banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 552 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 28  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Maj 2017, 20:45 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Maj 2017, 20:24
Postovi: 18
Pozdrav svima! :)

Prije par mjeseci sam aplicirao za državljanstvo Srbije na osnovu toga sto su mi se deda i baba izjašnjavali kao pripadnici srpske narodnosti za vrijeme SFRJ od 1950-1980 (radne knjižice, vjenčani listovi) iako niko u porodici nema srpska imena. Čak je baka rođena na prostoru današnje Republike Srpske. Da li bi to bio problem kada budu donosili rješenje o državljanstvu i da li će se to negativno odraziti na dobijanje državljanstva? Ako predstavlja problem žar to nije u suprotnosti sa zakonom o državljanstvu republike Srbije član 23 stav 1?
Također su mi rekli da se na državljanstvo čeka otprilike godinu dana ali da taj proces može da potraje i duže. Stvar je što bih želio da otvorim firmu u Srbiji i da li bih mogao da zatražim ubrzanje procesa i da zatražim pomoć advokata?

Unaprijed veoma zahvalan na konstruktivnim odgovorima :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2017, 23:07 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Apr 2017, 21:14
Postovi: 10
Pa to kakvo ime nosis, ne bi smjelo da ima bilo kakav uticaj ako ispunjavas uslove, tj. mozes dokumentom dokazati da si pripadnik srpskog naroda ili neko od tvojih predaka.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2017, 18:48 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Maj 2017, 20:24
Postovi: 18
@Faceoff hvala mnogo na odgovoru! Imam na dokumentima od babe/dede (vjenčani list, radne knjizice) iz 1965-75, dakle za vrijeme SFRJ gdje se izjašnjavaju kao pripadnici srpskog naroda. Da li znaš da li su skratili vrijeme za koje se čeka državljanstvo? Trenutno radim u njemačkoj ali sam planirao da otvorim firmu u Srbiji i da zaposlim nekoliko ljudi tamo (bolja je poslovna klima nego u Bosni). Da li postoji način da se procedura ubrza?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2017, 21:58 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Apr 2017, 21:14
Postovi: 10
Iskreno mislim da je jako tesko bilo sta ubrzavati.
Procedura do donisenja rjesenja o prijemu traje od godinu do godinu i po. Ukoliko iz MUPa Srbije budu trazili neku dopunu tada se to jos produzava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2017, 22:00 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Apr 2017, 21:14
Postovi: 10
Samo jedbo pitanje mislim da ti drzavljanstvo ne igra veliku ulogu kod otvaranja firme u Srbiji. Barem je tako u BiH. Jednostavno si samo strani ulagac.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2017, 08:28 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Maj 2017, 20:24
Postovi: 18
@Faceoff onda sam ja nešto pobrkao jer sam mislio da je to hitan postupak i da zakon o upravnom postupku kaže da ne smije trajati duže od dva mjeseca :cry:
Ma stvar je u tome što znam kako je u njemačkoj otvarati firmu kao stranac i da traže mali mili on dokumenata a dole na balkana sigurno nije lakše. Osim toga i kasnije je sve lakše kada si državljanin tako da sam rekao neću da se igram sa tim dok papiri ne budu gotovi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jun 2017, 19:51 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Apr 2017, 21:14
Postovi: 10
Bojim se da ces se nacekati onda.

Provjeri dobro, mislim da su stranci u potpunosti izjednaceni sa domacim kada otvaraju firme, mozda ima neka caka samo oko prijave privremenog boravka direktora i slicno, ali nista strasno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jun 2017, 10:15 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2004, 18:04
Postovi: 367
Lokacija: Srbija
Imamo biometrijska dokumenta, a uvek nesto komplikuju... Odem danas da podnesem zahtev za novi pasos ( jer mi je ovaj biometrijski skoro ispucan pecatima). Sad su kao menjali propise, pa lica koja su rodjena van teritorije Srbije moraju da budu upisana i u MKR u Srbiji prema mestu prebivališta (a ja ceo život vadim izvod iz MKR u BL gde sam rodjena, a zivim u Srbiji, imam oba državljanstva). Kod nas je uvek "Fali ti jedan papir", a kad odes na sajt Mup-a lepo pise da je za vadjenje pasosa potrebna biometrijska licna karta, uplatnica i stari pasos.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jun 2017, 16:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Maj 2017, 20:24
Postovi: 18
@faceoff nemaš pojma koliko si mi pomogao sa svojim komentarima, zahvalan sam ti do neba :D
Šta misliš da li je dobra ideja da pošaljem mail mupu Srbije i da ih zamolim ako bi mogli da ubrzaju proces? Ili će ih to samo naljutiti?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2017, 16:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Apr 2017, 21:14
Postovi: 10
Čisto sumnjam da će ti to ikako pomoći. Ustvari sumnjam da će ti iko i pročitati email.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 18:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Maj 2017, 20:24
Postovi: 18
Pozdrav svima!

Ima li iko da je dobio državljanstvo u skorije vrijeme i koliko ste čekali? Ja već u sedmi mjesec zagrizao i još ništa.
Kad god pošaljem konzulatu mejl i pitam ih koliko se čeka, uvijek dodaju pola godine. Počelo je sa "do godinu" a sada mi kažu "do dvije ipo".
Kakva su vaša iskustva :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 18:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2012, 22:52
Postovi: 2521
Imas na temi vec pisano, malo prelistaj.
A ide to gotovo uvijek preko godine.

_________________
Да волим ЦРНО-БЕЛЕ поносно кажем свима!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 18:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Nov 2010, 22:12
Postovi: 1221
ha ... cekaces ti jos ... evo ja sam dobio poslje ravno dvije godine ... imaju veliku navalu ... iskustva su pozitivna jako su bili ljubazni uvjek su fino odgovarali tako da ... samo se pripremi na cekanje bitno je da si predao ... na mejl uvjek odgovore cak nazovu na telefon


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 18:49 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Godina i po. Prosjek.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 19:37 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Maj 2017, 20:24
Postovi: 18
Ma čitao sam starije postove nego me zanimaju novija iskustva :)
Znam da ću čekati još dugo ali dobro je što sam zatražio državljanstvo. Planirao sam još 2013-2014 da podnese zahtjev ali vazda frka trka i tek početkom ove godine podnio. Doduše kad sam vidio da ne treba više viza za Kinu i da se planira ukidanje za Vijetnam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 20:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Mislim da odugovlače sa drževljanstvima jednostavno da ne bi ljudi tražili drževljanstvo zbog neke trenutačne koristi.
Meni su oko Nove godine nekad kad sam predao rekli da ću čekat vjerovatno godinu ili više dana.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 21:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 23 Nov 2015, 23:59
Postovi: 4873
Lokacija: Tu preko puta
Godina ipo do dve se ceka. Zna se desiti da neko dobije i za godinu dana, al prosjek i najcesci period cekanja je ovo prvo.

_________________
1926 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 21:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ma kad bude - da bude. Apsolutno mi se ne žuri.
Ja samo kažem kako su mi rekli, godina ili više dana... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2017, 07:03 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Maj 2017, 20:24
Postovi: 18
Kada kažu da moraju da obrade zahtjev i da izvrše kontrole, Šta to zapravo znači? Da li oni imaju pristup podacima u Bih ili kako to ide? Kada sam ih upitao zašto traje tako dugo to su mi naveli kao razlog, te kontrole.
Znam u EU kada sam tražio državljanstvo vani da su samo provjeravali da li mi je pasoš validno i legalni izdati u državi porijekla/rođenja a ostale kontrole su bile unutrašnje prirode tj.da nisam pravio probleme u zemlji u kojoj živim.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2017, 07:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ma jok, kakve crne kontrole sa BiH...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 552 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 28  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs