banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 09:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 00:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
bzvz je napisao:
Citiraj:
već sam gore pisala da oblik i suština nisu isto.. duša i suština umjetnosti su se promijenili.. to je to


da, nisu. naravno da su se dusa i sustina promjenili jer je doslo do promjena u drustvu. to se desava kroz cjelokupnu istoriju covjecanstva. umjetnost je odraz drustva i vremena u kom nastaje. samim tim, da se oblik promjeni a sustina ostane ista, umjetnost tada ne bi imala smisla, a ne obrnuto. u umjetnosti je to sto smo sada nazvali sustina ono sto je bitno, tako da se to i mjenja. a oblik varira. tako, kada poredis anticke i renesansne skulpture, one imaju dosta slican oblikovni karakter, primarna je realnost, da se sto realnije prikaze ljudsko tijelo. ta dva perioda, iako su renesansni umjetnici imali kao uzor antiku i divili se njoj imaju razlicite filozofije, odnosno sustinu....


tačno.. umjetnost je refleksija objektivne stvarnosti i stvarnost refleksija umjetnosti (dvosmjerno)

sve potpisujem što si rekao, s tim što meni i mom temperamentu mnogo više odgovaraju oblici i suština umjetnosti iz nekog prošlog vremena, da sad ne ulazim u detalje. .to je jednostavno moj subjektivni stav.. ne poričem da i danas ima kvalitetenih stvari, ali nisu u duhu moje ličnosti.. to je sve :)

npr... Harry Potter... e pa sad, to mi je daleko od umjetnosti.. a možda za 50 godina će dobiti vrijednost, kad se počnu praviti još "pametnije" knjige :oops: :lol:

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 01:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
XIX century je napisao:
bzvz je napisao:
Citiraj:
već sam gore pisala da oblik i suština nisu isto.. duša i suština umjetnosti su se promijenili.. to je to


da, nisu. naravno da su se dusa i sustina promjenili jer je doslo do promjena u drustvu. to se desava kroz cjelokupnu istoriju covjecanstva. umjetnost je odraz drustva i vremena u kom nastaje. samim tim, da se oblik promjeni a sustina ostane ista, umjetnost tada ne bi imala smisla, a ne obrnuto. u umjetnosti je to sto smo sada nazvali sustina ono sto je bitno, tako da se to i mjenja. a oblik varira. tako, kada poredis anticke i renesansne skulpture, one imaju dosta slican oblikovni karakter, primarna je realnost, da se sto realnije prikaze ljudsko tijelo. ta dva perioda, iako su renesansni umjetnici imali kao uzor antiku i divili se njoj imaju razlicite filozofije, odnosno sustinu....


tačno.. umjetnost je refleksija objektivne stvarnosti i stvarnost refleksija umjetnosti (dvosmjerno)

sve potpisujem što si rekao, s tim što meni i mom temperamentu mnogo više odgovaraju oblici i suština umjetnosti iz nekog prošlog vremena, da sad ne ulazim u detalje. .to je jednostavno moj subjektivni stav.. ne poričem da i danas ima kvalitetenih stvari, ali nisu u duhu moje ličnosti.. to je sve :)

npr... Harry Potter... e pa sad, to mi je daleko od umjetnosti.. a možda za 50 godina će dobiti vrijednost, kad se počnu praviti još "pametnije" knjige :oops: :lol:


Nisam saglasan ni sa jednom tezom ovdje. Cak tvrdim suprotno, forma se mijenjala kroz vijekove i periode, ali je sustina (dusa, kako kazete) ostajala ista. Promjene u drustvu su uzrokovale samo promjenu forme. I mislim da se umjetnot nikako ne moze ograniciti samo na refleksiju stvarnosti (i vv).
Covjek je tokom vijekova mijenjao odjecu, frizure, jelovnike, nacin zivota, ali je sustina covjeka ostala ista. Tako je i sa umjetnoscu, ona uvijek ostaje kao potreba duha za lijepim i uzvisenim.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 02:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Avg 2005, 18:48
Postovi: 143
Lokacija: Kanada
Umjetnost je kao religija, uvijek ce biti prisutna...

_________________
Kiąa da pada, sunce da grije...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 02:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Popokatepetl je napisao:
Nisam saglasan ni sa jednom tezom ovdje. Cak tvrdim suprotno, forma se mijenjala kroz vijekove i periode, ali je sustina (dusa, kako kazete) ostajala ista. Promjene u drustvu su uzrokovale samo promjenu forme. I mislim da se umjetnot nikako ne moze ograniciti samo na refleksiju stvarnosti (i vv).
Covjek je tokom vijekova mijenjao odjecu, frizure, jelovnike, nacin zivota, ali je sustina covjeka ostala ista. Tako je i sa umjetnoscu, ona uvijek ostaje kao potreba duha za lijepim i uzvisenim.


" Umjetnost radi umjetnosti" .. umjetnost koja je sama sebi svrha, jel taj koncept?

ja mislim da ništ nije samo sebi svrha.. sve je povezano s društvom

ima logike u tvojim tvrdnjama, ta arhetipska težnja za lijepim, plemenitim, estetikom bla bla

ali TEME umjetnosti imaš razne - društvene teme, arhetipske,

kakve god da su one su dio stvarnosti i društva

sad se nadovezuje ona umjetnost vs život

pa ti je odvoji od života skroz time što je odvoji od društva i društvenog uticaja?

kel starija koka ili jaje? stariji je život, on je ispred, iza, i oko umjetnosti...... a društvo je svakako bitan segment života čovjeku, pored prirode

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 10:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Popokatepetl... ne slazem se sa tvojim zadnjim postom a to "lijepo i uzviseno" je samo stavilo slag na tortu :D

XIX century je lijepo rekla "kakve god da su one su dio stvarnosti i društva" i to je tako!
Ali je isto pomenula "umjetnost vs život".....to me sada "plasi" za razvoj ove teme :D ...oticemo predaleko.
ali moram reci svoje misljenje da je umjetnost identicna zivotu!

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 11:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Popokatepetl je napisao:
Forma se mijenjala kroz vijekove i periode, ali je sustina (dusa, kako kazete) ostajala ista. Promjene u drustvu su uzrokovale samo promjenu forme. I mislim da se umjetnot nikako ne moze ograniciti samo na refleksiju stvarnosti (i vv).
Covjek je tokom vijekova mijenjao odjecu, frizure, jelovnike, nacin zivota, ali je sustina covjeka ostala ista.

I ja tako nekako mislim. Zato mislim da nema potrebe pitati se kako umjetnost može preživjeti. Dok god je ljudi, biće i umjetnosti u ovom ili onom obliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 19:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Apr 2006, 22:37
Postovi: 873
ja nisam ni naveo hari potera kao umjetnost, niti mislim da se to tako moze definisati. to je 'zanimljivo' stivo koje ima za cilj sto veci profit. to pokazuje i ona vijest gdje je ta knjizevnica napisala da je 'dekan' skole madjionicara gay. cisti marketing. mada, ako se posmatra kao knjiga za dijecu mozda onda i dobra... bilo kako bilo, ja ni to, a ni da vincijev kod kao ni 90% filmova holivuda ne bi nazvao umjetnoscu. ove knjige za mene su holivud u knjizevnosti...

Citiraj:
Forma se mijenjala kroz vijekove i periode, ali je sustina (dusa, kako kazete) ostajala ista. Promjene u drustvu su uzrokovale samo promjenu forme. I mislim da se umjetnot nikako ne moze ograniciti samo na refleksiju stvarnosti (i vv).
Covjek je tokom vijekova mijenjao odjecu, frizure, jelovnike, nacin zivota, ali je sustina covjeka ostala ista.


forma se mjenjala, ali i ponavljala. ideje u bilo kom periodu nikada nisu bile iste, nisu se ponavljale, koliko god forma bila ista...

'stvarnost' odnosno sadasnjost, ako mogu tako da kazem je uvijek bila jedna od osnovnih stvari u bilo kojoj umjetnosti. forma je mogla da bude razlicita, futuristicka, arhaicna, ali ona je uvijek bila refleksija sadasnjosti (tj 'tadasnjosti'). kada se ne bi deslio da umjetnost prati trenutne dogadjaje i probleme drustva, bilo koje druge faktore trenutne situacije, onda bi se desio i recimo XIX vijek u arhitekturi, gdje su na celicnu konstrukcuju ljepljene barokne, renesansne, goticke fasade. tu se gubio smisao.

umjetnost jeste rezultat okoline, jer umjetnik stvara u toj okolini i ne moze da bude izdvojen iz nje...

_________________
...na sjeveru smrtno je zima l na jugu pingvini jedu ljude l na zapadu ljudi ljude l a istok se trudi da kao zapad bude...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 13:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Samo i samo neprekidnim djelovanjem i učenjem.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Okt 2007, 13:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Ljudi, pricamo na potpuno razlicitim nivoima i zato se ocigledno ne razumijemo. Svako ima u glavi potpuno drugaciju definiciju forme, sustine, svrhe. Treba prvo da razjasnimo ove pojmove.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Okt 2007, 16:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Popokatepetl je napisao:
Svako ima u glavi potpuno drugaciju definiciju forme, sustine, svrhe.

Naravno. :) To je uvijek tako.

@Block out > Ne reče mi kakva ti je knjiga. Ja sam je danas malo čitala, zasad mi je ekstra. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Okt 2007, 23:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Da, ok je knjiga...covjek se uglavnom bazira na cinjenice. To sve mozes provuci i kroz ovu temu i pricu "umjetnost danas"!
A danasnja doba je biopoliticko tako da je i umjetnost biopoliticka!
Nema te na filmovima, sta je reci.... :study:

Kazu uci, uci za bolju buducnost :D :wink:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Okt 2007, 23:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Ma neki bed me uhvatio, ne pušta... :)

Da, sad već malo smara ekonomijom, ali u suštini knjiga je ok...
Što ne pričaš ovoj raji o tome. :D

A koji of topic...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Nov 2007, 00:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Ma da , i mene je ta ekonomija smorila ali sve su to relevantne cinjenice.
Ne stizem nista, u velikoj sam guzvi tako da nemam pojma gdje mi je glava. Sutra bih trebao da izbacim plakat za izlozbu ovdje na forumu...

...skrenusmo s teme... :D

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Nov 2007, 00:03 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2007, 23:00
Postovi: 16
Umjetnost prati kulturu. (Pri tom ne mislim pod terminom "kultura", kako je jedan profesor jednom objasnio na televiziji, odlaske u pozorista i slusanje opere. Kakav lik. Pobogu?) Umjetnost prati covjeka kroz zivot.
Sta hocu da kazem? Covjek moze da se ne obazire na umjetnost, ali je neprestano stvara. Ona nastaje kroz socijalne i kulturoloske promjene. Ona je odraz trenutka, u apsolutnoj vertikali kroz vrijeme. Mislim da je pogresan stav nekih ljudi da je umjetnost "ono sto je bilo nekad". ( Tako su, uostalom, i slavne impresioniste nekada odbijali. Pod objašnjenjem da "brljaju". ) Mislim da treba da shvatimo umjetnost kao stvar trenutka, samim tim, naravno da ce da opstane. Gledam na to kao na "cijedjenje vremena". Iscijedite odredjeni vremenski period, i onaj talog koji dobijete kao odraz tog intervala, to je za mene umjetnost :D (Pomalo romanticna teorija, mozda i pateticna.. A, sta bih..)

Nemoguce je govoriti o ovome bez definisanja umjetnosti. Mada bi nas to, kako to obicno bude, vjerovatno odvelo na temu... multifunkicionalnih ves masina iz Jermenije :D

_________________
"Juegas todos los dias con la luz del universo"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Nov 2007, 01:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Sep 2006, 23:41
Postovi: 1597
Lokacija: banja luka
postoje ovde sigurno jedna ako ne i dvije takve teme... tj o tome :wink:

_________________
Truth indeed rather alleviates than hurts, and will always bear up against falsehood, as oil does above water.
-Miguel de Cervantes


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jul 2009, 17:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Ako je moguce da se ova tema prebaci u "Vizuelna umjetnost"!

Hvala :wink:

Znam da umjetnost nije samo Vizuelna umjetnost, ali mislim da bi tamo mogla biti najkonstruktivnija rasprava, tj. da je sve na jednom mjestu!

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2009, 19:16 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2008, 16:49
Postovi: 37
Lokacija: Prednja sfera
Mislim da je bitnije raspravljati o tome kako se od umjetnosti moze prezivjeti.

_________________
Ya man all! Don't fight your conscience!
Be aware of you sub-conscience!
It's complicated living down here

fighting pollution and fear!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2009, 20:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Ehh i ja se to stalno pitam!
Tegoba jedna... :(

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2009, 21:04 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
Veoma jednostavno. Pazi sad :D . Gledao sam na TV-u:
Dakle, lik je vajar iz jedne od onih africkih drzava koje nikad ne zapamtis (Obala Slonovace ili neki-tako-taj reon...). Zivi u nekoj chuki u tri lepe... Ima dvije zene (jednu je regularno ozenio, a za drugu je platio 2 krave pa ju je potom ozenio) s kojima ima 5 sinova. Tri sina i dvije zene rade oko zemlje i stoke. Cetvrti sin je ljekar opste prakse a peti se skoluje za vajara da nastavi caletovu tradiciju. Sve sto doticni tip radi po vascijeli dan je - prolupava i razmislja o vajarstvu. Po obavljenom kontemplacionom procesu isklese neki svoj prolup i eto. Znaci, ljudi, najcistija moguca umjetnost.
:D :D :D

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2009, 02:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Može se živjeti od umjetnosti. Primijenjena za šire narodne mase, neprimijenjena za tebe i tvoju dušu.... :D Al bez umjetnosti se ne može.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs