banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 186 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Okt 2012, 10:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Bruto?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2012, 10:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
da


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2012, 10:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
To nije ni hiljada za puno radno vrijeme?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2012, 10:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Očigledno nije :) Tako je bar kod mene, radila sam i u Sparu za 280e na 11 sati sedmično (44mjesečno), a sad konobarišem za oko 370 na 10 sati sedmično (40 mjesečno).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Avg 2013, 13:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Citiraj:
Ekonomija - Opada li zarada banjalučkih ugostitelja na gastarbajterima

Ni "Šveđani" nisu što su bili!

Da se ekonomska kriza oseti i u novčanicima gastarbajtera potvrđuju banjalučki ugostitelji, koji kažu da zarada nikada nije bila manja.

U odnosu na prošle godine, promet je dosta slabiji, ali i generalno poseta gastarbajtera restoranima je opala. Sada profitiraju mesnice i tržni centri u kojima se kupuje sve neophodno za dobru sedeljku kod kuće, jer očigledno je da se para za luksuz više nema. Vlasnik restorana "Orhideja MB" Dalibor Ćutković kaže da situacija nikada nije bila gora.

Evidentan pad posete

- Posećenost naših ljudi iz Švedske i Norveške, od kojih nekada nisi mogao da nađeš slobodnu stolicu u lokalu, ove godine drastično je opala. Ako su i došli u Banjaluku, sede kod kuće. Nekada se znalo po nekoliko jagnjadi okrenuti za noć, danas je to daleko manje. Ja sam, recimo, ovo leto na mesec dana angažovao pevaljku, jer znam da naši ljudi vole da se provesele, ali džaba. Samo sam u gubitku. Kriza je, i to se ove godine i te kako oseti. Promet je porastao jedva 20 odsto - priča Ćutković.

U restoranu "Kazamat" kažu da ne mogu ovu sezonu da porede sa prošlom, jer tada nisu radili, ali na osnovu dosadašnje situacije, promet je povećan tek za 20 odsto, što im nije bio plan.
- Gostiju ima, ne možemo da kažemo da ih nema. Nemamo parametar po kojem bismo mogli da uporedimo ovu sa prošlim godinama jer nismo radili, ali smo primetili, recimo, da gastarbajteri slabo ostavljaju bakšiš, što je jedan od pokazatelja pravog stanja - ističu u "Kazamatu".
Ništa drugačija situacija nije ni u restoranu "Vrbas", a to potvrđuje direktor Boro Kajkut, koji kaže da je poseta gastarbajtera u odnosu na prethodne godine i te kako slabija.
- Situacija nije ni za pohvalu ni za pokudu. Gostiju ima, ali primetili smo, recimo, da je broj Šveđana mnogo manji. Najviše ih je iz Austrije i Nemačke. Što se tiče zarade, porasla je tek za 30 odsto. Mislim da je problem i loše vreme, jer tek nedavno je počelo pravo leto - ističe Kajkut.

Bakšiš govori sve

Menažer restorana "Stara Ada" Milenko Maksimović kaže da oni nemaju problema sa manjkom gostiju, naročito gastarbajtera, ali ne mogu da se pohvale nekom izvanrednom posetom.

- U odnosu na prošlu godinu, primetan je pad poseta od nekih 10 do 20 odsto, ali očekujemo da će to da se nadoknadi u avgustu. Mnogi su još na moru ili nisu ni krenuli. Što se tiče nas, svako veče je veselo, muziku imamo, tako da se ne žalimo. Gosti su raspoloženi, jedino što ne ostavljaju svi bakšiš, kako je to pre bilo. Međutim, najvažnije nam je da je njima ugodno i da nam se opet vrate - kaže Maksimović.

Stojan Marić, Banjalučanin iz Švedske, kaže da je ovo leto dva puta bio u restoranu i to ne zbog krize nego jer mu ne odgovara glasna muzika.
- Ostario sam ja za te gungule, deca moja idu svako veče, ali supruga i ja okupljamo društvo kod kuće. Kupimo dobre meze i pića i kao da smo u restoranu - kaže Marić.

Jedan od malobrojnih gastarbajtera iz Norveške koji je svako veče u restoranima kaže da se rado vraća u rodni kraj, najviše da vidi stare prijatelje, ali i da bi se, kako on kaže, dobro najeo i napio za male pare.
- Evo, baš neko veče otišao sam u jedan od banjalučkih restorana. Bilo nas je desetak. Jelo se i pilo čitavu noć, ali baš onako kvalitetno, nismo štedeli ni na čemu. Kada je konobar došao da naplati, račun je iznosio oko 300 KM. Za te pare u Norveškoj bismo možda supruga i ja mogli da izađemo na večeru i neko dobro vino, ali ne i ostalih 13 ljudi koji su tu noć bili sa nama. A da vam ne pričam o zabavi koju napravi naš čovek. Ma nema toga u Norveškoj, oni niti gde idu, niti se s kim druže. Kada naš čovek zafešta, gori zemlja - kaže naš sagovornik koji nije želeo da mu pominjemo ime.

"Slap" radi sa 30 odsto kapaciteta

Vlasnik restorana "Slap" Mithad Hajdarpašić kaže da u njegovom restoranu najviše ima "Šveđana", ali da se generalno broj prepolovio. Kaže da je jedan od glavnih razloga niska cena letovanja u Turskoj, Španiji i Grčkoj. On dodaje da se nekada u "Slap" nije moglo ući bez rezervacije, kolika je gužva bila, a danas radi sa 30 odsto kapaciteta.
- Pored svega toga, imam i dodatni problem - neprepoznavanje onog što je zaista kvalitetno od strane vlasti. Moji gosti bivaju tri-četiri puta legitimisani dok dođu do "Slapa", što je nečuveno. Prošle godine došla tri visokosituirana momka, hteli da ostanu mesec dana i da se provode, otišli četvrti dan zbog policije, i ne moram ništa više da vam objašnjavam - kaže Hajdarpašić.


http://pressrs.ba/sr/vesti/banja_luka/s ... fzx-6zLJEI


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Avg 2013, 15:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2011, 19:22
Postovi: 7114
Citiraj:
supruga i ja,i ostalih 13 ljudi koji su tu noć bili sa nama

Citiraj:
jedan od banjalučkih restorana

Citiraj:
Jelo se i pilo čitavu noć, ali baš onako kvalitetno, nismo štedeli ni na čemu

Citiraj:
Kada je konobar došao da naplati, račun je iznosio oko 300 KM


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Avg 2013, 15:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ok, 20-25 maraka po osobi... Nije to nesto posebno, ali nije ni rostilj ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2013, 22:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
Choban je napisao:
Citiraj:
Evidentan pad posete
Promet je porastao jedva 20 odsto - priča Ćutković.

U restoranu "Kazamat" kažu da ne mogu ovu sezonu da porede sa prošlom, jer tada nisu radili, ali na osnovu dosadašnje situacije, promet je povećan tek za 20 odsto, što im nije bio plan.

Što se tiče zarade, porasla je tek za 30 odsto.




Ko koga ovde je.e? Malo im povećanje od 20-30%? Ili se neko nije dobro "odrazio"?

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2013, 23:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Ne valja kad troše, bahati.
Ne valja kad ne troše, škrti.
Nikad svijetu ugoditi. :roll:

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2013, 09:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
U odnosu na vansezonu. Nista drugo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2013, 09:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Da. Vjerovatno je ranijih godina promet u sezoni godišnjih odmora rastao znatno više u odnosu na ostatak godine.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2013, 10:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Pa mnogima je to jedino sto se uplusaju za citavu godinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 07:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Мени се чини да ове године има доста мање возила по граду са таблицама земаља Скандинавије. Нема људи ко прије, криза, шта ли је, или су се заситили родне груде.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 08:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Smjena generacija. Mladji ne haju previse, a starije bole krsta. Bukvalno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 08:26 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ja htjedoh napisati da su stariji pomrli al' vidim držite se još :P

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 09:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ja sam u kategoriji mladjih majstore ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 10:00 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Znam, znam.....važno je kako se osjećaš?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 10:44 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 06 Maj 2009, 14:43
Postovi: 1218
WinstonWolfe je napisao:
Мени се чини да ове године има доста мање возила по граду са таблицама земаља Скандинавије. Нема људи ко прије, криза, шта ли је, или су се заситили родне груде.

skup je skandinavski rent a car
a ima i malo onog sto je tns napisao...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 10:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
_зока je napisao:
Znam, znam.....važno je kako se osjećaš?



Sta da ti kazem kada sve znas ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 14:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Имам ја те фамЕлије вани, послије оног првог таласа кад су долазили кад год су могли, сад је то све рјеђе. Ваљда су сконтали да више није ништа исто као прије рата, јад и чемер затекли и сваки пут је све горе и горе, и већини се ни не долази више тако често. Доста их је имало и жељу да се овамо врати и да живи али кад су сконтали шта их може снаћи, брзо су се предомислили. А за подмладак је тачно да их боли уво за родном грудом.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 186 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs