banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 19:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 92 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Nov 2009, 16:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Hvala za suvakovica. Sto se tice poslejdnjih nekoliko postova,

Warhol mozda nije najbolji primjer kad je u pitanju umjetnicka vrijednost. Bar iz mog ugla gledanja, Warhol nikad nije bio kvalitetan umjetnik, ali je imao sve osobine koje je naveo block out dva posta iznad.

Sto se tice koncepta, meni smeta sto sva novija umjetnost koju sam vidio se zasniva i ostaje na konceptu, na ideji, na estetizaciji misaonog trzaja, epilepticno idejno nagadjanje. Ja i dalje stojim pri svom misljenju, vizyuelni autori moraju da zaborave na rijeci. Oni imaju druge alatke koje mogu da koriste, rijeci neka prepuste knjizevnicima, filozofima, politicarima i laprdalima. Uvijek se jezim na kovanicu "multimedijalni-multitalentovani umjetnik".

npr. domaca scena - pored tebe i djevojke koja je imala na ovogodisnjem zvonu imala video rad na kojem je zakacena kosom za granu, sve ostalo mi nije potentno. ok, tackasi na kozari mi je definitivno zanimljiva ideja, ali tu je djelimicno rijec o kolektivitetu.

eh da, jel' ima suvakovica u vecem obimu na netu?

btw, sta se sprema za predizborni moment, jesi li zainteresovan za onu idejicu koju sam ti nekoc spominjao.

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2009, 16:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Utopija je napisao:
Hvala za suvakovica. Sto se tice poslejdnjih nekoliko postova,

Warhol mozda nije najbolji primjer kad je u pitanju umjetnicka vrijednost. Bar iz mog ugla gledanja, Warhol nikad nije bio kvalitetan umjetnik, ali je imao sve osobine koje je naveo block out dva posta iznad.

Sto se tice koncepta, meni smeta sto sva novija umjetnost koju sam vidio se zasniva i ostaje na konceptu, na ideji, na estetizaciji misaonog trzaja, epilepticno idejno nagadjanje. Ja i dalje stojim pri svom misljenju, vizyuelni autori moraju da zaborave na rijeci. Oni imaju druge alatke koje mogu da koriste, rijeci neka prepuste knjizevnicima, filozofima, politicarima i laprdalima. Uvijek se jezim na kovanicu "multimedijalni-multitalentovani umjetnik".

npr. domaca scena - pored tebe i djevojke koja je imala na ovogodisnjem zvonu imala video rad na kojem je zakacena kosom za granu, sve ostalo mi nije potentno. ok, tackasi na kozari mi je definitivno zanimljiva ideja, ali tu je djelimicno rijec o kolektivitetu.

eh da, jel' ima suvakovica u vecem obimu na netu?

btw, sta se sprema za predizborni moment, jesi li zainteresovan za onu idejicu koju sam ti nekoc spominjao.


Nema odredjenog alata, svi alati su dostupni.
Ovo ce te vjerovatno razuvjeriti, jedan od najznacajnijih grupa, mnogo uticali na polju konceptualne umjetnosti: Art and Language
http://en.wikipedia.org/wiki/Art_&_Language
http://www.tate.org.uk/collections/glos ... ntryId=467
Misko mnogo pisee o njima.

Evo kolega ja sada studiram Multimediju, neces me valjda zaobilaziti u gradu? :lol:

Moze se naci jos ponesta, izbacicu ja...imam jos malo u rezervi. :wink:

Ajd' posalji mi na pp sve sta si mislio, da pojasnis koncept :lol: pa da to zajedno razradimo. Iskreno, koliko se sjecam, prva ideja je bila previse komplikovana. treba to malo procistiti i mogao bi da bude odlican rad! :P
Ajd' uzdravlje...

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2009, 21:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Citiraj:
sve je u sistemu i sve je sistem. Pa i onda kada je umjetnost XVIII vijeka bila "slobodna", u stvari to je bila prividna sloboda, to je bio rezervat.


Да ли ово jе привидно? Да ли ово jе "у систему"?

Slika
http://www.goya-art.ru/photo_gallery/ga ... photo-139/

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2009, 13:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Jeste! :wink:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Nov 2009, 00:41 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2008, 13:26
Postovi: 612
Lokacija: Banja Luka
Block out je napisao:
Rekao sam ti, ja ne znam sta je umjetnosti :lol: Ozbiljno, naravno da nije ali to moze postati. Nemas boljeg primjera od Andy Warhola.


Fuj. :D
(doduše, ja prenosim istoriju umjetnosti pa i nisam nešto puno kompetentan da dajem svoje mišljenje -_-)

_________________
Slika

EVE Online 21 day trial
https://secure.eveonline.com/trial/?inv ... tion=buddy


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Nov 2009, 15:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Laughing Man je napisao:
Block out je napisao:
Rekao sam ti, ja ne znam sta je umjetnosti :lol: Ozbiljno, naravno da nije ali to moze postati. Nemas boljeg primjera od Andy Warhola.


Fuj. :D
(doduše, ja prenosim istoriju umjetnosti pa i nisam nešto puno kompetentan da dajem svoje mišljenje -_-)


Bas me interesuje kako ces razmisljati kada polozis istoriju! :lol:
Koja je u pitanju?

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Nov 2009, 15:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Misko Suvakovic Epistemologija

.......................................................................................................
intervju o Ex-Yu savremenoj sceni i ulogom SKC-a u 70-tim godinama. (video)

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2009, 16:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Evo jos malo, kratak preglede...."Postmoderna"

Takodje mislim da je prof. Misko Suvakovic

Uzivajte! :wink:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2009, 19:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Evo vololi bo da iznesete svoje misljenje o ovom umjetnickom radu! :wink:
u pitanju je projekat "AVATAR ŠUVAKOVIĆ"
Dosta sam postavljao tekstova od prof. dr. Miška Šuvakovića pa se nadam da ste se upoznali sa njegovir radom.
"Avatar Šuvaković" jeste performans jednog od studenata prof. Miška Šuvakovića.
Umjetnik se nalazi na doktoratu kod prof. Šuvakovića i njegov koncept projekta se zasniva na promjenti identiteta, savremenih digitalnih tehnologija u krajnjem smislu kojeg je opisivao Valter Benjamin u svom cuveno eseju "umjetnicko djelo u doba svoje tehnicke reprodukcije"
Tacnije, taj student je promjenio svoje ime i prezime i sada se zove Miško Šuvaković! :D

Kratak tekst o projektu:

AVATAR ŠUVAKOVIĆ

Projekat Avatar Šuvaković jeste performans, avatarizacija realne ličnosti/društvene uloge dr. Miška Šuvakovića, kao jedne od istaknutih figura u kontekstu lokalne i regionalne umetničke scene. Projekat podrazumeva promenu ličnog identiteta u identitet dr. Miška Šuvakovića (promena imena i prezimena u ličnim dokumentima), kao i upis na doktorske studije Univerziteta umetnosti u Beogradu, (Interdisciplinarne studije - odsek za Teoriju umetnosti i medija) gde dr. Miško Šuvaković radi kao redovni profesor i predavač. Cilj ovog projekta jeste izjednačavanje doktorske titule kroz doktorske studije kao najvećeg dometa institucionalizacije pojedinaca. Avatar Miško Šuvaković doktoriraće kod mentora dr. Miška Šuvakovića i postati dr. Miško Šuvaković. Kroz proces institucionalizacije, Avatar dr. Miška Šuvakovića postaće društveno priznata i realna ličnot. Projekat pre svega tretira umetnost kao proizvod institucionalizacije i sistema obrazovanja, ističući poziciju/ulogu umetnika kao odnos autoriteta između umetnika i teoretičara. Po svojoj strukturi projekat pripada polju body art-a, rada na/sa telom; promena imena sopstvenog tela; izlaganje tela birokratskom aparatu (opštine, sudovi, policijski i vojni arhivi) i konsekvencama do kojih može doći usled promene identiteta. Projekat konstruiše složeno polje višestrukih identiteta kroz fenomen Avatara, kao jednog od dominantnih fenomena današnjice u kompjuterski generisanim, virutelnim zajednicama (Facebook, Second life) i kao takvog pokušava ga vratiti u realno. U napretku informacione tehnologije koja ima potencijal ne samo da promeni ekonomsku strukturu društva već i da zbaci senzornu i organsku arhitekturu ljudskog tela, tako sto ce ga reformatirati u mocnim, kompjuterski generisanim, digitalizovanim prostorima. Projekat pokreće pitanja koja se odnose na kloniranje i proizvođenje po određenom.
....................................................
Pojam Avatara prvi put se pojavljuje u vedskim tekstovima, tačnije u zaključnim poglavljima vedskih tekstova. Pod pojmom Veda podrazumeva se čitava književnost jednog neodređenog velikog istorijskog razdoblja indijske filozofije, iako to nisu bile filozofije u današnjem smislu te reči. Pojam Avatara vezuje se za indijsko božanstvo i u prevodu sa sanskrita, znači inkarnacija božanskog duha u zemaljskom telu. Značenje Avatara u indijskoj misli bilo je nepromenjivo, vezano za božanski duh i materijalizaciju tog duha, odnosno, njegova funkcija bila je predstava božanskog duha. Za razliku od savremenog inetrnet avatara, koji je slika ili trodimenzionalno digitalno telo koje je zapravo forma koju korisnici internet mreže ispunjavaju određenjim sadržajima – značenjem.
....................................................
modelu/matrici. U stvari to je ono što se dešava sa telom kada je ono shvaćeno kao skup informacija, kao informatička supstanca. Tim informatičkim telom upravlja sam razvoj tehnologije, one tehnologije koju je Benjamin opisao u njenim krajnjim konsekvencama, kao gigantsku protezu koja upravlja stvaranjem identičnih predmeta i slika koje ništa više nije moglo učiniti različitim, bez ikakve mogućnosti povratka na neko originalno biće. S tim u vezi ovaj projekat predstavlja kritiku sistema obrazovanja ali se istovremeno suprotstavlja mišljenju da originalno biće uopšte postoji. Življenjem pod jednim imenom oživljava se informatička struktura jednog bića, koja se preuzimanjem drugog imena/informacije vraća u svoju prvobitnu informatičku strukturu, postajući na taj način mrtva arhivska informacija.
Ovakav način delovanja problematizuje kako simbolički poredak na planu umetnosti, tako i poredak koji postoji na planu realnog, na planu društvene stvarnosti izjednačavajući je sa simboličkim poretkom virtuelnog sveta (mrežnih kompjuterskih igara); pretvarajući identitet ne samo u informatičku strukturu tela/bića, već u informaciju dostupnu svakome bez ograničenja na upotrebu ili distribuciju (open source).

Miško Šuvaković

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Nov 2009, 16:39 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Okt 2009, 12:34
Postovi: 972
Lokacija: 43°48'42.41"S - 18°21'45.06"I
:D razgovarajući sa jednim slikarom, na moju konstrukciju "vi umjetnici"..., prekinuo me i rekao ja nisam umjetnik ja sam slikar, dalje mi je objasnio kako da bi bio slikar moraš znat zanat,a da bi bio umjetnik ne moraš znati ništa, bar je u današnje vrijeme tako.
danas neko ufura da je umjetnik i stavi hljeb nasred trga, to nazove instalacijom i uvjek se nađe neki snob da se tome divi i da da neku debilnu recenziju u stilu hrabro, provokativno i sl.
današnja umjetnost i kritika je na nivou gej spike modnih gurua i jasno mi je zašto neki slikari ne vole da ih se zove umjetnicima jer su stvari postale takve da to degradira njihovu profesiju.

_________________
street life
"nije budala onaj ko ne zna čitat, već onaj koji vjeruje svemu što je napisano"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 02:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
TEORIJA KOJA HODA (MANIFEST)
TkH
Teorija koja hoda je zajednicki projekat Ane Vujanovic, Jelene Novak, Ksenije Stevanovic, Bojane Cvejic, Jasne Velickovic, Bojana Djordjeva, Sinise Ilica i Miska Suvakovica. Ove osobe su studenti tri fakulteta Univerziteta umetnosti u Beogradu - FMU, FDU i FLU i profesor FMU-a. Rad grupe odvija se u okviru Centra za novo pozoriste i igru iz Beograda. Odseci i oblasti bavljenja koje zastupaju prostiru se od konkretnog stvaralackog procesa - kompozitorskog, slikarskog, reziserskog, do spekulativnijeg i vrebalnijeg istrazivanja umetnickih pojava u kontekstu muzikologije, estetike umetnosti, teatrologije i studija kulture.

Misko Suvakovic- Teorijski performans
Casopisi! :wink:
TkH1
TkH2
TkH4
TkH7
TkH9
TkH10
TkH11
TkH12
TkH13
TkH14
TkH15
TkH16

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Dec 2009, 15:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
Slika

procitah ovu knjigu, sjajna je..moze se naci u pdf-u ako ukucate naslov u recimo g-find.com.

iz recenzije:
Citiraj:
Cyborgs and Barbie Dolls explores the idea of the "posthuman" and the ways in which it is represented in popular culture. Toffoletti explores images of the posthuman body from goth-rocker Marilyn Manson's digitally manipulated self-portraits to the famous TDK "baby" adverts, and from the work of artist Patricia Piccinini to the curiously "plastic" form of the ubiquitous Barbie doll, controversially rescued here from her negative image. Drawing on the work of thinkers including Baudrillard, Donna Haraway and Rosi Braidotti, Cyborgs and Barbie Dolls explores the nature of the human - and its ambiguous gender - in an age of biotechnologies and digital worlds.

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2009, 21:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
vrlo zanimljiva tabela teorije umjetnosti u zadnjih 110 godina

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2009, 01:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
google lazarević je napisao:


Odlicno! :wink:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jan 2010, 14:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Ja sam do sada naučio i shvatio da nije sva umjetnost sistem i da nije sve sistem. Kao što umjetnost nije ono što neko kaže da je umjetnost. Da je tako - izginuli bi k'o Mančester...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jan 2010, 00:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Daljac je napisao:
Ja sam do sada naučio i shvatio da nije sva umjetnost sistem i da nije sve sistem. Kao što umjetnost nije ono što neko kaže da je umjetnost. Da je tako - izginuli bi k'o Mančester...


Uci i dalje! :D

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2010, 11:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Ne mrem od Šuvakovića (genitiv množine) :D

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2010, 14:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
svasta cemo dozivjet :D umjetnina koja sama sebe prodaje :lol:

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2010, 01:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DXtvhkIDP_k[/youtube]
:D
Sta je za vas "umjetnik"?

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Mar 2010, 14:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Ово сигурно није.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 92 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs