banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 00:43

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Dec 2015, 23:55 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2014, 14:35
Postovi: 15
Zdravo narode,
imam par pitanja u vezi studiranja u Americi pa da pocnem.

Ove godine zavrsavam srednju skolu, tacnije Elektro-tehnicku "Nikola Tesla" i da odma kazem nisam bog zna kakav ucenik , neka klimava 4.
Te me interesuje, da li ja mogu ikako studirati u Americi, tacnije na nekom od njihovih community koledza (ako sam dobro razumio ide se 2 godine) koji su mnogo jeftiniji od univerziteta.
Nasao sam mnogo sajtova od koledza na internetu i svima sam poslao email, ali ipak da pitam ovde posto smo iz istog grada.

Sad, ako mogu ikako studirati na comm. koledzu , sta mi je sve potrebno od papira i ostalih stvari?
Kako dobijanje stipendije funkcionise, kako sportska stipendija tako i ostale?
Ako ima neko da je isao/ide na neki od comm.koledza da mi odgovori koji su jeftini sto se tice studija, te kako naci smjestaj.
Najbolje bi bilo ako bih isao na koledz u Kaliforniji,Floridi ili neki blize NY.
Mozda visoko ciljam, ali sta je tu je.
Molim da mi odgovaraju korisnici sa iskustvom.

Hvala,
Pasa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Dec 2015, 17:25 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
pise na sajtovima za internacionalne studente sta je potrebno..http://www.aacc.nche.edu/Resources/aaccprograms/international/Pages/studentguide.aspx

ako forumas flash vidi temu dobijes od njega info, il se prebaci se na forum.hr

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Dec 2015, 20:25 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2014, 14:35
Postovi: 15
Ma gledao sam i tamo, ali reko da pitam ovde, lakse mi jer smo svi iz istog grada. Mogu li otici negdje u gradu, raspitati se?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Dec 2015, 04:41 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Pasha,

Studiranje u Americi je moguce, ali moras imati u vidu dosta stvari prije nego sto se odlucis na to.

1. Cijena - faksovi su jako skupi. Top privatni univerziteti kostaju i do $65 hiljada godisnje. Te cijene su manje za drzavne univerzitete, kao i za community koledze. Uzmi u obzir da je community koledz zapravo visa skola, ne fakultet. Sa njim se dobija Associate degree, ne Bachelor.

Za community koledz, brzo Googlanje je izbacilo ovo:
Slika


2. Stipendije - kao sto si vjerovatno upucen, stipendije se dodjeljuju na osnovu dvije stvari: (1) dobar uspjeh / potencijal studenta, uz to da nisi u jakoj finansijskoj situaciji (a s' obzirom da dolazis sa Balkana - u 99% slucajeva po americkim standardima nisi :) ); (2) sportske stipendije - jako su kompetitivne, i moras biti izuzetan sportista za njih. Primjer sa mog univerziteta, drug iz Beograda je dobio sportsku stipendiju (vaterpolo) tik prije nego je trebao poceti igrati za srpsku reprezentaciju ili Partizan; drugi prijatelji koje znam da su bili na sportskoj su bili na jako visokom nivou (primjer - drugarica se bavila atletikom vise od 10 godina pred sam faks; drug je postao trener tenisa ovdje po dolasku). Za druge opcije iskreno ne znam. Bilo je ljudi i koji su dosli u neke manje faksove i povezali se recimo sa crkvom, ili nekom institucijom, ili necim trecim, i tako uspjeli dobiti stipendiju.

3. Upis - bez obzira sta mislis da upises, moras da imas tecan engleski jezik. Svi faksovi traze da polazes SAT (Scholastic Aptitude Test) koji testira engleski i matematiku. Osim toga, mozda ce ti traziti i TOEFL.
Sto se tice drugih dokumenata, nemam pojma za community koledze. Za univerzitete se osim toga ocekuje: par eseja na zadane teme; minimum dvije ili tri preporuke profesora; motivaciono pismo; opis svih vannastavnih aktivnosti koje si radio u srednjoj skoli - sto vise to bolje, jer se trazi "leadership" potencijal; ocjene; za bolje treba i SAT II (prijemni test dodatnih predmeta). Uz sve aplikacije se dostavlja i izvjestaj o porodicnom finansijskom stanju (prilicno jednostavno, ali ipak zahtjeva zvanicne izvode plata / stanja roditelja). Aplikacije se krecu spremati jos na pocetku cetvrte godine srednje, jer su jako zahtjevne.

Sad, sa malo vedrije strane - vecina vrhunskih univerziteta se nalazi u SAD-u, i tu je visoko obrazovanje najnaprednije na svijetu. Doci do njega je tesko, ali nakon toga otvara milion vrata.

Preporucujem ti da procitas i iskustvo jednog od OSSI-jevaca (Organizacija Srpskih Studenata u Inostranstvu), i pored par cinjenickih gresaka u tekstu (razlika izmedju koledza i univerziteta...):
http://www.ossi.rs/iskustvo/2#menu

OSSI takodje ima i dobru brosuru sta je potrebno za studianje u SAD:
http://www.ossi.rs/assets/uploads/files/Brosura_sad.pdf

Ako te interesuju informacije iz prve ruke i par savjeta, a da ih mozes dobiti u BL, najbolje ti je otici u Gimnaziju, naci koordinatore IB programa i pricati sa njima, jer su oni uspjeli poslati par ljudi u SAD. Ja licno znam par ljudi koji su zavrsili IB, dosli su u SAD i super su se pokazali. Izmedju ostalog, jedna osoba radi u Sillicon Valley za jednu jako poznatu kompaniju, dok se druga seta Bostonom i razvija novu tehnologiju za auta. :)

Srecno!

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Dec 2015, 11:01 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2014, 14:35
Postovi: 15
Hvala na odgovoru, dosta je pomoglo.

1. Eliminisao sam davno univerzitete jer nemam dobre ocjene niti imam para, sto mi preostaje samo community college za koji imam para, znam da je to visa skola (2 godine?), ali sam cuo ako sam dobar student da se mogu prebaciti na univerzitet.
Trenutno, najbolja mi je opcija, Broward Community College, Florida. Pricao sam sa direktorom kampusa tog koledza, te cu biti u kontaktu sa International Students osobljem u Januaru da dobijem sve moguce informacije. ( Imam prijatelja takodje u Floridi, mozda zbavim smjestaj)

2. Da, stipendija za dobar uspjeh - nichts. Za sport, to cu se jos raspitati, ali i to je izgleda nichts. Jedino sto mi preostaje da se povezem sa nekom institucijom kao sto si rekao, ili ako je moguce neku firmu naci, ali sve u svemu male sanse.

3. Sto se tice engleskog, direktor sa kojim sam pricao nije mi nista rekao za SAT, ali jeste spomenuo TOEFL, mada jos nisam pricao sa glavnom osobom tako da je sve moguce. SAT+TOEFL, te eseji, motivaciono pismo i preporuke.

Sad, Boze zdravlja, srece i para, ako odem u SAD, da li je moguce raditi na nekom koledzu(nista veliko) kako bi pokrio neke troskove, ili bilo gdje?
I da li je istina da se mogu prebaciti sa koledza na Uni?

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Dec 2015, 21:13 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Super sto se informises direktno sa nekim iz skole - tako ces dobiti dosta korisnih informacija.

Vezano za 3:

Da li ti treba SAT? Vjerovatno da ne treba za sam upis u community koledz, ali ako mislis da se prebacis na cetvorogodisnji faks kasnije, moguce da ce ti trebati. Vise info ovdje --> http://blog.prepscholar.com/do-you-need ... ty-college

Vezano za rad dok studiras:
Da, mozes raditi do 20h sedmicno, kada si na F1 (studentskoj) vizi. Rad uglavnom mora biti na kampusu, gdje je uglavnom jednostavno naci posao, mada je od druge godine studija u mnogim slucajevima moguce raditi i van kampusa (do 20h).

Za informacije o transferu, pogledaj ova dva linka:
https://bigfuture.collegeboard.org/find ... ar-college
http://www.usnews.com/education/blogs/p ... ty-college

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Dec 2015, 15:45 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2014, 14:35
Postovi: 15
Aha, to je to onda.
Sto se tice transfera, ja sad idem 2 godine na koledz, pa ako se prebacim jos 2 na univerzitet ili opet 4 godine?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs