banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 06:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 173 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 10 Maj 2021, 10:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2008, 23:01
Postovi: 383
wizzy_bl je napisao:
Iz prostog razloga da se potrosnja racionalizuje i da na taj nacin ostane vise struje za izvoz. Generalno, trositi struju da bi stvorio toplotnu energiju, nije bas pametno i racionalno ponasanje.
Privredi ne bih dirao cijenu jer oni vec sada placaju puno vise nego.gradjani.

Cekaj, a racionalno je izvoziti struju da se drugi griju jeftino... a mi na pelet pretpostavljam?

_________________
You see, I'm not "Like A Boss". I am The Boss!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 10:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Cijena izvozne struje je skuplja nego sto ti platis u svojoj kuci...dok god je ta relacija, vise se isplati izvoziti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 10:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2008, 23:01
Postovi: 383
Ne znam sta je gluplje... te pausalne informacij ili to sto ih kao argument koristis...

_________________
You see, I'm not "Like A Boss". I am The Boss!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 10 Maj 2021, 10:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
wizzy_bl je napisao:
Iz prostog razloga da se potrosnja racionalizuje i da na taj nacin ostane vise struje za izvoz. Generalno, trositi struju da bi stvorio toplotnu energiju, nije bas pametno i racionalno ponasanje.
Privredi ne bih dirao cijenu jer oni vec sada placaju puno vise nego.gradjani.


A pametno je da se neadekvatno grijanje naplaćuje 1300KM za 50kvadrata?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 10:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Ne može se ići samo na to da poskupi struja, pa eto ljudi neće da više trošiti neracionalnu struju za grijanje. Nismo spomenuli hlađenje. Da li je hlađenje strujom racionalno?
Ali sa grijanjem, koji su kapaciteti toplane? Pošto su mnogi prešli na struju zbog nekvaliteta centralnog sistema grijanja. Da li je racionalno u zgradama da pređu na drva? Da li će ljudi ostati da se griju na struju ali dogrijavaju nekim kaminima ili slično. Pa imaš još veće zagađenje. Plin je daleko još.
Trebalo bi podsticati ljudi da srede fasade na starijim zgradama i tu će biti ušteda... Ako je moj ulaz mogao bez ičije pomoći da stavi demit fasadu, pa neka se od onih 300 milona evra odvoji nešto i za to, pa taman da vrati kamate :D
I posebna tarifa za ove koji dođu preko ljeta da pune svoja auta našom strujom. :lol:

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 10 Maj 2021, 10:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Slazem se. Danas se ljudima ne isplati ni prozore promjeniti, jer je lakse pojacati potrosnju struje koja je jeftina. Kad poskupis struju, tada ce razmisljati i kako da smanje potosnju i tu naravno da treba davati razne podsticaje za energ.efikasnost.


Naravno da je glupo placati 1000km godisnje (nije kako je napisano 1300) za stan od 50m2 eko toplani, ali nije fer ni placati struju 500. Kompromis je tu negdje na sredini i da kupac dobije adekvatno grijanje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 10:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Dobio sam novi racun na mail, sad su pojedinacno prikazane cijena energije i mrezarine.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 10 Maj 2021, 10:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2008, 23:01
Postovi: 383
wizzy_bl je napisao:
Slazem se. Danas se ljudima ne isplati ni prozore promjeniti, jer je lakse pojacati potrosnju struje koja je jeftina. Kad poskupis struju, tada ce razmisljati i kako da smanje potosnju i tu naravno da treba davati razne podsticaje za energ.efikasnost.


Naravno da je glupo placati 1000km godisnje (nije kako je napisano 1300) za stan od 50m2 eko toplani, ali nije fer ni placati struju 500. Kompromis je tu negdje na sredini i da kupac dobije adekvatno grijanje.


Ti si stvarno genije. Garant se zalazes i da se odstampa puno novcanica od 500e i tako rijesi problem siromstva u svijetu...

_________________
You see, I'm not "Like A Boss". I am The Boss!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 10 Maj 2021, 11:31 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Okt 2020, 16:15
Postovi: 769
wizzy_bl je napisao:
Generalno, struja treba poskupiti . Mozda ne poskupljivati onim ljudima koji puno ne trose struju (ispod nekog prosjeka), ili socijalno ugrozenim kategorijama...ali da poskupljenje osjete svi koji se griju na struju (ukljucujuci i mene samog). Stvarno je prejeftina struja u odnosu na sve ostalo. Meni je apsurdno koliko ja skuplje platim NET i TV u odnosu na struju, a koliko je struja bitniji i korisniji proizvod i naravno teze i skuplje napraviti.


De ti nama reci sta je sa tvoje ulice 'oce li biti novog asfalta nismo dugo nista culi o tome


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 10 Maj 2021, 11:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Naravno da nece...posto je Drasko dosao na vlast.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 10 Maj 2021, 12:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8734
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
wizzy_bl je napisao:
Slazem se. Danas se ljudima ne isplati ni prozore promjeniti, jer je lakse pojacati potrosnju struje koja je jeftina. Kad poskupis struju, tada ce razmisljati i kako da smanje potosnju i tu naravno da treba davati razne podsticaje za energ.efikasnost.


Naravno da je glupo placati 1000km godisnje (nije kako je napisano 1300) za stan od 50m2 eko toplani, ali nije fer ni placati struju 500. Kompromis je tu negdje na sredini i da kupac dobije adekvatno grijanje.


O kakvom kompromisu pričaš? Pa ERS je mjesto gdje se uhljebljuju stranački kadrovi, prvo napraviti reda u ERS (otpustiti gomilu nepotrebnih radnika i onih kojima su izmišljena radna mjesta), pa će struja i da pojeftini.

Onomad dok sam se grijao(a nikad nije bilo kvalitetno grijanje), za 20tak godina plaćajući toplani pristojno NOVO auto sam mogao kupiti.

Samo onaj koji ima viška novca, ne vodi brigu o tome kako proći jeftinije, onda bi svi vozili V8 i ne bi se brinuli o potrošnji goriva.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 12:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
<Enter_name> je napisao:
Ja sam za to da se njima struja daje džabe, ovim većim potrošačima... pređeš određeni prag, spustiš cijenu.

Pa neki veći potrošači ionako imaju struju za dž, jer ne plaćaju.
To je jedan od razloga za ogromne gubitke Elektroprivrede.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 12:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Zeljo,

ne govorim o tom problemu uhljeba...to je posebna problematika.

Govorim iz ugla racionalizacije gdje imas proizvod koji mozes prodati za X jedinica na domacem trzistu (ljudi ga kupuju masovno i ne razmisljaju kako ga trose, jer je jeftin), а isti taj proizvid mozes prodati za mozda 1.3*X na izvoznim trzistu (koliko god mozes napraviti)...lupio sam koeficijent jer ne znam.

Logicno je da izvoz ima prioritet. Tj da nema tog efekta socijalnog elementa, te 2 cijene bi bile uvijek jednake.


Slazem se da je toplana preksupa i da ne pruzaju adekvatno grijanje. Ja vise potrosim na pausal nego sto potrosim toplotne energije na kalorimetru. Ne sto necu da potrosim, vec jednostavno ne griju dovoljno jako pa i ne vrti kalorimetar, a kad nisam kod kuce, ne zelim uprazno grijati stan, tako da struju koristim za dogrijavanje i brzo zsgrijavanje (kad nije mnogo hladno).Kompromis o kojem ja govorim jeste jeftinija toplotna energija iz Eko toplane, a skuplja struja. Idealno bi bilo kad bi uspjeli ovu toplanu prikopcati na plin i da se vecina nas grije preko toplane, a ne na struju. Viskove struje sve plasirati za izvoz. Kad ne bi bili grijanja, poskupljenje vjerovatno niko ne bi nesto ni osjetio, jer bi trosio do 500-600 kwh mjesecno.

Drugi benefit skuplje struje jeste da bi narod krenuo ulagati u energ.efikasnost, jer bi mu se to isplatilo (ako se grijrlu na struju),pa bi stare zgrade pocele dobijati nove fasade,pojacala bi se potrosnja,itd...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 12:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Pa nemoj da iznosiš onda takve, ne mogu reci ni polu ideje pa se onda pravdati (osim ako ti nije ideja da zapališ šire narodne mase haha) Kada je riječ o grijanju, prvo obezbijedi adekvatno grijanje sa normalnom cijenom p onda podizi cijenu struje za potrošače koji troše više od npr 500kwh.
Pa u Sarajevu grijanje na plin za mjesec dana ne predje 70KM za 50ak kvadrata (odvrni zavrni) a u stanu se bue u kratkom rukavu bez problema. A u BL sa kalorimetrom 130KM + dogrijavanje


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 12:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Tih 130KM plaćaš samo tokom grejne sezone ili tokom čitave godine?

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 13:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
Zadrži slobodno i Sarajevo i plin. Ne želim ni jedno ni drugo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 14:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1852
Lokacija: Transilvanija
Meni samo nije jasna cijena po kWh, bila je druga za ljetni obračun


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 14:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Ovo je novi račun i način obračuna:

Slika

Posebno energija i mrežarina i pljačka za tajkunske MHE. Dvotarifno brojilo sa istom tarifom :D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 14:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1852
Lokacija: Transilvanija
AVT je bila 0.1104, a AMT je bila 0.0570

AVT je sada 0.0516, a AMT je sada 0.0258

Sta propustam? Mjerna jedinica bi trebala da bude KM/kWh


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 14:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Dvotarifno sa razlicitim tarifama:
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 173 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs