banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 01:00

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Okt 2007, 14:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Jednostavno pitanje, odgovor .... videcemo.

Dakle, da li umetnost mora da se priblizi konzumerizmu i kapitalizmu kako bi opstala? Kako danas da umetnost opstane?

Pod umetnoscu podrazumevam nesto sto vredi (ako je moguce ne zalaziti preduboko u raspravu sta jeste, a sta nije prava umetnost).

jen' dva tri .....

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2007, 14:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
pa čuj, za mene je umjetnost stala pojavom struje, parne mašine i najavom novih kapitalističkih odnosa... ( tj. ono što vrijedi u umjetnosti, kako ti kažeš) 8)

što i sam moj nick govori :D

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2007, 14:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
To je ok, ali da li smatras i da umetnost iz tog perioda mora da se prikloni novim kretanjima (nisam rekao cega ili koga) da bi opstala

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2007, 14:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Utopija je napisao:
To je ok, ali da li smatras i da umetnost iz tog perioda mora da se prikloni novim kretanjima (nisam rekao cega ili koga) da bi opstala


naravno, sadašnji kontekst uvijek diktira tempo, u svim oblastiam života.. to ti je ona budistička ideologija "nowism".. sad i ovdje

međutim, ta je umjetnost nastala u nekom drugom kontekstu, recimo XIX vijeka.. i ona se može i treba tumačiti u tom kontekstu u kom je nastala.. a u odnosu na "sada" kao parametar se testira njena vrijednost i trajnost ( ja mislim).. klasična djela 18. i 19. vijeka još nije niko "stuko" u mojoj percepciji stvari.. jesi primjetio kako je sve postalo površno u umjetnosti nakon razvoja tehnologije? svi hvale Teslu i pjavu struje. .ok, kapa dole.. a ltaj naučni napredak je umjetnost rasturio.. pa i sam Tesla je nagovještavao te stvari,, i govorio da nisu tako 'napredne' kao što izgledaju

aj odo ja u OffT

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2007, 14:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Koliko znam, u nekim naprednijim zemljama (iako mislim da se to radi i u pojedinim zemljama u regionu) dobije se status zasluznog, ili slobodnog umjetnika, nisam siguran, i onda im drzava daje platu a oni treba da se fokusiraju na umjetnost. To nije los model, ali ako uzmemo da se takav status tesko dobija kao mlad umjetnik, to pokriva samo dio problema.

Ili, da je sto vise nekih fondacija, koje bi djelovale kao mecene nekada, i sponzorisale umjetnike, s tim da im (umjetnicma) ne bi nametali nikakve obaveze glede finalnih proizvoda. Mislim da ovakve stvari postoje, ali ih je premalo u odnosu na broj umjetnika.

Jos mi pada na pamet takodje stari i isprobani nacin, da se preko dana "zaradjuje hljeb", a nocu stvara. Ovaj metod ima manjkavosti, umjetnik ne moze da se u potpunosti fokusira na stvaranje, treba takodje mnogo volje, ali je u nekim mladim danima vjerovatno jedini moguc, bar za vecinu.

Sad, koliko sam se drzao teme, nemam pojma, valjda necu dobiti keca :D

Umjetnost se uvijek, ovdje i tamo, u manjoj ili vecoj mjeri priblizavala "konzumerizmu i kapitalizmu", bila suocena sa neizvjesnoscu opstanka, ali je prezivljavala, svjedoci smo, na ovaj ili onaj nacin. Pitanje njenog opstanka zavisi od toga koliko ce nam biti potrebna (da ne bismo umrli od istine :D ).

Samo se nadam da nam neki surogati ili oblici kvaziumjetnosti nece postati dovoljni. Tad bi se umjetnost nasla pred istinskom prijetnjom. Valjda...

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2007, 14:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
[quote="Popokatepetl"]


Pitanje njenog opstanka zavisi od toga koliko ce nam biti potrebna (da ne bismo umrli od istine :D ).
quote]

:D super sročeno.

da, nikad nije bila oslobođena kapitalizma i konzumerizma.. pa i Šekspir je pisao za Kraljicu , nije za mene... i držao se naručenog 'finalnog proizvoda'.. nema tu ništa novo

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2007, 16:56 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Moze opstati. Uvijek je opstajala.
Nekad vise, nekad manje i svaka nova je stvarala novi stil.

Ono sto je danas klasicno, sutra vec moze biti drugog reda. Nadam se da necemo ici ka degradaciji...

Trenutno mozda jeste doba stagnacije, ali zar se to nije desavalo i ranije dosta puta? Mozda je trenutno preokupacija nad necim drugim.

Bojim se da necemo dozivjeti to da saznamo odgovor o nekom buducem budjenju.

Utopija je napisao:
Dakle, da li umetnost mora da se priblizi konzumerizmu i kapitalizmu kako bi opstala?

Da.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2007, 18:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Kako da opstane?
Lako, brate, samo promijeni oblik.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2007, 21:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Frieda je napisao:
Kako da opstane?
Lako, brate, samo promijeni oblik.


Ja mislim da su suština i sadržaj važniji od oblika. :D

Bojim se da se nije promijenila upravo suština sa svim ovim društveno- kapitalističkim turbulencijama.

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2007, 22:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2005, 12:36
Postovi: 1625
Lokacija: chiapas
Popokatepetl je napisao:
Pitanje njenog opstanka zavisi od toga koliko ce nam biti potrebna (da ne bismo umrli od istine :D ).


ти, дакле, сматраш да је свака умјетност одмах и истина? а шта је умјетност? и шта је истина?

Utopija je napisao:
Dakle, da li umetnost mora da se priblizi konzumerizmu i kapitalizmu kako bi opstala? Kako danas da umetnost opstane?


ја сматрам да "права" умјетност може да буде и комерцијална. не мора да бива скривана под неком маском елитног, као што је данас случај, напротив... само коме је стало до тога, дођавола, онда елита не би имала због чега да се назива елитом. то су неки остаци давних времена, ко што се и у позориште у нас иде напакован - исто ко на свадбу. :D

_________________
'We must learn to live together as brothers or perish together as fools' - Martin Luther King, Jr

"Born to Lose, Out to Lunch" - Ian Fraiser Kilmister

Viva la Muerte!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2007, 22:38 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Apr 2006, 22:37
Postovi: 873
ne bih se bas slozio sa XIX da je umjetnost nestala nastankom struje. na koji nacin to mislis. kako uopste definises umjetnost ako je struja, odnosno industrija zasluzna za to. mislim da umjetnost moze samo da promjeni oblik, tj da mora da promjeni oblik, jer ona je rezultat vremena u kom se razvija, ali da ne moze da nestane. bar ne u skorije vrijeme....

_________________
...na sjeveru smrtno je zima l na jugu pingvini jedu ljude l na zapadu ljudi ljude l a istok se trudi da kao zapad bude...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2007, 23:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
bzvz je napisao:
ne bih se bas slozio sa XIX da je umjetnost nestala nastankom struje. na koji nacin to mislis. kako uopste definises umjetnost ako je struja, odnosno industrija zasluzna za to. mislim da umjetnost moze samo da promjeni oblik, tj da mora da promjeni oblik, jer ona je rezultat vremena u kom se razvija, ali da ne moze da nestane. bar ne u skorije vrijeme....


već sam gore pisala da oblik i suština nisu isto.. duša i suština umjetnosti su se promijenili.. to je to :-?

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Okt 2007, 18:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
subcomandante marcos je napisao:
Popokatepetl je napisao:
Pitanje njenog opstanka zavisi od toga koliko ce nam biti potrebna (da ne bismo umrli od istine :D ).


ти, дакле, сматраш да је свака умјетност одмах и истина? а шта је умјетност? и шта је истина?


1. F. Nice:"Umjetnost...nam je potrebna da ne bismo umrli od istine"

Ja sam samo to uklopio u svoju recenicu. Nigdje nisam rekao da je bilo koja umjetnost odmah i istina. Ne znam otkuda ti to.

2. Lijepo je Utopija rekao u prvom postu-necemo o tome sta je umjetnost.

3. Ovo nije tem o tome sta je istina.

A, mislim i da forma nije manje bitna od sadrzaja. A to, opet, nije tema.

Utopija je kratko rekao da je umjetnost nesto sto vrijedi. Od toga treba da krenemo. Problem je sto su neke stvari, tehnologije, dostignuca ma koje vrste a koja se mogu koristiti kao umjetnicki alati ili okruzenja jos premladi da bismo o njima sudili kao o vrijednima (bar sa stanovista da je vrijednost potvrdjena trajnoscu-recimo web dizajv, programiranje, i sl.). Mislim da se i to treba uzeti u obzir, dakle da se ne govori samo o nekim klasicnim shvatanjima ili pogledima.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Okt 2007, 00:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Popokatepetl je napisao:
subcomandante marcos je napisao:
Popokatepetl je napisao:
Pitanje njenog opstanka zavisi od toga koliko ce nam biti potrebna (da ne bismo umrli od istine :D ).


ти, дакле, сматраш да је свака умјетност одмах и истина? а шта је умјетност? и шта је истина?


1. F. Nice:"Umjetnost...nam je potrebna da ne bismo umrli od istine"

Ja sam samo to uklopio u svoju recenicu. Nigdje nisam rekao da je bilo koja umjetnost odmah i istina. Ne znam otkuda ti to.

2. Lijepo je Utopija rekao u prvom postu-necemo o tome sta je umjetnost.

3. Ovo nije tem o tome sta je istina.

A, mislim i da forma nije manje bitna od sadrzaja. A to, opet, nije tema.

Utopija je kratko rekao da je umjetnost nesto sto vrijedi. Od toga treba da krenemo. Problem je sto su neke stvari, tehnologije, dostignuca ma koje vrste a koja se mogu koristiti kao umjetnicki alati ili okruzenja jos premladi da bismo o njima sudili kao o vrijednima (bar sa stanovista da je vrijednost potvrdjena trajnoscu-recimo web dizajv, programiranje, i sl.). Mislim da se i to treba uzeti u obzir, dakle da se ne govori samo o nekim klasicnim shvatanjima ili pogledima.


Premladi za nas, jer kasnimo najmanje 50 god. za ostatkom svijeta!
:-? Tehnologija je napravila ludnicu prije vise od 100 god. kako u svemu tako i u umjetnosti i zbog toga se ne slazem sa XIX century i jos nekima.
Tehnologija ima i svoje lose strane ali zivimo OVDJE I SAD!

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Okt 2007, 00:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Sep 2006, 23:41
Postovi: 1597
Lokacija: banja luka
Popokatepetl je napisao:
subcomandante marcos je napisao:
Popokatepetl je napisao:
Pitanje njenog opstanka zavisi od toga koliko ce nam biti potrebna (da ne bismo umrli od istine :D ).


ти, дакле, сматраш да је свака умјетност одмах и истина? а шта је умјетност? и шта је истина?


1. F. Nice:"Umjetnost...nam je potrebna da ne bismo umrli od istine"

Ja sam samo to uklopio u svoju recenicu. Nigdje nisam rekao da je bilo koja umjetnost odmah i istina. Ne znam otkuda ti to.

ja i gledam kakvo pogresno skontavanje....
potpuno je jasno sta si rekao....

on topic - vjerovali ili, bili svjesni toga ili ne, i sta god - UMJETNOST PREZIVLJAVA, ne budite pesimisticni :wink: :D 8) :angel:

_________________
Truth indeed rather alleviates than hurts, and will always bear up against falsehood, as oil does above water.
-Miguel de Cervantes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Okt 2007, 08:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
E bas lepo da ova tema vec ima ovoliko odgovora.

Elem,

mislimd ai jeste problem sto umetnost prezivljava, a ne zivi. Ako se pogleda umetnost kod nas i u svetu evidentno koliko tehnologija ipak moze doprineti razvoju umetnosti. Mada to ne znaci da i zanemarivanje tehnologije ne moze da stvori vredno umetnicko delo.

Eto odlicno, Popokatepetl je spomenuo web dizajn, to je danas primer primenjene umetnosti, ali je pitanje koliko nesto naruceno moze biti umetnicko i da li tehnologija u ovom slucaju mogucim ubrzanjem procesa stvaranja zapravo smanjuje mogucu vrednost dela?

E sad kako da umetnost opstane?? Posmatrajuci iz globalne i regionalne perspektive kako umetnost moze da opstane ili cak da se revitalizuje. Da li je to moguce postici bez potrosacke groznice?? Da li ekspanziju konzumerizma treba prihvatiti jer se dogadja sad i ovde??

:D

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Okt 2007, 12:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2005, 12:36
Postovi: 1625
Lokacija: chiapas
Popokatepetl je napisao:
1. F. Nice:"Umjetnost...nam je potrebna da ne bismo umrli od istine"

Ja sam samo to uklopio u svoju recenicu. Nigdje nisam rekao da je bilo koja umjetnost odmah i istina. Ne znam otkuda ti to.


јах, онда то ниче сматра. а не попокатепетл. шта је хтио да каже том реченицом, дедер ми растумачи?

ан женерал, умјетност савремена (шта год то било) није примарна сфера мога интереса, нити се разумијем нити ме занима, јел те. а истина можебит јест.

памела, твоје "мисли" уопште не треба коментарисати... не знам зашто се уопште трудиш? и ко си уопште ти да тврдиш да је неко нешто погрешно "сконто"? ријечи се тумаче на разне начине, вјеровала или не. фуј. сеоска посла.

_________________
'We must learn to live together as brothers or perish together as fools' - Martin Luther King, Jr

"Born to Lose, Out to Lunch" - Ian Fraiser Kilmister

Viva la Muerte!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Okt 2007, 15:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Sep 2006, 23:41
Postovi: 1597
Lokacija: banja luka
delegado cero je napisao:
Popokatepetl je napisao:
1. F. Nice:"Umjetnost...nam je potrebna da ne bismo umrli od istine"

Ja sam samo to uklopio u svoju recenicu. Nigdje nisam rekao da je bilo koja umjetnost odmah i istina. Ne znam otkuda ti to.


јах, онда то ниче сматра. а не попокатепетл. шта је хтио да каже том реченицом, дедер ми растумачи?

ан женерал, умјетност савремена (шта год то било) није примарна сфера мога интереса, нити се разумијем нити ме занима, јел те. а истина можебит јест.

памела, твоје "мисли" уопште не треба коментарисати... не знам зашто се уопште трудиш? и ко си уопште ти да тврдиш да је неко нешто погрешно "сконто"? ријечи се тумаче на разне начине, вјеровала или не. фуј. сеоска посла.

pa samo sam primjetila da si pogresno skontao...to je jednostavno VIDLJIVO, nisu to nikakve moje misli hahaaha
a to sto tako reagujes kada ispadne da nisi u pravu mi je sasvim razumljivo ----> seoska posla.... :roll:

_________________
Truth indeed rather alleviates than hurts, and will always bear up against falsehood, as oil does above water.
-Miguel de Cervantes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Okt 2007, 18:45 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Apr 2006, 22:37
Postovi: 873
Citiraj:
već sam gore pisala da oblik i suština nisu isto.. duša i suština umjetnosti su se promijenili.. to je to


da, nisu. naravno da su se dusa i sustina promjenili jer je doslo do promjena u drustvu. to se desava kroz cjelokupnu istoriju covjecanstva. umjetnost je odraz drustva i vremena u kom nastaje. samim tim, da se oblik promjeni a sustina ostane ista, umjetnost tada ne bi imala smisla, a ne obrnuto. u umjetnosti je to sto smo sada nazvali sustina ono sto je bitno, tako da se to i mjenja. a oblik varira. tako, kada poredis anticke i renesansne skulpture, one imaju dosta slican oblikovni karakter, primarna je realnost, da se sto realnije prikaze ljudsko tijelo. ta dva perioda, iako su renesansni umjetnici imali kao uzor antiku i divili se njoj imaju razlicite filozofije, odnosno sustinu....

_________________
...na sjeveru smrtno je zima l na jugu pingvini jedu ljude l na zapadu ljudi ljude l a istok se trudi da kao zapad bude...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Okt 2007, 21:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Subcomadante marcos, ili kako vec, ako te umjetnost ne zanima, nemoj ni ostavljati postove ovdje, molim te. Ocito volis da se kacis za dijelove recenica koji sustinski nemaju veze sa glavnom temom, i da pricas. Mislim da ima na "filozofiji" jedna moja prastara tema o istini, sad cu da je izvadim iz naftalina (ako ne nadjem pokrenucu novu) pa cemo tamo o tome.

"ali je pitanje koliko nesto naruceno moze biti umetnicko i da li tehnologija u ovom slucaju mogucim ubrzanjem procesa stvaranja zapravo smanjuje mogucu vrednost dela?"

Mislim da tehnologija ne ubrzava, mozda samo nudi nove alatke, nacine prenosenja umjetnikovog unutrasnjeg svijeta na vidjelo. Cini mi se da moderni oblici izrazavanja (umjetnickog) bastine neugodno klasicno naslijedje (u vidu navike da se sve poredi sa klasicnim ostvarenjima i metodama), i tu se cesto javlja problem kad je vrednovanje u pitanju.

Sto se narucenosti tice, mislim da velika i vrijedna djela mogu biti i narucena, naravno, ne vazi obrnuto (Sikstinska kapela je bila narucena, kao i Mona Liza, kao i gomila Bahovih i Mocartovih djela, o gradjevinama da ne govorim). Uvijek mi padne na pamet kad je Stevan Raickovic pisao "Zapise o Crnom Vladimiru", gdje kaze da je pisuci pjesmu o Vladimirovom umiranju (Vladimir ga je zamolio da mu napise pjesmu) u stvari poceo da se vraca sebi, i poeziji. To je valjda neko moje shvatanje umjetnickog procesa-umjetnik se na kraju uvijek vraca sebi, svom unutrasnjem izvoru, svijetu, a tema je samo nacin na koji ce on taj svijet uobliciti.

Dosta od mene, ljudi. Kasnije cu jos o opstanku, da sad ne smorim.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs