banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 05 Jun 2024, 07:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 552 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 28  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Apr 2010, 05:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
ako prijavis boraviste tamo i imas do 27 godina dobices poziv za regrutaciju, cisto da znas. pasos ti treba prvo licna karta koju cekas sedam dana, a onda pasos cca 20 dana. sve moras licno predavati

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2010, 11:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
Utopija je napisao:
ako prijavis boraviste tamo i imas do 27 godina dobices poziv za regrutaciju, cisto da znas. pasos ti treba prvo licna karta koju cekas sedam dana, a onda pasos cca 20 dana. sve moras licno predavati



Nećeš dobiti poziv na regrutaciju jer koliko sam ja upoznat donijeli su zakon na osnovu kojeg neće više "ganjati" srpske državljane po drugim zemljama koji nisu ispunili vojnu obavezu. Meni su ranije redovno slali.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2010, 11:41 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Apr 2010, 00:12
Postovi: 4
A da... Ako imas dvojno drzavljanstvo, nisi obavezan ici u vojsku (mozes ako si lud), medjutim to me ne interesuje, posto sam to vec rijesio :D
Samo trazim najbrzi moguci nacin za doci do pasosa, pod uslovom da je legalan...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2010, 14:20 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Apr 2010, 13:51
Postovi: 2
Ovo je link ministarstva unutrasnjih poslova Srbije. Tu je sve lepo objasnjeno.
http://www.mup.gov.rs/cms_cir/dokumenta ... ljanstvo.h

Izdvajam:
1. ПРИЈЕМ У ДРЖАВЉАНСТВО

Захтеви за стицање држављанства Републике Србије подносе се у полицијским управама по месту пребивалишта односно боравишта подносиоца захтева, а могу се поднети и преко надлежног дипломатско-конзуларног представништва Србије, при чему је неопходно приложити следећа документа:

1. читко попуњен захтев (образац се може добити у полицијским станицама)
2. извод из матичне књиге рођених (не старији од 6 месеци)
3. уверење о држављанству државе чији је подносилац држављанин (не старије од 6 месеци)
4. извод из матичне књиге венчаних (за лица која су венчана)
5. фотокопија документа са фотографијом (лична карта или пасош)
6. потписана изјава да Републику Србију сматра својом државом (на прописаном обрасцу, који се може добити у полицијској станици)
7. за дете старије од 14 година потребно је његово присуство, ради давања сагласности
8. накнада о уплати Републичке административне таксе*

i

– Прилагање додатних докумената и висина накнаде зависи од категорије подносиоца захтева и то:

1. Грађанин Србије, припадник српског народа, као и припадник другог народа или етничке заједнице са територије Републике Србије, који нема пребивалиште на територији Р Србије, уз захтев, поред горе наведених докумената прилаже и:

а) доказ о боравишту
б) доказ о уплаћеној накнади у износу од 12.110,00 динара**

Dokaz o prebivalistu je jednostavno nabaviti ako znate bilo koga u Srbiji. Samo ga zamolite da vas prijavi. Ne postoje nikakva finansijska niti bilo koja druga opretecenja za vaseg "domacina".

Okvirne cene:
naknada za drzavljanstvo 12.110 din to je oko 120 evra
licna karta i pasos, kao sto sam pomenuo sa taksama i svim troskovima su oko 50 evra
ukupna cena je 170 evra

Ukoliko se odlucite za ovu avanturu, morate imati strpljenja jer je ponovo krenuo talas cekanja za pasose. Mi se uvek setimo "kudelje uoci svete nedelje" :) Ja sam bez problema i dugog cekanja izvadio svoj pasos u novembru. Ako vam se ne zuri, sacekajte zatisje :)

Sto se tice vojske. Srbija je ukinula (hvala dragom Bogu) obavezno sluzenje vojnog roka i poslednja generacija je u decembru. Ne znam da li u Bosni se jos sluzi, ali eto prilike da i taj uzas i gubljenje vremena izbegnete. :)

Nadam se da ce sto vise ljudi uzeti nase drzavljanstvo i putovati slobodno. Srecno svima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2010, 14:46 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Apr 2010, 13:51
Postovi: 2
hrvatska za razliku od srbije, sve one koji se izjašnjavaju kao hrvati smatra svojim državljanima.
odmah po proglašenju nezavisnosti 90-tih svim hrvatima ma gdje rođeni bila su otvorena vrata za upis u državljanstvo i omogućeno im je da glasaju tako kad su izbori u hr sva mjesta u bosni gdje ima hrvata imaju i predizbornu kampanju kao u hr.
srbijansko državljanstvo za nas srbe koji nismo rođeni i ne živimo u srbij bilo je skoro nemoguće dobit, jedino uz neko žešće muljanje bilo je neke šanse. lično znam djevojku iz sarajeva koja je bila u izbjeglištvu u srbij čak joj je i otac rodom iz užica pa joj je trebalo 5 godina da se upiše u knjigu državljana. iako smo upravo mi srbi izvan srbije najviše najebali za rad srpstva nije nam bilo omogućeno da imamo državljanstvo srbije, sve do nedavne uredbe, i sad moramo uz zahtjev priložit 200e i ne garantuje nam se upis u K D.[/quote]


Potpuno si u pravu. Srbi su tesko ili bolje reci nikako dobijali drzavljanstvo Srbije ili srpsko drzavljanstvo (nikako Srbijansko, to je uvreda koju Hrvati stalno plasiraju) i to sve zbog diktatora S. Milosevica. Kada je on "zglajznuo" drzavljanstvo je moglo lako, jeftino i jednostavno da se dobije. Kasnije je izvrsen pritisan na srpsku vlast da ne moze da daje tako lako drzavljanstvo i danas imamo situaciju kakvu imamo. Mislim da je 120 evra za drzavljanstvo previse za nasu bracu koja ne zive u Srbiji i to ide na dusu danasnjim vlastodrscima. Mora nesto da se plati, ali ne 120 evra. Administrativni troskovi nisu veci od 20 - 30 evra i toliko bi trebalo da bude.

Bez obzira na sve nadam se da ce sto vise vas uzeti srpsko drzavljanstvo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2010, 14:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Izjasni se ti sada kao Hrvat pa ces videti da li ces dobiti drzavljanstvo... To je moglo po zavrsetku rata, sada vise nije slucaj


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2010, 23:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
cak znam jednog hrvata, koji nije htio njihovo drzavljanstvo u godinama poslije rata, koji je zajebao, pa sad muku muci da dobije drzavljanstvo. kaze da ce ga jako tesko dobiti.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2010, 23:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
Cini mi se da niste u pravu.
Mislim da je bila je neka "galama", pre dve godine, oko toga sto je Srbija objavila da svi sa prostora bivse Jugoslavije mogu traziti drzavljanstvo Srbije.

Potrazicu nesto vise o tome.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2010, 00:56 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13214
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ma nije bas bilo lako dobiti HR ni poslije rata..ok mozda onima koji su direktno vezani za HR ne znam kakav je postupak bio..al za sokce u Bosni tj za djecu, ista procedura kao sto je naky napisao za Srbiju...gomila papira da prijavis mjesto boravka a kostalo je, pa onda licna tj osobna isto kostala..nakon toga predajes za domovnicu pa isto kosta, pa onda putovnica i tu cvrc milojko..ako si bio mladji od 27 ne mozes dobiti putovnicu dok vojsku ne odsluzis..(belaj) a da, u toku predaje papira za osobnu prvo na informativni razgovor sa plavim bluzama.. :lol:

sve u svemu naravno da je danas teze zbog ulasak u Eu, a tako je i sa Srbijom..poostrili su pravila jer ih EU udara po glavi, najvise zbog siptara, albanaca, koji su se domogli srbijanskog pasosa pa onda odu do Evrope il England i traze azil...

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2010, 13:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Ako se nacionalno izjašnjavaš kao Hrvat i imaš krsni list, bez problema dobijaš Hr domovnicu, čak su i muslimani koji bi donosili potvrdu (dokaz) da im je dedo bio vojnik ndh bez problema dobivali domovnicu. svi koji se izjašnjavaju kao Hrvati i posjeduju bilo kakav dokaz da to jesu ili su to postali krštenjem i izjavom u katoličkoj crkvi bez problema i bez puno birokratije dobivaju HR domovnicu i to je činjenica.
Na čelu Hrvatske su od njenog nastanka bili Hrvati, dok je na Čelu Srbije bio komunjara i diktator Milošević, zato danas većina Srba izvan Srbije nemaju pasoš Srbije.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2010, 16:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
eugene of savoy je napisao:
Ako se nacionalno izjašnjavaš kao Hrvat i imaš krsni list, bez problema dobijaš Hr domovnicu, čak su i muslimani koji bi donosili potvrdu (dokaz) da im je dedo bio vojnik ndh bez problema dobivali domovnicu. svi koji se izjašnjavaju kao Hrvati i posjeduju bilo kakav dokaz da to jesu ili su to postali krštenjem i izjavom u katoličkoj crkvi bez problema i bez puno birokratije dobivaju HR domovnicu i to je činjenica.
Na čelu Hrvatske su od njenog nastanka bili Hrvati, dok je na Čelu Srbije bio komunjara i diktator Milošević, zato danas većina Srba izvan Srbije nemaju pasoš Srbije.

Lupas za oskara, kako taj deo sa HR tako i za Srbiju, ko god je podneo zahtev dobio je drzavljanstvo Srbije, ali sada odjednom svi zele srpske papire pa su oni malo promenili politiku... BAS za vreme Milosevica je mogao svako da dobije drzavljanstvo... Mada ne znam zasto odgovaram na ove teorije kao sto je tvoja


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2010, 17:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
Hertzog je napisao:
eugene of savoy je napisao:
Ako se nacionalno izjašnjavaš kao Hrvat i imaš krsni list, bez problema dobijaš Hr domovnicu, čak su i muslimani koji bi donosili potvrdu (dokaz) da im je dedo bio vojnik ndh bez problema dobivali domovnicu. svi koji se izjašnjavaju kao Hrvati i posjeduju bilo kakav dokaz da to jesu ili su to postali krštenjem i izjavom u katoličkoj crkvi bez problema i bez puno birokratije dobivaju HR domovnicu i to je činjenica.
Na čelu Hrvatske su od njenog nastanka bili Hrvati, dok je na Čelu Srbije bio komunjara i diktator Milošević, zato danas većina Srba izvan Srbije nemaju pasoš Srbije.

Lupas za oskara, kako taj deo sa HR tako i za Srbiju, ko god je podneo zahtev dobio je drzavljanstvo Srbije, ali sada odjednom svi zele srpske papire pa su oni malo promenili politiku... BAS za vreme Milosevica je mogao svako da dobije drzavljanstvo... Mada ne znam zasto odgovaram na ove teorije kao sto je tvoja

Sad ti lupas.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2010, 19:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
A po cemu lupam, dvojno drzavljanstvo se uvek moglo izvaditi ukoliko si Srbin iz RS... Ni tada ni sada nije bilo drugacije, samo je sada procedura duza...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2010, 19:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
HugoLina je napisao:
Cini mi se da niste u pravu.
Mislim da je bila je neka "galama", pre dve godine, oko toga sto je Srbija objavila da svi sa prostora bivse Jugoslavije mogu traziti drzavljanstvo Srbije.

Potrazicu nesto vise o tome.


Citiraj:
član 23 Zakona

U MUP-u najčešće navode član 23 novog Zakona. Prenosimo ga u celosti.
"Pripadnik srpskog ili nekog drugog naroda ili etničke zajednice sa teritorije Republike Srbije, koji nema prebivalište na teritoriji Republike Srbije, može biti primljen u državljanstvo Republike Srbije ako je navršio 18 godina života i nije mu oduzeta poslovna sposobnost i ako podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom".
Pod uslovima iz stava 1 ovog člana, u državljanstvo Republike Srbije može biti primljeno i lice rođeno u drugoj republici ranije SFRJ koje je imalo državljanstvo te republike, ili je državljanin druge države nastale na teritoriji ranije SFRJ, koje kao izbeglo, prognano ili raseljeno lice boravi na teritoriji Republike Srbije, ili je izbeglo u inostranstvo".
Kako nam je razjašnjeno u MUP-u, ova kategorija se će aplicirati za državljanstvo kao i druge dve grupe, a ne kao stranci.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Apr 2010, 00:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
Hertzog je napisao:
A po cemu lupam, dvojno drzavljanstvo se uvek moglo izvaditi ukoliko si Srbin iz RS... Ni tada ni sada nije bilo drugacije, samo je sada procedura duza...

Po tome sto se nije moglo izvaditi,sem ako nisi i prije rata imao drzavljanstvo SR Srbije.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Apr 2010, 08:27 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39469
Lokacija: Месечева икра
laoce je napisao:
Hertzog je napisao:
A po cemu lupam, dvojno drzavljanstvo se uvek moglo izvaditi ukoliko si Srbin iz RS... Ni tada ni sada nije bilo drugacije, samo je sada procedura duza...

Po tome sto se nije moglo izvaditi,sem ako nisi i prije rata imao drzavljanstvo SR Srbije.

Ili ti je neko od roditelja bio upisan u knjigu državljana SR Srbije pa na osnovu toga da izganjaš.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Apr 2010, 08:56 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Apr 2010, 00:12
Postovi: 4
Sve sam ja to lijepo prelisato i precackao.
- ici preko KP u BL: cekas oko 18 mjeseci
- ici preko SUP RS: cekas od 6-12 mjeseci.

Sve je jako lijepo objasnjeno po sajtovima i na obrascima KP-a. Sa svim se slazem, ali kako to izganjati za 3-5 mjeseci? To je ono sto ja pitam. Fora mora postojati, samo jos da postoji ovde neko da je pokaze... (jer za nas kao rezidente RS/BiH koliko znam ne postoji slucaj hitnosti). Pare i postupak su najmanje bitni u cijeloj prici (bar meni). Da li igra ulogu pri tome ako si npr. isao u skolu tamo (6,7,8 osnovne i 2-4 srednje)?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2010, 18:26 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 14 Apr 2010, 18:19
Postovi: 1
zagi_bl je napisao:
Sve sam ja to lijepo prelisato i precackao.
- ici preko KP u BL: cekas oko 18 mjeseci
- ici preko SUP RS: cekas od 6-12 mjeseci.

Sve je jako lijepo objasnjeno po sajtovima i na obrascima KP-a. Sa svim se slazem, ali kako to izganjati za 3-5 mjeseci? To je ono sto ja pitam. Fora mora postojati, samo jos da postoji ovde neko da je pokaze... (jer za nas kao rezidente RS/BiH koliko znam ne postoji slucaj hitnosti). Pare i postupak su najmanje bitni u cijeloj prici (bar meni). Da li igra ulogu pri tome ako si npr. isao u skolu tamo (6,7,8 osnovne i 2-4 srednje)?





A jesi li siguran u ovo da je brze preko SUP-a u Srbiji da prijavis prebivaliste
nego da podneses zahtev u konzulatu u Banjaluci?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2010, 00:57 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Apr 2010, 00:12
Postovi: 4
ardarko je napisao:
zagi_bl je napisao:
Sve sam ja to lijepo prelisato i precackao.
- ici preko KP u BL: cekas oko 18 mjeseci
- ici preko SUP RS: cekas od 6-12 mjeseci.

Sve je jako lijepo objasnjeno po sajtovima i na obrascima KP-a. Sa svim se slazem, ali kako to izganjati za 3-5 mjeseci? To je ono sto ja pitam. Fora mora postojati, samo jos da postoji ovde neko da je pokaze... (jer za nas kao rezidente RS/BiH koliko znam ne postoji slucaj hitnosti). Pare i postupak su najmanje bitni u cijeloj prici (bar meni). Da li igra ulogu pri tome ako si npr. isao u skolu tamo (6,7,8 osnovne i 2-4 srednje)?





A jesi li siguran u ovo da je brze preko SUP-a u Srbiji da prijavis prebivaliste
nego da podneses zahtev u konzulatu u Banjaluci?


Naravno. Jos mi je teta za salterom u konzulatu pokvarila racunicu. Kaze od 12-18 mjeseci


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2010, 09:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Pa to sam ja i rekao, jbg nije im sada u cilju da izdaju pasose "novopecenim" drzavljanima... Ma koliko se svi vezali za Srbiju i smatrali je svojom drzavom, to je ipak potpuno druga drzava i dobro je da su uopste voljni da daju drzavljanstvo tek tako


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 552 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 28  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs