banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 09:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 320 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: NAJSTARJI KAFICI U BL
PostPoslato: 05 Avg 2009, 10:19 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Avg 2009, 09:39
Postovi: 281
Ne znam bas je li tema prikladna ali zanima me koji su najstariji kafici u BL
Koji su jos uvijek kao pre, ono ambijent ko da je Tito jos ziv. To su ona mjesta na kojem mozete pobjeci od znatizeljnih ociju i na miru popiti pivo.

Ja cu preporuciti Lovac. Ko ga posjeti nek se javi!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2009, 10:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9299
Bajkal


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2009, 19:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Najstarija postojeca kafana u BL je Sing Sing, na pocetku Karadjordjeve (Rudarske).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2009, 20:52 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2006, 19:40
Postovi: 146
Doctor Who je napisao:
Ne znam bas je li tema prikladna ali zanima me koji su najstariji kafici u BL
Koji su jos uvijek kao pre, ono ambijent ko da je Tito jos ziv. To su ona mjesta na kojem mozete pobjeci od znatizeljnih ociju i na miru popiti pivo.

Ja cu preporuciti Lovac. Ko ga posjeti nek se javi!


Lovac jeste po izgledu jedan od najstarijih, ali ne pod pojmom kafic, tada toga nije bilo, nego vise kao kafana sa rostiljom na kojem je Mujo pekao cevape, tako da bi se po tom kriteriju moglo reci i za Palas i hotel Bosnu. Bosna je na mjestu danasnjeg Ambasadora imala kafanu koja se zvala sokara, ime sve govori.

Koliko se sjecam prvi kafici koji su otvorenu u gradu su bili Ring i Tane. Poslije je napravljen stari zanatski centar sa nekoliko poznatih kafica, sve dok nisu otvoreni kafici uz Vrbas, bilo je glavno mjesto za izlazak. Za ulaz u zanatski se cekalo dosta jer je bio pun i lagano se u koloni jedan po jedan hodalo u krug da se uhvati neko mjesto. Na zalost na mjestima tadasnjih najboljih kafica sada se prodaju pice i bureci. Jedini koji je ostao sa istim imenom je No1.

Jedini iz titovog ambijenta, opet nije kafic, gdje se na miru i u tisini moze posteno ispricati je slap u Novoseliji ili pivnica (Citadela) u podrumu, gdje je prije rata bila prava pivnica sa crnim pivom, a i sada je jedno do rijetkih mjesta gdje se posteno mozes ispricati a da ti neko ne visi za vratom.

_________________
Ja sam star i izemogao ali poslusajte moj savjet.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2009, 21:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Broj Jedan je napisao:
Doctor Who je napisao:
Ne znam bas je li tema prikladna ali zanima me koji su najstariji kafici u BL
Koji su jos uvijek kao pre, ono ambijent ko da je Tito jos ziv. To su ona mjesta na kojem mozete pobjeci od znatizeljnih ociju i na miru popiti pivo.

Ja cu preporuciti Lovac. Ko ga posjeti nek se javi!


Lovac jeste po izgledu jedan od najstarijih, ali ne pod pojmom kafic, tada toga nije bilo, nego vise kao kafana sa rostiljom na kojem je Mujo pekao cevape, tako da bi se po tom kriteriju moglo reci i za Palas i hotel Bosnu. Bosna je na mjestu danasnjeg Ambasadora imala kafanu koja se zvala sokara, ime sve govori.

Koliko se sjecam prvi kafici koji su otvorenu u gradu su bili Ring i Tane. Poslije je napravljen stari zanatski centar sa nekoliko poznatih kafica, sve dok nisu otvoreni kafici uz Vrbas, bilo je glavno mjesto za izlazak. Za ulaz u zanatski se cekalo dosta jer je bio pun i lagano se u koloni jedan po jedan hodalo u krug da se uhvati neko mjesto. Na zalost na mjestima tadasnjih najboljih kafica sada se prodaju pice i bureci. Jedini koji je ostao sa istim imenom je No1.

Jedini iz titovog ambijenta, opet nije kafic, gdje se na miru i u tisini moze posteno ispricati je slap u Novoseliji ili pivnica (Citadela) u podrumu, gdje je prije rata bila prava pivnica sa crnim pivom, a i sada je jedno do rijetkih mjesta gdje se posteno mozes ispricati a da ti neko ne visi za vratom.

joj ja mislim da sam bio jednom u ovoj Citadeli.
mozes mi malo pribliziti, znam da je neka ulica pored Vrbasa, i nje nesto previse naseljeno, nekako je zavuceno, tad su svirali neki momci, onako inventar i nije bio bas najnoviji, stolice i stolovi od bambusa, sidje se niz stepenice i desne strane je sank... par stolova, a kad se udje na vrata odmah se silazi niz stepenice... je li to to?
izgleda da nije :-? a kako se onda zvao taj kafic?

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2009, 21:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Zar to postoji u Bl, znaci pravi kafic s tradicijom?!
Postoje kafancuge i lokalni bircusi ali pravi kafici i restorani koji postoje vec 20 ili 30 god koliko znam ne postoje u Bl.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2009, 23:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
cicak to je Castra 8)

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2009, 23:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9299
Cicak, Citadela je u gospodskoj ulici, u samom centru. Nije to ovo sto si opisao.

Ne spomenu niko Snek. I dobro kaze No1, ne mozes Lovac nazvati kaficem (kao ni Bajkal) ali samo sam se nadovezao na Lovac kad sam ga spomenuo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 00:22 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 27 Jun 2009, 00:26
Postovi: 5
Kafana kod Ruze, SUR KRAJISNIK, ulica Petra Kocica (iza Doma Vojske)...
Tamo se nije nista mijenjalo barem 30 godina, stoji neki dzuboks iz sedamdesetih...

_________________
alfa beta gamad elta


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 00:23 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2008, 13:26
Postovi: 612
Lokacija: Banja Luka
Schwabo je napisao:
Najstarija postojeca kafana u BL je Sing Sing, na pocetku Karadjordjeve (Rudarske).


Nisam obraćao pažnju, jel' sing sing još radi?

_________________
Slika

EVE Online 21 day trial
https://secure.eveonline.com/trial/?inv ... tion=buddy


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 00:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2007, 13:48
Postovi: 582
Citiraj:
Stari duh grada u Krčmi kod Šmita


Boro Šmit rođeni je Banjalučanin. Kada uđete u njegovu porodičnu gostionu dočeka vas izgled i miris nekih davnih vremena.

Njegov se djed Bernard iz Njemačke u Banjaluku preselio prije više od 100 godina. Vremenom je imućna njemačka porodica na početku Karađorđeve ulice, u banjalučkom naselju Lauš, podigla nekoliko kuća u kojima su se smjestili gostiona i nekoliko prodavnica.

Na broju 54 i dan-danas nalazi se najstarija banjalučka kafana – "Sing-sing". Za 102 godine, koliko postoji, mijenjale su se zemlje, režimi i vladari. Mijenjao se i naziv ulice na čijem se početku nalazi.

"Prvo se ova ulica, za vrijeme Osmanlija, zvala Kajdića sokak i baš je taj natpis stajao na našoj kući, a potom je za vrijeme prve Jugoslavije nosila naziv Despota Stefana. Ustaške vlasti su je za vrijeme NDH nazvale Arnaut-pašina ulica, pa su je komunisti preimenovali u Rudarsku, a sada je Karađorđeva ulica", priča nam Boro. Ispočetka su gosti gostione najčešće bili rudari koji su radili u obližnjem kopu.

Od pića se najviše pio rum i Vlahovac, dok su žene pile Imber i kruškovac, ali naravno da se najviše konzumirala rakija iz čokanja, kao i vino. Prva filmska projekcija na ovim prostorima zbila se upravo na ovom mjestu. Danas, kaže nam naš domaćin, nema više gostiju kao prije. Sve su to stare mušterije koje već godinama dolaze u "Sing-sing" i, tek poneki, putnik namjernik. Boro nas provodi kroz odaje svoje kuće i mi nailazimo na pravi mali privatni muzej.

Sve je uredno i složeno, baš kao da je znao da ćemo ga posjetiti. Prepoznatljiva austrougarska peć nalazi se u srcu dnevne sobe. Tu su prekrasne slike, gobleni, rijetki suveniri, stara pegla, raritetni namještaj. Boro nam sa ponosom pokazuje i sat koji je dobio lično od Tita kao i sliku na kojoj se, pored njega nalaze, i pokojni maršal i Aleksandar Ranković. Hiljadu priča krije ova kuća koja je bila svjedok mnogih događaja, upoznavanja, proslava, sklapanja poslova ali i brakova.

Srce jednog grada čine baš ovakve zgrade i ovakvi ljudi, a toga nema baš na pretek. Ne želeći više da remetimo duhove Borinog doma, pozdravili smo se sa našim vodičem-domaćinom i vratili se u 2007. godinu.



Dejan Rakita


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 01:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
Insistiram da sledece forumsko okupljanje bude u Krčmi kod Šmita :)

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 07:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
BLAF77 je napisao:
Cicak, Citadela je u gospodskoj ulici, u samom centru. Nije to ovo sto si opisao.


a sjetio sam se. velika slasticarna. jeo sam kolace tu. znam. bio u par navrata. (ako nisam opet promasio :( )

a taj kafic, Castra, nesto mi ime nije ostalo, mada je kolega s kojim sam bio pricao o kaficu kako cesto zalazi tu. jeste li sigurni da se tako zove? ima par stolova i na gornjoj etazi. mada je sank dole. znam da se silazi niz stepenice. bio sam u K4 nekoliko puta do sitnih sati, kao i u Irish Pubu. ali se naziva ovee kafane na rijeci ne sjecam. :-?

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 10:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2006, 18:43
Postovi: 1951
Lokacija: Ancient Ruins
cicak je napisao:
a taj kafic, Castra, nesto mi ime nije ostalo, mada je kolega s kojim sam bio pricao o kaficu kako cesto zalazi tu. jeste li sigurni da se tako zove? ima par stolova i na gornjoj etazi. mada je sank dole.

Mogla bi biti Castra zbog bambusa i šanka dole desno. To odgovara dvorištu, ali Castra ima i velik unutrašnji prostor sa 2 šanka, ulazi se sa te gornje etaže dvorišta, odmah desno su vrata. Kafić je velik ima i sprat (koji dugo nije u funkciji, zatvore ga kad nema dovoljno ljudi).
Sad je opet dosta posjećeno, jedno vrijeme su bili ukinuli točeno pivo :-? ali su ga vratili :) .

Ima s te strane Vrbasa više kafića, da ne misliš na Veneciju? Ne znam kako izgleda, tamo ne idem.

_________________
Where is the wonder where's the awe
Where are the sleepless nights I used to live for
Before the years take me
I wish to see the lost in me


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 12:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2006, 19:40
Postovi: 146
Evo sjetio sam se, trebalo je malo vremena,
Mariner je ostao potpuno isti kao sto je bio prije rata, mislim da je otvoren kada je i zgrada sagradjena negdje 72 godine ali se bas ne sjecam.
Mislim da su i stolice vani predratne :D

_________________
Ja sam star i izemogao ali poslusajte moj savjet.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 12:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2005, 12:34
Postovi: 323
A mogao bi biti i Monnet, pitanje kad je dolazio...nesto ovo njegovo odmah kad udjes odmah se silazi mi je mutno :) Kod njih su nekad bile stolice od bambusa, frajeri koji sviraju a i sank je zdesna...Cicak, dodji da utvrdimo gradivo, to je najbolje :)

_________________
...i nista nije onako kako izgleda...i sve je upravo onako kako treba biti...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 14:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Sing-sing je zatvoren! :angry4: :angry4: :angry4: :angry4: :angry4:

A čitao sam skoro taj teks....
A tih kafana... Ima ih, samo treba naći... Dinara, Gurman, za početak... :P

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 15:10 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11346
Lokacija: PL / BL
Krajisnik - ulica paralelna uz Aleju, u blizini davnog Doma VRS (sta je sad tamo? Skupstina?). Birtija - ali bas!!!

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 15:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
E, da!
Ta isto!
Onda, "SUR Gostiona "Rosulje"", kod crvenih u Rosuljama...

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2009, 16:23 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2005, 09:34
Postovi: 731
glasam za "Kod Ruze".

zna li neko sta je sa Lavom u B. Dvoru?jel radi to?

_________________
ovo je kratak tekst koji mozete da dodate vasim porukama.ogranicenje duzine je na 255 kara


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 320 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs