banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Dec 2017, 20:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2012, 13:24
Postovi: 1109
Svi znamo kakva je bila privatizacija. Mnoge fabrike koje su bile predmet privatizacije ili su zatvorene ili u njima se odvija neka (sasvim) druga djelatnost. Zajedno sa fabrikama tj. masinama u fabrikama, kao i radnom snagom i tehnologijama otisle su i firme od kojih neke sa nekad jakim brendovima. Koji je status tih brendova? Ko je vlasnik brenda kada preduzece ode u stecaj ili u likvidaciju ili kada se bavi nekom sasvim desetom djelatnoscu?

Jedan primjer je Cajavec. Ko je sada vlasnik tog brenda s obzirom da mnostvo preduzeca koje nosi ime Cajavec je ili u stecaju ili bavi se necim drugim. Jedino fabrika signalnih uredjaja radi od fabrika kije jos uvijek nosi ime Cajavec, dok Cajavec A.D. bavi se iznajmljivanjem nekretnina. Postoji li kakav zakon o brendovima, intelektualnom vlasnistvu ili kako se to vec zove, koji bi svima koji imaju u imenu svog preduzeca imaju ime Cajavec, a ne bave se djelatnoscu kojom se bavio Cajavec, da im se zakonom oduzme pravo na koristenje tog imena i da budu prisiljeni da, ukoliko nece da se bave djelatnoscu koje je bilo u tog preduzeca da preimenuju svoje preduzece u npr. iznajmljivanje nekretnina d.o.o, salon za svadbe i sahrane d.o.o, ja drzim trzni centar d.o.o itd, a da Vlada osnuje registar brendova pa ko hoce da pokrene proizvodnju na recimo 1000 kvadrata ili 10000 kvadrata itd, da besplatno ili simbolicno za 1 KM dobije pravo na proizvodnju pod imenom te firme. Tako bi bila otvorena nova radna mjesta, nove fabrike, nove masine, novi know how itd i to sve na starom imenu koje je u zlatno doba imalo ostvarenu prodaju od 30 miliona KM. Nije tu samo Cajavec, on je najpoznatiji, ima i Fruktona, Jelsingrad itd, ali Cajavec je idealan kao brend (zbog jacine) i za izlazak u susret velikim kineskim privrednicima. Naime, Kinezi su sila broj 1 u proizvodnji elektronike. Philips (odjeljenje televizora) od koga smo mi svojevremeno kupovali know how je sada kinesko vlasnistvo (a proizvodnja vec jedno otprilike 17 godina) dok u Kini postoji i mnostvo samostalnih fabrika koje rade televizore po Philips licenci. Jedan od tih je i Changhong koji je treci proizvodjac po jacini u Kini i imaju fabriku i u EU (Poljskoj ili Ceskoj, ne znam sad napamet tacno). Odatle izvoze televizore u prve susjedne zemlje okolo ukljucujuci i Njemacku. Neki su i ovdje su culi za njih. Ta kompanija je nastajala kada otprilike kada i nas Cajavec. Kod nas kada se spomenu Kinezi prva asocijacija je jeftina roba, kao i razni mega-projekti u zadnje vrijeme, a niko ne spominje i da sve sto je na struju, u 90 odsto slucajeva (grubo procijenjeno) je proizvedeno u toj zemlji. Sve na sto (i) mi koristimo od kompjutera, kompjuterskih dijelova, tablet komojutera, pametnih telefona, televizora, kamera, audio opreme, usisivaca je uglavnom odatle, a sto je najzanimljivije, tu ima dosta i robe premium kvaliteta.

Eto jednog konkretnog prijedloga za kako se na osnovu starog imena moze stvoriti sasvim nova vrijednost, a da se ne preuzmu i dugovi. Steta sto niko prilikom privatizacije nije obratio paznju na zastitu brendova posto i po sadasnjim pravilima sve je prepusteno vremenu. Hajde sto je fizicki dio tih preduzeca zavrsio kako je zavrsio, ali sto i intelektualni dio kada je i vise nego ocigledno da oni koji su kupili ta preduzeca kupili su da bi kupili imovinu tako da im sama ta preduzeca tj. tacnije brendovi nisu potrebni, a da pitas i kazes "dobar dan, izvinite je li mozete mi dati pravo da koristim ime vaseg preduzeca i pokrenem proizvodnu djelatnost koju je radilo to preduzece" to je nemoguce pogotovu u slucaju Cajaveca posto ne zna se ni koje od tih propalih privatizovanih preduzeca nastalih iz sistema Cajavec ima pravo na koristenje imena Cajavec na kucnim aparatima.

Ovu temu mozda je trebalo pokrenuti prije 10-15 ili 20 godina, ali nije ni sada kasno. I sada drzava moze da zastiti (barem) intelektualni dio (ime) i ponudi prava na koristenje nekom ko bi pokrenuo istoimenu firmu i proizvode pod imenom te firme. Osim toga, u doba kada je nivo investicija u RS (i BiH) skoro pa nikakav, ovo je nacin (tj. jedan od nacina) kako se mogu privuci investicije. Za razliku od propale fizicke imovine tih preduzeca, za sanaciju privrede na ovaj nacin ne trebaju milioni vec zakon koji bi definisao ovu materiju koja kod nas postoji samo u segmentu audio i video prava dok mnogo "ozbiljniji" segmenti privrede nisu pokriveni autorskim i intelektualnim pravima.

_________________
Pravda za Davida!

http://www.youtube.com/watch?v=1TLFrWMYAns


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2017, 23:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Vitaminka I Nektar su primjeri brendova koji su preživjeli i imaju staru vrijednost. Ostalo je bolje prepustiti istoriji jer je izgubljen kontinuitet. Kome treba Incel ili Čajavec? Ionako niko više nema kapacitet da dostigne onu širinu proizvodnje niti kvantitet. A lijepiti naljepnicu Čajavec na kineski tv, kao što se u Srbiji radi sa Teslom, nema potrebe. Svako će radije kupiti Samsung, LG ili Sony, ako se ima para. Ako nema, onda nije bitno koji je brend, samo da se cijena uklopi u budžet.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2017, 23:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Jelšingrad koliko znam još uvijek radi. Ne punim kapacitetom kao nekada, ali sam viđao neke oglase čak i na piku da rade sve i svašta ko je voljan platiti, a treba njihove usluge.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2017, 07:01 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Philby je napisao:
Jelšingrad koliko znam još uvijek radi. Ne punim kapacitetom kao nekada, ali sam viđao neke oglase čak i na piku da rade sve i svašta ko je voljan platiti, a treba njihove usluge.
oko 100 zaposlenih, raduckaju nesto iza domace i za inostranstvo, plata redovna, vlasnik je GP KRAJINA

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2017, 08:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ima u Nezavisnim tekst o njima. I nekoliko interesantnih fotografija zaposlenih.
Bilo bi zanimljivo znati prosjecnu starost zaposlenih radnika u proizvodnji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2017, 08:42 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Philby je napisao:
Jelšingrad koliko znam još uvijek radi. Ne punim kapacitetom kao nekada, ali sam viđao neke oglase čak i na piku da rade sve i svašta ko je voljan platiti, a treba njihove usluge.


Novi Jelšingrad je ime firme. Privatno preduzeće koje pravi mašinske alate i dizalice. Mislim da vlasnik nije GP Krajina nego Vujatović & Co iz GP Krajine.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs