banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 21:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Maj 2011, 11:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Valjda je prikladno za ovaj podforum...Elem
Citiraj:
Američka vladina agencija National Endowment for the Arts (NEA), koja podržava talentirane umjetnike, proglasila je video igre formom umjetnosti.

Cilj programa fonda NEA je financiranje umjetničkih projekata od općeg značaja. Do sada je ova organizacija, od svog osnivanja 1965, dodijelila sredstva u vrijednosti od 4 milijarde dolara kako bi pomogla kreativnost i inovacije umjetnika koji su od koristi pojedincima i zajednici.

Za video igre se ovaj tjedan može smatrati povijesnom prekretnicom. Organizacija NEA je donijela odluku po kojoj interaktivne igre mogu konkurirati za dodjelu financijskih sredstava. Za sredstva koja se dodjeljuju u 2012. godini, igre će moći konkurirati u kategoriji Umjetnost u medijima, koja je ranije bila poznata kao Umjetnost na radiju i televiziji.

U ovo područje ulaze televizijski i radio programi koji se sastoje iz jedne ili više cjelina, multimedijalne kazališne predstave, performancei, umjetnički dijelovi postojećih programskih serijala, umjetničke instalacije, serije u više dijelova koje se emitiraju putem interneta i interaktivne igre.

Pored toga što je napokon stavljena "točka na i" vječne rasprave o tome jesu li su igre umjetnost, ova odluka znači i da će se igre moći razvijati pod okriljem "javnih radova“, odnosno projekata koje financira država i koji se predaju na uporabu javnosti bez naknade, ali za koje umjetnik, odnosno razvojni tim, ipak dobiju novčanu naknadu.


Ličnog sam mišljenja da su igr odavno postale umjetnost (ne sve dakako)

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Maj 2011, 12:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
Da, 'mjetnost, ali čije stvaranje nije pristupačno svima. Ja bi volio raditi staromodne avanture sa dobrim pričama, ali 2D, ručno crtane, radi postizanja atmosfere i retro ugođaja.

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Maj 2011, 12:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
kako nije dostupno svima?

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Maj 2011, 12:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
Stvaranje igara, ideje su beskonačne, ali sve ovisi o dostupnosti razvojnih paketa, sposobnosti autora i, naravno, slobodnih ruku koje će određeno vrijeme raditi na projektu. Ipak, gaming-autori, studiji i izdavači konstantno su u potrazi za plodnim i talentovanim umjetnicima i scenaristima, ali nažalost u ovo krizno doba eksperimenti nisu mogući na zapadu (možda samo u Japanu).

Spoiler:
Evo nekih primjera umjetnosti u videoigrama, u većini slučajeva samo je jedan čovjek sa svojom idejom udario temelj u stvaranju ovih naslova:

SlikaSlika
Slika
Slika

Plus MGS, Silent Hill, Resident Evil, Prince of Persia i ostali kultni naslovi, uglavnom prije nego što su se komercijalizovali

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Maj 2011, 12:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Pa po tome većina umjetnosti nije dostupna ljudima...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2011, 03:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
Džontra je napisao:
Do sada je ova organizacija, od svogosnivanja 1965, dodijelila sredstva u vrijednosti od 4 milijarde dolara kako bi pomogla kreativnost i inovacije umjetnika koji su od koristi pojedincima i zajednici.

Za video igre se ovaj tjedan može smatrati povijesnom prekretnicom. Organizacija NEA je donijela odluku po kojoj interaktivne igre mogu konkurirati za dodjelu financijskih sredstava. Za sredstva koja se dodjeljuju u 2012. godini, igre će moći konkurirati u kategoriji Umjetnost u medijima, koja je ranije bila poznata kao Umjetnost na radiju i televiziji.

U ovo područje ulaze televizijski i radio programi koji se sastoje iz jedne ili više cjelina, multimedijalne kazališne predstave, performancei, umjetnički dijelovi postojećih programskih serijala, umjetničke instalacije, serije u više dijelova koje se emitiraju putem interneta i interaktivne igre.

Pored toga što je napokon stavljena "točka na i" vječne rasprave o tome jesu li su igre umjetnost, ova odluka znači i da će se igre moći razvijati pod okriljem "javnih radova“, odnosno projekata koje financira država i koji se predaju na uporabu javnosti bez naknade, ali za koje umjetnik, odnosno razvojni tim, ipak dobiju novčanu naknadu.


Ličnog sam mišljenja da su igrice odavno postale umjetnost (ne sve dakako)[/quote]
nije potreban vladina agencija,pogotovo americka,da bi bilo jasno da su "igrice" umjetnost...vec od....pa od kad smo mi bili u ocevim testisima.......
ako cemo po wikipediji gledati,trebalo bih da su "kompjutorske igre" deseta umjetnost :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2011, 20:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Benjamin se u grobu okreće...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2011, 20:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Da li se on okrece ili ga ti nisi skontao! :lol:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2011, 20:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Walter, mrcina stara, kad govori o umjetnosti govori o jednoj stvari...O auri iste...Aura koja predstavlja sakralnost umjetničkog djela njenu vezu s apsolutom, ako tako mogu da se izrazim. Aura koja umjetnost čini umjetnošću...tehnika uništava auru u umjetnosti, ono gramofonska ploča i koncert orgulja katedralskih na istoj porediti sa slušanjem uživo, pa ono film i pozorište, ono tehnika ubi umjetnost....Video igre se zasnivaju komplet na tehnici...A video igre pirje nisu postojale izvan tehnike da posjeduju auru koju bi tehnikom mogle da izgube... Samim tim stvoriti nešto pomoću "ubice umjetnosti" i nazvati to umjetnošću, po meni čini da se Benjamin, stara mrcina, vrtu i svome grobu malo u jednu, malo u drugu stranu...
Mada, ja estetiku ne volim a ni Benjaminove i Marcuseove priče odnosa umjetnosti i tehnike, pa sam možda skrenuo s puta...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2011, 21:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
Walter,Benjamin i Marcuseo su pretpostavljam neki gej filozofi,a ti si ih morao spomenuti da bi se mi svi divili tvom sveobuhvatnom poznavanju materije :P

ja kad igram fallout ili bitchera(heheh i dalje smijesno) dozivljavam istu katarzu kao kad americki turist posmatra sistinsku kapelu,ili mladi nadobudni wana-be umjetnik koji posmatra djela Vorhola.......zasto onda igrice nisu umjetnost?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2011, 21:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Mar 2011, 10:23
Postovi: 800
Lokacija: U ljubavnom gnezdu!
alkibijad je napisao:
Walter,Benjamin i Marcuseo su pretpostavljam neki gej filozofi,a ti si ih morao spomenuti da bi se mi svi divili tvom sveobuhvatnom poznavanju materije :P

ja kad igram fallout ili bitchera(heheh i dalje smijesno) dozivljavam istu katarzu kao kad americki turist posmatra sistinsku kapelu,ili mladi nadobudni wana-be umjetnik koji posmatra djela Vorhola.......zasto onda igrice nisu umjetnost?



Ja kad igram Resident Evil 5 dozivljavam orgazam kad Shevu Alomar napada armija krvozednih zombija...

_________________
Moji radovi u PS Slika Slika Slika Slika Ocijeni Avatar osobe iznad


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2011, 21:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Walter brani umjetnost! 8)

Citao sam prije par godina taj njegov cuveni esej.
Sam naziv "Umjetnost u doba svoje tehnicke reprodukcije" dosta govori.
Trebamo se prebaciti u konteks kada je on to pisao a to su 30te godine proslog vijeka ako se ne varam.
On krece od tradicionalne grafike (litografije) kao tehnike reprodukcije ili "umjetnost multioriginala" kako je nazivaju.
Lako dolazimo do stampe, tehnike na kojoj je i taj njegov esej reprodukovan.
Dalje ide do fotografije koja je cuda uradila na polju umjetnosti, pojebala tada vazece tradicionalne paradigme pa do filma (pokretnih slika) pa ton filma.
Koliko sam ga ja skontao i koliko se sjecam on je samo mapirao i ukazao na tehnologiju i njen razvoj (direktno kroz ove gore primjere pogotovo kroz film) i zakljucio da tehnologija nece da ubije umjetnost vec da ce je promjeniti tj. da ce se umjetnost razivjati u jednom totalno novom kontekstu gdje ce tehnologija imati veoma bitnu ulogu. I to se desilo, zar ne!?

Iskopoao sam jedan kratak esej od Borisa Grojsa koji se bas bavi ovim pitanjem:
Spoiler:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2011, 23:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
alkibijad je napisao:
Walter,Benjamin i Marcuseo su pretpostavljam neki gej filozofi,a ti si ih morao spomenuti da bi se mi svi divili tvom sveobuhvatnom poznavanju materije :P

Mogu ja komplet leksikon imena napisati i opet mi se niko ne bi divio :lol:

A tekst pročitam i komentarišem sjutra nešto sam pospan, odo da pajkim...Al čisto informativno odma da napomenem ja se s Walterom ne slažem...samo sam napomenuo da se vrti sve u šesnaes'

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2011, 23:13 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Mar 2011, 10:23
Postovi: 800
Lokacija: U ljubavnom gnezdu!
Džontra je napisao:
alkibijad je napisao:
Walter,Benjamin i Marcuseo su pretpostavljam neki gej filozofi,a ti si ih morao spomenuti da bi se mi svi divili tvom sveobuhvatnom poznavanju materije :P

Mogu ja komplet leksikon imena napisati i opet mi se niko ne bi divio :lol:

A tekst pročitam i komentarišem sjutra nešto sam pospan, odo da pajkim...Al čisto informativno odma da napomenem ja se s Walterom ne slažem...samo sam napomenuo da se vrti sve u šesnaes'



izvali se ko krmak na kladu i lezi.. cujemo se sutra :)

_________________
Moji radovi u PS Slika Slika Slika Slika Ocijeni Avatar osobe iznad


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2011, 00:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
Džontra je napisao:
Mogu ja komplet leksikon imena napisati i opet mi se niko ne bi divio :lol:

znaci ipak je istina imas leksikon,a nisi meni dao da upisem ko mi je simpatija :(
Slika
ja se tebi divim do tacke imbecilnosti...cak u sobi imam tvoj kip i redovno mu se klanjam
Slika
Džontra je napisao:
nešto sam pospan, odo da pajkim...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0rsAzeKumGE[/youtube]

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2011, 00:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Stvarno su igre prava mala remek djela, grafila, muzika, priča ukomponovane tako skladno, da bi priču o nasilju trebalo potisnuti u drugi plan.

Pa ja sam na RTS žanru više istorije naučio nego u školi.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs