banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 15 Jun 2020, 13:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:45
Postovi: 108
Pozdrav svima,

Htio sam pokrenuti ovu temu prvenstveno za sve nas koji smo vec van BL (RS/BIH) a imamo neke primisli o povratku.

Svjesni smo svi da je daleko vise ljudi koji hoce da odu iz BiH i niko ih ne moze kriviti zbog toga. Posebno ih ne mozemo krviti mi koji smo vec vani. Tako da ostavimo temu odlaska po strani.

Ako ste vec van BL (i drugih krajeva), kad bismo razmisljali (mastali) o idealnom slucaju, kako i zasto biste se vratili? Koji je to idealan scenario?

Ja sam (ne)planski otisao vani, dobio stipendiju za master studije, nisam mogao naci posao u BL, pa ostao zbog posla, onda dobio priliku da odem u drugu zemlju isto zbog posla i tako vec nemalo 10 godina!

Sta mi nedostaje iz BL? Priroda, jer sam tek vani shvatio koliko ima lokacija kod nas za koje bi stranci platili masne pare da posjete. Opet, kad god dodjem kuci u posjetu i kad vidim smece koje je istreseno svugdje, bas se razocaram.

Ipak, kad bih mastao o povratku, to bi bilo definitvno negdje u nekoj kuci u prirodi, otvoriti neki pansion i docekivati goste ( savrsena godina za to :lol: ) i raditi na nekom online biznisu.

Sta vi kazete? Ima li neko da se odvazio vratiti u BIH, ostao, otisao opet?

Mozda ako se razvije tema, onda spomenemo i razloge zasto NE, kojih ima dosta, ali pustimo masti na volju :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2020, 17:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Vratiti nas moze samo slucajnost, to jest nekakav markantan dogadjaj. Ne znam da se iko planski uspjesno vratio :) Ne kazem da takvi ne postoje, ali def ih je vrlo malo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2020, 17:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Na RTRS-u je u nekoj emisiji nedavno bio prilog o iku koji se vratio iz Austrije. Ali je ubrzo žena otišla nazad i ostavila njega i djecu.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2020, 17:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ja znam za jednog sto je liferovao zenu i djecu u BL. Ne znam kako se zavrsilo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2020, 18:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
Ja znam jednog koji živi u Austriji a više je ovde neg tamo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2020, 18:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Šta mu žena kaže za to?

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2020, 19:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
Okreni obrni i dođe na isto...tamo zarađuje ovdje troši a nije daleko... :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2020, 20:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
Kad se zaradi penzija vani naravno da je najbolje mjesto za trošenje te penzije Banja Luka. Sa svojim narodom i lagano bez ikakvih trzavica i finansijskih nedoumica. Djeca su već otišla daleko i treba ih dočekivali u domaćoj atmosferi kad su u mogućnosti da dođu.
Može se zapucati kroz prozor kad te nešto baš onako gane u dušu i dalje sve ostalo...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2020, 20:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Nije bas takav kont jer ipak vecina ostaje blize djeci (u slicaju da ne zapale dalje preko bijela svijeta). Plus je zdravstvo mrvu stabilnije. A ovde su im u dosta slucajeva i prijatelji sa kojima su proveli citav zivot. Ne zaboraviti da je nasih sve vise u ovim krajevima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2020, 21:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
Djeca ako su normalna i sa ok kontom odlaze daleko od roditelja. Započinju svoj život i isti njeguju nezavisno. Pojave se kod roditelja na nekom bitnom datumu ili nešto slično. Za roditelje su bitna unučad koju kad je jednom vide pokušavaju pridobiti raznim manifetlucima. Dobitna kombinacija je ostati prijavljen u Njemačkoj a živiti normalno u BL i ponekad otići na zdravstveni pregled u Njemačku.Naravno pritom iznajmljivati stan u Njemačkoj nekim podstanarima.
I da te dragi Bog vidi
Winx Win kombinacija je iznajmljivati stan i u BL i u Njemačkoj


Poslednji put menjao fantastikus1 dana 15 Jun 2020, 21:12, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2020, 21:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
The_new_Statesman je napisao:
Vratiti nas moze samo slucajnost, to jest nekakav markantan dogadjaj. Ne znam da se iko planski uspjesno vratio :) Ne kazem da takvi ne postoje, ali def ih je vrlo malo.

Па о таквима телевизије сниме штогод, као "позитивне" примјере и контру ономе што је данас тренд, а на тв-у то видиш једном у 5 мјесеци, тако да ето колико је ријетко.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2020, 21:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
I to je samo tv prica o kojoj ne znamo bas nista. Pogotovo ne znamo kako ce zavrsiti.

Btw. Malbasic se vratio i zauzeo grad :lol: Pa i Zepter u neku ruku :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2020, 09:15 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Ja sam prosle godine otvorio firmu u BL, a prije toga uzeo stan - ne planiram se vratiti, ali nekako mi uvijek bude drago kad odem dole. Brzo se i razocaram u ljude, pa se vratim u Austriju nazad, ali eto - beskonacna petlja. :)
Moze se i dole nesto steci, ako si uporan i imas cilj. I ako imas dobar zeludac.

Ne planiram se vratiti dole kad odem u penziju, ne smatram se klasicnim gastosom, ali vjerujem da cu dok sam ziv ici dole kad god budem mogao...

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2020, 09:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
E jbg, taman se ponadao evo nam novog Malbasica kad ono :(

Nasa krv je vrela ciganska, ne drzi nas mjesto :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2020, 10:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Nisu ni gastosi što su nekad bili! Em kupuju stanove umjesto da zidaju kuću na selu, em ne govori da će se vratiti jednog dana...jedino što još govore ono: "tamo gore kod nas je to uređeno, nije kao ovdje"...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2020, 10:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ja bih mogao zamisliti da skuckam neke parice pa se vratim u BL da otvorim neku firmu.
Jeftinija radna snaga, kadar se probere na faksu i obuči/douči, a radi se sa strancima.
Prihodi dobri, rashodi mali i fino...

Prednost BL je što imam i stambeno pitanje riješeno, pa se oko toga ne trebam brinuti.
U CH i AT je to malo teže finansijski za zatvoriti, ali se naravno može uz neki kredit izvesti.
Jedino je onda bezveze što ne nastavljaš baš gdje su ti roditelji stali, već više krećeš iz početka, budući da je stan u BL samo djelić troška nekog stana vani...

U mom konkretnom slučaju je problem i što mi gospođa uči nauke sa kojima se ne može raditi biznis u BL.
To jest, može, ali moraš iskeširati enormnu sumu da bi započeo biznis u njenoj oblasti.

Opet nekako, bilo bi mi glupo da se vratim u BL kad dobijem djecu ili tako nešto, pa da djeca odrastaju tu.
Šta sam se onda kojeg đavla patio? Da li ću ih opet slati vani da se školuju kao što su i mene poslali? Sve mi to nekako gubi smisao...

Kao što neko već reče, poželim se BL, dođem i budem malo, kad se razočaram i smorim odem nazad i tako.
Mada, problem je voditi život na dva mjesta, onda nekako ne budeš ni tu, ni tamo...

Teško pitanje, sve u svemu... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2020, 10:43 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:45
Postovi: 108
Bio je neki serijal na Al Jazeeri, zvao se "Hocu kuci", ima finih epizoda o ljudima koji su se vratili i napravili sebi neke uslove dostojne covjeka :) Ipak, da, to su kao bijeli slonovi - primjeri koji su jedni u milion, al ajd kao mastarimo.

Ja sam isto mislio uzeti neki stan u BL, cisto da imamo nesto tu i da ne kampujem kod roditelja, ali cijene nekretnina su NENORMALNO visoke. I to bi se moglo prevazici, ali najjace u svemu mi je bilo kad mi je teta poslala poruku (jos ni gradjevinsku nisu dobili) da ako uplatim pun iznos unaprijed, da dobijem 2% popust, i da su uvecali depozit za +20k maraka :D :D rekoh, see you later.

Tako da ako me pukne nekim nicim izazvan poriv za kupovinu, to ce biti neko zemljiste u blizini grada, za vikendicu, negdje uz sumu.

Sto se posla tice, tu sam saglasan. Vjerujem da vecina nas koji smo se skolovali vani i poceli raditi, stvarno nemamo sta raditi u BL jer takvih poslova jednostavno nema. Mozda je donekle ljudima koji su inzinjeri, ili se bave proizvodnjom bilo ceka, donekle lakse. Zna se proces proizvodnje, ako imas bazu klijenata i mozes funkcionisati pod BIH porezima i placati ljude, onda naravno mozes sebi napraviti finu shemu.

Za sve ostale, koji rade poslove koji su specificni i ne postoje u BIH (a tesko ih je pokrenuti zbog nedostatka kupovne moci, kadra, (ne)postojece aktivnosti na berzi itd. itd.) povratak bi znacio pocetak od nule, ili izgradnja neceg novog.

Kako se uopste otvara firma kod nas? Ja sam cuo da je sad lako otvoriti, ali je po principu 'dala baba dinar da udje u kolo, a dva da iz njega izadje". Drugim rijecima, ako nesto krene po zlu da se ljudi zlopate da zatvore i poplacaju sve to.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2020, 22:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
Bas smo neki dan ovdje imalo sličnu temu - šestoro ljudi,svi iz različitih zemalja, znamo se svi već bar 10 - 15 godina. Niko od nas nije otišao od kuće zbog ekonomskih razloga( ok,ovdje se bolje zarađuje ,ali i kod kuća smo sa ovim zanimanjima mogli pristojno živjeti, pogotovo što svi imamo tamo negdje odakle dolazimo imali riješeno stambeni pitanje). Niko ne priča i ne pomišlja o povratku ( kod nas je to još specifično jer su sve mijesani parovi,tako da bi se svi prvo morali rastati prije toga :D ).
Mi smo sad neka druga generacija,tj u drugom smo položaju od onih koji su od sedamdesetih pa na daljeodlazili vani. Onda su odlazili oni bez škole da nešto zarade i da se vrate,uglavnom nisu odlazili zbog nestabilnosti države, kod nas je to drugačije - mi smo mogli otići samo pod uslovom da smo visoko školovani ili da se dalje skolujemo. I uglavnom niko ne razmišlja o povratku. Čak i one najveće patriote ne žele da se vrate jer su iskusili sigurnost i prije svega sredjen sistem.
Ja licno se ni pod kojim uslovima ne bi vratio,mislim da jednostavno ne bi mogao raditi pod tim uslovima ,iako bi sa obzirom na prirodu posla koji obavljam, uzevši da bi tamo imao riješeno stambeni pitanje , možda imao i visi standard života nego ovdje.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2020, 23:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Čim se neko "vrati u Drvar" onda možete i vi, slobodno.
Do tad, ne budalite.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2020, 05:20 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Nisu rekli da ne mogu, nego da neće.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs