banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 15 Jun 2024, 22:46

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Jan 2010, 00:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Kolektivni artisticki esej

Dragi forumaši potrebna mi je vaša pomoć!
Na fakultetu iz predmeta "Savremene umjetničke interpretacije" dobio sam zadatak da napišem esej o dva rada Marsela Dišana (Marcel Duchamp).
Dugo sam razmisljao o formi eseja i odlucio sam na kraju da i vas ukljucim. Kada procitate sljedeci post, bice vam otprilike jasno zasto sam se na to odlucio.
Sve sto napisete, svaki post bice sastavni dio eseja...bez cenzure (molim bez vulgarnosti i psovki)! :wink: Odvojicu po pasuse i potpisati sa vasim nickom.
Zato vas molim da pazljivo pricitati sljedeci post, i da mi napisete po par recenica, sta vi mislite o svemu.
Sve je dozvoljeno, ozbiljne i studiozne interpretacije, neozbiljne interpretacije, svakakve nebuloze, pozeljno je da se bacite na pisanje kada dodjete kuci cuga iz grada ili tako nesto... :lol:
Molim vas da postovi budu povezani sa temom ma koliko god bili nebulozni... :D

Od vas mi zavisi ocjena iz ovog predmeta, nadam se da ce odziv biti dobar! :wink:
Predlazem da Filozof povede... :lol:

edit:
poslijedicu i na podforum "Caffe", da vidi vise ljudi i jer je tu dobra zajebancija!
Hvala :wink:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 00:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Kolektivni artisticki esej

Na fakultetu iz predmeta "Savremene umjetničke interpretacije" dobio sam zadatak da napišem esej o dva rada Marsela Dišana (Marcel Duchamp).
1. Large glass (Veliko staklo/Nevjesta)
2. Étant donnés
Moram priznati da su mi radovi dosta bili nepoznati i krenuo sam u istraživanje. U našoj literaturi nisam našao baš mnogo materijala, nešto bolji rezultati su bili preko googlanja. Kada sam prešao određenu količinu materije, shvatio sam da je skoro sve i jedna interpretacija određenih istoričara, teoretičara, umjetnika, kustosa, Dišanovih prijatelja o ovim radovima različita. Sam Dišan nije ostavio neku čvrstu teoretsku interpretaciju o svojim radovima iako je na Large glass radio oko 8 godina a Etant donnes je krišom radio preko 20 godina, kada su svi njegovi prijatelji mislili da je odustao od umjetnosti radi svoje opsesije, igranja šaha.
Oba rada su postala jedna velika enigma u istoriji umjetnosti a naročito Etant donnes sa kojim se smatra da je to Dišanov testament umjetnosti. Postavljam pitanje, da li je na taj način Dišan ispunio svoj koncept da stvori idealan antirad, po svim "načelima" pokreta dade, čije se paradigme doživotno pridržavao.
"Potrebno je da se ospore pojam umjetnosti, umjetnicki predmeti umjetnicke tehnike: prava umjetnost ce biti antiumjetnosti."

Da puno ne smaram, postaviću vam određene smjernice o Dišanu, Dadi, i o postojećim interpretacijama ova dva rada da bi vam sve bilo jasnije, ako je to uopšte moguće! :D
...................................................................................................................................................................................................
Marsel Dišan
Slika
Марсел Дишан (фр. Marcel Duchamp, 28. јул 1887. – 2. октобар 1968.) контроверзни француски уметник и дадаиста, који је остао највише запамћен по томе што је, под псеудонимом Р. Мат, послао писоар назван “Фонтана”, на изложбу Друштва независних уметника 1917, где је он сам био члан жирија. Тим поступком он је измислио тзв. “readymade” уметност, која је крајем 20. века постала нарочито популарна.
Још једно познато Дишаново дело је било када је "дотерао" репродукцију Мона Лизе брадом и брковима. "Мене интересују идеје - не само визуелни производи," говорио је Дишан. Он је покушао да пронађе пут "иза сликарства", како је то сам формулисао.
Његово удаљавање од кубистичко-футуристичких формулација 1912. године, довело је до периода (1913-1918) често називаног "машински стил": стварање двосмислених "бића-машина" реализованих помоћу облика псеудомеханичке природе. Тај рани дада стил, Дишан је детаљно изложио прво у Паризу, а после и у Њујорку. Он је, око 1920, изјавио да је реинкарниран као жена по имену Розе Селави, која живи у Улици мира 14, где између осталих активности, "она" уређује књиге и потписује редимејдове. Дишан је "сигурно први човек који се афирмисао као дадаиста и један од ретких који је то остао целог живота", примећује Роберт Ле-Бел.
http://sr.wikipedia.org/wiki/Марсел_Дишан
- Dushamp docrtavajuci poznate brkove, povredjuje ponos publike koja ne zna da razlikuje original od kopije, ne shvata da kopija nema harizmu (auru kako je kasnije Valter Benjamin okarakterisao) da je industrijski predmet, i da se sa njom moze nekaznjeno manipulisati.
- Ako Monaliza sa brkovima predstavlja dekonstruktivni dio dadaizma, Ready made predstavlja njegov konstruktivni dio, ali moze li se i dalje praviti razlika izmedju dekonstrukcije i konsturkcije?
- Buduci oslobodjena svake obaveze, umjetnost postaje igra, ali samo igrajuci se covjek postaje zaista ozbiljan. Da li su ova nacela pretece poststrukturalista i poznatih termina “Postmoderni paradoks”, “Parodijska inertekstualnost”. Kao što je za svoju istoriografsku metafikciju i za svoje semiotičko teoretisanje, rekao Umberto Eco: „Igra ironije na složen način povlači za sobom ozbiljnost cilja i teme. U stvari ironija bi mogla biti jedino način na koji danas možemo biti ozbiljni”.
...................................................................................................................................................................................................
Dada
Slika Slika
- Za razliku od drugih struja, koje nastaju iz volje za saznanjem, tumacenjem stvarnosti i ucescem u njoj, pokret dada oznacava totalno opovrgavanje svih vrijednosti, pocevsi od umjetnosti.
- Dada je dovala u pitanje, pored drugih vrijednosti, i samu umjetnosti.
- Odbacuje svaku logiku, nastaje (ako ikada nastaje) prema zakonima slucajnosti.
- Ona ne proizvodi vrijednosti, nego dokumentuje mentalni proces koji je prihvacen kao estetski, buduci da je besmislen.
- Umjetnost je besmisao u besmislu, ali pozitivan...
- Obesmisljena i obezvredjena, umjetnost je jos jedino znak zivota koji ipak nesto znaci kada je svuda naokolo smrt.
- Dadaizam ne zeli da stvori novi odnost izmedju umjetnosti i drustva, vec da pokaze da je bilo kakav odnost nemoguc i nepozeljan.
- Umjetnicki pokret koji negira umjetnost je besmislen: dada je besmisao.
- Negirajuci citav sistem vrijednosti, dada negira sebe kao vrijednost kao funkciju, buduci da je funkcija akcija sa svrhom i da kao takva ima odredjene vrijednosti. - Dada ne zeli da proizvodi umjetnicka djela, vec da bude prizvod lancanih, hotimicnih, nepredvidivih, besmislenih i apsurdnih intervencija.
................................................................................................................................................................................................
Veliko staklo (Nevjesta)
Slika
Na ovom radu Dišan je proveo 8 godina (1915 do 1923). On između dva velika stakla postavlja razne materijala (olovne folije, žice, osigurače, prašinu). U gornjem lijevom uglu se nalazi stilizovana nevjesta dok se dole nalazi 9 udvarača. Pored njih se nalazi „rotirajući“ mehanizam koji spiritualno šalje signale nevjesti.
Interpretacije u kratkim crtama:
- Njegovi zapisi o djelu odražavaju stvaranje jedinstvenog pravila fizike, kao i mitologije koja opisuje rad. On je naveo da je njegova „urnebesna slika“ stvorena sa namjerom da prikaže nastrani susret između nevjeste i njenih 9 udvarača.
- U nevjesti svučenoj do gola, Dushamp je vec izvan slikarstva jer rad sadrzi niz grafickih elemenata na staklenim plocama i time proucava stalni ciklus bioloskih i tehnoloskih funkcija, obilno upotrebljava nesvjesne simbole i humoristicke aluzije; moze vec da se smatra da njime u potpunosti porice ljudsku egzistenciju. I pored prividnog racionalizma, industrijska tehnologija, u stvari, ispoljava nesvjesne impulse, neispoljene zelje drustva. Zato je djelo krcato simbolicnim sadrzajem, utoliko ociglednijim ukoliko iscezava figuracija.
- Kritiku kubizma upravo je produbio Dushamp. Cuvenom Nevjestom (veliko staklo), koja nije ni slika ni objekt, vec skolop slika na providnim plocama postavljenim jedna preko druge, on nastoji da odvoji ideju umjetnosti od ideje forme, a istovremeno da unisti i ismije kubisticko poistovjecivanje funkcionisanja umjetnickog djela sa funkcionisanjem masina, pa cak i fizioloskim funkcionisanjem, praveci od dela masinu, sto bi, anticipirajuci terminologiju nadrealizma, moglo da se nazive na neki nacin simbolickim i organskim funkcionisanjem.
...................................................................................................................................................................................................
Étant donnés
SlikaSlika
Dišan je krišom radio na ovom radu od 1946 do 1966 godine, kada su njegovi najbliži prijatelji mislili da je napustio umjetnost. Rad se sastoji od starih drvenih vrata, cigle, somota, pruća, ženske forme su od životinjske kože, stakla, linoleuma, pejzaž se sastoji od ručno oslikanih i fotografisanih elemenata, elektro motor, rasvjeta, gas lampa, ekseri, sintetička masa, gvožđe...
Sadržaj djela nakon Dišanove smrti je ostao misterija a provučeni realizam šokirao je Dišanove nasljednike kao i njegove klevetnike.
Rad se posmatra kroz dve male rupe u starim Španskim vratima. Rad je instaliran u Filadelfiji u muzeju umjetnosti 1969 godine na instrukcije Dišana koje je ostavio nakon svoje smrt.
Interpretacije u kratkim crtama:
- Etant donnes je umjetnik Dzasper Dzons okarakterisao kao “najčudnije umjetničko djelo u bilo kojem muzeju”.
- Oba rada (Large glass i Étant donnés) povezuje naga žena što govori o intimnim temama kojima je Dišan pridavao značaj.
- Stručnjaci kažu da je Etnat donnes vojarizam u umjetnosti i da ga prožima seksualna metafora.
- Takođe može biti omaž tri žene koje je umjetnik volio u svom životu.
- “Proces rada je važniji nego konačan proizvod”. P. B. Frenklin (vodio nekretnine porodice Dišan)
- “Stvari koje su mu bile opsesija u djetinjstvu (gas lampa), opčinjavaju ga i kao odraslu osobu”. Michael R. Tejlor (kustos)
- U posljednjih nekoliko godina, neki pisci su tvrdili da je Etnen donnes djelimočno inspirisan jednim ubistvom koje se desilo 1947. godine. Mark Nelson i Sara Hodson u svojoj knjizi iz 2006. godine kažu da se položaj tijela u Dišanovom radu podudara sa položajem žrtve. Većina istoričara umjetnosti se ne slaže sa ovom teorijom jer je rad započeo pola godine prije ubistva. Tako da ubistvo ostaje nerješeno. :lol:
- Rad je postavljen u planovima i na taj način se stvara perspektiva, za razliku od renesansne slike i dvodimenzionalne površine tj. planta/daske. Prema tome tu je središna uloga oko jer posmatrač sam sebi stvara sliku zavisno od svog posmatranja kroz rupu. Rad je besmislen bez posmatrača.
- Njegova instalacija se smatra kao prirodni nasljednik ranije perspektivne slike.
- Takođe se smatra da je rad nastao kao provokacija i odbojnost prema nuklearnom naoružanju, imajući u vidu da je to period nakon drugog svjetskog rata. :roll:
Slika
skica rada od francuskog filozofa Jean-François Lyotarda

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 17:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
i ovo si stavio kao ljepljivu :roll:
eh, šta ti je vlast

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 20:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Човек коjи игра не може бити озбиљан... деца играjу и они нису озбиљне...као што су мајмуни....али не веруjем да мајмуни имаjу везе са нама....зато што постоји Хришћанство...Хришћанство је када човек зна шта је грех....наравно знам да грех чини човек....али када је нешто неприродно то је такође грех....као је рад Jean-François Lyotard-а неприродан....посебно зато што тамо је жена, али рад изгледа неприродно... Страшно. Мрак.

Stream of consciousness

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 20:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
ja procitah "kolektivni ateisticki esej" :lol:

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 21:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Citiraj:
- Buduci oslobodjena svake obaveze, umjetnost postaje igra, ali samo igrajuci se covjek postaje zaista ozbiljan.

o da, upravo tako, i Nietzsche je to shvatio "Reife des Mannes: das heißt den Ernst wiedergefunden haben, den man als Kind hatte beim Spiel."
Zrelost: to znači opet pronaći ozbiljnost, koju si imao kao dijete u igri.

ne misli se tu na ozbiljnost u vidu ozbiljnog lica i velikih rijeci
misli se na ozbiljnost kao POSVECENOST

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 21:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
ne ostati nego postati dijete
ne biti ozbiljnog lica nego biti ozbiljno posvecen, kao dijete u igri

(nesto slicno postoji i u Bibliji "Dann sagt er zu ihnen: ,Wer das Reich Gottes nicht so annimmt wie ein Kind, der wird nicht hineinkommen' (Markus 10,13-16).
Onda im je rekao: Ko ne prihvati Bozje Carstvo poput djeteta, nece uci u njega.)

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 21:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Citiraj:
Rad je postavljen u planovima i na taj način se stvara perspektiva, za razliku od renesansne slike i dvodimenzionalne površine tj. planta/daske. Prema tome tu je središna uloga oko jer posmatrač sam sebi stvara sliku zavisno od svog posmatranja kroz rupu. Rad je besmislen bez posmatrača.


dakle, nije tacno da stvarnost ne postoji bez posmatraca, postoji-besmislena i haoticna
posmatrac joj daje oblik, red, zivot, ako ne neko samo svoje tumacenje, onda barem neki samo svoj utisak, dozivljaj

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 23:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Hvala ljudi na odgovorima, samo nastavite! :wink:

Inace, najvise sto me interesuje je taj odnos Disana i njegovih radova. Treba mi vise kometara koji se direktno ticu ta dva rada.
Shvatio sam da profesora interesuje moj stav, moj odnos, moja interpretacija. Znaci, bez obzira da li ona bila totalno pogresna jer sta je ovdje pogresno? Po raznim nebuloznim interpretacijama sto sam naveo i sto sam procitao, shvatio sam da je svaka interpretacija tacna! :wink: Ne postoji idelana, jedinstvena interpretacija!
Kljucno pitanje je: Da li Disan nas zajebava i poslije svoje smrti? :wink: :lol:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Poslednji put menjao Block out dana 14 Jan 2010, 13:03, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 01:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
cek da pogledam
Slika
kako ja "vidim" svojim forumskim okom forumsku sliku Étant donnés prekopiranu sa neta :wink: i Duchampov odnos prema njoj?

golo zensko tijelo, ne mrtvo, nego predano bilo cemu, kao priroda u kojoj se nalazi i ciji je dio

zena lezi na zemlji, na tlu, bez glave koja se ne uklapa u okolis
zena je kroz majcinski instinkt i kao zapravo uvijek tjelesno sposobna za seks bliza prirodi, neidealizovanoj, neromanticarskoj, podatnoj, plodnoj, seksualnoj, neemotivnoj, nezloj, nedobroj...ravnodusnoj prirodi
seksualnost je za Duchampa bez ljepote, ljubavi, patetike, duhovno mrtva...dakle, bez mistifikacije
(da je ovo uradio Dali, impotencija bi se uklapala sa djelom, ovako ne znam...)

nastavice se...

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Poslednji put menjao skitnica dana 14 Jan 2010, 17:06, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 02:52 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 11 Nov 2007, 14:02
Postovi: 2
Pozdrav, slucajno naletih na ovaj zanimljiv, interaktivan put do eseja, pa evo da i ja okusam svoje kognitivne sposobnosti....

Kako se meni cini i koliko poznajem rad Marcela Duchampa, ovdje se radi o tipicnom Duchamovskom ismijavanju same potrebe za objasnjenjem, te ironicnom otklanjanju od tradicionalnog pogleda na umjetnicki rad kao alegorijsko cudoviste koje obasipa znacenjima. Sto se tice tog "nagona za objasnjenjem", duchamp vjesto manipulise sa onovremenim, otvorenim temama kao sto su eros, perspektiva rada, refleksije, cetvrta dimenzija, arhetip, itd. da bi pozvao sereotipni, lucidni i pragmaticni zapadni um da ga tumaci i na taj nacin pokrene samo-negaciju, iznutra. on ide korak dalje od klasicnog dadaistickog, otvorenog i vulgarnog negiranja umjetnosti.
pozz


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 03:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
jeste, ali prvo cemo malo objasnjavati- da bismo imali sta ismijavati

Étant donnés
dakle, djelo je iza vrata, i to zatvorenih
dok gledas djelo, ono ti zauzima citavo vidno polje
dok ga ti gledas, ne gleda ga niko drugi, ti si jedini na svijetu koji trenutno gleda Duchampovo djelo na kome je on radio 20 godina
viris u njegov intimni prostor, pretpostavljas da je sve u tom prizoru odraz njegovog unutrasnjeg svijeta, znas isto tako da je za 20 godina rada valjda uspio preci granice sopstvenog identiteta i napraviti nesto sto nije licno, nesto sto nije Duchamp, nesto sa cim kao individua nema veze, nesto arhetipsko...nesto u cemu je antiumjetnost izravnija od klasicne umjetnosti....sta?

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Poslednji put menjao skitnica dana 14 Jan 2010, 17:05, izmenjena 4 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 03:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Ja samo da javim da sam cuga i da opet ništa ne kontam ove njegove radove.
Ali moram priznati da Étant donnés ima zanimljiv koncept, tj. sklop, tj. postavku, tj. formu ili kako bih se već izrazio da prostiš.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 13:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
guess who je napisao:
Ja samo da javim da sam cuga i da opet ništa ne kontam ove njegove radove.
Ali moram priznati da Étant donnés ima zanimljiv koncept, tj. sklop, tj. postavku, tj. formu ili kako bih se već izrazio da prostiš.



ambis suštine :lol:

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 16:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Prema Marselu Dišanu sam Jozef Bojs se odredio svojom akcijom "Ćutanje Marsela Dišana se precenjuje" ("Das Schweigen von Marcel Duchamp wird überwertet"), koju je, sa Volfom Foštelom (Wolf Vostell), Baconom Brokom (Bazon Brok) i Tomasom Šmitom (Thomas Schmit), izveo 11. novembra, 1964. godine, u diseldorfskom televizijskom studiju (Landesstudio, Nordrhein-Westfalen). Odmah posle ove akcije, koja je išla kao televizijska emisija uživo, Bojs je dao jedan intervju, u kojem je svoj stav prema Dišanu odredio kao ambivalentan. (Ambivalentan-dvojstven, dvosmislen, neodlučan).
SlikaSlika
Ulogu Dišanovog ćutanja Bojs vidi u onom smislu kojem je tom pojmu dao istoimeni film Ingmara Bergmana (Ingmar Bergman), jer stav ćutanja ispunjen zagonetkama u sebi sadrži raznorodne impulse. Bojs je, međutim, bio daleko od namere da Dišanov stav prema umetnosti, proizišao iz napuštanja slikarstva, optužuje u smislu potvrde Hegelove teze o kraju umetnosti. On razume da se sa napuštanjem slikarstva Dišan lišava svoga identiteta kao slikara u korist identiteta umetnika, antiumetnika ili, kako kaže sam Dišan, anartist-e.
132 Iskustva, IV, 11 /12 (2002). Beograd

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 16:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Étant donnés

sta zena drzi u ruci?
lici na neku lampu, neku iskru, nesto sto je jedino u djelu produkt ljudskog rada, ljudskih ruku
neka lampa koja svijetli samo sebi i ne obasjava okolinu...beskorisna kao masa sprava stvorenih ljudskom intervencijom, a na koje su tako bezobrazno karikaturno ukazivali dadaisti
ona to ne drzi cvrsto, nego joj lebdi na palcu i pokazuje ga... umjesto svoje glave

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 17:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
skitnica je napisao:
Étant donnés

sta zena drzi u ruci?
lici na neku lampu, neku iskru, nesto sto je jedino u djelu produkt ljudskog rada, ljudskih ruku
neka lampa koja svijetli samo sebi i ne obasjava okolinu...beskorisna kao masa sprava stvorenih ljudskom intervencijom, a na koje su tako bezobrazno karikaturno ukazivali dadaisti
ona to ne drzi cvrsto, nego joj lebdi na palcu i pokazuje ga... umjesto svoje glave


Da malo pojasnim situaciju (ako je i meni jasna :D ):
Etant donnes je posmatracu pruza nezaboravan dozivljaj kada pogleda kroz dve male rupe na starim vratima: zena lezi gola, rasirenih nogu na krevetu od pruca, granja i suvog lisca. U lijevoj ruci drzi staromodnu gas lampu dok je iza, u dalekoj daljini, bujni pejzaz. Pozadina (pejzaz) je kombinacija fotografije i slike. Pored gustog drveca nalazi se i vodopad koji se pjenusavo slijeva u jezero sa desne strane. Treperenje postavljenog svjetla iza vodopada, docarava tu radnju slivanja!

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 17:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Étant donnés

a ne, ne pitam se ja "sta je pjesnik htio reci?" :lol:
nego sta Duchamp hoce da uradimo s njegovim djelom, ne zato da bismo onda to i uradili nego da bismo to izbjegli i uradili nesto drugo
ah, da, on nece nista, on cuti i igra sah

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 17:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Étant donnés

Block out je napisao:
Etant donnes je posmatracu pruza nezaboravan dozivljaj kada pogleda kroz dve male rupe na starim vratima:...


jesi li bio, jesi li neposredno osjetio to...?

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 17:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
fabula je toliko afirmatična, da je u krajnjoj konsekvenci apsurdno govorit o morbidnim stvarima te psihodijalektike :roll:

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs