banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 05 Mar 2016, 15:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
Citiraj:
Malta pruza nesto sto vjerovatno nijedna zemlja na svjetu ne pruza za nas koji nismo iz EU - sjednete na avion, odletite na Maltu, i doslovce za sedam dana pocinjete raditi i sredjivati papire za legalan ostanak i rad. Dakle INSTANT rjesenje za nekog ko ovdje nema pristojan posao ili ga nema uopste.


Ovo je tema za osobe koje se nadju ili su u situaciji u kakvoj sam ja bio - da nemaju posla ili rade za smiješne novce, hronicno.

Odmah da kažem - za 99% nasih ljudi na Malti se ne mogu zgnuti veliki novci, ni brzo ni sporo, ali se može pošteno i bez veza raditi i pristojno živjeti od svoga rada, što je za mnoge u BiH nedostižno.

Ne isplati se ići na legalan rad ako ne namjeravate ostati barem šest mjeseci. Ilegalci mogu uskakati na 3 mjeseca pa tutanj natrag, a ako imaju dvojni pasos mogu se odmah vratiti natrag i uci na drugi pasos jos 3 mj... Ne podsticem i ne odobravam, samo govorim kako ljudi rade :)

Plate nisu fenomenalne, ali Malta pruza nesto sto vjerovatno nijedna zemlja na svjetu ne pruza za nas koji nismo iz EU - sjednete na avion, i pocinjete raditi doslovce za sedam dana i pocinjete sredjivati papire za legalan ostanak i rad. Dakle INSTANT rjesenje za nekog ko ovdje nema pristojan posao ili ga nema uopste.

POSAO I RAD (u spoileru sve u detalj kako srediti papire)
Spoiler:
Za dozvolu je sve krajnje jednostavno i lako, te vam treba samo slijedece od dokumenata:

1. Ugovor o najmu od stanodavca, ako je citav stan onda nema problema, ako je soba onda stanodavac koji ima registrovanu djelatnost izdavanja soba, u oba slucaja potpisan s njegove i vase strane
2. Kopija licne karte stanodavca, potpisana od njegove strane
3. Kopija svih stranica vaseg pasosa, od korica do korica, ukljucujuci korice
4. Ugovor od strane poslodavca/agencije
5. Taksa 280.5 eura
6. Uplaceno zdravstveno osiguranje na 12 mj (100 do 200 eu)
7. CV/biografija potpisana s vase strane, na svim stranicama, u kojoj morate navesti da imate minimum 3 god iskustva u poslu za koji podnosite aplikaciju za radnu dozvolu ukoliko nemate skolu/obrazovanje za taj posao
Ako imate zeljene kvalifikacije, potvrda o istima, prevedeno svjedocanstvo srednje skole itd...

8. RTG snimak grudi/pluca, oko 60 eura, to ce traziti kada vam uzmu papire na obradu

Na google potrazite Malta public registry Valleta ili se na ovoj mapi snadjite
Rade od 8 do 12 za osobe van eu, pon do cetvrtka.
http://www.map-generator.org/4eddca8a-0 ... e-map.aspx

Ukratko - ako želite raditi legalno spremite 500 eura


Papire sredjujete najsigurnijim putem preko agencija koje zapošljavaju u ugostiteljstvu gradjevini i čišćenju, te su plate preko agencija od 600 do 800 eura za normalno radno vrijeme koje bi bilo cca 160 sati mjesecno, ako ćete poturiti ledja, 900-1000. Sat u agencijama je 4.15 eu, od čega se odbija mjesečno 70-80 eura za nacionalno osiguranje. 36 mjeseci uplaćenog osiguranja, i ostvarujete pravo na penziju, minimalna je 300 eura. Postoji i opcija da sami nadjete poslodavca i sredite papire.

Ne radi se crnački i udarnički, već humanijim tempom, te i nakon duge smjene od 10-12 sati, imate snage i volje da provedete ostatak dana, nije njemački princip posao-kolabiranje u krevet - posao.

Moja preporuka je ujedno i moje iskustvo - ugostiteljstvo, u kojem ne neophopdno poznavanje Engleskog jezika, koji je tamo drugi sluzbeni jezik. Imao sam kvalitetnu hranu na poslu te sam trošio minimalno na hranu, a bilo je i nešto napojnica te sam time popravljao budžet. Napojnice su oportunizam - od većine ćete čuti da su zanemarive ili skromne, dok sam upoznao osobe koje su živjele od napojnica a platu nisu ni podizale. U jeku sezone možete očekivati oko dodanih 200 eura od napojnica u najgorem slucaju, u najboljem to ide daleko iznad.

Nastojte sami da nadjete poslodavca bez agencije, koji je voljan da vam da aplikaciju za radnu dozvolu. Obavezno naglasite da cete vi snositi troskove aplikacije tj 280 eura i podsticite ga time, jer agencije vas rad naplacuju 6-7 eura, a vi dobijate 4,15x broj sati minus 70 eura nacionalnog osiguranja, a u svakoj agenciji sami snosite troskove aplikacije za boravisno radnu dozvolu, pa je racunica jednostava - preko agencija se jako malo moze ustedjeti.

Iskustva od ljudi - sretnije jedinke su se zaposlile mimo agencija, dobile 5-5.5 eu po satu + napojnice, a po dogovoru cak i procenat od prometa koji naprave, te su bez problema prolazili sa 1000-1500 eura mjesecno u niskoj sezoni, u jeku sezone je to islo redovno preko 2000. Moj cimer je isao doslovce od kafane do kafane gotovo mjesec i po, dok nije ubo dobar pub, poceo raditi, i u niskoj sezoni, za 2 nedjelje zaradio 900 eura, istina, po 12 sati dnevno, ali i dosao je da radi, ne da odmara :) Tako da je dosta i do srece ili do vas koliko ste voljni rizikovati i traziti posao, ili poceti odmah ali sa manje a sigurno novce. Meni je trebalo oko 3 sedmice da pocnem raditi, jer sam prvo pokusao sam i bez agencije, pa cak optimisticno i sa inzinjerskom diplomom, ali kako nije bilo mogucnosti, prijavio sam se u agenciji OZO system i zvali su me u roku od 5 dana da se prijavim na radno mjesto. Moj prijatelj je sletio u subotu, a poceo raditi u utorak. Njegova djevojka deset dana kasnije. Dakle, posla ima, i ne trazi se dugo.

Gradjevina je u slicnoj poziciji pa su satnice 4.5-5.5 eura prosjek za vecinu, a iskusniji radnici i majstori imaju 6-8 eura.

Kako stići:
Izvjesni Ljubiša nudi direktan prevoz na aerodrom Treviso, u blizini Venecije 065/264-482

Let Treviso - Malta, u prosjeku 20 do 60 eura po letu, kucati Venice TSF a destinacija Malta MLT
https://www.ryanair.com/bg/en/timetable

Dakle u idealnom slučaju 80-ak eura, 6-7 sati kombijem i još oko 1 avionom i tu ste.


TROSKOVI ZIVOTA
Ugrubo, po osobi - stanovanje 200 eura, hrana 150-200. Ko je u ugostiteljstvu drasticno manje za hranu.
Javni prevoz je uglavnom pouzdan i spor, a kostace vas oko 25 eura mjesecno.

Preporuka je da idete u paru, te si olaksati troskove.
STAN, pristojan, jednosoban, na ok lokaciji, sa troskovima rezija 350 pa nadalje, dvosoban 420+. Imate srbijansku skolu gdjje njih 6 uzme trosoban najjeftiniji i na losoj lokaciji, pa se naguraju kao sardine, ali ih izadje 100 eura mjesecno. Po meni to nije prihvaljivo rjesenje niti je vrijedno ustede, ali ga dosta ljudi koristi
Moje iskustvo - imao sam 2 cimera u dvosobnom stanu u odlicnom stanju, 150 eura sa svim troskovima, 3 minute od posla, idealno.

Hrana u marketima, u prosjeku oko 30-50 skuplja od nase, a klopa i pice u lokalima oko 30 do 70% skuplja u prosjeku.
Ko je zainteresovan ovdje moze okvirno vidjeti pojedinacno, mada je recimo lidl osjetno jeftiniji
http://www.parktowerssupermarkets.com/

KVALITET ZIVOTA

Eh, ovo je jos nesto zbog cega vrijedi otici. Klima je suva i nema mnogo zelenila, plaze nisu neke ali si na moru, ali je izuzetno bezbjedna zemlja sa smjesnom stopom razbojnistva i kriminala koji bi vas mogao ugroziti. Ljudi su jako opusteni, naprosto svuda oko sebe osjetite pozitivnu atmosferu, nema crnjaka nase svakodnevnice, nema stresa i jurnjave, tipicno za priobalje. Mogu reci da koliko god mi je bilo tesko biti odvojen od svega ovdje, toliko sam se psihicki preporodio ziveci u zdravoj sredini gdje mozes zivjeti od svoga rada i ne slusati i ne gledati ovaj cirkus od ove jadne drzave i napaceni narod. To je nesto sto se ne moze platiti ni izmjeriti.

Turista ima tokom cijele godine, jako mnogo srednjoskolaca i studenada koji dodju uciti jezik te je stoga nocni zivot tokom cijele godine prilicno aktivan.Iako su plaze slaba tacka, kao i "wildlife" kojeg prakticno i nema (Malta ima 0 rijeka i jezera), malta je ipak sarmanta i simpaticna destinacija zbog bogate istorije i lijepih kutaka.
(napomena - kliknuti na mute!)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jkYWbR0UYPg[/youtube]

Jos jedna jaka strana Malte je sto je ona svijet u malom tako da sam upoznao dosta sjajnih ljudi sa svih strana svijeta, te stekao prijateljstva i poznanstva, od Venezuele, preko Belgije, Grcke, Indonezije...
Dobra i losa strana je sto ima jako mnogo naseg svijeta, pogotovo Srbijanaca (izmedju 10 i 20 hiljada na ukupnih 400 hiljada populacije), sto nekad zna biti dobro, ali dosta cesto zna praviti i probleme pri zaposljavanju. Takodje cete sresti i nasih Banjalucana, a neki ce se javiti i ovdje na temi i saljem pozdrav :)



Uglavnom, preporucio bih Maltu pogotovo omladincima u ranim 20-im, da na bezbjedan i legalan nacin vide malo svjeta i nesto zarade/ustede, upoznaju ljude sa svih strana a da su ipak na kopnu i da nisu ograniceni kao na kruzerima.

Koga zanima jos detaja i iskustava ima temu> http://www.ana.rs/forum/index.php?topic=186130.330
a i ja cu sarnuti jos koju rijec ovdje

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs