banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Sep 2014, 10:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
Nakanjujem se odavno da napisem nesto o nasoj Cetvorici ponukan izlozbama koje su se proteklih godina odrzale. Neki dan sam u prolazu prije nego sto cu da odem iz BL, u krugu baste sljezove boje, na betonu u cosku uz samu zgradu starog doma JNA vidio bistu Fra Ivana Frane Jukica. Inace ova je bista rad naseg vrsnog akademskog vajara Ahmeda Besica. Interesantno je da je grad dugo odbijao da postavi Bistu IFJ a zato sto je ovaj bio svecenik i rahmetli cika Fuci (Fuadu Balicu) koji je i zasluzan za njeno postavljanje su govorili da ide i vidi da nema mozda biskupija para za bistu. Fuco je ipak bio malo veca vidra pa je Ivu Andrica zamolio da postane clanom odbora za izgradnju biste, sto je ovaj sa zadovoljstvom prihvatio. Onda su gradske vlasti popustile jer jebi ga jedno je Fuco a drugo je Ivo.

Elem vratit cemo se na Ahmeda Besica i njegovu bistu nekom drugom prilikom, mozda kad ponovo stave Fra Ivana na postolje u njegov mali park.

Pricu o Cetvorici cu poceti pjesmom koju je o njima spjevao jos jedan veliki Banjalucanin gromada od covijeka u svakom pogledu nas Irfan Horozovic.

ČETVORICA

Četvorica kroče u prostor što pamte
Duša nema puta sred tamnih veduta
Čovjekov ozaren pogled s njim luta
U predjelu koji gasne poput lampe.

Sloj zore na trepavicama, to je san.
Sjen verbalne nijanse. Mlin pređom svira
Paučinom drevnom koja zvekir dira,
Zube Kirke - od njih svaki biva nišan

Vrijeme je kist, portret godišnjeg doba,
Žar jesenje palete, staza umira
Što vodi početku čiji kraj je Soba.

Soba u pejzažu: četiri putnika
(Gozba proljeća vino prirode zbira)
Sjede oko stola koji sav je slika.

Cetvoricu su cinila cetiri svrsena studenta Banjalucke pedagoske skole likovnog odsjeka; Dusan Simic, Bekir Misirlic, Enver Staljo i Alojz Lojzo Curic. Vode se kao banjalucki studenti ali su u stvari samo Simic i Misirlic zavrsili u BL, dok su Staljo i Curic drugu godinu zavrsili u Sarajevu.

Potekli su iz skole velikog Boze Nikolica i Aleksandra Bojka koji su opet svoje skole ucili kod legendarnog Spire Bocarica ( o njima neki drugi put)

Dusan, Bekir, Enver i Lojzo svojim povratkom u Banjaluku odlucise da na izlozbama nastupaju zajedno i da pokusaju da razdrmaju soc-realisticku scenu gdje su glavni motivi na izlozbama bili lopata i kolica.
1953 u Krajiskim Novinama (Glasu) objavljuju svoj Manifest i organizuju prvu zajednicku izlozbu
Slika

Nisu imali mnogo zajednickih izlozbi ali ono malo sto jesu je dobrano uzdrmalo tadasnju likovnu scenu stavljajuci Banja Luku u rang sa Zagrebom po progresivnosti. Poslije njih su u Beogradu osnovana Sestorica a u Sarajevu je jos dugo vremena trebalo da prodje do prvog stvarnog modernizma.

Mnogo se jos moze naci na netu vecinu sto sam ja ovde napisao ima na stranici o gospodinu Lojzi Curicu. Ja bi samo jos da kazem da je grupa trajala jako kratko jer se njihov spiritus movens Dusan Simic ubio u 31 godini 1961 godine.
Staljo, Misirlic i Curic su nastavili da rade i kao pedagozi i kao kulturni radnici i naravno kao umjetnici sto su prije svega i bili.
Tesko je naci slike na netu tako da ako galerija opet bude organizovala izlozbe moj vam je savjet da odete i pogledate slike.

Lojzo Curic
Lijevce Polje
Slika

Suturlija
Slika

Kasniji radovi
Neimar
Slika

Bekir Misirlic

Slika

Slika

Dusan Simic

Slika

Slika

Enver Staljo

Slika

Slika

Ima tu jos monogo stosta da se doda i o cetvorici i o njihovim zivotima stosta se moze naci na netu a dosta se jos uvijek moze cuti od ljudi sa kojima su bili bliski.
Postoje naravno i mnogi drugi slikari koji zasluzuju mozda i zasebne teme od brace Berber preko gore spomenutih Nikolica Bojka i Becarica i Popovica pa do Dragasa i mladjih generacija koji su vec afirmisani i koji dolaze. Bez obzira na sve uspijehe i komercijalnu popularnost pojedinih slikara Cetvorica ipak odskacu kao neki trailblazeri i stoje rame uz rame sa Spirom Bocaricem koji ne samo sto ostavi iza sebe monumentalne umjetnicke slike vec i 1937 snimi prvi turisticki propagandni kolor film u Banja Luci o Banja Luci.

Nastavit cu kad mi zica opet krene iduci put sa Spirom nadam se ;)

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Sep 2014, 11:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Čiča koristi interpunkciju. Otišlo sve u majčinu...
Dobra tema ;)

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2014, 04:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
Spiridon - Špiro Bocarić rođen je u Budvi 24. maja 1876. godine u trgovačkoj porodici, od oca Evanđela i majke Anđelike, rođene Raičević. Rano pokazuje sklonost prema slikarstvu, a prve pouke dobio je od dvanaest godina starijeg brata Anastasa, takođe slikara.
U toku 1894. godine pohađa u Veneciji Studio Scuola Disegno, da bi se sledeće 1895. godine upisao na Regio Instituto di Belle Arti.
Iz Venecije odlazi u Novi Sad, a zatim se 1896. godine pridružuje bratu Anastasu, koji je radio u Mostar a i Sarajevu.
U periodu 1897. do 1914.godine živi u Sarajevu, a potom u Banja Luci, gdje 1941. godine biva ubijen od strane ustaša.
Špiro Bocarić je bio ne samo slikar, nego i publicista zainteresovan za proučavanje narodnog stvaralaštva. Zahvaljujući poznanstvu s Petrom Kočićem, upućen u njegove priče o Bosanskoj Krajini, iz Sarajeva je došao 1914. godine u Banja Luku, i tada i započinje Bocarićev „banjalučki period".
Portreti posvećeni istorijskim ličnostima, posebno ustaničkim vođama, predstavljaju značajan likovni izvor i dokument za proučavanje jedne epohe. Najveći broj ovih portreta nastao je za potrebe dekorisanja reprezentativne sale u zgradi novosagrađenog Doma kralja Petra Prvog Oslobodioca u Banja Luci, u kojoj je bio smješten i Muzej Vrbaske banovine.
U sobi posvećenoj Petru Mrkonjiću (kralju Petru), na prvoj postavci Muzeja, nalazila se velika istorijska kompozicija, kao i 23 slike vojvoda i vođa, hajduka i dobrotvora iz bosansko - hercegovačkog ustanka (1875 - 1878). Sam portret kralja Petra, kao primjer tipičnog vladarskog portreta, po formatu je reprezentativan. Kralj je naslikan u prirodnoj veličini, bez pompeznosti svojstvenoj ličnostima najvišeg ranga, sa atributima koji ukazuju na njegov društveni položaj. Portreti članova dinastije Karađorđevića godinama su bili anatemisani i nisu izlagani od 1941. do 1990. godine, kada su prvi put izloženi u Topoli, na izložbi „Karađorđevići u djelima likovnih umjetnika".

Špiro Bocarić je predstavljao i značajnu ličnost u društvenom životu Banja Luke i tadašnje Vrbaske banovine. Naime, Bosanska krajina 1929. godine postaje Vrbaska banovina, jedna od devet ravnopravnih upravnih jedinica Kraljevine Jugoslavije. Kada je naredne godine donesena odluka o osnivanju Muzeja Vrbaske banovine Špiro Bocarić postaje njegov prvi direktor. Sa mnogo volje, poleta i entuzijazma prihvata se kompletnog posla osnivanja i organizacije Muzeja. Za njegovo ime vezana je prva postavka i cjelokupna djelatnost Muzeja Vrbaske banovine, čiji je baštinik Muzej Republike Srpske.

Iz brojnih arhivskih dokumenata Muzeja Republike Srpske vidi se koliko je Bocarić svojim brojnim predavanjima privukao šire interesovanje javnosti, ukazujući na značaj nacionalne baštine i ulogu Muzeja Vrbaske banovine u tome. Prvi korak u sakupljanju muzejskih predmeta bio je dinamičan. Mnogi pojedinci poklanjali su razne vrijedne istorijske predmete, odjeću, vezove, oružje, oruđe i ostalo. Uporedo sa slikarstvom zanimao se za etnografiju, numizmatiku, paleontologiju, minerologiju, a posebno fotografiju. Njegove fotografije i danas predstavljaju dragocjeno svjedočanstvo o staroj bosanskoj arhitekturi i ljudskim likovima iz tog vremena, a uradio je i dokumentarni film „Gradovi i predjeli Vrbaske banovine".

Slika
Slika
Slika

Atanas i Spiridon Bocaric
Slika
interesantno je napomenuti da je Atanas bio isti ako ne i bolji portretista od Spire a u isto vrijeme i veliki putopisac i avanturista. Atanas je autor drzavnog grba etiopije iz 1905 godine koji je bio u upotrebi do smrti Haila Selasija.

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2014, 05:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
Eh da zaboravih napomenuti, Spiru su 1941 godine ustase uhapsile mucile 7 dana u podrumu crne kuce i na kraju odvezle i pogubile u Jadovnu.
Mnogo je razloga i spekulacija zasto su odmah na pocetku uhapsili covijeka koji sa politikom nije imao puno dodira a uz sve to je bio i Crnogorac porijeklom. Spiro je naime bio prvi predsjednik Rotary kluba BiH i veoma uticajan covjek u Banja Luci. Jedna od prica koju sam cuo davno od starijih je da su braca Gutic uzeli Spiru na zub jer je jedne prilike javno izjavio da je Viktor Gutic homoseksualac, sto mu ovaj nikad nije zaboravio, i kad je dosao na vlast odmah mu se revansirao.

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2014, 06:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Odlicna tema...sto se tice Bekira Misirlica,tu mogu odgovoriti na dosta pitanja ,ako se pojave .... bio mi je tetak i odrastao sam sa njim.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2014, 06:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
Super wizzy ako imas koju sliku Bekirovu postavi je jer je na netu tesko naci ;)

evo dvije slike i na trecoj bekir u ateljeu sa svojim makovima iza njega

Slika

Slika

Slika


a evo i jos par spirinih

Slika

petar popovic pecija
Slika

meni najbolja
Slika

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2014, 07:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Kad uhvatim vremena...mogao bih fotografisati par kataloga.. pa okaciti fajl za neki download(kad je to radilo nije bilo pdf-a) ...a za njegove fotke,moracu otici do tetke.

Bekira pamtima kao velikog covjeka(iako je bio niskog rasta) . Bio je okrenut globalizmu,veliki optimista,vjerovao je u ljude i bolje sutra...volio je Banja Luku,nikada nije htio otici odavde (iako je imao priliki i tokom rata i poslije)...do zadnjeg dana ga taj optimizan nije napustii,napatio se prije smrti(zbog teske bolesti..ali nikad nije izgubio nadu) ...proveo sam mnogo vremena u ovom ataljeu,druzio se sa njim. Pamtim i Lojzu,cesto su se druzili,Lojzo je volii i popiti koju,pa je to bila sprdnja zestoka :) .Zao mi je samo sto je to bio neki tezak period u nasem drustvu,kada su ljudi ipak bili okrenuti kako prezivjeti,a ne kako nesto napraviti (iako to ne vrijedi za Bekira,u tome periodu je napravio MAKOVE)

Malo cu i sa tetkom popricati,moze li ona sta napisati...ipak je ona istoricar umjetnosti-kustos,pa da iznese neke zanimljivosti


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2014, 07:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Inace...ljudi cesto MAKOVE dozivljavaju kao neke vesele slike...oni predstavljaju ona nadgrobni spomenik kod muslimana (Nisan - vidi se na svakoj slici u pozadini) ,a MAKOVI su cvijece koje raste na njima


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2014, 18:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika

Citiraj:
Nemojte me slikati bez mog druga, mog psa Ćire, on je sa mnom u mnogim trenucima bio, bile su česte riječi velikog banjalučkog vajara Slobodana Dragaša, koji je više volio Banjaluku nego što je Banjaluka ikad voljela njega...

http://www.nezavisne.com/umjetnost-zaba ... 84255.html

Ne poznajem njegov rad, ali sam se jednom slučajno zadesio, kada je on izvajao klozetsku šolju i na kolicima je dotjerao pred gradsku kuću, tu ju je istovario sa riječima da ovi iz gradske uprave daju bilo kakav prilog za kulturu u gradu. :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs