam, odsustvo mudrosti), a onda se okrecesh protiv Zapada u smislu da je “domicilno stanovnistvo rob sistema”. Ja bih rekao da je upravo u svim Ne-Zapadnim civilizacijama stanovnistvo rob sistema, a reci cu I zasto. Prvo pojedinac ovdje ne znaci nista dok ne radi I ne ispunjava ono sta zahtjeva Bog/Drzava/Etnija/Nacija i generalno grupa je vaznija od pojedinca od koga se ocekuje da se zrtvuje za vishe ciljeve. Vodja je vazan I isti moze da krade ili ne radi svoj posao(on je personifikacija boga) ostali treba da sluze njemu, pazi ne obrnuto! Nauka I tehnologija igraju sporednu ulogu, bez obzira na politicki diskors i neke izuzetke s tim u vezi. Drugo rekao sam vec istorija ima prvenstvo nad cinjenicama. Istorija stvara tvrde suprotstavljene stavove koji se medjusobno nalaze u win-lose odnosu, tj.jedan dobija, a drugi nuzno gubi. Nema sanse da oba dobiju, itd. Ovo na zapadu nije ovako ili makar nije ovoliko izrazeno. Evo ti samo posljednji primjer je kriza oko zabrane letova nad Zapadnom evropom koja je trajala 6 dana. Zasto je toliko trajala-zato sto su agencije za kontrolu letova bile blokirane istorijskom pogresnom percepcijom da se ne smije letjeti ukoliko ima imalo vulkanskog pepela u vazudu. Na scenu stupa komunikacija medju subjektima koji imaju moc (kod nas komunikacije nema ili komuniciraju oni koji nista ne mogu promjeniti-kao mi ovdje), ali koji ukljucuju i nauku I dolazi se do zakljucka da gornja granica nje “zero tolerance” vec da je to 2mg pepela po kubnom metru vazduha. Letovi se nastavljaju. Gubici ogromni to je tacno, ali dok bi mi "Ne-Zapadnjaci" sa nashom kulturoloshkom blokadom rjesili ovakvo pitanje trebalo bi pet puta vise vremena. Sta hocu da kazem, ako moram da biram izmedju Turske “sekularne” drzave u kojoj se vishe pitaju religijske vodje nego politicari I gdje sekularizam postoji jos samo u vojsci I Zapada-biram ovo drugo.Tamo makar nece islam i pravoslavlje biti u stalnom sukobu po principu win-lose kako je o tome pretjerivao, ali sto se tice Balkana bogami i bio u pravu, pokojni Semjuel Hantington. "The Clash of Civilizations"-remeber. Medjutim ko sam ja da biram? Imam li moc da biram? Cini se da je Dodik izabrao za mene. A evo sad vidim ne svidja im se Evropa, a jos manje Istambulska deklaracija. Pa sta im se svidja? Kuda nas vode? Kaze Radmanović da je Silajdžić zajedno sa "svojim" ministrom inostranih poslova Svenom Alkalajem bio u nezvaničnoj posjetu Istambulu i da nije mogao prihvatiti nikakav dokument u ime BiH, te da će kada dođe u Predsjedništvo osporiti takozvanu Istambulsku deklaraciju. Jeli to dobar lider jeli to dobra vizija buducnosti. E jadna nam majka :angry4:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Apr 2010, 16:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
clear_shaven je napisao:
Prvo imash predrasude o meni i zato si dio Balkana (kao i ja uostalom) i nisam kao onaj na avataru, ni nalik 8)


Znaci puno ljepsi ? :lol: :lol: :lol:

Ukoliko ih imam, onda su izazvane tvojim rijecima ispisanim na forumu, a nikako inherentne.

Citiraj:
Drugo slazem se da su se, ne neke nego mnoge ,stvari trebale ostaviti "iza sebe". Prvi i osnovni razlog je nash kulturoloshki problem koji se sastoji u tome da je na Balkanu, ali i generalno u svim “Ne-Zapadnim kulturama” istorija i percepcija puno vaznija od cinjenica. Percepcija i istorija su jedno, a cinjenice su najceshce nesto sasvim drugo! Tako sada imamo tri istorije i tri percepcije o svemu od fudbala do politike, pa sve do posljednjeg istorijskog dogadjaja, cak i onih koji su se desili “nedavno”. Dakle ostaviti tu istoriju istoricarima, ali ne nacionalistickim istoricarima, vec naucnicima. Razlog zbog cega to kazem je cinjenica da se nijedna nasha komisija o nekim dogadjajima iz proslosti nije proslavila, ako krenemo od komisije za srebrenicu, preko komisije o stradalim srbima u sarajevu, mislim da sam jasan.


Cool, i ja tako mislim .

Citiraj:
(Ovdje ipak zelim napomeniti da u vezi stim postoji jedan problem koji se sastoji u tome da smo propustili istorijsku priliku da se pomirimo jer je prvi i osnovni preduslov pomirenja da se o dogadjajima iz ratne proslosti dodje do faze u kojoj ce o jednom dogadjaju postojati jednaki stavovi makar o kljucnim pitanjima i u kojoj bi svaka strana osudila i kaznila svoje zlocince, do toga ovdje nije doshlo. Ok ova recenica nije toliko bitna za ovu raspravu.)


Ovo je presudan faktor za idividualno i nacionalno ( ako nacionalno posmatramo kao kolektivnu svjesnost ) olaksanje, a zatim i pocetak medjusobnog uvazavanja. Ljubav ( neka pretjerana bliskost tipa "brat" ovo-ono ) po mom misljenju ne samo da nije neophodna nego je na nacionalnom nivou i neostvariva iz odredjenih razloga iz bliske i dalje proslosti, ali postovanje je neophodan uslov.

Citiraj:
U jednoj stvari se ipak ne slazem sa tobom I cini mi se da ti je komentar malo kontradiktoran. Na pocetku pucash u pravom smjeru ciljajuci na nas I nase kulturoloske determinante (inat, emocije, nedovoljni pragmatizam, odsustvo mudrosti), a onda se okrecesh protiv Zapada u smislu da je “domicilno stanovnistvo rob sistema”.


Ali to je tako. I jedno i drugo je tacno. Na Zapadu placas visoke poreze, stambene jedinice su visestruko precijenjene, bankovne kamate na kredite ubitacne. Raditi prekovremeno ako imas iole cijenjen posao je prije pravilo nego izuzetak. Ne mali broj puta sam od ljudi cula tezu koja je ovdje uobicajena "odmaracu se kad budem u penziji". Samo sto ovo nerijetko za ljude s vana znaci prvi odmor u inostranstvu, napokon otplacena kuca i nesto opusteniji zivot. Ne znam gdje zivis, ali nas koncept "s kafe na kafu" ( uvijek se zapanjim kad dodjem u Bosnu ) gotovo ne postoji na Zapadu. I ako rucas u restoranu u pauzi, to traje maximum sat vremena, a oni koji ne rade, u vecini slucajeva nemaju dovoljno kesa da se hrane vani. Iz ovoga izuzimam privilegovani sloj "ladies who lunch" i sl., ali oni su u znacajnoj manjini, i po mojoj slobodnoj procjeni ne cine vise od 10-15% bilo kog zapadnog drustva.

Citiraj:
Ja bih rekao da je upravo u svim Ne-Zapadnim civilizacijama stanovnistvo rob sistema, a reci cu I zasto. Prvo pojedinac ovdje ne znaci nista dok ne radi I ne ispunjava ono sta zahtjeva Bog/Drzava/Etnija/Nacija i generalno grupa je vaznija od pojedinca od koga se ocekuje da se zrtvuje za vishe ciljeve. Vodja je vazan I isti moze da krade ili ne radi svoj posao(on je personifikacija boga) ostali treba da sluze njemu, pazi ne obrnuto!


Podvuceni dio je izuzetno zalostan, i vec godinama bezuspjesno pisem na forumima da je upravo suprotno. Najsretniji gradjani zive u drzavama gdje uopste ne znaju ko im je predsjednik ( ili je to nebitno ) jer sve funkcionise i sve je uredjeno. Znaci nije bitno ko je na vlasti, ali da li ta osoba "deliver" je presudno.

Citiraj:
Nauka I tehnologija igraju sporednu ulogu, bez obzira na politicki diskors i neke izuzetke s tim u vezi. Drugo rekao sam vec istorija ima prvenstvo nad cinjenicama. Istorija stvara tvrde suprotstavljene stavove koji se medjusobno nalaze u win-lose odnosu, tj.jedan dobija, a drugi nuzno gubi. Nema sanse da oba dobiju, itd. Ovo na zapadu nije ovako ili makar nije ovoliko izrazeno.


To je zbog toga sto su tvoja nacionalnost i religija kao takve u liberalnoj demokratiji irelevantne, sve dok se pridrzavas zakona ( ne diskriminiras druge i sl ). Znaci zakon je preuzeo ulogu koju u nasem zaostalom drustvu jos uvijek cine "lideri" ( otac nacije je zakon, a ne "vodja" ).

Citiraj:
Evo ti samo posljednji primjer je kriza oko zabrane letova nad Zapadnom evropom koja je trajala 6 dana. Zasto je toliko trajala-zato sto su agencije za kontrolu letova bile blokirane istorijskom pogresnom percepcijom da se ne smije letjeti ukoliko ima imalo vulkanskog pepela u vazuhu. Na scenu stupa komunikacija medju subjektima koji imaju moc (kod nas komunikacije nema ili komuniciraju oni koji nista ne mogu promjeniti-kao mi ovdje), ali koji ukljucuju i nauku I dolazi se do zakljucka da gornja granica nje “zero tolerance” vec da je to 2mg pepela po kubnom metru vazduha. Letovi se nastavljaju. Gubici ogromni to je tacno, ali dok bi mi "Ne-Zapadnjaci" sa nashom kulturoloshkom blokadom rjesili ovakvo pitanje trebalo bi pet puta vise vremena.


Pa da, to ti pricam.

Citiraj:
Sta hocu da kazem, ako moram da biram izmedju Turske “sekularne” drzave u kojoj se vishe pitaju religijske vodje nego politicari I gdje sekularizam postoji jos samo u vojsci I Zapada-biram ovo drugo.


Prva premisa koju nasi politicari moraju savladati dok vladaju gradicima i selima BiH je :

a) u globalnom poretku stvari se malo ( skoro nista ) pitaju
b) to nije tako lose jer je odgovornost smanjena
c) stolice im se tresu, ako uskoro ne odu sami, moze se desiti i tzunami jer su puno ( ono ) a malo radili
( jos se i rimuje, to protiv uroka :P )

Ti i ja se pitamo jos manje. :wink:


Citiraj:
Tamo makar nece islam i pravoslavlje biti u stalnom sukobu po principu win-lose kako je o tome pretjerivao, ali sto se tice Balkana bogami i bio u pravu, pokojni Semjuel Hantington. "The Clash of Civilizations"-remeber.


Misljenja sam kao i neki kriticari, da je Hungtington svojom tezom dao teorijsku legitimizaciju za agresiju na islamski svijet, i ( eventualno, ali malo moguce ) Kinu vodjenu od strane Amerike, a pracenu ostalim Zapadnjacima. Meni se mnogo vise dopada Fukoyamina teorija ( Kraj istorije i posljednji covjek ), u kojoj izvodi hipotezu da je liberalna demokratija posljednje ljudsko uredjenje, i oni koji je ne prihvate ce se dezintegrisati kroz unutrasnje nemire i/ili nece predstavljati narociti problem na globalnom nivou.

A od svih modernih teorija mi se najvise dopada "Dijalog medju civilizacijama" M. Khatamija.

"What is diversity? What can people do to open the lines of communication and redefine the meaning of diversity?
What does a dialogue among civilizations mean? One could argue that in the world there are two groups of civilizations – one which perceives diversity as a threat and the other which sees it as an opportunity and an integral component for growth. The Year of Dialogue Among Civilizations was established to redefine diversity and to improve dialogue between these two groups. Hence, the goal of the Year of Dialogue Among Civilizations is to nurture a dialogue which is both preventive of conflicts – when possible – and inclusive in nature."

Potpisujem podvuceni dio.

2001 je bila godina Dijaloga medju civilizacijama proglasena takvom od strane UN. Predstavnik Gen. Sekretara UN je izjavio slijedece :

"History does not kill. Religion does not rape women, the purity of blood does not destroy buildings and institutions do not fail. Only individuals do those things."

Ali nakon toga su Amerika ( principijelno ) i Britanija donekle krenule u invaziju Iraka i rijeci iznad su pale u vodu. Samo sto su se preracunali na vise nivoa.

Ali to jos uvijek nije razlog da se mi svadjamo.


Citiraj:
Medjutim ko sam ja da biram? Imam li moc da biram? Cini se da je Dodik izabrao za mene.


Da, tako i meni kazu da sam "Alijina" ( po defaultu valjda ) iako njegov politicki diskurs nikada nisam zastupala. Vidis kako je to bezizlazna pozicija ?

Citiraj:
A evo sad vidim ne svidja im se Evropa, a jos manje Istambulska deklaracija. Pa sta im se svidja? Kuda nas vode? Kaze Radmanović da je Silajdžić zajedno sa "svojim" ministrom inostranih poslova Svenom Alkalajem bio u nezvaničnoj posjetu Istambulu i da nije mogao prihvatiti nikakav dokument u ime BiH, te da će kada dođe u Predsjedništvo osporiti takozvanu Istambulsku deklaraciju. Je li to dobar lider je li to dobra vizija buducnosti. E jadna nam majka :angry4:


Ne znam u cemu je problem ( Silajdzic je predsjednik predsjednistva, a Tadic je zastupao srpski stav kako ste mnogo puta i naglasili - mislim na povezanost RS i Srbije ). Uz to su bezbrojne sanse za put naprijed vec propustene :

"Predsednici Srbije, Turske i Bosne i Hercegovine, Boris Tadić, Abdulah Gul i Haris Silajdžić, saglasili su se u Istanbulu da regionalna politika ubuduće treba da se zasniva na osiguranju bezbednosti, stalnom političkom dijalogu i očuvanju multietničkih, multikulturalnih i multiverskih osobenosti regiona. To je istaknuto u zajedničkoj deklaraciji usvojenoj na istanbulskom samitu, koji posmatrači ocenjuju kao istorijski."

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Apr 2010, 20:05 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2006, 14:55
Postovi: 79
Lokacija: Rosulje
@Rose
Slazem se s tobom da je Hantington otishao predaleko i da je uznemirio duhove na zapadu, posebno one neobrazovane. Ipak bio je toliko kritikovan da mislim da ovo sto radi zapad u islamskom svijetu jeste vise reakcija na 9/11 nego na “Sukob civilizacija”. Oni su pod plastom borbe protiv terorizma mislili da su dobili izvrsnu priliku da “izvezu” demokratiju jer su krenuli od premise da demokratije nikad ne ratuju jedna protiv druge, sto zaista jeste jedna empirijska cinjenica i uput jedna je od glavnih Fukojaminih premisa. I onda su pogresno zakljucili "hajde da sto prije nametnemo demokratiju u svako drustvo", pa cak i ono koje se zasniva na plemenskoj zajednici kao sto je u Afghanistanu "i bice mir". Medjutim shvatili su, doduse kasno da tako ne ide. Sad se cupaju, Obama-folovi golovi. I procitaj, ako vec nisi, izvrsno djelo “Electing to fight: why emerging democracies go to war” by Edward D. Mansfield, Jack L. Snyder gdje se vidi zasto je odmah poslje prvih visestranackih izbora u drustvu kakvo je recimo bila bivsha SFRJ izbio rat. Zasto tranzicija tako dugo traje u nekim zemljama i demokratija ne samo da nece da se “primi” vec donosi vise nereda nego autokratija. Dakle ne da demokratija nije dobra, vec ona nije dobra tamo gdje nema nikakvih demokratskih tradicija, gdje su institucije drzave slabe i nepripremljene “to handle political battle” i tako da mnoge stranke “resort to nationalism as a comparative advantage”, tako nekako. Zivis na zapadu dakle znash da generalno govoreci ljudi nisu nacionalisticki i neprijateljski nastrojeni prema drugima i drugacijima, pa dakle ni prema muslimanima, generalno. Pogledaj samo koliko muslimana zivi na zapadu i sve je jasno. Medjutim bio sam dovoljno puta na zapadu (evo i sada sam na kraci period) i vidio sam da je radikalni islamski fundamentalizam jako poremetio te odnose,a ovaj je postao globalni problem. Mislim da si i sama morala doci u dodir sa takvim ljudima. (Istini za volju ni tvrdoglava podrska SAD-a Izraelu nije pomogla nikome, posebno ne americi, sad se malo peru pa koga prvog zahebu u smislu daj Turcima odrijeshene ruke i sl.) Druga stvar je da je Zapad jedna generalno govoreci sekularna sredina koja cesto dolazi u konflikt sa snaznim vjerskim potrebama muslimana. Primjer: Svajcarske i dzamija, nosenje vela u Francuskoj itd. Zapad je to jednostavno prerastao, crkve im zjape prazne ako se izuzmu turisti. Sledece, pogledaj samo bombashke napade 7.jula u Londonu. Trojica bombasha su bili britanski muslimani porijeklom od pakistanskih roditelja koji su uzivali sve pogodnosti ovog drustva od rodjenja pa do zaposlenja, niko ih nije sto se kaze ruzno pogledao i onda na ovakav nacin vrate svojoj zemlji! Necu da kazem da Britanija uvijek vodi ispravnu spoljnu politiku ali terorizam nije doprinjeo legitimizaciji islamske price o nepravednom svjetskom poretku-NAPROTIV. Ne mozesh ubijati djecu i onda pricati svjetski poredak je nepravedan! Posebna prica je da sam se naslusao vrlo pametnih i uticajnih muslimana, ambasadora cak, koji imaju spiku u kojoj gotovo da opravdavaju terorizam. Mnogi to vrlo lako mogu tako i shvatiti. Mnogi teroristi kazu vidish da se “nash glas cuje-dakle trebamo nastaviti sa napadima”.
Nazad na BiH, josh jednom da ponovim mislim da je sad srpska politicka scena u BiH satjerana u cor-sokak i da nema vishe nikakvog legitimiteta da nastavi sa odbijanjima. Ako su imali namjeru nesto prihvatati onda su to trebali dok su mogli razgovarati sa EU. Sad su dobili hegemona malo drugacijeg politickog predznaka. Druga stvar propustili su priliku da izoluju Harisa Siladzica kao personifikaciju i ekstrema bosnjacke ratne politike koja nije zadovoljna rezultatima rata. Sada jedini koji je izolovan kao remetilac "mirne" BiH jeste Dodik.
Oh, by the way Lijepi citat od M. Khatamija, a sto se tice Fukojame i Hantingtona oba su pretjerivali,prvi manje drugi vise. Vrijedi procitati oba. Sto se tice avatara nisam ljepshi-ruzniji sam i imam manji mozak od onog cikice gore, I'm jokin'. :D


Poslednji put menjao clear_shaven dana 27 Apr 2010, 11:01, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2010, 22:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Хантингтон је цар. А ви сад дискутујте даље колико вам воља...

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Apr 2010, 12:38 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2006, 14:55
Postovi: 79
Lokacija: Rosulje
Hangtington nikad nikog nije ostavio ravnodusnim.Medjutim on sugerishe da je svijet neminovno podjeljen na 8 civilizacija, a u istom djelu mu se "omakla" misao da je u srednjem vijeku bilo 15 civilizacija. Dakle on implicitno priznaje da se broj civilizacija smanjuje. Civilizacije se mjesaju i postoje konflikti, ali postoji i nesto sto bi ja nazvao kroskulturalni dijalog i ljudi neminovno primaju nesto od onih drugih. Nasa galaksija se krece svemirom i postoji realna opasnost scenarija iz filma Armagedon. Koliko bi tada bilo civilizacija na zemlji? Ja kazem cak i bez ovakve krize mi neminovno idemo ka jednoj svjetskoj civilizaciji. Medjutm ovo se nece desiti ni za vrijeme ziviota nashih unuka. Sto se tice nashe politke mislim da ona treba biti usmjerena za sada ka evropskoj zapadnoj civilizaciji nikako na istok. NAravno nikako bezuslovno i nikako da se prelaze donje granice nacionalnih interesa. Dodik u tom smislu ide u krajnost da pravi previse neprijatelja, a premalo saveznika. Apsolutni suverenitet i nezavisnost niko nema, ali da treba voditi racuna o crvenim linijama, o daaa! Nazalost ovo je lakse reci nego uraditi.


Poslednji put menjao clear_shaven dana 29 Apr 2010, 14:00, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Apr 2010, 13:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Па Хантингтон је скроз управо када каже да се број цивилизација смањује, а смањује се због укрушњавања светске друштвено-политичке сцене.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2010, 16:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.nspm.rs/sudbina-dejtonske-bi ... rsija.html

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2010, 14:22 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2009, 21:43
Postovi: 598
Predizborna.

_________________
Ko iskreno i strasno ljubi Istinu, Slobodu i Otadžbinu,
slobodan je i neustaršiv ko Bog, a prezren i gladan ko pas.

"Nacionalizam je zlo koje ne spaja nego razdvaja ljude, jer ih negira u njihovoj pravoj biti - čovječnosti" - MILAN KANGRGA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2010, 21:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Није то ништа предизборно. О овоме се дискутује у извесним научним круговима од Лондона до Москве. Само ти од е-новина не стижеш то да прочиташ, па не знаш.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2010, 12:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2009, 21:43
Postovi: 598
Silvio Dante je napisao:
Није то ништа предизборно. О овоме се дискутује у извесним научним круговима од Лондона до Москве. Само ти од е-новина не стижеш то да прочиташ, па не знаш.

Koliko vidim i ti si sudionik tih naučnih krugova pa kao papagaj ponavljaš za njima. Tekerizi boj, neće nama turci ništa, dovoljni smo sami sebi.

_________________
Ko iskreno i strasno ljubi Istinu, Slobodu i Otadžbinu,
slobodan je i neustaršiv ko Bog, a prezren i gladan ko pas.

"Nacionalizam je zlo koje ne spaja nego razdvaja ljude, jer ih negira u njihovoj pravoj biti - čovječnosti" - MILAN KANGRGA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2010, 14:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/РТС+1/769474/Да+Можда+Не.html

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Okt 2010, 17:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Танасковић: У Горском вијенцу је све

http://www.frontal.rs/cyrl/?page=13&kat=9&vijest=48554

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Feb 2011, 20:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Ердоган је у обраћању Турцима у Дизелдорфу у недјељу уочи састанка са Меркеловом у Хановеру рекао да Aнкара са забринутошћу посматра ксенофобију у неким европским земљама, посебно у Њемачкој, те оцијенио да је исламофобија злочин против човјечности, управо као што је антисемитизам.
Он је апеловао на њемачке политичаре да се не боје странаца, али је позвао и око 2,5 милиона Турака у Њемачкој да покушају да се уклопе у друштво.
- Желим да сви науче њемачки језик и да добију најбоље могуће образовање. Желим да турски народ буде присутан на свим нивоима у Њемачкој, у власти, политици, друштву - рекао је Ердоган, а пренијела је агенција ДПA.

http://www.glassrpske.com/vijest/12/svijet/53934/cir/Erdogan-optuzio-Angelu-Merkel-za-rasizam.html

Teško dok god im je srednjovjekovni mentalitet na prvom mjestu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2011, 04:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
SRNA - 12.03.2011 16:50
SKOPLjE - Radikalne islamske organizacije planiraju da do 2020. godine islamizuju cijeli Balkan, koji bi im poslužio kao "nosač aviona" za široko otvaranje vrata za prodor islama u Evropu, rekao je bivši obavještajac i profesor bezbjednosti iz Skoplja Ivan Babanovski.
On je naglasio da na nivou radikalne islamske internacionale oni već sprovode zacrtane planove - jedan je "Balkan 2020", a drugi "3000".
"Plan 'Balkan 2020' predviđa da se preko nevladinih i humanitarnih organizacija i određenih političkih struktura muslimanskih i albanskih etničkih grupa do 2020. ceo Balkan islamizuje i posluži im kao 'nosač aviona' za široko otvaranje vrata za prodor islama u Evropu", naglasio je Babanovski.
Prema njegovim riječima, jedan od centara za ostvarivanje tog cilja je u Sarajevu, a drugi bi trebalo da bude u Skoplju zbog procjene da je Makedonija najnestabilnija u pogledu političkog, ekonomskog, vojnog i bezbjednosnog stanja, te se zbog toga materijalni, finansijski i kadrovski resursi islamskih radikalnih organizacija stacioniraju na ovim prostorima.
"Oni smatraju da je situacija u Sarajevu i Federaciji BiH sada stabilizovana kroz delovanje mudžahedina i radikalnih vehabista povezanih i pod kontrolom Al Kadine mreže, što će im poslužiti da do kraja 2020. godine islamizuju Balkan", rekao je bivši obavještajac za internet portal "Vestionlajn".

Citiraj:
On je naglasio da plan "3000" ima zadatak da u prvoj fazi radi na stvaranju sveislamske države od Atlantika i Španije do Urala, a u drugoj fazi, do kraja 3000. godine, prema njihovim zamislima, cijeli svijet treba da bude islamiziran, a hrišćani praktično likvidirani sa planete Zemlje.


http://www.nezavisne.com/novosti/drustvo/Babanovski-Balkan-za-manje-od-deceniju-islamski-82486.html

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2011, 07:06 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2006, 14:55
Postovi: 79
Lokacija: Rosulje
Turska je svjesna da nikada neće ući u EU familiju dok ne rješi pitanje Kipra i obespravljenosti žena. I jedno i drugo podrazumijeva poraz radikalnog islama na što Turska po zadnjim izbornim rezultatima nije bila spremna. Vidjećemo šta će reći sledeći izbori u ovoj 70 miliona velikoj zemlji, koja ako bi ušla u EU imala bi isti broj glasova u Evropskom parlamentu, kao npr.i Njemačka. Ovo je naravno za Njemce nezamislivo. Mnogi u Njemačkoj i Francuskoj Tursku i ne smatraju dijelom Evrope u političkom smislu i pristali su na partnerske veze sa Turskom isključivo zbog velikog pritiska SAD-a.
Turska i ne krije da ne želi da prihvata evropske principe iz tzv paketa EU Conditionality, neće dakle da Turska postane evropska već obrnuto hoće da evropa postane turska, a prva faza je pohod na Balkan.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2011, 08:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
clear_shaven je napisao:
a prva faza je pohod na Balkan.


И Кавказ.
Све чешће се спомиње Кавказска федерација и конфедерација такве творевине са Турском.
Последњи који ту идеју гура је предсједник Грузије Саакашвили, који је обични амерички пион. Он у тој федерацији види и Арменију којој је смртни непријатељ Турска. Наравно све на штету Русије.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2011, 22:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
clear_shaven je napisao:
Turska je svjesna da nikada neće ući u EU familiju dok ne rješi pitanje Kipra i obespravljenosti žena. I jedno i drugo podrazumijeva poraz radikalnog islama na što Turska po zadnjim izbornim rezultatima nije bila spremna. Vidjećemo šta će reći sledeći izbori u ovoj 70 miliona velikoj zemlji, koja ako bi ušla u EU imala bi isti broj glasova u Evropskom parlamentu, kao npr.i Njemačka. Ovo je naravno za Njemce nezamislivo. Mnogi u Njemačkoj i Francuskoj Tursku i ne smatraju dijelom Evrope u političkom smislu i pristali su na partnerske veze sa Turskom isključivo zbog velikog pritiska SAD-a.
Turska i ne krije da ne želi da prihvata evropske principe iz tzv paketa EU Conditionality, neće dakle da Turska postane evropska već obrnuto hoće da evropa postane turska, a prva faza je pohod na Balkan.



Турска никада неће постати пуноправан члан ЕУ.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2011, 16:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
Silvio Dante je napisao:

Турска никада неће постати пуноправан члан ЕУ.


...i ne treba...ionako ih je previse u evropi...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2011, 05:58 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2006, 14:55
Postovi: 79
Lokacija: Rosulje
I AP ocjenjune da turska diplomatska inicijativa ilustruje želju Istanbula da obnovi uticaj na Balkanu zasnovan na viševjekovnoj otomanskoj vladavini i bliskim vezama sa muslimanskim stanovništvom u ovom području.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2011, 06:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
А Тадић као да се такмичи сам са собом у давању имбецилних изјава.

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/250432/Tadic-Srbija-nikad-nece-podrzati-referendum-o-podeli-BiH

Јел то специјално речено у присуству Турака да би им се још више увукли у неку ствар?

До сада су понављали да ће поштовати све што се народи у БиХ договоре, а сада да НИКАД неће подржати поделу?!?!?!
Шта ако Бошњаци изађу на референдум? Тада Срби треба да вриште НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ, МИ СМО ЗА ДЕЈТОН!!!

Како један коментар у Блицу гласи: е ако нисте знали, овако се продају национални интереси!

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 170 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs