banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 08:20

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 468 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 24  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Apr 2019, 19:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2018, 17:52
Postovi: 465
Lud je onaj ko ne vidi da je kancer naseg drustva partijski sistem, i dok se njega ne otarasimo bicemo oboljelo drustvo.
Nebitno da li je u pitanju SDS, SNSD ili neko treci, dok god na odgovornim mjestima budu podobni, a ne najbolji, stagnacija je neminovna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Apr 2019, 20:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
A sta je promjena postojecih stanja nego to? Puko stavljanje Vukote i X drugih SDS.ovaca na vlast da nastave gdje SNSD stao nije nikakva promjena na bolje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 12:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
The_new_Statesman je napisao:
Citav koncept kako je predstavljen je dodatno nakaradan i nepravican jer na trzistu rada favorizuje ljude sa drzavnih jasala.

Po meni je daleko djelotvornije da drzava finansira obrazovanje kadrova u privredi. Pa taman to bilo obrazovanje u sklopu firme sa nekakvim drzavnim ispitom na kraju.

Svaka vrsta stimulisanja obrazovanja treba da bude dostupna svima. I samo ce se kroz edukaciju stvoriti jezgro ljudi koje ce moci stvarati novu vrijednost i nova radna mjesta.

Dodtano ce dobro placeni poslovi u privredi postati atraktivniji od posla na drzavnim jaslama gdje svakodnevno slusas o nekakvoj sistematizaciji i sl.

Концепти није накарадан и неправичан, него је ретардиран, волио бих видјети будалу којој је овако нешто пало на памет, или је неко предложио из зајебанције а ове будале из Владе прихватиле.
Кадрове у привреди не треба додатно образовати, они имају и више него довољно знања за плате које примају.
Али да не трошим тастатуру, овој причи нема краја и милион ствари је накарадно које треба исправити.

Углавном, ове мјере Владе су само посљедњи трзаји некога ко је на самрти, па се копрца а свакако умире. Никакав трансфер радника из администрације у привреду нити ово смијешно смањење доприноса на дио повећане плате или неке друге мјере неће ништа промијенити у овдашњим привредним трендовима односно друштвеним трендовима уопште. Овде се десило оно најгоре, а то је да су људи изгубили било какву наду да ће се овде нешто промијенити на боље. Нису више плате толико битне колико свеукупно стање у друштву.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 12:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Karma je kurva...

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 19:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
WinstonWolfe je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Citav koncept kako je predstavljen je dodatno nakaradan i nepravican jer na trzistu rada favorizuje ljude sa drzavnih jasala.

Po meni je daleko djelotvornije da drzava finansira obrazovanje kadrova u privredi. Pa taman to bilo obrazovanje u sklopu firme sa nekakvim drzavnim ispitom na kraju.

Svaka vrsta stimulisanja obrazovanja treba da bude dostupna svima. I samo ce se kroz edukaciju stvoriti jezgro ljudi koje ce moci stvarati novu vrijednost i nova radna mjesta.

Dodtano ce dobro placeni poslovi u privredi postati atraktivniji od posla na drzavnim jaslama gdje svakodnevno slusas o nekakvoj sistematizaciji i sl.

Концепти није накарадан и неправичан, него је ретардиран, волио бих видјети будалу којој је овако нешто пало на памет, или је неко предложио из зајебанције а ове будале из Владе прихватиле.
Кадрове у привреди не треба додатно образовати, они имају и више него довољно знања за плате које примају.
Али да не трошим тастатуру, овој причи нема краја и милион ствари је накарадно које треба исправити.

Углавном, ове мјере Владе су само посљедњи трзаји некога ко је на самрти, па се копрца а свакако умире. Никакав трансфер радника из администрације у привреду нити ово смијешно смањење доприноса на дио повећане плате или неке друге мјере неће ништа промијенити у овдашњим привредним трендовима односно друштвеним трендовима уопште. Овде се десило оно најгоре, а то је да су људи изгубили било какву наду да ће се овде нешто промијенити на боље. Нису више плате толико битне колико свеукупно стање у друштву.


Cekaj malo, obustavi majstore! Da li si ti ovo rekao da obrazovanje nije potrebno? Kidam nalijevo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 20:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
The_new_Statesman je napisao:
WinstonWolfe je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Citav koncept kako je predstavljen je dodatno nakaradan i nepravican jer na trzistu rada favorizuje ljude sa drzavnih jasala.

Po meni je daleko djelotvornije da drzava finansira obrazovanje kadrova u privredi. Pa taman to bilo obrazovanje u sklopu firme sa nekakvim drzavnim ispitom na kraju.

Svaka vrsta stimulisanja obrazovanja treba da bude dostupna svima. I samo ce se kroz edukaciju stvoriti jezgro ljudi koje ce moci stvarati novu vrijednost i nova radna mjesta.

Dodtano ce dobro placeni poslovi u privredi postati atraktivniji od posla na drzavnim jaslama gdje svakodnevno slusas o nekakvoj sistematizaciji i sl.

Концепти није накарадан и неправичан, него је ретардиран, волио бих видјети будалу којој је овако нешто пало на памет, или је неко предложио из зајебанције а ове будале из Владе прихватиле.
Кадрове у привреди не треба додатно образовати, они имају и више него довољно знања за плате које примају.
Али да не трошим тастатуру, овој причи нема краја и милион ствари је накарадно које треба исправити.

Углавном, ове мјере Владе су само посљедњи трзаји некога ко је на самрти, па се копрца а свакако умире. Никакав трансфер радника из администрације у привреду нити ово смијешно смањење доприноса на дио повећане плате или неке друге мјере неће ништа промијенити у овдашњим привредним трендовима односно друштвеним трендовима уопште. Овде се десило оно најгоре, а то је да су људи изгубили било какву наду да ће се овде нешто промијенити на боље. Нису више плате толико битне колико свеукупно стање у друштву.


Cekaj malo, obustavi majstore! Da li si ti ovo rekao da obrazovanje nije potrebno? Kidam nalijevo.


Potrebno je obrazovanje svakako ali koja zanimanja?
Za 10 - 20 godina nestat ce mnoga zanimanja u privredi i van privrede kao posledica AI i tehnoloskog razvoja.

Skolujes nekog za nesto sto sutra nece postojat?
Bude li se drzava mjesala ...jel idemo onda nazad odakle smo dosli?

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 20:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
To reci Winstonu, on je taj koji tvrdi da su radnici dovljno obrazovani (za plate koje primaju-sto je druga tema).

Ja sam svjestan da ce broj fiksnih zanimanja za cijeli zivot biti rapidno smanjen. Time samo raste potreba za brzim i efikasnim obrazovnim sistemom koji moze kvalitetno prekvalifikovati ljude na nova zanimanja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 21:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
The_new_Statesman je napisao:
To reci Winstonu, on je taj koji tvrdi da su radnici dovljno obrazovani (za plate koje primaju-sto je druga tema).

Ja sam svjestan da ce broj fiksnih zanimanja za cijeli zivot biti rapidno smanjen. Time samo raste potreba za brzim i efikasnim obrazovnim sistemom koji moze kvalitetno prekvalifikovati ljude na nova zanimanja.


Slazem se stobom, ograniceni ljudi ne gledaju i ne vide dalje od 3 godine u zivotu. Sve je to sto ti predlazes ok al nece se stici...!
Danas vec svi potajno pricaju o zagarantovanom mininalnom dohotku ne socijali vec dohotku (koliki bi trebo bit i sta je to minimalno za koga i gdje).

Sadasnji trzisni modul ne moze uposlit sve objektivno uz najbolju volju nemoguce.
Svake godine 30 do 40 miliona diplomira. Jedva jednu trecinu svijet moze da zaposli i pored odlaska starijih generacija.
Armije nezaposleni ljudi tek slijede.

TNS ne generacija u 50 i vec u 30tim nece imat posla uskoro.

Sorry.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 21:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Nešto će uvijek praviti novac. Ako to bude AI, roboti... mora se naći način da se "uposli" masa i raspodijeli to "bogatstvo". Ako budu uskraćeni do toga da idu na minimalu. Moderni kmetovi. Eto opet u krug istorije ako ne nađu balans. Od sloma sistema do manje-više kontrolisanog smanjivanja viška populacije. Ali to su najavljivali, pisali, snimali... da će se već desiti do sada, ali opet smisle nešto da nas drže tamo gdje im odgovara.
Ali opet, ljudi žive sve duže, treba te stare čuvati i paziti :) Pa kada more programera ostane bez posla zbog AI, eto prekvalifikacije za pranje khm kmh :D Ako bude odnos kao nekada broj radnika na traci i broja dovoljnog za održavanje mašina koje rade isti posao.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 21:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
Osnovno pravo je pravo na samoizbor....ako država interveniše šta u stavri radi.Svak ima pravo na slobodan izbor edukacije i opredeljenja pa i po cijenu da se radi o suficitu kadrova te oblasti...Ko kaže da možete ograniačiti slobodan izbor usmjerenog školovanja zato što eto to treba privredi koja je ionako nesocijalna i urušena.Ali ovdje se čini kao da je neophodno da naša djeca budu zidari koji će stajati na skelama evrope....e neće moći.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2019, 07:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
The_new_Statesman je napisao:

Cekaj malo, obustavi majstore! Da li si ti ovo rekao da obrazovanje nije potrebno? Kidam nalijevo.

Да ти поједноставим. Плате које робовласници сад нуде су довољне да се плати неко ко има знања таман толико да зна да се потпише.
Знање се плаћа. Радника који знају да раде има и више него довољно, али ови робовласници би били најсрећнији кад их уопште не би плаћали. Зато и кукају и лупају флоскуле како се производи кадар који никоме не треба. Имали су они довољно добрих радника али су их својим односом према њима отјерали вани. Добар радник је највећи капитал који један послодавац може имати и у којег треба улагати, нарочито у њихово образовање.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2019, 07:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Brale, odosmo daleko. To o cemu ti pricas je tek jedna od mogucnosti. I to tesko ostvarivih.
Danasnji kapitalizam je u pubertetu jer mu je prioritet da se stalno dize :-)

S vremenom ce se pojaviti neki novi izazovi.


Poslednji put menjao The_new_Statesman dana 04 Apr 2019, 07:20, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2019, 07:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
WinstonWolfe je napisao:
The_new_Statesman je napisao:

Cekaj malo, obustavi majstore! Da li si ti ovo rekao da obrazovanje nije potrebno? Kidam nalijevo.

Да ти поједноставим. Плате које робовласници сад нуде су довољне да се плати неко ко има знања таман толико да зна да се потпише.
Знање се плаћа. Радника који знају да раде има и више него довољно, али ови робовласници би били најсрећнији кад их уопште не би плаћали. Зато и кукају и лупају флоскуле како се производи кадар који никоме не треба. Имали су они довољно добрих радника али су их својим односом према њима отјерали вани. Добар радник је највећи капитал који један послодавац може имати и у којег треба улагати, нарочито у њихово образовање.



Sve sto si sada otkucao je mene mrzilo pa sam stavio u zagradu da je to druga tema :-D

Ali palac gore za trud ;-)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2019, 07:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Углавном си укапирао шта сам хтио рећи. И није друга тема, то је све повезано једно с другим.

Да додам још да је наша срећа у несрећи то што су у привреди главне дјелатности и послови у којима се упошљава највише људе, такве да није потребно неко знање. Јер смо по технолошком развоју на нивоу каменог доба.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2019, 08:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Sve je povezano, ali ne mozes sve odjednom rijesiti. A kako bi ti mjenjao kameno doba i mentalitet naroda (gazde i politicari su iz naroda) nego obarazovanjem. Bez skole nema ni inovacije, ni evolucije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2019, 08:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Слажемо се да је кључ сваког успјешног друштва образовање, које је код нас уништено до темеља. И не само да је уништено, него се и ово мало школованих људи које имамо шиканира од стране полуписмене нарцисоидне багре која је на кључним управљачким позицијама у друштву.
Како бих мијењао ово камено доба? Никако. Док год ова квази елита мисли да је најпаметнија, нама помоћи нема и због таквог става смо ту гдје јесмо.
Али ако причамо теоретски, наравно да нисам будала да мислим да се не треба образовати, једини прави пут је квалитетно образовање.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2019, 12:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
The_new_Statesman je napisao:

Po meni je daleko djelotvornije da drzava finansira obrazovanje kadrova u privredi. Pa taman to bilo obrazovanje u sklopu firme sa nekakvim drzavnim ispitom na kraju.

Juče ja u Privrednoj Komori, kažu oni vlada Austrije Njemačke i RS su pokrenule projekat dualnog obrazovanja, da se učenici obučavaju u firmama i da budu plaćeni nešto sitno.
Reko odlično, znači Austrija plaća učenike i radnika firme da ih obučava.
Kažu jok, firma plaća i učenike na praksi i svog radnika.
Pa reko šta rade vlade...pa one su kordinatori. Znači obučiš učenika, zaposliš ga, da ti on mlad i sposoban ode u Austriju...suvi genije

Prijedorska kompanija dogovorila izvoz moticikala na svjetsko tržište
https://www.nezavisne.com/ekonomija/pri ... ste/531492

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2019, 12:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
NoisyBoy je napisao:
Lud je onaj ko ne vidi da je kancer naseg drustva partijski sistem, i dok se njega ne otarasimo bicemo oboljelo drustvo.
Nebitno da li je u pitanju SDS, SNSD ili neko treci, dok god na odgovornim mjestima budu podobni, a ne najbolji, stagnacija je neminovna.

Za kancer društva ne znam, znam da je kancer privrede glomazan parazitski sistem koji se ispunio uhljebima političkih kadrova i što sisa pare iz privrede.
Uđeš u elektro, 6 tipka, jedan kao nešto radi, a plate im ekstra. Poreska, i ostale da ne pričam. Ne mogu smanjiti oporezivanje rada jer onda neće imati iz čega da Milanu daju platu, a milan je još i koristan kakvih niškoristi ima.

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2019, 13:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
mimikrija je napisao:
Osnovno pravo je pravo na samoizbor....ako država interveniše šta u stavri radi.Svak ima pravo na slobodan izbor edukacije i opredeljenja pa i po cijenu da se radi o suficitu kadrova te oblasti...Ko kaže da možete ograniačiti slobodan izbor usmjerenog školovanja zato što eto to treba privredi koja je ionako nesocijalna i urušena.Ali ovdje se čini kao da je neophodno da naša djeca budu zidari koji će stajati na skelama evrope....e neće moći.


Jako malo dodira sa stvarnoscu to tvoje.
Samoizbor. Sta je to uopste?
Prvo, osnovno i naj vaznije je ograniciti, maknuti ga i nametnut moranje i prisilu sto je uspejsno uradjeno i klapa za sada tako tako.

Drugo privredna nije "socijalna" vec trzisna i ne priznaje tvoje zelje, ambicije i tvoja "prava".
Sorry.


Al tebi niko ne brani da imas zelje od njih ne mozes da zivis... ali bar se lijepo osjecas kad legnes da spavas. :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2019, 13:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
Da bi dao platu jednom inzinjeru ili visoko obrazovanom strucnjaku(strucnjak prodrazumjeva nesto sto nije vezano samo za papir, vec diploma + iskustvo minimalno recimo 3-5 god) recimo 3-5 hijada evrica, tako isto tehnicaru 2-4 .
Sta ta firma mora da proizvodi ovde?
Jel da "sastavlja" nesto i salje vani...gdje je to na svijetskom trzistu konkurento (pravi proboje, inovacije, ljudi otvaraju vrata,traze te i prepoznaju)?

Montiranje guma i sastavljanje panela je Banglades preuzeo davno i slicni. :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 468 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 24  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs