banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 12:53

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 92 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Teorija umjetnosti
PostPoslato: 09 Okt 2009, 16:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Evo ovdje mozemo da postavljamo razne tekstove, eseje, predavanja itd.
Mogu se citirati filozofi, teoreticari, istoricari, umjetnici...
Pozeljni su i klipovi...bilo sta sto je vezano za Art!

Evo jedno predavanje: POJAM UMETNOSTI, UMETNIČKOG DELA I PRISTUP UMETNOSTI I UMETNIČKOM DELU!

*napomena
Tekst je pun gresaka, negdje i nelogicnih recenica. Pretpostavljam da je to predavanje prof. Miska Suvakovica i da je neko od studenata audio zapis naknadno prekucao!

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Okt 2009, 22:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 01:29
Postovi: 618
Lokacija: Burkittsville
Evo, hvala od mene. Steta sto niko ne komentarise. Nisam sve procitala jer dusa mi spava (ispit) ali HOCU.
Par recenica mi je zapalo za oko:
Citiraj:
Mi zapravo uvijek kroz istoriju redefinisemo nas pojam umjetnosti.


Pitam se da li na ovo mogu da dodam "kako kome u datom momentu odgovara"? :(

Citiraj:
Umjetnicko djelo je skup znanja, uvjerenja, navika, osjecanja, dozivljaja koje mi pripisujemo toj pojavi pred nasim culima


Ja sada pitam: Da li to moze svako? Ja sam navedenu recenicu shvatila kao "na umjetnickom djelu trebamo vidjeti POENTU", a da li je svako u stanju da uz malo "prakse" unese u djelo ono sto on/ona osjeca. Eto, moje je misljenje da je jedna SLIKA - umjetnicka slika samo onda kada ja mogu da nesto osjetim iz nje; kao sto kazu "sta je pisac htio da kaze" :D. Mozda ja grijesim. E, zasto ja ovo pitam?
Recimo da mi je jednom jedan slikar rekao da je talenat samo 1% ostalo, 99%, je rad.
Ako je to tako onda, prema njegovoj tvrdnji, svako moze da bude slikar. Svako moze da bude umjetnik. Ja mislim da treba rastaviti vjestinu od umjetnosti. Ako neko preslika neku sliku, tudji rad, zar bi ga to trebalo ciniti, u ovom slucaju, slikarom?
Znam mnooogooo ljudi koji mogu preslikati nesto ali oni mogu naslikati NISTA.

Eh, da, rekoh da sam malo procitala ovaj tekst. Ima tu dosta, ali nekako mi se sve opet svelo na to da nema zakljucka. Eto, ja bih stvaaarno htjela da vidim kako drugi misle o ovom sto sam ja napisala, ako su skontali, jer prosla sam kroz neke glupe situacije pa tako...

Ja tvrdim da umjetnost (konkretno za slikarstvo) dolazi od talenta i ideje, malo mjesta ostaje za rad. Znaci, umjetnost je prikazivanje nekog dogadjaja, dozivljaja, trenutka na odredjen nacin koji mogu raspoznati i drugi ljudi bez obzira kako je rad uradjen. Hm, tako nesto od mene. Potrudila sam se, priznajte. :lol:

_________________
Born in grief, raised in hate,
Helpless to defy his fate,
Let him run, let him live,
But do not forget what we cannot forgive!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2009, 08:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Нисам писао коментар, jер нисам разумео цео текст (oво jош увек је тешко за мене)...

Заиста, таленат - није исто што и вештина. Знамо такав феномен као наивна уметност. http://www.serbianschool.com/cult/20-l.htm

Slika

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2009, 18:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Citiraj:
Eto, moje je misljenje da je jedna SLIKA - umjetnicka slika samo onda kada ja mogu da nesto osjetim iz nje; kao sto kazu "sta je pisac htio da kaze"


Ненад Несторовић из Брчког

На овој изложби, коју је организовао Центар за културу ,,Филип Вишњић", приказани су мотиви риба и птица у аморфном облику. Дјела су резултат десетогодишњег рада овог умјетника.

Урађени техником уља на платну, мотиви ових животиња су више представљени кроз асоцијацију и симбол слободе.

Slika
http://www.kulturaugljevik.com/index.ph ... 7&Itemid=2

Шта мислиш, да ли то уметност?

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2009, 14:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Odnos umjetnosti i teorije
opet prof. Misko suvakovic (valjda :D )

predavanja su sa magistarskih i doktorskih studija (Teorija umjetnosti-BG)

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2009, 17:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 01:29
Postovi: 618
Lokacija: Burkittsville
Citiraj:
Шта мислиш, да ли то уметност?


Ako su mu to slike na fotografiji onda ja nisam vidjela "sta je pisac htio da kaze".
To je neka apstrakcija? Ispravite ako grijesim...
Za mene apstrakcija nije umjetnost. Neka prica ko sta hoce, svako moze povuci tri crte i napisati "Zalazak sunca".

Nemojte me kritikovati, to je moj stav i jezim se od slika kao sto su ove na fotografiji.
Naglasavam jos jednom: Ne tvrdim kako sam JA veliki slikar, umjetnik (N A P R O T I V- ja to nisam) ali za mene to nije umjetnost :(!

Meni to lici kao nesto sto je slikano da bi se uklopilo uz odredjeni enterijer i da bi neko tamo kupio sliku i hvalio se koliko ju je platio. :D

Ja bih stvarno voljela misliti suprotno ali ne moze i gotovo. :( :( :( :( Nece drugacije...

Ok, plavo-boja neba, sloboda ali problem je sto niko ne bi ni znao sta je on slikao da neko nije napisao. Znas, ja se pitam da li on to stvarno tako vidi ili je lik to naslikao pa rekao "eeee, to bi moglo da budeee, hm, aha!" :D :D :D
Bas sam bezobrazna. :confused4:
Izvinjavam se!

Pozzzz

_________________
Born in grief, raised in hate,
Helpless to defy his fate,
Let him run, let him live,
But do not forget what we cannot forgive!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2009, 16:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Block out je napisao:
Odnos umjetnosti i teorije!
opet prof. Misko suvakovic (valjda :D )
http://rapidshare.com/files/295039952/I ... e.pdf.html
predavanja su sa magistarskih i doktorskih studija (Teorija umjetnosti-BG)


Citiraj:
Drugim rečima, on je ukazao na to da buržoasko društvo stvara specifičan pojam umetničkog dela, taj pojam umetničkog dela je nečega što je estetsko, što je lepo i što nije podložno svakodnevnom korisnom radu.


Немојте мешати уметност за ситничарење и велику уметност, шта савремено потрошачко друштво очигледно жели достићи.


Citiraj:
Roland Bart bavi se idejom semiologije kulture, to znači da svaki oblik delovanja i ponašanja ljudi u kulturi je posredovanje nekog značenja


Семиологиjа ниjе наука, jер има субjективни приступ.

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2009, 12:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
1. Situacionizam

2. TEL QEL

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2009, 16:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Lakan (audio snimak)
Predavanje prof. Misko Muvakovic

(stavio sam opet na rapidshare pa skidajte na komp dok ne obrisu).

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2009, 11:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
@Block out: hvala, super je to, samo kaci jos :)

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2009, 15:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
google lazarević je napisao:
@Block out: hvala, super je to, samo kaci jos :)


Ok :wink:
A vec sam se zabrinuo da ovo ljudima ide na k.... i da niko ne cita! :lol:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2009, 17:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Block out, хвала пуно, читам!

Block out je napisao:


Хвала за то што си подигао предмет потрошачког друштва, шта даје одговор на питање шта је савремена уметност. Ево шта каже критичар потрошачког друштва Jean Baudrillard

Citiraj:
On tvrdi da je umetnost, na primer, prodrla u sve sfere postojanja, pri čemu su snovi umetničke avangarde - o umetnosti koja informiše život - ispunjeni. Ipak, u Bodrijarovoj viziji, sa ostvarivanjem umetnosti u svakodnevnom životu, umetnost sama, kao poseban, transcedentan fenomen je nestala sa scene. Bodrijar ovu situaciju naziva ‘transestetikom’ u odnosu na slične fenomene ‘transpolitike’, ‘transseksualnosti’ i ‘transekonomije’, u kojima sve postaje političko, seksualno i ekonomsko, tako da domeni kao što je umetnost gube svoju specifičnost, svoje granice i svoju upečatljivost. Rezultat je konfuzno stanje u kojem nema više kriterijuma vrednosti, suda ili ukusa i funkcija standarda odnosno norme propada u močvaru ravnodušnosti i inercije. I tako, iako Bodrijar svuda vidi proliferaciju umetnosti, i piše u ‘Providnosti zla’ da: ‘umetnosti nije uspela,po estetskoj utopiji modernih vremena,da nadidje sebe kao idealna forma života’(14str.), ‘moć umetnosti-ili umetnost kao avantura, umetnost kao negacija stvarnosti, umetnost kao iluzija izbavljenja, umetnost kao druga dimenzija i tako dalje-nestala je. Umetnost je svuda ali ne postoje više ’bazična pravila’ po kojima se umetnost razlikuje od drugih objekata i “nema više kriterijuma suda ili zadovoljstva” (14str.). Za Bodrijara, čovek današnjice je ravnodušan prema ukusima, i manifestuje samo neukus: ’ukusi nisu više determinante’ (str.72). Ipak, kao umnožavanje slika, formi, linija, boja, dizajna, umetnost je značajnija nego ikad za savremeni društveni poredak: “naše društvo je uzdiglo opštu estetizaciju: sve forme kulture - ne isključujući anti-kulturne - se promovišu i svi modeli reprezentacije i anti-reprezentacije su uključeni” (str.16). Zbog toga Bodrijar zaključuje da: “Često se kaže da je veliki poduhvat Zapada komercijalizacija celog sveta, Sudbina svega se pretvara u sudbinu potrošnog dobra. Taj veliki poduhvat ce ispasti pre da je estetizacija celog sveta-njegova kosmopolitska spektakularizacija, transformacija u slike, njegova semiološka organizacija”(str.16)

http://sh.wikipedia.org/wiki/Jean_Baudrillard

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2009, 20:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Imam utisak da banalno primas neke informacije i da upijas samo ono sto zelis da cujes. Tako mi nekako zvucis, izvini ako grijesim. Da li negiras savremenu umjetnost, kakav stav imas prema njoj? Mislim da je Bodrijarova teorija mnogo dublja, i da si navela samo sekvence koje kada se izvuku iz konteksta dobijaju malo drugacije znacenje...malo radikalnije nego sto jest. Neko moje misljenje.
Moj je stav da danasnji savremeni umjetnik ne nosi platno i boje sa sobom vec laptop! :wink:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2009, 21:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Avangarda i Neoavangarda :wink:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2009, 09:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Цитирала сам Бодријара, јер раније у институту била сам заинтересована у социологији. Мислим да ниjе важно шта уметник користи да створи слику. Моје мишљење је да уметност треба да буде изван система и не треба да одражава њене вредности. Ово би требало да буде нешто што је вечно…без обзира да ли то jе на рачунару или оловком. Сада jе уметност постала жртва потрошачког друштва, као и све друго у овом свету. Не говорим о свим уметницима, већ о доминантним трендовима (али нисам стручњак, само имам такав утисак). :wink:

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2009, 13:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Добро. Block out, да ли дизајн рекламног материјала jе уметност?

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2009, 15:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Samo da uskocim za pocetak sa zeljama,

block out daj jos suvakovica. :)

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2009, 16:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Руjа je napisao:
Цитирала сам Бодријара, јер раније у институту била сам заинтересована у социологији. Мислим да ниjе важно шта уметник користи да створи слику. Моје мишљење је да уметност треба да буде изван система и не треба да одражава њене вредности. Ово би требало да буде нешто што је вечно…без обзира да ли то jе на рачунару или оловком. Сада jе уметност постала жртва потрошачког друштва, као и све друго у овом свету. Не говорим о свим уметницима, већ о доминантним трендовима (али нисам стручњак, само имам такав утисак). :wink:




Ovo su dobra zapazanja. Treba samo prihvatiti da sve ima svoj logican slijed dogadjaja. To najbolje govori istorija umjetnosti, tako da nista nije slucajno, ni sa jednim smjerom, epohom, pravcem...! Sve je imalo uticaja, od raznih kultova, religija, otkrica perspektive, uljane slike, platna, stampe, tehnologije, tehnicke reprodukcije itd. Sve je to direktno uticalo na umjetnost. npr. mene sada dosta zanima i to istrazujem "Umjetnost u doba biopolitike". Postoje teorije/teoreticari koji govore da zivimo u svijetu biopolitike pa i bioumjetnosti gdje se od kopije stvara original, bez gubitka aure kako je navodio Walter Benjamin 30-tih godina. Sada, da li je nesto pozitivno ili negativno, na to mi ne mozemo da uticemo, jer je to pogotovo danas globalni dogadjaj. Sve sto se desava u svijetu ne zaobilazi umjetnost. Koliko je samo bilo buke poslije otkrica fotoaparata, kada su rasprseni sni mnogih hiperrealista koji su radove radili 3-4 mjeseca. Da li ima svrhe da se covjek bori sa masinom, i zasto bi se uopste borio! Takodje kada je prvi film uradjen, pa poslije jos sa zvukom...smatralo se da je to kraj umjetnosti, da ce tehnologija unistiti sve sto iole vrijedi. To sto ti zelis da umjetnost bude van sistema, to je naprosto nemoguce...sve je u sistemu i sve je sistem. Pa i onda kada je umjetnost XVIII vijeka bila "slobodna", u stvari to je bila prividna sloboda, to je bio rezervat.
citiracu Suvakovica:
Citiraj:
"Ta pojava slobodnog vremena 17. i 18. veka jeste fundamentalna promena u buržoaskom društvu u kojem se umesto transcedentalnog odnosa uspostavlja se najamni odnos. I buržoasko društvo je uspostavljeno kao društvo kompletne kontrole slobodnog vremena i života. Drugim rečima, kada se pojavilo slobodno vreme trebalo ga je kontrolisati, trebalo ga je upotrebiti, i trebalo ga je organizovati. Ta organizacija slobodnog vremena dovela je da npr. u 18.v. se prvi put pojavljuje kategorija izložbe, krajem 17. veka se nastaje institucija koncerta... srednjevekovni čovek nikada nije odlazio na plažu...
Buržoasko društvo je moralo da stvori slobodan prostor i institucije koje će ga regulisati. Institucije zabave, kabarea, ali i umetnosti. Onog područja ljudskog stvaranja koji na prvi pogled izgleda da je beskorisno, da nije upotrebom usmereno na praktične društvene funkcije. U tom smislu već kroz 18.veku kod Imanuel Kant, pa do Bodlera se javlja ideja da je umetnost nešto što je odvojeno od interesa, od funkcije, da je umetničko ili estetsko ili lepo (za ljude 18.v. između ta 3 pojma nije postojala razlika, a mi danas to i tek kako razlikujemo). Da zapravo postoji neka vrsta bezinteresnosti, umetnik je stvarao nešto od čega nema praktične koristi, a estetski uživalac ili onaj koji uživa u estetskom događaju uživa u tom događaju zato što je bez interesa."

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2009, 16:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Руjа je napisao:
Добро. Block out, да ли дизајн рекламног материјала jе уметност?

Rekao sam ti, ja ne znam sta je umjetnosti :lol: Ozbiljno, naravno da nije ali to moze postati. Nemas boljeg primjera od Andy Warhola.
Slika
Savremeni umjetnik je sve vise jedan intermedijalni, interdisciplinarni dizajner. Slicno kao u teoriji poststrukturalista, skuplja materijal (rijeci, tekstove, misli, objekte, predmete, tudje ideje, dokumente...) i kolazira. Kljucna stvrar koju djelo treba da ima to je koncept...kako ce estetski izgledati to nije bitno.

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2009, 16:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Utopija je napisao:
Samo da uskocim za pocetak sa zeljama,

block out daj jos suvakovica. :)


Evo ide... :D
Covjek se radja unutar jezika-intervju prof. Misko Suvakovic

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 92 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs