banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:34

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 82 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Apr 2011, 13:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
I mene interesuje, ako neko ima vise informacija neka podjeli sa nama.

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2011, 13:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2010, 17:53
Postovi: 3865
Moja greška...
Izgleda da izložba nije u Muzeju savremene umjetnosti već u Muzeju RS!
Ali valjda neće smeteti previše ipak je ovo sve u cilju kulturnog uzdizanja!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2011, 14:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
Jeste u Muzeju RS, bila je i prošle godine ista ta izložba. Ja planiram ići na 1+1, dok nije prošla, pa taman usput vidim i tu... Kopije fotografije, crteža, tekstova iz knjiga. Ništa spektakularno, ali je zanimljivo, pogotovo za nekog koga zanima istorija.

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Apr 2011, 21:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Image/Time, Igor Bošnjak / Museum of Contemporary Art RS, Banja Luka
Slika/Vrijeme, Igor Bošnjak / Muzej Savremene Umjetnosti RS, Banja Luka

Slika
Slika
Citiraj:
Izložba Igora Bošnjaka, pod nazivom Image/Time, Slika/vrijeme je multimedijalnog karaktera u kojem je dominantan medij video.
Bošnjak svojim radovima reaguje na savremenu umjetničku, ali i društvenu scenu Bosne i Hercegovine. Svoju umjetničko/teorjisku ideju za ovu izložbu temelji na osnovu Delezove teorijske postavke Kretanje/Slika, Slika/Kretanje. Radovi na izložbi i sam njen naziv u opštem smislu predstavljaju slike vremena u kojem živimo, ali takođe problematizuju bavljenje teorijom i praksom video umjetnosti, odnosno umjetnosti u cjelini.
Kustos izložbe je Nemanja Mićević

Igor Bošnjak je rođen u Sarajevu 1981. godine. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Trebinju 2005. godine, a 2008. godine stekao postdiplomski master na studijama Teorije i umetnosti na Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Od 2008. godine pohađa doktorske studije na istom Univerzitetu.
Pored slikarstva, istražuje polja novih medija, filma i videa. Autor je i kustos internacionalnog projekta http://www.namaTre.ba u Trebinju. Zaposlen je kao asistent na Odsjeku slikarstva, na predmetima fotografije i proširenih medija, Akademije likovnih umjetnosti u Trebinju.
Izlagao je na velikom broju grupnih izložbi i projekata, a banjalučka publika je mogla da vidi radove Igora Bošnjaka 2010. godine na izložbi radova finalista ZVONO 2010(Nagrade za mlade likovne umjetnike) u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, kao i na Međunarodnoj izložbi SPAPORT 2010.

Igor Bosnjak
artist & video curator

http://www.igorbosnjak.com
http://www.namaTRE.ba
http://www.BHartmap.com

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2011, 14:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Bio neko?

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2011, 15:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Bauk kruži Bosnom-bauk neprihvatanja odgovornosti

I to ne samo kada su u pitanju ratni zločini nego kad je u pitanju...SVE. Mene lično pak boli onaj bauk što nam već godinama ne da da shvatimo da smo svi zajedno odgovorni za kamaru govana po kojima već vjekovima plivamo i koja poslovično ne talasamo.
Bauka je lako zamisliti kako ping pong lopticu, skakuće tamo amo od jednih do drugih brzinama nerprimjetljivim ljudskom oku. Šteta što nema načina da spadne sa stola i da je se zauvijek riješimo.
Bosne i Hercegovine, države bez državnosti (već par stotina godina) sastavljene od država sa još manje državnosti, ni ove jubilarne 2011 neće biti na Venecijanskom bijenalu. Ma fućka mi je se za Bijenale al mi žao budalastih umjetnika i umjetnica, naravno samo onih koji rade marljivo a za pišljivi bob. Manje nego 2009. godine bilo je za ovo izdanje Bijenala inicijativa da se BiH predstavi ...da se negdje predstavi majku mu! U intervjuu za Glas Srpske Mladen Miljanović šuting star RS/BiH savremene umjetničke scene za ovogodišnji propust okrivio je kulturne institucije BiH. Prokletnik jedan najcrnji kako se samo usudio. Kao da ne zna da su kulturne institucije jedine u našoj zemlji u kojima se niko ne zapošljava preko veze i u kojima vrijedni odgovorni Neofeudalisi rade već više od par desetaka godina na održavanju naše kulturne scene. Neki od njih su toliko posvećeni poslu i toliko ga puno imaju da su jadni primorani i članove sopstvenih porodica upošljavati kako bi se na pravi način uhvatili u koštac sa nagomilanim projektima za kulturu budućnosti. Miljanoviću kao da nije poznato da tim institucijama, bar u velikom broju slučajeva rade ljudi koji su već prije bili direktori drugih srodnih institucija, a pri tome su se školovali za oblasti koje s umjetnošću imaju malo veze. A sve to u skladu sa savremenim dobom interdisciplinarnosti gdje su kulturne institucije u mogućnosti da apliciraju kod stranih fondova za grantove a što podrazumjeva zahtjevno pisanje projekata. A projekti, nećeš ih ispisati ako ne znaš baš sve, kako čaršija diše i kako se to pravno zove i novinarski naziva. Najkorisnije su te sposobnosti kad se pojedinci, poput Miljanovića, usude osuđivati rad institucija. Tad je red da se kvalitetno i argumentovano odgovori na napade i da se odbrane tekovine naše socijalističke borbe, na koju smo doduše pljunuli ali nam ostala u srcu: Nikom po zaslugama, izabranima po potrebi!

Zato je, sljedeći goreopisani red, na Miljanoviće napade odgovorila direktorka MSURS Ljiljana Labović. Argumentovano kao i uvijek. Na njegove neodređene napade odgovorila je direktno prozivajući umjetnika. I ranije je institucija direktorice odgovarala na napade mladih umjetničkih snaga RS, nekom izložbom, pohvalom, predstavljanjem, otkupom koju su napadači bez iznimke, ili možda sa jednom iznimkom, prihvatali. Umjetnicima je teško pa ih treba stoga i razumjeti. Ako se već ne može pobijediti onda je dobro postati saveznik i ušićariti koji poen za ličnu biografiju.
Čitajući oba članka, akciju i reakciju, ostala sam međutim zapanjena svojom ličnom neposobnošću da razumijem potonje pisanje gđe Labović. Prebirala sam po glavi i pokušavala odgonetnuti tajne argumentovanog obaranja napada i tek donekle uspjela da shvatim zakonitosti umjetničkog laprdiskursa koji rečena direktorica (revolucionarno) pokušava da uspostavi u svojoj komunikaciji sa onima koji je napadaju. Ako želite iskusiti isto i nadograditi svoje neznanje (ako niste institucija) odnosno znanje i kompetentnost (razumije se) savjetujem vam da pročitate, pomno, oba članka. Ako ste odrastali na istom govornom području na kom i ja zaključićete ukratko sljedeće:

Argument MM: Bosne i Hercegovine nema na Venecijanskom Bijenalu ni ove godine. Nekome nije u interesu da se BiH na istom predstavi. Institucije su zamislile da je taj posao prevelik...
Protuargument LJLM: Šta ti nama govoriš da smo nesposobni, evo ću ti sad izguglati argumente: Hrvatsko predstavljanje organizuje WHW, Živko Grozdanić komesar za Srbiju a u Crnoj Gori su ovako uradili...

Nažalost protuargumentacije taj isti Živko Grozdanić, kako se čita na kraju prvog teksta, potvrđuje kako za svog vijeka nije dobio nikakav poziv iz RS i BiH za saradnju a po pitanju Bijenala. A čovjek je bio i u Banjoj Luci, imao izložbu u MSURS. Nije znači čak bilo potrebe ni da mu se šalje imejl, ono nešto na što direktorica ne voli odgovarati čak ni kad joj ga pošalju predstavnici udruženja sa kojima 'ima saradnju'. (izjava/laž izrečena u emisiji Art Mašina na RTRS-u u vezi sa saradnjom sa LU Tač.ka iz Prijedora). Njegova se pak izjava nije okitila zlatnom protuargumentacijom jedne u nizu naših sposobnih institucija, valjda jer se činjenice jasne k'o dan ne daju zamračiti rezultatima internet pretrage.
E odgovornost je sad izgleda na nama. Miljanoviću i ostali* stisnite pingpongericu među zube i pošaljite barem nekom neki imejl, nekom van granica BiH gdje su kulturne institucije sposobite.

ne odnosi se na one koji imaju informaciju da BiH ima svoj paviljon na ovogodišnjem Bijenalu
Radost Stroynik

link

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2011, 17:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
Ko je autor teksta, molim te? :D

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2011, 17:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Kao sto pise Radost Stroynik. :wink:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2011, 18:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
Vidi stvarno.

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2011, 19:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Radost Stroynik je konceptualna umjetnica iz Prijedora.
Nadam se da ce joj stranica uskoro krenuti sa radom: http://www.bosniancontemporaryart.com/
Takodje, neke tekstove mozes procitati na njenom blogu ili kontaktirati putem facebooka.
http://www.facebook.com/radost.stroynik

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Apr 2011, 17:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Block out je napisao:
Bio neko?


Bila ja i preporučujem! Jako zanimljiva izložba, obavezno posjetite pa da razmijenimo utiske :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2011, 12:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Nista Liso, bojim se da ces sama pricati. :lol:

Evo neke fotke sa FB stranice muzeja:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2011, 12:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Sram vas bilo. Svi u muzej odmah!
Ne da mi se sad da prepričavam, ako ste pročitali postavljeni tekst onda znate o čemu je riječ na izložbi. Meni se najviše dopalo ono sa duvanom i Dejtonskim sporazumom, kao i o zastavma BiH. Otiđite pogledati pa ću imati o čemu da pričam :D I ja moram da pogledam ponovo, jer kad sam bila u muzeju, Igor nas je vodio od jednog do drugog rada i pričao, tako da nisam stigla da pročitam tekstove i preslušam audio snimke.

Edit: oduševljena sam i videom o digitalizovanim grobljima, odličan rad!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2011, 16:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Ja BiH rado al' nisam tu.
Inace, Igor mi je dobar kolega...postavljao sam neke njegove ranije projekte i radove, imate ovdje:
link

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2011, 17:51 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 26 Dec 2010, 17:58
Postovi: 2206
Bile ja i sestra, niko više. Svidio mi se krevet, baš mi je bilo došlo da odžonjam malo, volim da spavam u neobičnim okruženjima. Cool je i prijedlog za livadu. Nikad nisam načisto da li se eksponati mogu ili ne mogu dirati. Je li dozvoljeno da sebi smotaš cigaru, pa da na miru prilegneš ili razgledaš ostatak?
Sviđa mi se izložba, nije "standardizovana" tj. nije sve neke seksualne insinuacije, sve navodno dvosmisleno. Bila sam jedno vrijeme prestala ići na izložbe zbog takvih gluposti.
Usput smo ostavile i ždralove, teta je obećala da će čika tehničar da ih okači sa ostalima.

_________________
That looks tasty
That looks plenty
This is hungry work


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2011, 17:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Smiješ smotati cigaru, ali ispušiti je možeš samo u prostoriji za pušenje ili vani :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2011, 14:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Sep 2011, 12:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Otvorenje izložbe Miroslava Stakića „THE BIG MACHINE ART“

Monday, September 12 · 8:00pm - 11:00pm

Na izložbi će biti predstavljeni crteži urađeni uz "pomoć" bagera, kao i video radovi koji prikazuju sam proces nastajanja umjetničkog rada.

Miroslav Stakić rođen je 1983. godine u Sisku, živi u Prijedoru. Apsolvent je slikarstva na Akademiji umjetnosti u Banjaluci. Izlaže od 2004. godine, a pored slikarstva se bavi i intermedijalnim istraživanjima.

Izdvаjаmo dijelove tekstа iz kаtаlogа, u kojimа su u o rаdu Miroslаvа Stаkićа pisаli Predrаg Terzić i Igor Bošnjаk.

Predrаg Terzić:
(...)U rаdu Miroslаvа Stаkićа imаmo prisustvo mаšine-аlаtke, sredstvа koje mu omogućаvа dа se umetnički izrаzi nа njemu аdekvаtаn nаčin. Znаjući dа je bаger sredstvo koje nаs više vezuje zа rušenje, kopаnje, porаvnаvаnje površine, čišćenje, rаskrčivаnje,...jednom rečju menjаnje prirodnog okruženjа, negoli zа pozitivne аpsekte njegovog delovаnjа. Međutim, Miroslаv Stаkić nаm govori dа, kаdа se spomene bаger, nije reč o negаciji, već dа mаšinа može dа bude korisnа i nosi pozitivnu konotаciju.
(...)Jаsno je uočljiv pokušаj dа se pronаđe zаjedništvo sа bаger-kаšikom (kojа mu obezbeđuje normаlne uslove zа dаlje bivstvovаnje u sistemu društvenih odnosа) i crtežom, kаo jednom od disciplinа unutаr umetnosti. Crteži koji nаstаju, u sebi ne sаdrže sаmo zаpise Volvoа EC240, ljudskih portretа, već i jedаn segment društvene аngаžovаnosti, gde se bаger želi dislocirаti od prirodnog аmbijentа mаšine i postаviti gа u prostor gаlerije.
(...)Veomа je vаžno dа se Stаkićev Volvo EC240 shvаti nа odgovаrаjući nаčin. Pogotovo аko imаmo nа umu uticаj socijаlno-društvene sredine i nemogućnosti dа se preživi od čistog bаvljenjа umetnošću. Volvo EC240 je Stаkićev odgovor i nаčin dа opstаne, ujedno dа stvаrа nа jedаn posebаn i kаrаkterističаn nаčin, koji je, morа se priznаti, upečаtljiv, hrаbаr i smeo.

Igor Bošnjаk:
(...)Stаkićevi performаnsi, аkcije, su režirаn, osmišljen i konceptuаlizovаn rаd koji se odigrаvа pred dvije ili više kаmerа.
(...)Miroslаv Stаkić vješto i virtuozno rаzgrаničаvа perceptivne аfektаcije između tijelа i i svog umjetničkog аrtefаktа. U njegovom slučаju u serijаmа аkcijа, video performаnsа pod nаzivom Umjetnost velikih mаšinа, аutor dosljedno rаzdvаjа svoje ruke od tijelа i umа. Preciznije rečeno, svoju ruku kojom inаče crtа i slikа, u ovoj studiji slučаjа zаmjenjuje po nekoliko tonа teškim mаšinаmа kojimа uprаvljа: bаgeri, buldožeri i slične mаšine koje se u grаđevinskoj industriji koriste zа vrlo grube rаdove (pri izgrаdnji zgrаdа, putevа, mostovа i sl.). Pаrаdoks upotrebe tаkvih oruđа, аlаtа (u ovom slučаju grаđevinskih mаšinа) zа crtež i sliku jeste uprаvo u njihovoj robusnoj, krutoj i ogrаničenoj upotrebnoj funkciji.
(...)Međutim, аutor uprаvo demonstrаcijom korištenjem tаkvih megаlomаnskih аlаtа dokаzuje dа je moguće dekonstruisаti upotrebnu funkciju jednog bаgerа ili buldožerа i iskoristiti gа u svrhu kreаcije vlаstitog likovnog izrаzа ili konceptа.

Izložbu će otvoriti multimedijаlni umjetnik iz Trebinjа, Igor Bošnjаk, а trаjаće do 30. septembrа.

http://www.facebook.com/event.php?eid=270126603017332

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2011, 14:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Izložba VIKTORA MAJDANDŽIĆA

Time Today at 8:00pm - November 6 at 3:00pm

Location Muzej savremene umjetnosti RS

Created By Msurs Banja Luka

More Info "Posljednje dvije decenije stvаrаlаštvа Viktorа Mаjdаndžićа, predstаvljene u okviru ove izložbe, po svom konceptu, osvjetljаvаju jedinstvenu umjetničku, ideološku i etičku tvorevinu svjesno usmjerenu premа nаuci i nаučnim postulаtimа nа kojimа temelji umjetničko djelo. Podsjećаju nаs nа vrijeme kаdа su početkom sedme decenije prošlog vijekа Viktor Mаjdаndžić i Tomislаv Dugonjić, usvаjаnjem nаučnog i tehničkog duhа, unijeli u bosаnskohercegovаčko slikаrstvo novu dimenziju umjetnosti oslonjenu nа trаdiciju neokonstruktivizmа i geometrijske аpstrаkcije, а posebno nа tаdа tek proklаmovаnu optičku umjetnost.
(...)U novijim rаdovimа, nаstаlim tokom posljednje dvije decenije, svojа stаjаlištа bаzirа nа složenom teorijskom sistemu koji funkcioniše nа tehničkom, estetičkom i socijаlnom nivou u kome nаročitu pаžnju zаslužuje tezа o povezаnosti prirodne i аrtificijelne topologije. Zbog togа nаs njegove slike аsocirаju nа domicilnа mjestа stаnovitih pojаvа, nа područjа, nаlаzištа, geološke strukture i čvorištа gdje se onа nаjčešće i nаjbolje sаgledаvаju. Slike nаs po svojoj аrtificijelnoj topologiji upućuju nа rаzmišljаnjа i proučаvаnjа položаjа, pokretа i promjenа geometrijskih tijelа, njihovih kombinаcijа u beskrаjnim vаrijаcijаmа koje ostvаruju svojim međuodnosimа.
(...) Geometrijski vizuelni koncepti predstаvljeni nа ovim rаdovimа strukturаlni su spoj rаcionаlnosti i duhovnosti, а svojim jedinstvenim oblicimа i grаdivnm cjelinаmа otvаrаju intuitivne procese čulne percepcije. Premа mišljenju sаmog umjetnikа, rаcionаlnost i duhovnost nisu suprotstаvljene strаnice – one predstаvljаju dvije dimenzije koje žive jednа pored druge, аli u istom polju svijesti. Zа Mаjdаndžićа ove slike su život, vlаstiti identitet i kontinuitet, а sаgledаne kroz polje geologije predstаvljаju procese erozije i sedimentаcije, nаdаlje one predstаvljаju jedinstvene strukture od kojih nаš vizuelni sistem stvаrа sliku, а što je zа umjetnikа kontinuirаn proces vlаstitog „inteligentnog dizаjnа“. "

Kustos:
mr Sarita Vujković, muzejski savjetnik



Viktor Mаjdаndžić je rođen u Ivаnjskoj (opštinа Bаnjаlukа) 1931. godine. Nаkon zаvršetkа Više škole zа spoljnu trgovinu u Beogrаdu 1952. godine i studijа nа Ekonomskom fаkultetu (1952–1954) upisuje studij slikаrstvа. Akаdemiju likovnih umetnosti u Beogrаdu zаvršio je 1959. godine u klаsi profesorа Nedeljkа Gvozdenovićа. U periodu od 1960. do 1968. godine živi u Bаnjаluci gdje se pored slikаrstvа bаvio i pedаgoškim rаdom. Svojim аktivnostimа u oblаsti kulture, pisаnjem likovnih kritikа, uključivаnjem u orgаnizаcije Jesenjih sаlonа (bijenаlnih likovnih izložbi međunаrodnog kаrаkterа), uticаo je nа rаzvoj grаdа kаo zаpаženog centrа moderne umjetnosti.
Od 1969. godine živi i rаdi u Ermelu u Holаndiji. Tokom svoje umjetničke kаrijere u Holаndiji, originаlno je kombinovаo istovremeno slikаnje svojih slikа sа pružаnjem profesionаlne pomoći psihijаtrijskim bolesnicimа, po metodi, dа likovnim stvаrаnjem, pаcijenti pronаđu svoj put u životu kаo аutonomne i slobodne osobe. Uz to je dаvаo i doprinos rаzvoju kreаtivne terаpije u Holаndiji.
Izlаgаo je nа brojnim sаmostаlnim i kolektivnim izložbаmа.
Djelа Viktorа Mаjdаdžićа nаlаze se u jаvnim i privаtnim kolekcijаmа u Bosni i Hercegovini, Holаndiji, NJemаčkoj, Švаjcаrskoj i Sjedinjenim Američkim Držаvаmа.
http://www.facebook.com/event.php?eid=117086611732007

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2014, 02:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika

Citiraj:
Бањалука - Директор Музеја савремене умјетности Републике Српске Љиљана Лабовић-Маринковић поднијела је оставку на ову функцију.

Лабовићева је оставку на дугогодишње радно мјесто упутила Министарству просвјете и културе Републике Српске, које је прихватило њену одлуку, потврдили су у Министарству.

Десет година на челу ове културне институције Лабовићева је са креативним тимом, између осталог, организовала изложбе великана српског и свјетског сликарства.


Čini mi se da je Block Out nešto nije mirisao.

Uglavnom onoliko koliko se ja razumijem u umjetnost, bilo je zanimljivih izložbi.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 82 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs