banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Dec 2003, 21:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
Veoma je ružno kada naša omladina (gdje i ja spadam) nema pojma o svom gradu.. Danas smo u školi imali divno predavanje profesora istorije iz druge smjene o našem gradu.
Elem, da počnem:
Postoje razne teorije i o samom nazivu Banjaluke. Neki smatraju da je riječ nastala spajanjem riječi ''banja'' i ''luka'', ali to zvuči isuviše jednostavno. Druga teorija, možda više vjerovatna, govori da je naziv nastao iz riječi ''banova luka'', jer je luka značilo ''livada uz rijeku'', koja je kako vidimo, bila vlasništvo nekog bana. Otuda i naziv Banjaluka.
Istorijsko doba Banjaluke počinje prvih godina nove ere, kada su Rimljani zavladali ovim krajevima. U blizini Banjaluke (Donja Dolina) je pronađeno i sojeničarsko naselje u kom su našli razne predmete korištene u ''domaćinstvu'' kao što su: metalno ognjište (jer nisu mogli zapaliti vatru na podu kolibe, pa izgorila bi), tanjurići, posudice, šljemovi, fibule(šnale, kopče)..
Banjaluka je prvi put spomenuta u pisanom istorijskom izvoru 6. Februara 1494 godine. (nakon Varvara).
Hipolit pokorni - sagradio je staru Gimaziju na mjestu današnjeg dječijeg pozorišta.
Kada su vršena iskopavanja kod Kastela, pronađeni su kameni žrtvenik koji je izgleda stajao uz neki objekat, najvjerovatnije uz hram posvećen Jupiteru. Tu su takođe našli i posuđe, rimske novčiće..
Na mjestu samog Kastela, stajala je ''kastra'' - vojno utvrđenje.
Da je Banjaluka bila važno ''naselje'' pokazuje nam ''put soli'', koji vodi od Splita, preko Mrkonjić Grada, do Banjaluke, pa dalje do Slavonije, preko kojeg su prenosili so.
U srednjem vijeku, varvari su unazadili razvoj grada, i od tog razdoblja, Banjaluka se više ne pominje u pisanim istorijskim izvorima. Pominje se ''vrbaški grad'' (oko XII vijeka) ali ne znamo da li se misli na Banjaluku.
1527/8 pada pod Tursku vlast; vladaju do 1878 godine
1878 - 1918 vlada Austro-Ugarska
1918 - 1941 Kraljevina Jugoslavija
1941 - 1945 NDH
1945 - 1992 SFRJ
Još jedna važna ličnost u istoriji Banjaluke je Ferhad paša Sokolović koji je stvorio bosanski pašaluk čiji je glavni grad bila Banjaluka. Tek sad Banjaluka postiže položaj shodan njoj.
Sokolović takodjer gradi nama dobro poznatu dzamiju, Sahat kulu, 216 radnih objekata, pezistan (''tržni centar'')...
Kastelu je sadašnji oblik dao Numan paša početkom XVIII vijeka, čak se 1737 vodila velika bitka između Austro-Ugarske i Turske pod Kastelom, kada su Austro-Ugari zamalo osvojili Banjaluku.

Sada prelazim na dio legendi:
O Šehitlucima (ne pada mi na pamet da ih zovem Banj brdo)
Možda vam i nije poznato, ali šehiti su turski vojnici koji poginu za vjeru, časno, za vrijeme borbe.
3 konjanika šehita su ubijena u boji kod Kastela tako što su im glave odsjecene. Po legendi oni su svoje glave dočekali u ruke i odjahali u pravcu Šehitluka. Takođe legenda kaže da su svoje krvave vratove prali na izvoru, koji je dobio naziv Vratinac. Jedan vojnik se okrenuo i pogledao(koja ironija) prema gradu, i na mjestu je umro. Ostala dva su odjahala do vrha gdje su i umrli. Na tom mjestu su i sahranjeni.
Druga legenda o Safikadinom grobu (prije možda dve godine je nešto o tome bilo na televiziji, ne sjećam se kojoj)
Safikada je djevojka koja je (ne)sretnim slučajem prolazila pored Kastela kada je vidjela jednog vojnika Omera i u kog se zaljubila na prvi pogled. Ljubav je bila obostrana, ali kao što to obično biva njeni roditelji su to branili govoreći kako je on vojnik, kako nije za nju, kako će jednom otići na drugo mjesto da se bori, itd. Naravno, oni se nisu na to obazirali i njihova ljubav je sve više jačala. Jednoga dana, desi se ono što su njeni roditelji predviđali, Omer je morao otići negdje u Malu Aziju da se bori. Vijest je stigla neočekivano, poginuo je u borbi. Safikada je patila za njim, zaklela se na vječnu ljubav, ali njega više nema. Obukla je svoje najljepše haljine i u podne je stala ispred topova na Kastelu koji su pucali označavajući podne. Tačno u podne, topovi su je ubili. Po legendi, njeno tijelo je sahranjeno u mali grob (blizu Kastela, kod sadašnje mesnice ''Kod Laze''), gdje se uvijek nađe neka dobra duša koja će zapaliti svijeći na djevojcin grob.

Izvinjavam se na štamparskim greškama, boli me kažiprst desne ruke pa otežano pišem,
Ako ima neka netačna informacija, molim vas prijavite ovde, i takođe ako vi imate neke informacije, napišite ovde.
Takođe, ovom prilikom se zahvaljujem profesoru istorije (Banjalučka Gimnazija)

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Dec 2003, 00:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
...e ja, slazem se sa tobom... jebi ga, nema stvarno nikoga ko bi pricao oko tih tema...
Jedva da se sjecam jos '89. kada sam visio u salonu igara jednom u Boriku dole, da nam je profesor jedan(slika i prilika drustva, radio je na zetonima sa fakultetskim obrazovanjem) pricao milion tih legendi dok nije bilo struje... ali nazalost samo se sjecam da su neke zene letale po sehovima u bijelim odorama, i nista vise... a nije duvao:)

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Dec 2003, 01:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
hazoous je napisao:
... a nije duvao:)


za razliku od ostatka ekipe........

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Dec 2003, 20:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
Davno je na TV-u bila priča o Safikadinom grobu, i pitali su mlade po gradu da li znaju tu legendu, i niko živ nije imao pojma... sramota..

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Dec 2003, 22:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2003, 23:21
Postovi: 391
Lokacija: Banjaluka
...jadno je to, sto se malo zna i prica o rodjenom gradu...ali, nismo mi krivi. :( :roll: .
Po knjizarama se moze naci jedna knjiga, koja opisuje dosta o gradu, pocevsi od nastanka, i toka svih desavanja, kao i vaznijih licnosti ovog grada!
Napisao ju je Aco Ravlic i zove se Banjaluka u proslosti. :D
Kao i par drugih knjiga, kojima ne nzam tacno nazive, ali mislim da ih je on takodje napisao kao i gosp. Simara.
....mislim da se jedna od njih zove Banjalucke anegdote ili tako nekako, i u njoj su opisane sve banjalucke
" raje", po generacijama i desavanjima tokom odredjenog vremenskog perioda.
Ko zeli, moze dosta saznati iz njih....
Preporucujem ih u svakom slucaju :wink: :lol: .

_________________
Čovjek sniva, Bog određuje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Dec 2003, 00:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
profesorica je napisao:
... takodje napisao kao i gosp. Simara.
....mislim da se jedna od njih zove Banjalucke anegdote ili tako nekako, i u njoj su opisane sve banjalucke
" raje", po generacijama i desavanjima tokom odredjenog vremenskog perioda.


imala sam tu knjigu na citanju...odlicna je , spominje se pola moje porodice :P , a koliko se sjecam..naziv je malko drugaciji..ne mogu da se sjetim tacno (u ove sitne nocne sate )... :D

a zalosno je to koliko malo danasnja omladina zna o BL...recimo juce...pricam neato i objasnjavam :
" ma to ti se nalazi na ploci", dok ce sagovornik, na kojoj ploci...pa reko na ploci iznad bezistana...a iznad cega kazesh?? :lol: :lol: :o :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Dec 2003, 20:53 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
Pa lijepo vam kažem... :) nema niko pojma o svom gradu... jednom prilikom ja kažem prijateljici: '' kreni ti polako, srešćemo se kod paskulne ciglane. a ona će meni, koje sad ciglane?'' :cry:

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Dec 2003, 23:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Sep 2003, 22:01
Postovi: 42
Lokacija: Novi Sad-Banjaluka
Ovo je forum za streberski bataljon, stoga cu ga samo iskulirati. Nije bas od zivotne vaznosti ko je osnovao Banjaluku, da li mu je baba bila sa nekim zmajem :) , ili jos gore, baba je bila zmaj :D , itd.

Svi ovi gimnazijalci su otrpilike ovakvi :silly:.

Hehe, sala mala Turbo, nauci ove likove necemu pametnom. :wink:

_________________
Slika

Samo opusteno:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Dec 2003, 23:19 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Sep 2003, 22:01
Postovi: 42
Lokacija: Novi Sad-Banjaluka
Garant se nisi dobrano naduvala kad si imala zivaca da ovoliko kucas 8) .
Verovatno si izgledala ovako :shocked!:. Tako mlada pa duva.

_________________
Slika

Samo opusteno:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Dec 2003, 16:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2003, 19:00
Postovi: 265
Lokacija: Srpska
Свака част @ Турбогром!
Морам признати да сам онај дио о историји прескочио јер све то већ знам (иако нисам из БЛ, а о своме сам граду такође добро обавијештен), али сам зато са интересом прочитао онај дио о легендама! И баш ми се свидјело, до сада нисам о томе ништа знао, али ми се чини да ћу морати преузети то одавде ако већ не нађем на неком другом мјесту па да поставим на свој сајт који се још увијек изграђује!

Поздрав

ПС: Ако има још таквих занимљивих легенди, ајде буди добра (женско, је л да?) па напиши још понешто

_________________
[ http://www.RSKobra.co.sr ]

Босна, 1992.:
- Хоће л' бит' оно рата?
- ...ма јок!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Dec 2003, 20:58 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
RSKobra je napisao:
Свака част @ Турбогром!
Морам признати да сам онај дио о историји прескочио јер све то већ знам (иако нисам из БЛ, а о своме сам граду такође добро обавијештен), али сам зато са интересом прочитао онај дио о легендама! И баш ми се свидјело, до сада нисам о томе ништа знао, али ми се чини да ћу морати преузети то одавде ако већ не нађем на неком другом мјесту па да поставим на свој сајт који се још увијек изграђује!

Поздрав

ПС: Ако има још таквих занимљивих легенди, ајде буди добра (женско, је л да?) па напиши још понешто


Hvala,
Ne znam više legendi.. :( ako šta saznam, pisaću..
Evo iz knjige ''Banjaluka'' jedna ''pjesma''
Kastel
Sve mrgodniji od zla zemana
Od zaboravljenog baruta i kopita
Na svakom kamenu urezano stoljeće
A neko staro proljeće na kulama
Ispisalo baladu o Safikadi.

Na teškim kapijama
Nema više stražara
Ni šejha
Ni handzara
Ni na bedemu dizdara
Što grabi sa kantara
Debele trešnje Evlije Čelebije.

Jedino se još top baljemez
Na dnu Vrbasa
Zanosi zelenom vodom.
Antonije Ćosić

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Dec 2003, 21:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2003, 19:00
Postovi: 265
Lokacija: Srpska
Да и ја додам своје масло о горе поменутом Мехмеду паши Соколовићу:
- Рођен је у селу Соколовићима, у близини касабе Рудо. Код свог рођака у манастиру Милешеви већ је изучио књигу када су га скупљачи данка у крви повели са собом у Цариград. Тада је имао близу осамнаест година, довољно да доцније не заборави свој језик, основе хришћанске вјере и историјска предања слушана у младости.
Морао је дуго и стрпљиво да се доказује у многим дворским задужењима да би узнапредовао до положаја великог везира.
Заповиједао је освајањем Баната и Ердеља, прославио се у персијскимпоходима и био награђен руком султанове кћери.
Беспрекорно је руководио Царским диванима 14 година служећи три султана, све до 1579. године.
Подигао је многе задужбине "од Бечкерека до Медине", од којих је највеличанственији мост на Дрини код Вишеграда.
На порти је око себе окупио много земљака и рођака, такође потурчених, који су доспјели до високих полижаја.

Ето, то је дакле био "наш" Соколовић.

_________________
[ http://www.RSKobra.co.sr ]

Босна, 1992.:
- Хоће л' бит' оно рата?
- ...ма јок!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Dec 2003, 14:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Turbo, flepo napisano. Samo jedno pitanjce koji je profesor u pitanju. :-? :wink: :D

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Dec 2003, 20:55 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
Utopija je napisao:
Turbo, flepo napisano. Samo jedno pitanjce koji je profesor u pitanju. :-? :wink: :D

Što je najtužnije, ne znam kako se zove.. :oops: :oops:
Plave oči, i kao da ima gornju usnu malo povijenu, pa priča na neki osobit način...
Ako ti ovaj opis može pomoći da skontaš..
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Dec 2003, 22:15 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
Evo švrljala sam po web stranici Gimnazije http://www.gimnazijabl.rs.ba i naišla na ime profesora istorije Zoran Pejašinović ... mislim da nam je on pričao o Banjaluci :oops: :oops: :oops: nisam sigurna, možda.. :oops:

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2003, 00:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
...mh....jebi ga ko zna sta vi pisete...misko pogotovo... evo replike... travu sam probao u 7 osnovne...a ne sa 7 godina:)ugrubo "racunato" -metar gore/dole

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2012, 00:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2007, 13:48
Postovi: 582
Одлично штиво за нас незналице :) :oops: , за почетак бар... У наставку наравно књиге.

Јесте да је прошло 9 годиница, али хвала Турбо :) Slika Slika.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jun 2012, 13:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Ako Vam išta znači gospodo banjalučani mogu da Vam ponudim i sa vama podjelim informaciju o izvornom imenu današnjeg grada Banjaluka. Na vojnim kartama od kraja rimskog carstva na geografskoj širini i dužini koja se poklapa sa položajem današnjeg naselja Srpske Toplice ( nekadašnji Šeher) stoji ime mjesta ili tvrđave Bagnio di Luca.
Daljim istraživanjem možemo utvrditi da je ovo ime izvedeno otprilike ovako Toplice Svetog Luke, ili Banje Svetog Luke.
Znajući za Rimljansku strast prema toplim kupatilima dolazimo do zaključka da su se na ovim prostorima u davna vremena odmarali i lječili onima kojima je do toga i bilo. Godina za godinu dođošmo i do današnjeg doba i do današnje Banjaluke. Eto ja toliko.

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jun 2012, 14:12 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Kolumbooooo....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jun 2012, 22:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
cooltura je napisao:
dolazimo do zaključka da su se na ovim prostorima u davna vremena odmarali i lječili onima kojima je do toga i bilo.

ja sam negdje cuo da su najvise vamo dolazili penzionisani rimski legionari,jer su skoro svi imali bolove u nogama od slinog marsiranja,a banje valjda pomazu.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs